Cinema Coliseum n.v. ne paire de Pères Héritage et jazz Band gemeenteraad van yper double patte et patachon EEN KOPPEL VADERS Verslag der zitting van 2 Mei 1938 De openbare zitting wordt te 18 u. 15 geopend. Zijn tegenwoordigde Heeren Vanderghote. burgemeester- voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch. schepenen: Pattyn. Jvr. Cornillie, de Heeren Seys. Biebuyck, Michiel. Ccutelle, Leuridan en Verbeke. raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer Vergracht heeft zich la ten verontschuldigen de zitting van dezen avond niet te kunnen bijwonen. I. Proces-verbaal der zitting van den 28 Maart 1938. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-ver- baal der laatste zitting, waarna dit verslag zonder op merkingen goedgekeurd wordt. II. Stadskas Proces-verbaal van nazicht 1' kwartaal 1938. M. Vanderghote. Ik heb de eer aan den eemeen- teraad verslag te geven over het nazicht der stadska dat voor het eerste kwartaal 1938 gedaan werd. De ontvangsten voor 1937 beliepen tof de som van frank 5.576.886.54 en deze voor het dienstjaar 1938 tot de som van 249.122 fr. 04. 't zij te zamen 5.826.008 fr. 58. De uitgaven voor 1937 bedroegen de som van 4.492.354.14 frank en voor 1938 de som van 508.488 fr. 43. 't zij in totaal de som van 5.000.842 fr. 57. zoodat er een batig saldo was van 825.166 fr. 01. som die juist bevonden werd met de toen beschikbaar zijnde gelden. III. Commissie van Openbaren Onderstand Onderzoek der kas Proces-verbaal 1 kwartaal 1938. M. Vanderghote. Dit punt betreft het onderzoek der kas van de Commissie van Openbaren Onderstand. Op het einde van het eerste kwartaal 1938 was de toe stand als volgtOntvangstenoverschot der rekening van 1937, 525.542 fr. 93 ontvangen op 1937, 3.289.578.67 frank ontvangen op 1938. 244.065 fr. 79 en 11.197 fr., 't zij als totale ontvangst de som van 4.070.384 fr. 39. Uitgaven voor het jaar 1937 de som van 3.507.062.87 frank. Voor 1938, 752.344 fr. 50 en voorloopige uitgaven 43.735 fr., 't zij te zamen 4.303.142 fr. 37, zoodat er een tekort was van 232.757 fr. 98. Deze sommer werden eveneens in overeenstemming bevonden met de boek houding. M. Leuridan. Wanneer ik dezen namiddag hier ten stadhuize de bundels kwam onderzoeken, ontmoette ik er den Heer Van Alleynnes die mij gevraagd heeft hem in zijn naam hier te willen verontschuldigen, daar het hem onmogelijk was de zitting van dezen avond bij te wonen. M. Vanderghote. De Heer Van Alleynnes is dus insgelijks verontschuldigd. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Ver wisseling van grond. M. Vanderghote. Bij beraadslaging van 22 Maart 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten in te gaan op een aanvraag van ruiling van grond, gelegen te Yper. sectie A. nabij den Wegwijzer, vraag die gedaan werd door den Heer Armand Donck. Van dezes eigendom zouden twee perceelen land. het eene van 103 m2 uit nr 20d gelegen langs de Oude Veurnestraat en het andere van 843 m2 gelegen langs den Boesinghesteenweg. geruild worden tegen 1471 m2 achtergrond te nemen uit perceel n' 20 a/2 en toebe- hoorende aan den Openbaren Onderstand. Volgens schatting door den Heer Ontvanger der Registratie hebben deze gronden de volgende waardelot een 18 fr. den vierkanten meter, lot twee 13 fr. den m2 en lot drie 8 fr. den m2, wat maakt dat de gronden van den Heer Donck een totale waarde hebben van 12.813 fr. en deze van de Commissie van Openbaren Onderstand ge schat is op de som van 11.768 fr. Gezien deze verwisse ling van grond voordeelig is voor de Commissie en ge zien er tijdens het gedane onderzoek van commodo en incommodo hiertegen geen opspraak gemaakt werd. besluit de Commissie de noodige machtiging te vragen om deze ruiling van grond te mogen doen zonder op leg van beide kanten en mits vereffening van alle kos ten van verwisseling door den Heer Donck. Het sche pencollege stelt voor hierop een gunstig advies te ver- leenen. M. Lemahieu. Ik zal mij hierop, evenals op al de volgende punten die de Commissie van Openbaren Onderstand betreffen, onthouden als lid dezer Com missie. Al de andere raadsleden brengen eenparig een gun stig advies uit. V. Commissie van Openbaren Onderstand Ver pachting van land uit de hand. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in haar zitting van 12 April 11. een beraadslaging genomen aangaande het land gebruikt door René Gryson, pachter van 1 ha. 15 a. 68 ca. land te Voormezeele, wiens pacht een aanvang nam den 10 Juli 1927 en die vroeger, namelijk in October 1935, gevraagd had, om reden van gevorderden ouderdom, om van zijn pacht ontslegen te worden. De genaamde Jules Decoene, van Voormezeele, pachter van 37 a. 51 ca. land, heeft thans ook gevraagd om van zijn pacht te mogen ontslagen w.orden, en daar deze gron den zeer goed schikken om bij de hofstede Lemahieu. die nu reeds een grootte heefj van 15 ha. 60 aren. ge bruikt te worden, besluit de Commissie die perceelen land, ter grootte van 1 ha. 15 a. 68 ca. en van 37 a. 51 ca. gelegen te Voormezeele sectie B. in gebruik te geven aan pachter Lemahieu mits de jaarlijksche pachtsom van 1000 fr. per hectare. Deze beraadslaging der Commissie wordt eenparig goedgekeurd. Alleen de Heer schepen Lemahieu ont houdt zich. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Hof steden Uitvoering van bouwwerken. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt dat het den gemeenteraad zou be hagen een gunstig advies uit te brengen over verschei dene beraadslagingen die zij genomen heeft aangaande het uitvoeren van bouwwerken op eenige harer hofste den. Vooreerst hebben wij de beraadslaging van 5 April 1938 betreffende de hofstede Achille Allein, te Renin- ghe, waar drie nieuwe zwijnstallen moeten gemaakt worden. Volgens verslag van den Heer Schmidt, toe ziener der Commissie, blijkt het dat dit werk dient ge daan te worden en daar de kosten van uitvoering er van de som van 5000 fr. zullen overschrijden, besluit de Commissie de noodige machtiging aan de bevoegde overheid te vragen om dit werk te mogen in aanbeste ding geven. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. De raadsleden stemmen ja. behalve de Heer Lema hieu. die zich nogmaals onthoudt. M. Vanderghote. De tweede beraadslaging, ins gelijks in datum van 5 April 1938 genomen, betreft de hofstede gebruikt door Cornette Cyrille. van Yper. waar er een slaapkamer moet gemaakt worden van een paardenstal en ook nog een keuken moet gebouwd worden. Volgens verslag van den Heer Schmidt zijn deze werken noodzakelijk en daar. volgens het plan. bestek en lastenkohier, de kosten ervan de som van 5000 fr. zullen overschrijden, besluit de Commissie aan de bevoegde overheid toelating te vragen om deze wer ken te mogen uitvoeren. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als hier- voren goedgekeurd. M. Vanderghote. En eindelijk hebben wij nog een beraadslaging betreffende de hofstede van Maurice Vynckier, te Zillebeke. waar er een zwijnenstal moet gebouwd worden en ook nog veranderingswerken aan het huis uit te voeren zijn. Volgens verslag van den Heer Schmidt blijkt het dat deze werken noodzakelijk zijn en daar. volgens het plan. bestek en lastenkohier. deze werken ook meer dan 5000 fr. zullen kosten, moet de Commissie hiervoor de noodige machtiging vragen. De raad brengt hierop nogmaals een gunstig advies uit. VII. Commissie van Openbaren Onderstand Bouwwerken Aanneming Goedkeuring. M. Leuridan. Mijnheer de voorzitter, ik verlaat een cogenblik de raadszaal. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een gunstig advies op haar beraad slaging van 12 April 11.. waarbij zij besluit de uit te voeren veranderingswerken aan de hofstede Maurice Leuridan. te Oostvleteren. toe te vertrouwen aan den iaagstén aanbesteder. M. Urbain Tytgat. van Boesinghe. voer de som van 12.517 fr. 53. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen gestemd. Al leen de Heer schepen Lemahieu onthoudt zich. De Heer Leuridan treedt hierop opnieuw de raads zaal binnen. VIII. Kerkfabriek van St Maartens Rekening over het dienstjaar 1937. M. Vanderghote. De rekening voor 1937 der Kerk fabriek van St Maartens sluit als volgt: ontvangsten 65.193 fr. 81 en uitgaven 65.170 fr. 71. wat een batig saldo laat van 23 fr. 10. Stemmen jade Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Ivr. Cornillie. de Heeren Seys. Biebuyck. Leuridan, Verbeke en Vanderghote; onthou den zich de Heeren Michiel en Coutelle. IX. Kerkfabriek van St Pieters Rekening over het dienstjaar 1937. M. Vanderghote. De rekening der Kerkfabriek van St Pieters sluit voor het dienstjaar 1937 met de volgen de bedragen ontvangsten 23.475 fr. 36. uitgaven 22.747 fr. 22, en laat dus een batig saldo van 728 fr. 14. Deze rekening wordt met dezelfde stemming als zoo even goedgekeurd. X. Kerkfabriek van St Niklaas al Rekening 1936 bi Begrooting 1938. M. Vanderghote. Voor de Kerkfabriek van St Ni klaas sluit de rekening van het dienstjaar 1936 als volgtontvangsten 20.328 fr. 35. uitgaven 18.900 fr. 95. 't zij met een batig saldo van 1.427 fr. 40. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Pattyn. Jvr. Cor nillie. Seys Biebuyck. Leuridan. Verbeke en Vander ghote onthouden zich de Heeren Delahaye en Van der Mersch als leden dier Kerkfabriek, en de Heeren Michiel en Coutelle. M. Vanderghote. De begro'oting voor 1938 voorziet de volgende sommen ontvangsten 18.600 fr. 60. uitga ven 18.434 fr. 05. aldus een overschot latende van 166 fr. 55. Die begrooting wordt op haar beurt zonder opmer kingen goedgekeurd met dezelfde stemming als hier- voren. XI. Staatsmiddelbare School Begrooting 1939. M. Vanderghote. Het ontwerp der begrooting van de Staatsmiddelbare School voorziet voor het dienst jaar 1939 de totale som van 261.000 fr. en werd dezen namiddag door het bestuurscollege van de school goed gekeurd. De Heer voorzitter geeft lezing van de verschillige artikels en kredieten die er in voorkomen en stelt aan den raad voor deze begrooting ook te willen goedkeu ren. De raadsleden stemmen eenparig ja. XII. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1937 Wijziging. Daar de bundel ontbrak en door den Heer secreta ris nog moet gehaald worden, verklaart de Heer voorzit ter dit punt voorbehouden. XIII. Autobusdienst Roeselaere-Langemarck-Yper Machtigingstermijn Verlenging. M. Vanderghote. Wij hebben vanwege het provin ciaal bestuur van West-Vlaanderen een brief ontvangen waarbij ons gemeld wordt dat de Heer Lust, van Be- veren. de verlenging gevraagd heeft van zijn vergun ning om den autobusdienst Roeselaere-Langemarck- Yper uit te baten. De tegenwoordige vergunning loopt op 25 Februari 1940 ten einde. Volgens verklaring van den Heer gouverneur schijnt men in hooger hand niet geneigd deze vraag in te willigen, althans niet voor het vak Roeselaere-Langemarck, daar er langs dit vak een buurtlijn bestaat waaraan de autobus een noodlottige concurrentie doet en daar de behoeften van het reizigers verkeer het behouden dier twee verkeersmiddelen niet verrechtvaardigen. Voor het vak Langemarck-Yper zou er voor een autobusdienst wel een gunstig advies ver leend worden, doch de Heer Lust wenscht niet dit vak te bedienen. Wij worden uitgenoodjgd die zaak te on derzoeken. Reeds zes gemeenten hebben een gunstig advies uitgebracht voor het behouden van den auto busdienst. Als aandeelhouders der Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen zullen zij dan later uit- genoodigd worden om zich over het lot van de buurt lijn uit te spreken. Het officieus advies, dat ons ge vraagd wordt over het al of niet behouden van den autobusdienst, moet niet voorafgegaan worden door het onderzoek van commodo en incommodo en het pro vinciaal bestuur dringt aan om spoedig ons advies te kennen. M. Lemahieu. Deze autobusdienst komt wel te pas bijzonderlijk voor de inwoners van Yper en Lange- marek. doch ook nog verder op bewijst hij groote diensten door het feit dat hij veel meer halten heeft dan den buurtspoorweg. Om die reden zou ik deze dienst later niet gaarne afgeschaft zien, doch gezien hij van een anderen kant een zeker geldelijk nadeel berokkent aan de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, ware het volgens mij beter voor ons van daarover geen advies uit te brengen en dit over te laten aan de wijs heid der bestendige afvaardiging. M. Leuridan. Ik zal stelliger zijn dan den Heer schepen Lemahieu en ik zal namelijk tegen het voor stel van afschaffing stemmen. Waarom Vooreerst hoe meer verkeersgelegenheid er bestaat hoe beter en de autobus laat daarbij nog toe veel meer wijken te be dienen dan de tram door het- feit, zooals de Heer sche pen Lemahieu het zegde, dat de autobus over 't alge meen veel meer halten heeft. Ten andere wat voorge steld wordt, alleen de autobuslijn tusschen Lange- marek en Yper te behouden, is belachelijk. Het moet heel de lijn zijn ofwel niets. Een tweede reden waar om ik het voorstel zal verwerpen is dat de autobusuit bater verdient beter behandeld te worden als waardee ring voor hetgeen hij in moeilijke tijden gedaan heeft. Die man heeft een autobusdienst ingericht op een oogen- blik dat wij hier nog die verouderde stoomtram, van uit de tijden van den zondvloed, hadden. Hij heeft alzoo aan de streek en bevolking veel dienst bewe zen in moeiHjke tijden, op een oogenblik dat de maat schappij der buurtspoorwegen er nog niet toe beslui ten kon haar verouderd materiaal te moderniseeren. De autobusuitbater verdient dus nu niet gestraft te worden'voor al hetgeen hij gedaan heeft alswanneer de buurtspoorweg niets deed om de reizigers te vol doen. En. wat nog meer is, het zijn niet alleen redenen van zedelijken aard die voor het behouden van de autobuslijn pleiten, doch ook van geldelijken aard. Welk kapitaal heeft de autobusuitbater niet gestoken in zijn materiaal En zoo de vergunning hem nu ge weigerd wordt, dan zal hij zijn autobussen bij het oud ijzer megen zetten, want alle gelegenheid om nog een nieuwe lijn te bekomen bestaat thans voor dien man St Jacobsstraat, 30, IEPER - Telefoon leper 376 ZATERDAG 7 MEI ZONDAG 8 MEI MAANDAG 9 MEI I EN KINDERS ALTIJD TOEGELATEN. niet meer. nu vooral op dit oogenblik dat de maat schappij der buurtspoorwegen, na lang niets ervoor ge daan te hebben, er nu naar streeft al de lijnen, die door anderen goed gemaakt werden, voor haar af te nemen. De autobus moet behouden worden. Het is een kwestie van billijkheid, van rechtvaardigheid en wij zullen stemmen voor het behoud van gansch de lijn. M. Vanderghote. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. M. Michiel. Over wat zal er gestemd worden M. Vanderghote. Over het behoud der lijn Yper- Langemarck.- Die ja stemt vraagt het behoud dezer lijn. Het provinciaal bestuur vraagt ons principieel advies over haar voorstel de vergunning van den auto busdienst Roeselaere-Langemarck niet meer te ver nieuwen en het vak Langemarck-Yper te behouden. M. Leuridan. Ik vraag dat heel de lijn Roese- laere-Yper zou behouden blijven en ik stel voor dal zulks hier amendementswijze zou gestemd worden. Ik dien dus de volgende motie in De gemeenteraad va» Yper drukt den wensch uit dat de autobus Roeselaere- Yper zou behouden blijven. M. Vanderghote. Wel te verstaan de autobus Roe selaere-Langemarck-Yper. M. Leuridan. Ja, er is hier geen spraak van de autobus die Yper met Roeselaere aiover Moorslede verbindt. M. Vanderghote. Ik stel dan voor over de motie van den Heer Leuridan te stemmen. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. XII. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1937 Wijziging. M. Vanderghote. Thans komen wij terug op het vorig punt onzer dagorde, namelijk de wijziging der stadsbegrooting van 1937. Het schepencollege stelt voor een som van 49.000 fr. te willen stemmen ten einde enkele achterstallige rekeningen te kunnen betalen Artikels 7 en 8 der gewone uitgaven worden met 8000 fr. verhoogd. Artikel 20, zijnde het onderhoud der niel verhuurde stadseigendommen, wordt van 40.000 fr. op 53.500 fr. gebracht doordat de loönen en ook de prij zen van het materiaal merkelijk zijn opgeslegen. Voor artikel 31. zijnde de toelage aan de mutualiteiten, moet er een bijkomende som van 3.500 fr. gestemd worden, daar het eerst voorziene krediet niet voldoende was. Daarbij moet er nog een nieuw artikel komen, name lijk artikel 31bis met een krediet van 16.000 fr. om de achterstallige stadsbijdrage aan de mutualiteiten te kunnen vereffenen. Verschillende mutualiteiten Webben ons thans hun staten voor 1935 en 1936 ingediend. Verders moet er ook nog een bijkomende som van 2.500 fr. ingeschreven worden voor het reinigen der waterloopen. daar het voorziene krediet ontoereikend is gebleken. Artikel 124, zijnde de openbare verlichting, moet met 1.500 fr. verhoogd worden. Artikel 139, sub sidies voor gemeentefeesten, moet met 400 fr. ver meerderd worden op rekening van 1937, de receptie- kosten met 600 fr. en de familievergoedingen van het gemeentepersoneel met de som van 3.000 fr. Dit maakt te zamen de som van 49.000 fr. Om aan deze bijkomen de uitgaven het hoofd te kunnen bieden, stelt het sche pencollege voor artikel 2 der gewone ontvangsten, zijnde het stadsaandeel en de achterstallige opcentie men, met de som van 49.000 fr. te verhoogen, daar wij volgens de ontvangen inlichtingen zooveel mogen ver wachten. Dit maakt dus dat het slot van den gewonen dienst ongewijzigd blijft. In den buitengewonen dienst stellen wij voor artikel 6 van de uitgaven te schrap pen. Dit artikel betrof de verbetering der wegen en onder meer der Elverdinghestraat. Dit werk heeft in 1937 niet kunnen uitgevoerd worden tengevolge van de vertraging die het onderzoek van den bundel zoo wel vanwege de provincie als Staat heeft ondergaan Er wordt voorgesteld dit bedrag te voegen bij artikel 5 voor de herstellingswerken aan gemeentelijke eigen dommen en een som van 10.000 fr. te voorzien onder artikel 6bis voor de werken aan de banen Yper-Pil- ckem en Yper-Komen. Er is dus geen verandering aan het slot der begrooting. M. Leuridan. Ware het niet mogelijk, ter gelegen heid dezer wijzigingen aan de begrooting, nu ook de verhooging van 20.000 fr. te voorzien voor de zieken bonden M. Vanderghote. Dit geldt hier thans de begroe ting van 1937. 6 M. Leuridan. Ik zou toch willen weten hoever air teh"n Z'Jt me' kwestie der toelage aan de mutuali- M. anderghote. Ik denk wel dat die kwestie te- gen de aanstaande zitting zal geregeld zijn. Voor het oogenblik verwachten wij alleen nog enkele kleine in lichtingen om dit punt bepaald aan den gemeenteraad te kunnen voorstellen. Met het bijkomend krediet da* wij daareven voorgesteld hebben, zullen de achterstal lige bijdragen die aan de mutualiteiten nog toekwame» voor de jaren 193f> en 1937 en zelfs voor een mutualUert V°M .ifr 1935 ^0lledig aa»Sezuiverd worden M. Leuridan. Maar voor dit jaar zijt eii wel h» hoogen ?C Stadstoelage voor de mutualiteiten te ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3