Plechtige Communie La CHEVROLET 1938 Drukkerij Dumortier 11 litres au 100 km. Distributeur direct César Mottrie PATERNOSTERS KERKBOEKEN GEDACHTENISSEN 34, Boterstraat, Yper - Tel. 500 est la voiture la plus ÉCONOMIQUE que j'ai jamais eue et de plus.... e est une voiture VRAIMENT compléte. 1 'Kssai est gratuit Boulevard Malou, 28 - 30, YPRES - Tel. 149 storm in geweld heeft afgenomen, dat de schommelingen minder hevig zijn. Den daarop volgenden morgen voelen wij ons, na het bad, heel frisch en totaal genezen. Wat komt het leven dan weer heerlijk voor. Nu rolt de boot nog slechts weinig Het tempees tlawaai ligt vol ledig stil. Wij loopen naar het bovendek. Welgemoed Er zijn reeds een zes tal passagiers op het dek. In de verte doorheen een grijzen nevel ontwaren wij land, de kaap Villano, het eindpunt van de gevreesde Golf, die in niets aan haar beruchte faam is tekortgekomen. HET GRAF IN DE GOLVEN Tegen zeven uur is het weder heelemaal opgeklaard. De zee ver zacht hoe langer hoe meer. Alles wijst op een mooien dag. De omstan digheden zijn er spijtig genoeg niet naar, om er ons erg over te ver heugen. Immers straks wordt den verongelukten matroos aan de golven toevertrouwd. Zeven uur De bemanning staat op het middendek verzameld Een vijftigtal passagiers .kijken toe, waaronder een tiental journalisten die tot Lissa bon meevaren. Daar komt de kapitein aan, gevolgd door twee zee-officieren. Na hen volgen vier matrozen, met de lijkbaar waarover een Belgische vlag hangt op de schouders. Voor het midden der linksche verschansing wordt halt gehouden. Al de omstaanders ontblooten zich het hoofd. Een broeder er is geen enkel priester aan boord bidt halfluid het De Profundis en een paar andere laatste gebeden. De nationale vlag wordt verwijderd. Het lijk van den ongelukkige in een ruw zeilen doek genaaid rust op een breede plank. Een kort bevel van den kommandant- snijdt de stilte Een, twee drie...» fluisteren de lijkbaardragers. De plank met het lijk, wordt opgeheven, een halve meter over de reeling. In Gods naambeveelt de kapitein, en het lijk glijdt van de plank en schiet bliksemsnel de golven in. Een drietal kunstbloemen worden nagegooid... Dat is alles. De beruchte Golf van Gaskonje heeft eens te meer een menschen- offer opgeëischt. Wij kijken de plaats na, waar het lijk in 't water verdween. Wij denken even aan de verloofde van den de zee geofïerden nu werkt ze misschien vroolijk aan de voorbereiding van den trouwdag, van hem die nooit meer huwen kan. De bemanning en de toeschouwers zijn zeer onder den indruk van deze treurige gebeurtenis. Menig verweerde zeebonk pinkt een traan weg. EIGENAARDIG TAFEL-UITZICHT Het is half acht"! De bel rinkelt voor het eerste ontbijt. De eetzaal biedt een eigenaardig uitzicht aan op ieder tafel zijn een stel houten raampjes vastgemaakt, om in het eene de tas tegen wegschuiven of omklikken te behoeden, in het andere het ontbijtbord, in een derde het boterschaaltje, in een vierde den suikerpot, in een vijfde de broodschaal, enz... enz... Ruim de helft der plaatsen blijven onbezet. Er heerscht een ge drukte stemming. LUILEKKERE ZON In den namiddag zijn we eindelijk uit de ons tragische Golf van Gaskonje. De zee is nu weer heelemaal kalm. De boot rolt niet meer. De zon pikt in een azuur-blauwe lucht. Het is lekker warm op het bovendek. De passagiers zeezieken en gezonden liggen er lui uitgestrekt, op hun ligstoel. Zachte gra- mofoonmuziek deint door de lucht. Zeemeeuwen krijschen zwevend en klapwiekend over het dek, en in zwerm achteraan de boot. Het is een heerlijk zonneweertje. Eerst nu genieten we echt het behagelijke van een fijne zeereis het Dolce Farniente SPAANSCHE KUST ZICHTBAAR Links, in de verre verte, ontdekken wij weldra de Spaansche kustNiets dan bergen, en nog bergen Massaal tusschen zee en lucht. De Albertville legde nu reeds 900 mijlen af. Nog 200 mijlen, en we ankeren te Lissabon, de hoofdstad van Portugal. Wij denken aan onze familie en vrienden. Wij schrijven hen alvast een eersten brief of 'n groetkaartje, welke wij in Lissabon zullen posten. Er is veel, heel veel te schrijven. Gelukkig kan ons treurig wedervaren voor ons slui ten met een happy-end. 's Avonds kijken wij naar twee, drie vuurtoren-luchten. Wij ma ken ons 't rythme der preciese neer- en wegstrijkende lichtbundels der Portugeesche kustseinen eigen... en droomen uit, overheen de donkere wateren. DANSMUZIEK WEERKLINKT Alle treurigheid is vergeten. Walsmuziek montert ons plots uit de droomerijen op Een vroolijke passagier laat 'n paar schlagers uit zijn gramofoon opklinken. Men kijkt besluiteloos toe u 1-Tnlln TIpprpn w Zicht op een overdekt wandeldek van de paketboot Albertville Dansen a. u. b. Noodigt de Dames uit Een Charlestone wordt opgezet Twee jonge heeren springen vooruitZij zwaaien, hei-hoi-hei roe pend, wild armen en beenen, op maat der muziek. Passagiers wippen uit de ligstoelen recht. Anderen verwijderen zich van de reeling. Allen naderen om hen heen. Men trapt lichtjes, ter plaatse, mee. Men klapt rythmisch in de handen. Men roept en zingtEr wordt begeesterend gelachen. Er is atmosfeerVroolijke Ietwat uitbundige. Een One-step weerklinkt Heerlijk eenige mooi galmt hij in den laten avond, in het vale licht van het dek, doorheen het zachte geklots der zeebaren, en het zoevend getjokkesnok der machines Passagiers vormen zich tot paartjesMen tracht te dansen Maar even rolt de boot en doet de dames waggelen. Er wordt gewoon ryth misch gestept!... Geen figuren! Geen fantasie!... Andere platen worden gedraaid: Fox-trot, Walz, Tango... de eene na de andere Tot laat in den avond Dan wordt het weer stil op het dek en in de hutten Maar stil, hed stil ruischt toch nog op 't laatste «Good Night!... Good Night!...» (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). Jef Van Wynsberghe. I*rix a pai-tir tie 32.900 in*.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 14