-GROOT BAL- 8 Gevonden en Verloren Voorwerpen ALLERHANDE NïEUWS Hef' geheim der vaart Yper-Txer ♦e Steenstraete. BEZOEKT DE CENTSCHE FLORALIËN Eervolle Onderscheiding Burgerlijke Stand van Yper Tombola van het Bal der Braderie der Statie- en Tempelstraat VOETBAL - VRIENDENMATCH HUISMOEDERS Boekerij van hef Willems - Fonds Zaterdag 16 April 1938 om 21 uur, in Lapiere's zaal Hondstraat YPER Werden ten politiebureele aangegeven: Gevonden. Vrijdag 1 April, door M. Tankrev Nes tor, politieagent, een landskaart. Zaterdag 2, door M. Gillioen Julien. Boomgaardstraat, een mand eieren. Door Mej. Grimmelprez Cecile. R. Colaertplaats, een pak inhoudende vrouwkleederen en een paar schoenen. Zondag 3, door M. Nuyttens Ghislain. Lange Thou- routstraat, een blauwe sjerp. Maandag 4, door M' Vandenbrouck Eveline. Dicke buschsteenweg, een zakdoek. Door M. Delanghe Jerome. Rijsselstraat, een achter licht van auto. Door M. Craye August, Maarschalk Haiglaan. een eemtuur van regenmantel. Woensdag 6, door M. Truwant Maurice. Dixmude- steenweg, een alpenmuts. Door Mej. Maes Renée. Pannennuisstraat, een over treksel van regenscherm. Door de stoelvrouw van St Niklaaskerk. een»paar le deren kinderhandschoenen. Verloren. Zondag 3 April, door M. Luyten Achille. Vandenpeereboomplaats, een gouden dasspeld van groo- te waarde en versierd met briljanten steenen. Maandag 4, door M' Depuydt Elisabeth. Dickebusch- steenweg. een pakje inhoudende een wit kinderkos- tuumtje. YPER. Winkeliers, opgepastDezer dagen kwam een vrouw bij een bakker van de Maarschalk Haiglaan een brood halen op naam van een achtbaren persoon uit stad. doch toen deze door den bakker, die het brood te goeder trouw had afgegeven, er de betaling van ge vraagd werd. verklaarde hij aan niemand toelating ge geven te hebben om brood op zijn naam te gaan halen. Reeds vroeger werd alzoo een winkelierster der Oude Houtmarktstraat beet genomen. Het ordewoord weze dus opgepast voor de bedriegers. Er wordt ons ook nog gemeld dat sommige personen er op uit zijn om, gezien hun volledige gelijkenis, fran- sche tien frankstukken uit te geven voor belgische 20 frankstukken. De neringdoeners, willen zij niet gefopt worden, zullen goed doen voortaan meer nog dan ooit op te letten. Scheone doopplechtigheid. Donderdag morgen, te 11 u. 30, had in de parochiale kerk van St Niklaas de doopplechtigheid plaats van de zevende dochter der echtgenooten Hector Verleure-Logier, wonende Pope- ringhesteenweg. Het kindje, dat de namen ontving van Astrid-Elisa- beth, werd over de doopvont gehouden door den Heer Burgemeester J. Vanderghote. die het peterschap aan vaard had. en door Mevr. Vanderghote-Stragier, die de meter, H. M. Koningin-Moeder Elisabeth, verving. Het H. Doopsel werd toegediend door E. H. Delanote, onderpastoor, in aanwezigheid der gelukkige ouders en hunne kinderen. Na afloop der kerkelijke plechtigheid werd aan Mevr. Vanderghote een bloemengarve door een der kinders aangeboden, waarna een ontvangst plaats had in de ontvangstzaal van het O. L. Vrouwgasthuis, waarvan het moederhuis afhangt. Bij het binnentreden der genoodigden werd de Bra- bangonne op het klavier gespeeld. Benevens de ouders en hun kinderen waren daar nog aanwezig Z. E. H. Deken Vermaut, geestelijke bestuurder van het gesticht: Heer Burgemeester en Mevrouw Vanderghote de Hee- ren Bouquet, voorzitter, Vanraes, eere-secretaris, Helle- buyck, secretaris, en E. H. Socquet, lid der Commissie van Openbaren Onderstand M. Callewaert en de Heer Dokter Dubrulle. Aan de genoodigden werd de eerewijn aangeboden en ten slotte hield de Heer Bouquet een passende aanspraak. Aanrijding. Vrijdag, rond 1 u. namiddag, had er een aanrijding plaats tusschen de autocamionet der fir ma Boone en Zonen, gevoerd door Lievens Gaston, die uit de Coomansstraat naar de Neermarkt gereden kwam, en de auto van Fossez Michel, die van de Boter- straat naar de richting der Groote Markt reed. Beide voertuigen werden lichtjes beschadigd. Moedige daad. Maandag, korts vóór den noen, wa ren eenige kinderen aan 't spelen in de Adjudant Mas- scheleinlaan. toen plots een hunner, de kleine Rolfe Kennett, slechts drie jaar oud, aldaar in het water der Kasteelgracht rolde. Een der speelmakkertjes liep aan stonds bellen aan het huis bewoond door M. Francis, en dezes dochter, de 17 jarige Louise, die de deur kwam opendoen, sprong, van zoodra zij vernam wat er ge beurd was. gansch gekleed in het water en slaagde er in het kindje, dat zich reeds in 't midden der gracht bevond en zonder haar tusschenkomst voorzeker zou verdronken zijn. bij het haar te vatten juist op het oogenblik dat het voor de laatste maal aan de opper vlakte van het water verscheen. Het knaapje werd dadelijk in het huis van den Heer Francis binnengedregen, waar men de kunstmatige ademhaling met goed gevolg toepaste en het kind duch tig inwreef om het te verwarmen. Dit moedig optreden van Mejuffer Louise Francis, die geen oogenblik aarzelde en zoo gelukkig was een kindje het leven te redden, dient vermeld en beloond te worden. Diefstallen. Zondag avond, tijdens de afwezigheid van M. Leonard Bevis, wonende langs den Meenensteen- weg, is een dief binnengedrongen in de villa door hem betrokken en die, door een tuin omringd, een weinig van den openbaren weg is afgelegen. De dief heeft een stuk ruit uit een glazen deur, die gesloten was doch waarop de sleutel langs binnen stak, uitgesneden en zoo de deur geopend. De diefstal werd Maandag bemerkt door M. Bevis, die vaststelde dat een ijzeren brandkast uit zijn bureel was weggenomen. De brandkast bevatte geen geld, doch al leen de fichen met de namen zijner klienten die meestal in het buitenland verblijven en voor wie hij hier de graven hunner naastbestaanden op de engelsche kerk hoven onderhoudt. De politie werd dadelijk verwittigd en de Heer poli tiecommissaris stelde een onderzoek in dat, dank'aan de nagelaten sporen, leidde tot de ontdekking van de brandkast die ongeschonden teruggevonden werd in een naburigen en onlangs bewerkten tuin, waar de dief ze in den grond had gestopt waarschijnlijk met het inzicht ze er later te komen wegnemen. Rechtover de woning van M. Bevis, heeft men ook nog ingebroken in de villa «Les Colibris», bewoond door Mevr. Van Geyte-Heynderickx en haar dochter. Deze wa ren Zaterdag laatst op reis gegaan en 't is slechts bij hunne thuiskomst, Maandag avond, dat zij den diefstal vaststelden. Hier had de dief op de veranda geklauterd van waar hij het kamervenster kon bereiken. Na hier ook een stuk ruit uitgesneden te hebben kon hij het venster zonder moeite langs binnen openen en gerocht zoo in de woning, die gansch doorsnuffeld werd. Een aantal juweelen in zilver en goud, alsmede een kleine geldsom en wat andere waren werden hier gestolen. Er was ook nog een valies verdwenen die de dief waar schijnlijk zal meegenomen hebben om er zijn buit in te verbergen. De politie werd hiervan eveneens verwittigd en deed het noodige onderzoek. Het ware te wenschen dat de dief spoedig zou gekend zijn. Sedert eenigen tijd wordt er regelmatig hier of daar ingebroken en steeds op dezelfde wijze, zoodat men weidra zou geneigd zijn te denken dat deze her- kaalde diefstallen het werk zijn van een zelfden per soon. ofwel van een en zelfde bende. Nadert men de opheldering ervan In verband met die zaak meldden wij vroeger reeds de verdwijning van Alice Lemaistre, echtgenoote van Henri Van Tourhoudt, te Rekkem. Deze laatste beweerde dat zijne vrouw hem verlaten had en zich waarschijnlijk te Rouen, in Frankrijk, 'dij familie had gaan vestigen. Van Tourhoudt deed zelfs herhaalde pogingen om zij ne vrouw terug te vinden, ging haar in Frankrijk op zoeken en het is tijdens een afwezigheid van hem dat er een brief, te Rouen gepost den 24 Maart 11., en zooge zegd door zijne vrouw geschreven, te Rekkem toekwam, meldende dat zijne vrouw bij haar zuster was gaan inwonen en niet meer zou terugkomen. Hierdoor vervielen de vermoedens welke het gerecht had als zou de in stukken gesneden vrouw, waarvan men enkele lichaamsdeelen in de vaart te Steenstraete had teruggevonden, misschien de vermiste vrouw van Van Tourhoudt kunnen zijn. Andere sporen werden dan gevolgd van opgegeven vermiste vrouwen, doch zonder uitslag. Het gerecht, zekerheid willende hebben aangaande de verklaringen van den garagist Van Tourhoudt, ont bood hem op het Parket van Yper en verzocht hem den brief zijner vrouw mede te brengen. Wie zich echter niet aanbood was Van Tourhoudt en groot was de verrassing toen vernomen werd dat hij plets, in gezelschap van de 16 jarige Yvonne Deprez, een meisje uit Rekkem dat te Tourcoing in een fabriek werkt en dat hij aldaar was gaan afhalen, per auto naar Frankrijk gevlucht was, wat terecht als een zeer bezwa rend feit te zijnen laste was aanzien. Nu Zaterdag laatst werd het gerecht te Brussel ver wittigd dat Henri Van Tourhoudt te Chftlons-sur-Marne aangehouden was geweest door de rijkswacht, die hem aldaar op heeterdaad van diefstal betrapt had. Van Tourhoudt. die zich nog steeds in gezelschap van Yvon ne Deprez bevond, had te Etoges een vijftien liters es sence genomen en was er van door getrokken zonder te betalen. Dit had voor gevolg dat Van Tourhoudt korts nadien aangehouden werd en dat hij. van zoodra al de formaliteiten vervuld zijn, aan het belgisch gerecht zal overgeleverd worden. Het is echter niet uitgesloten dat Var. Tourhoudt eerst nog in Frankrijk zal te verant woorden hebben voor den er gepleegden diefstal. Wat Yvonne Deprez betreft, deze is ook nog vastge houden te Chalons-sur-Marne tot zekere pleegvormen vervuld zijn, doch haar vader werd van de terugvondst van zijn weggeloopen dochter door het gerecht verwit tigd. Alhoewel men nog geen stellige bewijzen heeft, stape len de vermoedens, die men tegen Van Tourhoudt heeft, zich gedurig op, bij zoover dat de Heer Devos de Mol- dergem, onderzoeksrechter te Yper, reeds een aanhou dingsmandaat tegen hem heeft afgeleverd onder ver denking van moord met voorbedachten rade op den per soon zijner vrouw Alice Lemaistre. Ook het Parket van Kortrijk leverde een aanhoudingsmandaat af tegen Van Tourhoudt uit hoofde van ontvoering van een minder jarige. Het onderzoek in deze moeilijke zaak wordt onder- tusschen ijverig voortgezet, en het Parket stapte reeds te Rekkem af en ging er over tot een zorgvuldige huis zoeking in de woning van den verdachte. Meer en meer ook komen de tongen los, nu vooral sedert de foto van Van Tourhoudt in de dagbladen ver scheen. zoodat het gerecht langzamerhand tal van be langrijke aanwijzingen ontvangt, die steeds meer het vermoeden versterken dat de in stukken gesneden vrouw wel Alice Lemaistre zou zijn en dat in dit geval, Van Tourhoudt dus werkelijk ook de moordenaar is. Zoo werd vernomen dat de echtgenoote Van Tour houdt vroeger wel eens aan een longontsteking geleden had. Welnu uit het onderzoek der gevonden longen bleek duidelijk dat de vermoorde vrouw van een dergelijke kwaal was aangedaan geweest. Ook het inpakpapier en de koorden, waarmede de teruggevonden stukken der romp ingepakt waren, zijn van een soort die men in den gewonen handel weinig aantreft, maar die bijzonderlijk voor het verzenden van rijwielstukken gebezigd worden. En het is een gekend feit dat Van Tourhoudt, die zoowat van alles deed, ook soms velobenoodigheden ontving. Een ander feit van belang is ook dat de voeten, die uit de yaart opgevischt werden, passen in de schoenen der echtgenoote Van Tourhoudt. Men vernam ook reeds dat de verdachte, die op 23 Februari 11. de bruiloft van Charles Delcour-Lietaerd gevoerd had, 's avonds meer dan 2 uur na den op voor hand bepaalden tijd het huwelijkspaar was gaan afha len aan de herberg, waar het bruiloftsfeest had plaats gehad. Den 12 Maart vertrok hij pier auto naar Boesin- ghe en liet er zijn rijtuig vier dagen lang staan in de garage Verhack om het te smeren, alhoewel hij, zelf garagist zijnde, dit werk gemakkelijk zelf had kunnen doen. Den 18 Maart nam hij terug bezit van zijn auto, en het is, zonderling samentreffen, den 19 Maart dat het eerste lichaamsdeel, namelijk een arm met hand. uit de vaart werd opgehaald. Een vrouw uit Rekkem getuigde zich thans te herin neren dat zij den 23 Februari, rond 9 u. 30 's avonds per velo van haar werk terugkeerende, dus denzelfden avond dat Van Touroudt te laat het huwelijkspaar af haalde, in het voorbijrijden der woning van den ver dachte, er duidelijk een vrouwenkreet gehoord had. Een andere belangrijke verklaring werd onlangs nog gedaan door een beenhouwer van Yper, die aan het ge recht getuigde dat hij, vijftien jaar geleden, samen met Van Tourhoudt als beenhouwersknecht te Tourcoing had gewerkt. Van Tourhoudt zou dus ook het beenhou wersmes kunnen hanteeren, wat, indien zulks echt be vonden wordt, een uitleg ware van de kundige wijze waarop de vermoorde vrouw in stukken gesneden werd en die dadelijk deed vermoeden dat, zooals in de zaak Van Craeynest, het hier ook bèenhouwerswerk gold. Ook een persoon uit Noordschote verklaarde nog, nu dat hij de foto van Van Tourhoudt in de dagbladen ge zien had, dat hij tegen den verdachte gesproken heeft toen men bezig was naar de nog vermiste lichaamsdee len in de vaart te dreggen, doch dat hij ervan geen ant woord bekwam. Deze en nog andere feiten, die mogelijks nog aan het licht zullen komen, zijn zooveel bezwarende omstandig heden die het gerecht zich nu beijvert aaneen te knoo- pen en in 't klare te trekken. Men ziet thans verlangend uit naar de uitlevering van Van Tourhoudt aan het Belgisch gerecht dat hem aan een streng verhoor zal onderwerpen en, met de inlich tingen die het nu reeds bezit, er in moet slagen de volle waarheid te achterhalen. De uitslag ervan wordt angstig afgewacht en de op heldering van dit somber geheim, dat zoolang reeds de gemoederen bezig houdt, ware een algemeene verlich ting. Belgische Spoorwegen De toegang en het bezoek van de tentoonstel lingshallen zijn gewaarborgd voor de personen die per spoor reizen met een speciaal toegangs biljet. verkocht door de stations van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. De liefhebbers worden vriendelijk verzocht hunne aanvraag 3 dagen vóór den datum der reis te willen indienen aan het station. Bij Koninklijk Besluit'van 8 April 1938. verschenen in het Staatsblad van zelfden datum, wordt de Heer Hector Casier, Voorzitter der Koninklijke Hofbouwmaatschap- pij van Yper, vereerd met de Zilveren Palmen der Kroonorde. Het Yperschebiedt aan den Heer Hector Casier zijne hartelijkste gelukwenschen om deze welverdiende en vereerende onderscheiding. van den 2 tot den 8 April 1938 GeboortenCraye Antoon, Dickebuschsteenweg, 70. Ureel Gilbert. Pilkemstraat. 1. Bolle Paul, Bascule straat, 12. Decramer Marie-Thérèse. Patteelstraat. 5. Coquel Thérèse, Dickebuschsteenweg, 235. Morel Jeannette. Kanonweg, 2. Callewaert Gustave. Recol- lettenpoort, 5, van Zonnebeke. Seys Walter. Dixmu- destraat, 18. OverlijdensGilloots Jules, 75 j., makelaar, echtg. Degroote Louise, Wenninckstraat, 9. van St Sylvestre- Cappel. Sinnaeve Ivonna, 16 j. en 8 m., z. b„ Brugge- steenweg, 124. Vuylsteke Camiel. 55 j„ gepensio»- neerde, wed. Leroy Leontine, Beluikstraat, 2. De- meyere Gabrielle, 5 j. en 10 m., Lindendreef. 87. Decap Petrus, 67 j., z. b.. echtg. Debyser Lucia. Lange Thouroutstraat, 25, van Oostvleteren. HuwelijksbeloftenLeonardus Comyn, diamantbe werker, te Yper en Marie-José Bulckaen, z. b.. te Boe- singhe. Marcel Verkindt, plafonneerder. te Yper e* Martha Valcke, z. b„ te Elverdinghe. Achilles Packet, schaarslijper, te Yper en Elisabeth Pieters, fabriekwerk ster. te Zillebeke. Nog af te halen prijzen 289 3 858 657 202 80 258 668 161 847 268 208 326 940 67 372 523 780 1001 210 62 377 743 152 648 582 742 666 316 89 De prijzen moeten afgehaald worden bij Oscar Coulembier, Statiestraat. 4. leper, ten laatste tegen Zondag 10 April 1938. Op Maandag 11 April 1938, om 18 uur op het Voetbal terrein Augustinusstraat HERBERGIERS - RESTAURATEURS. YPEIt tegen DE SPORTIEVE BEENHOUWERS, YPER Algemeene ingang 1.50 fr. Kinders 0.50 fr. Wenscht U een machien te koopen Dan moet U niet verder loopen Bij Singer is alles gemaakt van 't beste staal Dat ondervinden onze klanten allemaal Het is geheel de wereld door bewezen Dat Singer boven alles wordt geprezen Singer bestaat reeds meer dan tachtig jaren Alom gekend voor zijn goede waren Daarom wil ieder groot en klein Een vaste klant van Singer zijn. Het beheer der boekerij vestigt de aandacht der le zers op het feit dat de boekerij vanaf 12 April tot 26 April zal gesloten zijn teneinde toe te laten van het .iaarlijksch nazicht en de inventaris te maken. De le zers welke nog boeken van de boekerij in hun bezit zouden hebben worden dan ook vriendelijk doch drin gend verzocht deze voor 12 April binnen te brengen. De boekerij is open iederen Dinsdag en Donderdag van 6 u. 30 tot 8 ure. Er zal van deze sluitingsperiode ge bruik gemaakt worden om de afzonderlijke inrichting der kinderboekerij te voltrekken. Ook zijn er in den laatsten tijd een goed deel nieuwe aanwinsten gemaakt welke tot heden nog niet konden gekatalogeerd wor den. De lezers zullen dus op 26 April een opgeknapt en vergroot boekenbezit aantreffen, en voor hen zal de keus des te aangenamer en des te gemakkelijker zijn. Dat iedere lezer dus tijdig zijn boeken inbrenge Het beheer der boekerij. ingericht door de Ypres Lone Patrol Boy Scouts Ingang: 5 Frank. Froment les 100 kil., Hogge id. Seigle id. Haver id. Avoine id. Aardappelen 100 k. Eieren het stuk GEufs la pièce Hoppe de 50 kilogr. Houblons les 50 kil. N MARCHES u s -C Ypei 2 Apr S. o X ■s 2 J» g 3 <U O -5 CL Q. o. 131,00 131,00 128,00 130,00 130,00 121,00 114,50 105,00 112,00 113,00 116,50 116,00 114,00 113,00 115,00 37,50 36,00 40,00 41,50 35 00 20,50 21,50 22,00 21.00 21,00 0,39 0,38 0,36 0,38 0,38 1937 koopers verkoopers 370 380

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12