WfWFlk; I POLITIEKE UITZICHTEN LAURE DUMON GEMEENTERAAD VAN YPER i 1J i. y C -i jai EXPOSITION LUC K A I S I N Luc Kaisin, Ie peintre de la mer, exposera au Musée Merghelynck a Ypres, du 14 au 24 cou rant. Le VERNISSAGE se tiendra le jeudi 14 Avril a 5 heures et sera re- haussé de la présence de plusieurs personna- lités. BINNENLAND BUITENLAND 64, ?we d'Elverdinghe - YPRES. (582) i i door SPECTATOR Woensdag 6 April 1938. ONZE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Onze be trekkingen met Franco-Spanje en met Oostenrijksch- Buitschland. Verslag van Senator Lippens. In zijn verslag over de begrooting van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel voor het jaar 1938 wijst graaf Lippens op de machteloosheid van den Volkenbond om aan de gewa pende konflikten een einde te stellen, maar hij ver heugt zich in het feit dat ons land zich totaal onzijdig heeft gehouden. In een hoofdstuk van het verslag, ge wijd aan de gebeurtenissen in Spanje, dringt hij aan op verdere ontwikkeling van de handels- en kultureele be trekkingen met de beide kampen. Van de zijde van Bar celona houden onze diplomatieke en konsulaire ver tegenwoordigers zich met deze taak bezig. De meeste leden van de kommissie zijn van oordeel dat onze belangen eveneens in het Nationalistische Spanje zou den moeten verdedigd worden op dezelfde wijze als Engeland en Zwitserland dat doen, zonder daarom de Franco-regeering te moeten erkennen. De verslaggever betreurt dat Duitschland zoo traag is met het uitbetalen van de 800 miljoen frank die zich in de kompensatiekas te Berlijn bevinden. Hij stelt met genoegen vast dat het diplomatieke korps een groote bedrijvigheid aan den dag legt om onze handelsbetrekkingen met het buitenland te bevorderen. Hij wijst er verder op dat er niet mag getalmd worden met de onderhandeling ever de Duitsche marken, een kwestie die van het grootste belang is voor onze eigen finantieele gezond making. Het Mijnwerkersgeschil in de Borinage. De moei lijkheden welke ontstaan waren naar aanleiding van de voorgenomen loonsvermindering met 5 schijnen een kalm verloop te zullen hebben. De werkgevers beweren dat zij de vroegere 5 loonsverhooging hebben toege staan zonder rekening te houden met het indexcijfer enkel omdat de handel gunstig was en dat ze dus vrij zijn deze verhooging nu in te trekken, omdat de toe stand nu minder rooskleurig is. De mijnwerkers van hunnen kant waren overeengekomen dat de loonen aouden afhangen van het indexcijfer. Zij zijn van oor deel dat het indexcijfer niet genoeg gedaald is om deze loonsvermindering te wettigen. Op aandringen van de regeering zullen zij het statu-quo behouden tot advo caat - generaal Van Durme een verslag zal uitbrengen. Voorbereiding van de fiskale ontwerpen. Dinsdag avond werd een vergadering gehouden van den Kabi netsraad gewijd aan de voorbereiding van de fiskale ontwerpen. Er is een overeenstemming bereikt wat be treft de voorstellen, bij de Kamer te doen in verband met de aanvullende personeele belastingen, alsmede met de veranderlijke bijtaks. Men zou opnieuw de nationale krisisbelasting invoeren waarvan de opbrengst op 700 miljoen wordt geschat. Tevens is er sprake van een belasting op personen vrij van militaire diensten. De herziening van de zaak Awouters. Daar nieuwe getuigen bevestigen dat een van de slachtoffers van Awouters een trommelrevolver in den broekzak droeg is de zaak verzonden naar het Hof van Beroep te Gent om uit te maken of het aangevoerde feit juist is en of dit van aard kan zijn om eene herziening te rechtvaar digen. Moest de proceduur slagen en het Hof van Ver breking de herziening gelasten dan is het best mogelijk dat Awouters wordt vrijgesproken. Uitbreiding van de gezinstoelagen. De SenaatSr kommissie belast met het onderzoek tot uitbreiding van de gezinstoelagen heeft besloten het aantal leden van de kompensatiekassen vereischt om aangenomen te kun nen worden voor het jaar 1938 vast te stellen op 1000 in plaats van 5000. Van 1940 af zal men weer tot het ge tal 5000 terugkeeren. Verder had er een gedachtenwis- seling plaats over de bijdragen en de modaliteit van innen. Burgeroorlog in Spanje. De Nationalistische voor uitgang in Spanje gaat immer voort bij zoo verre dat Katalonië thans van het overige deel van Spanje is afgezonderd. Ook ten Zuiden van den sector Tortosa zijn de Nationalisten snel vooruitgekomen. Zij zijn reeds Morella voorbij en naderen San Mateo vanwaar zij weer een nieuw vak van de baan Barcelona-Valen cia in hun macht krijgen. De tegenaanvallen welke de regeeringstroepen in het Gualadajaragebergte doen schijnen niet krachtig genoeg om de Nationalisten te verontrusten. De republikeinsche regeering is hervormd. Er werden vertegenwoordigers der anarchisten en kom- munisten in opgenomen. De eerste-minister Negrin zal voortaan de portefeuille van Landsverdediging in han den hebben. Nederland. De gespannen internationale toestand van de laatste dagen heeft in Nederland het voorstel van de dienstverlenging een goed onthaal bezorgt Men is er zich ten volle bewust van de gevolgen welke eene geweldige botsing in Europa zouden kunnen hebben. Daarom is het ook geraden wat meer aandacht aan de verdediging van het grondgebied te besteden. Alleen de Nederlandsche nationaal-socialisten oefenen kritiek op de regeering uit. Zij willen het gebeurde in Oosten rijk als een heel onschuldig spelletje voorstellen. Britseh-Italiaansehe regeling. In verband met de Engelsch-Italiaansche onderhandelingen heeft opnieuw een langdurig onderhoud plaats gehad tusschen den Britschen Ambassadeur Lord Perth en graaf Ciano, minister van Buitenlandsche zaken. Beide partijen koes teren de beste verwachtingen omtrent de besprekingen welke spoedig een einde zullen nemen. Alles laat voor zien dat nog voor Paschen een algemeene overeenkomst zal bereikt worden. Denkelijk zou daardoor nog meer ontspanning op internationaal gebied worden verkregen. Frankrijk. Het Finantieel wetsvoorstel der regee ring in de Fransche Kamer. De tekst van het ontwerp Blum voor het Finantieel Herstel omvat de volgende punten1° De regeering is gemachtigd tot 1 Juli 1938, bij verordening de maatregelen te treffen welke zij noodig acht voor de vereischten der landsverdediging, voor de bescherming van het incasso der Bank van Frankrijk, voor het herstel der financiën en der natio nale ekonomie. 2° De verordeningen uitgevaardigd krachtens art. I zullen aan de goedkeuring van de kamer onderworpen worden, in den loop van den buitengewonen zittijd van 1938 en ten laatste den 31 December 1938. De voornaamste uitvoeringsmaatregelen zijn als volgt: Afschaffing van de beursfondsen aan toonder. Afschaf fing van de vrijstelling van belasting der rente een ge matigde taks zal worden geheven. Schorsing, gedurende twee jaar, van de delging der openbare schuld. Buiten gewone belasting op het kapitaal, met vrijstelling van een minimum van 150.000 fr. maar in de Kamer zegde hij dat hij desnoods tot 250.000 fr. zou gaan. De pro gressieve taks zou ten minste 4 bedragen. De regee ring ziet af van de gedwongen omzetting der staats fondsen, maar de banken zullen gemachtigd worden de tegenwaarde van hun deposito's en deviezen in schatkistbons om te zetten. Op de winsten van de oor logsnijverheid zal een bijzondere belasting worden ge heven. De trusts zullen onder toezicht worden gesteld. Verder zijn er nog tal van punten aangaande krediet- ve-Wn'nven en toTrechten. Blum is van oordeel dat slechts deze middelen in staat zijn de financieele gezond making van Frankrijk te bewerken en hij deed dan ook een beroep op al de partijen om de regeering te steunen. In hoeverre men dit zal doen moet nog uitgewezen. Russische Gezanten in Ongenade. Volgens loopende geruchten zouden Souritz, Maisky en Troianofsky, on derscheidenlijk Sovjet-gezanten te Parijs, Londen en Washington bij Stalin in ongenade gevallen zijn en naar hun land terug geroepen. De gezanten in kwestie zou den geweigerd hebben daaraan gevolg te geven en dreig den met ontslag. Zij zullen waarschijnlijk denken dat ze hier veel veiliger zijn, want zooals de toestand te genwoordig in Rusland is staat er hen in Rusland niet veel goeds te wachten, dat hebben reeds tal van voor gangers ondervonden. Oostenrijk. De Belgische ambassadeur te Berlijn heeft aan de rijksregeering meegedeeld dat het Bel gisch gezantschap te Weenen in een Algemeen konsulaat zal veranderd worden onder leiding van baron J. Van der Eist. Volgens sommige berichten zou ex-kanselier Schusch- nigg krankzinnig zijn geworden en voor het oogenblik in een krankzinnigengesticht te Steinhof verblijven. Engeland heeft de Anschluss officieel erkend. Een konsulaat-generaal zal ingericht worden te Weenen. SPECTATOR. a le plaisir d'annoneer a sa fidéle clientèle qu'elle possède dés a pré sent, sa nouvelle collection de chapeaux de printemps et d'été, derniers modèles. Om u 't beste te gerieven Moogt gij nooit een stuiver klieven. Wilt gij 't allerbeste, hei, Eischt de PACHA Cichorei Verslag der zitting van 28 Maart 1938 (Vervolg) XVII. Politiepersoneel Statuut. M. Vanderghote. Gij hebt allen een afschrift ge kregen van de nieuwe statuten van het politieperso neel. zoodat ik denk dat het nutteloos is er lezing va* te geven. Het schepencollege heeft de zaak naderhand opnieuw onderzocht en het stelt voor de bepaling va* artikel een. paragraaf vijf. waarin een der voorwaar den staat die vereischt zijn om tot politieagent te kun nen benoemd worden, namelijk geschikt bevonde* zijn geweest voor den actieven dienst van het leger e* aan de verplichtingen van de militiewet voldaan heb ben te vervangen door de volgende woordenge schikt bevonden zijn geweest voor den actieven diensrt van het leger en werkelijk actieven dienst gedaan heb ben in een strijdende eenheid M. Leuridan.Tellen de kabelballons ook als strij dende eenheid M. Vanderghote. na een oogenblik nadenken. Ja. M. Michiel. Ik heb eenige opmerkingen te make* en vooreerst over artikel vijf betrekkelijk de wedde* van het politiepersoneel. M. Vanderghote. Ware het niet beter dit in gehei me zitting te doen M. Michiel. Neen, Mijnheer de voorzitter. Ten a*- dere. dit punt staat hier op de dagorde en het is ee* bemerking die ik er wensch op te maken. M. Vanderghote. Dergelijke besprekingen geschie den toch best in geheime zitting. M. Michiel. Gij moet niet vreezen, Mijnheer de voorzitter, het is niet erg gevaarlijk. Laat gij toe dat ik hier mijne opmerkingen maak M. Vanderghote. Ja. M. Michiel. Ik zou enkele wijzigingen willen voor stellen aan artikels vijf en zes en ook nog aan artikel elf betrekkelijk het verlof. Het is voor ons, socialisten, onmogelijk in de huidige levensomstandigheden ee» minimumloon van 11.000 fr. te stemmen voor een poli tieagent van derde klas. Dit is 916 fr. per maand, waar van dan nog dient afgetrokken te worden de bedrijfs belasting, storting voor het pensioen, enz., zoodanig dat er nog een maximum van 875 fr. overblijft. Gerekend aan 25 werkdagen van 8 uren, dit maakt 200 uren per maand of een loon van 4 fr. 35 per uur, en dit voor ee* lastig en gevaarlijk werk. waaraan nog zekere verant woordelijkheid verbonden is. Dergelijk loon kunnen wij. socialisten, niet aanvaarden. Wij stellen een loon voor van minstens 5 fr. per uur of 40 fr. daags, 'tzij 1000 fr. per maand of 12.000 fr. 's jaars. M. Leuridan. En voor de politieagenten van twee de en eerste klas, hebt gij dan ook een gradatie, een klimmende schaal voor te stellen M. Michiel. Die loonen moeten natuurlijk dan ook in verhouding verhoogd worden. In artikel zes, betrek kelijk de periodieke verhoogingen, moet er bepaald worden dat, in geval van promotie, de dienstjaren in het politiekorps blijven tellen voor het vaststellen der wedde. Dit blijkt nu wel zoo verstaan te zijn, maar daar zulks niet in alle diensten het geval is en om later alle betwistingen daarover te voorkomen, is het noodig dit te bepalen, gezien anders een promotie geen gelde lijk voordeel kan bijbrengen, zelfs als men het behoud der verworven rechten in aanmerking neemt. M. Vanderghote. Denkt ge niet dat het beter ware al deze amendementen schriftelijk te doen, M. Michiel. Voor artikel zes is dit misschien wel zoo verstaan, doch er wordt daarvan geen melding 1» gemaakt en het moet toch uit voorzichtigheid bepaald worden. M. Vanderghote. Ik stel voor dit punt te verschui ven en ik vraag aan den Heer Michiel dat hij ons al deze wijzigingen schriftelijk zou voorstellen. M. Michiel. In princiep zijt gij toch, Mijnheer de voorzitter, met mijne vraag t'akkoord Een metserdien der verdient thans zooveel. Dit punt wordt hierop verdaagd, nadat de Heer Mi chiel beloofd heeft zijne voorstellen schriftelijk in te dienen. XVII. Huldeblijk aan HH. MM. den Koning en de Koningin van Engeland Inschrijving. M. Vanderghote. In Brussel werd er een comiteit gesticht waarin de stad Yper vertegenwoordigd is. M. Van Alleynnes. Door wien M. Vanderghote. Door den gemeenteraad. Dit co miteit heeft besloten een geschenk aan te bieden aan de Engelsche vorsten als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen de Engelschen binst den oorlog voor België gedaan hebben. Zooals gij weet bestaat dit geschenk uit een afbeelding onzer Hallen met Belfort in zilver, uitgevoerd door den Heer Wolfers. van Brussel. Ik denk wel dat wij gedurende de Paaschweek of vroeger mis schien de gelegenheid zullen hebben dit pronkstuk hier te mogen bewonderen. Verscheidene plaatselijke maat schappijen hebben reeds hare inschrijvingslijst inge diend. Het schepencollege is van oordeel dat de stad ook haar deel' moet bijbrengen in deze gift voor de En gelsche vorsten en het stelt voor hiervoor een som van 1000 fr. in de begrooting te schrijven. Er mag niet uit het oog verloren worden dat wij steeds nauwe betrek kingen met Engeland onderhouden hebben, dat wij alles te winnen hebben de sympathie der Engelschen, die jaarlijks met duizenden onze stad bezoeken, ongeschon den te bewaren. M. Leuridan. Wij zullen ons bij de stemming van dit voorste) onthouden en ziehier waarom. Naar het kunstwerk gaat onze belangstelling. Dit pronkstuk zal alzoo een plaats verkrijgen die het verdient en het is waardig der begiftiging. Het voorwerp der gift heeft dus gansch onze aandacht en ook dezen die ermede be giftigd worden hebben al onze genegenheid, maar het werk zit in handen van een staf die onze genegenheid niet heeft. Men heeft er wel voor gezorgd dat er daar in dit comiteit enkele mannen met vlaamsch klinkende namen in zetelen, maar dit Brusselsch comiteit, dat zelfs gouverneurs bevat, bestaat bijna uitsluitend uit vlaamschhatende menschen, uit mannen die de meest verwoede vijanden van ons vlaamsche volk zijn. Wij willen dus niet neen stemmen ten einde tegen de Engel schen geen onvriendelijke houding aan te nemen, doch w :i zullen ook niet ja stemmen omdat wij geen ge- meene zaak willen maken met een bende vijanden van ons ras. Daarom zullen wij ons in die zaak hier ont houden. M. Vanderghote. Ik stel voor het krediet van 1000 frank te stemmen. Dit voorstel wordt aangenomen. Onthouden zich de heeren Michiel, Coutelle, Leuridan en Verbeke.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3