KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomperdsireat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 6 IN MEMORIAM HUGO SERRYN Op Zaterdag 19 Februari werd heer Hugo SERRYN. Onderwijzer aan de Stadsjongensschool en aan de Nij verheidsschool, bestuurslid van het Christen Onder- wiizersverbond. ten grave gedragen. Heer Serryn was oorlogsinvalide, vereerd met 't Oorlogskruis met Palm. de Zegemedaille, de Herinneringsmedaille en 't Vuur- kruis. De geestelijke en wereldlijke Overheid, zijn collega's uit stad en omliggende, de leden van het Christen On- derwijzersverbond. talrijke vrienden en oud-leerlingen, de leerlingen der gemeentescholen te leper, hadden er aan gehouden de begrafenisplechtigheden bij te wonen. Afscheidsgroeten werden uitgesproken doorHeer Bestuurder der Stadsjongensschool, Georges Denaegel; Heer Voorzitter van het Christen Onderwijzers Ver bond. M. Lecluyse Heer Bestuurder der Nijverheids school. M. Landtsheere. Lijkrede van M. DENAEGEL Geachte Familie, Waarde Collega's, Mijnheeren, Tweemaal in zoo korten tijd dreunde de doodkiok voor een onderwijzer der stad en telkens hoorde men van mond tot mond fluisteren Een meester der Stads jongensschool is overleden». Heden hebben we aldus nogmaals den pijnlijken en zoo treurigen plicht, een laatste hulde te brengen aan den nog zóó jongen en verdienstelijken collega. Hugo Serryn. Hugo werd geboren te leper op 8 Juli 1893. In zijn kinderiaren vormde hij het idee onderwijzer te worden en na vier jaar van noesten en taaien vlijt in de studie veroverde hij het onderwijzersdiploma aan de Nor maalschool te Torhout. Bezield met het ideaal van 'n paedagoog. met de liefde van 'n opvoeder, toog hij aan den arbeid. Op eersten October 1913 werd hij benoemd in het aangenomen onderwijs en fungeerde eerst te Meule- beke, vervolgens te leper. Toen kwam 1914, den onmenschelijken oorlog. Wind en regen, ziekten en kwalen, ijzer en staal, zaaiden lichamelijke en zedelijke verwoesting in de rangen van onze jongens en spaarden ook niet de beste onder de besten. - De tengere Hugo, begaafd met buitengewone ziels kracht, moest zijn vaderlandschen plicht vervullen en bleef op zijn post tot de mitraille, op den eersten dag van het offensief te Nieuwpoort hem trof en doodelijk wondde. Onbekwaam nog mede te strijden, bood hij zijn dien sten aan de schoolkoloniën te St Jacques s/Darnetal. In April 19 werd hij gemeenteonderwijzer te Lef- finghe en op 1 October 21 te leper. Moet ik U nu nog de man en zijn werk schetsen. Ge bogen onder zijn ziekte en met de gedachte op beter nis, streefde hij naar een vermeerdering van zijn psy chologische en paedagogische bagage. Hij wil, om nog meer goed te verrichten, het inpecteurs-diploma veroveren, en wanneer hij zich lichamelijk niet krach tig genoeg voelde behaalde hij toch het diploma om onderwijs te geven aan de vier graden der lagere school. Hugo, U waart een goede onderwijzer en een beste opvoeder. Hoe dikwijls heb ik achteraan in uw klas uw stem afgeluisterd Die stem, die zich bij de zes jarige kleuters kon aanpassen naar gelang de omstan digheden die stem, die kon klinken vol vreemd-ont roerende welluidendheid die stem, waaruit bedachte wijsheid klonk die stem, waarin spontaan het waar, gevoeld gevoel kon trillen, die vastberaden werd zon der daarom brutaal te zijn die stem, die de diepheid van uw gevoelens, de sterkte van uw wil en de be gaafdheid van uw verstand vertolkte. Kon het anders van zulk een persoonlijkheid, zulk een liefrijke opvoeder, die met zijn leerlingen kon spreken van ziel tot zielkon het anders of Hugo moest door zijn leerlingen bemind en door de ouders geacht wor den. Hugo, U waart met uw klas vergroeid, U waart met uw leerlingen vereenzelvigd, U kon geen gedacht vor men te leven zonder uw leerlingen Tot op het laatste van uw ziekte sleeptet gij uw krank lichaam naar de klas en stondt er menigmaal vooraan, met de koorts op het lijf, te vertellen van kabouters en reuzen uit sprookjeslanden. Hugo, ge hebt niet alleen uw plicht gekweten, U hebt meer gedaan dan U kon. Getuige de woorden van Heer Schepene van Onderwijs toen ik eens uw terugkomst in de klas aanmelde, na 'n ziekteverlofIk sta in bewondering voor den moed en de wilskracht van Heer Serryn Mocht de Heer, die beloofde degenen te beloonen die in Zijn naam zouden onderwezen hebben, mocht Hij U vereenigen met uw vrouw die U zoo beminde en die gij zoo lief hadt, mocht Hij U beiden in het Hemelrijk binnenleiden. Vaarwel, Hugo, tot weerziens hierboven. Lijkrede van M. LECLUYSE Eerwaarde Heeren, Achtbare Familie, Waarde Collega's, Mevrouwen, Mijne Heeren, De onverbiddelijke dood heeft weeral in onze rangen gemaaid. Een onzer verdienstelijkste collega's, nog in den bloei zijner jaren, Meester Hugo Serryn, werd uit ons midden gerukt en bedroefd staan w'hier rondom zijn stoffelijk overschot bij het sombere kille graf. Als Voorzitter van het C. O. V. Kring leper is me de droeve taak opgedragen, hier. namens het Verbond, den afscheidsgroet uit te spreken. Meester Hugo Serryn. onderwijzer aan de stadsjon gensschool. hier ter stede, stond algemeen bekend als een goede onderwijzer. Hij was begaafd met een helder verstand, een onuitputbaar geduld, een sterke wils kracht en boven alles, met een diep christelijke over- Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard. wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Ktserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Pol isvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Algemeens Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. tuiging, die van hem maakte een echt christelijken op voeder, die er vooral naar streefde bij zijn leerlingen dë waarheden van ons katholiek Geloof en christelijke zedenleer in te prenten. Geen wonder dan ook, dat deze verdienstelijke Meester bij zijn overheid en vooral bij de Geestelijke Overheid, de grootste waardeering mocht genieten. Van het begin af zijner loopbaan was Meester Hugo Serryn een trouw lid van C. O. V. kring leper. Door zijn gemoedelij ken omgang, zijn klaar doorzicht, zijn rechtschapen karakter, zijn juist oordeel, zijn werk dadig optreden en zijn groote dienstvaardigheid, wist hij de achting en de genegenheid van zijn medeleden te winnen en werd weldra tot lid van het Bestuur aan gesteld. Het is vooral in deze hoedanigheid, dat w'hem hebben leeren kennen en waardeeren, als een ware persoonlijkheid, als een man uit één stuk. die voor niets en voor niemand achteruit zou deinzen wanneer het ging om de verdediging van zijn christelijke over tuiging of om de verdediging van het christelijk onder wijs of van de rechten van het onderwijzend personeel. Duurbare Collega en Vriend. Hugo, gaarne genoten we van uw gezelschap en uw trouwe medewerking, en w'hadden gehoopt nog lange jaren ervan te kunnen ge nieten. Doch het mocht nietZware verwondingen in den oorlog opgeloopen, harde beproevingen in uw fa milieleven. alsmede de aanhoudende krachtinspanning van lichaam en geest in het afmattende onderwijzers ambt gevergd, hebben uwe gezondheid ondermijnd en helaaste vroegtijdig ten grave gesleept. Noch ge neeskundige hulp, noch liefdevolle zorgen van ver kleefde naastbestaanden hebben u kunnen redden. Im mers de Almachtige God, in zijn ondoordringbare raadsbesluiten had het zoo gewild. Buigen w'allen eer biedig het hoofd en onderwerpen w'ons aan zijn god- deliiken wilZijn Naam zij gezegend Wij, uw Collega's, we danken U, Hugo, voor uw kos telijke medewerking en om al het goede dat g'hier ron dom U hebt bewerkt. De goede God. de looner van alle goed. tot wiens eer en glorie gij alles hier deedt. heeft U tot zich geroepen. Bij Hem geniet ge reeds het loon. dat Hij zijn trouwe dienaren heeft voorbereid. Vaarwel, duurbare Collega en Vriend HugoRust zacht in de schaduw van het Kruis, dat u zoo lief was en tot wederziens in het Zalig Eden Lijkrede van M. LANDTSHEERE Geachte Familie, Mevrouwen, Mijne Heeren, en Waarde Collega's, Met de gevoelens van de diepste droefheid komen wij. namens de leden van den Beheerraad, het onderwijzend personeel en de leerlingen der Nijverheidsschool van leper, een laatste hulde bewijzen aan een hoogst ver dienstelijken onderwijzer, wiens vroegtijdig afsterven wij allen betreuren. Hij was voor ons een ievervollen medewerker, hij droeg ontzaglijk veel bij tot den bloei der school en was altijd gereed om de belangen derzelfde te bespreken. Daar waar er iets goeds te verrichten was, daar was de grootmoedige hulp van Mijnheer Serryn verzekerd. Ten opzichte zijner collega's, die allen zijn vrienden waren, was hij minzaam en dienstwillig. Steeds had hij het geluk zijner leerlingen voor oogen, en betrachtte hij hun vooruitgang altijd stelde hij de geschikte middelen in 't werk om in hun geest de nut tige en onontbeerlijke kennissen te prenten. Zijn leerlingen waren met de innigste gevoelens van achting voor hem bezield. Wij allen, die hem gekend hebben, die getuigen ge weest zijn zijner rijke deugden, verliezen in hem een wijzen raadgever, een beijverden medewerker. Vaarwel, waarde onderwijzer, uw aandenken zal steeds onder uw ambtgenooten en leerlingen bewaard blijven. Vaarwel, wij scheiden, maar vergeten U niet. Met Vermassen en jan Deman in 't Cyclo-Cross Kampioenschap van Vvest-Viaanderen te Westouter. Hoe dikwijls hebben wij het Zondag niet gehoord de schoonste Cyclo-Cross die kan betwist worden en die men droomen kan Simpele woorden die het bewijs leveren dat de groote massa die opgekomen was, met de renners heeft meegevoeld in dien harden strijd en ook uiterst vol daan naar huis is terug gekeerd. Telken jare zijn wij geneigd om te zeggennog nooit was het verloop zoo spannend en aangrijpend, maar wij doen het niet omdat wij niet zeker zijn of dat besluit niet naar boven komt ten gevolge van die geweldige drukking en die spanning die ons in zijn greep kreeg. Toch mogen wij zeggen dat de omloop voordien nog nooit zoo zwaar en lastig was en dat kwam door den sneeuwval der laatste dagen waardoor de wegeltjes die door de bosschen loopen. echte ijsbanen geleken, en ook door den geweldigen dooi die van het grootste gedeelte van den weg één modderpoel miek, wat voor gevolg had dat de renners tot bovenmenschelijke kracht inspanningen waren genoo,dzaakt en bij oogenblikken bleven vastplakken, precies alsof ze in het slijk vast gelijmd zaten. De Overwinnaar Kamiel VERMASSEN. En wij hooren het Vermassen nog uitwerpen na zijn triomfantelijke aankomsthet was toch zoo vreeselijk lastig, om er dan maar direkt bij te voegenhadden wij in Parijs maar zoo'n omloopEn dan de twee Noord-Fransche cyclo-cross specialisten Cacheux en Dubois die vrij uit bekenden dat zij het nog nooit zoo lastig hadden gehad en dit nu eigenlijk een cross von den in den echten zin van het woord. Wij weten niet of 't wel noodig is van op 't verloop van den koers terug te keerende verschillende dag bladen gaven er een uitgebreid verslag van, maar al ware 't maar om er maar enkelen genoegen te doen zeggen wij dat, van de 32 vertrekkers die Sylveer Maes de baan opzond, de Franschman Theerlinck het rapst zijn beenen rond kreeg, net zooals wij het verwacht hadden, met een 50 tal meter voorsprong sloeg hij het slijkerig en kronkelend pad naar de Broeckelzen in na hem volgden Marcel Claeys, Vermassen en Willems en een eindje verder daagden Caeheux en Vitse op. In de moerassige Broeckelzen kwam Theerlinck ten val waardoor hij zijn rijwiel ontredderde en wat ver der moest opgeven, zoodat Vermassen alleen den weg ópging die paar den Roodenberg leidde maar kort op de hielen gevolgd door Cacheux, die hem tijdens de be stijging van den Sulferberg zou vervoegen. Op 300 me ters volgden Marcel Claeys. Willems en Folke, op 350 meters Balduck en op 400 meters Vitse, Albert Ros- seel en Dubois. Op den Roodenberg miek de Franschman zich van Vermassen los, om met een roekelooze snelheid, op een glibberigen weg naar het Hellegat te vliegen in een korte bocht gleed hij uit en Vermassen die een 200 tal meter achterstal had miek er dankbaar gebruik van om de leiding te nemen, leiding die hij niet meer zou af staan, alhoewel Cacheux zich weerde om dood, maar het ongeluk had zich van weg te vergissen. Bij den tweeden doortocht op den Zwartenberg had Vermassen 30" voorsprong op Cacheux, ITO" op Folke, 1'30" op Albert Rosseel, 2' op Dubois en 2'45" op Vitse die echter in de Broeckelzen tot driemaal toe hals over kop zou rollen wat voor gevolg had dat hij geweldig verachterde. In de laatste kilometers zouden de posities achter de leiders, onderste boven geworpen wordenAlbert Ros seel. de eerste West-Vlaming, die een besten indruk na gelaten had. miek in een bocht een verkeerde zwenking waardoor hij een helling afrolde en Jan Deman die nu de kans schoon zag speelde alles of niets met de be looning die men kentKampioen van West-Vla anderen. Nu zouden wij moeten een woordeke spreken over de renners, al is het ons niet mogelijk ieder deelnemer onder handen te nemen. Vermassen noemen wij den verdienden winnaar, vanaf de eerste kilometers bleef MM WHHWII HMMMt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5