- 5 Begrafenis van den heer QUIRIN STRUMANE ONZE SCHEEPVAART SNIJ-EN NAAISCHOOL NOUVEAUTÉ Het Vhrursche K?uis op de Handelsfoor ZWEM KRONIEK BOLDERSNIEUWS gediende der Regie van Telegrafen en Telefonen te Yper Donderdag morgen, 7° dezer, te 8 u. 30, had in de pa rochiale kerk van St Niklaas te Yper, in aanwezigheid eener overtalrijke schaar vrienden en kennissen, de plechtige lijkdienst plaats van den Heer Quirin Stru- mane die plots, na een kortstondige onpasselijkheid, een gevaarlijke heelkundige bewerking moest onder gaan en Zondag avond, 3 April, in een kliniek te j Ueenen. aan de gevolgen ervan bezweek in den ouder- dom van 38 jaar. In den treurigen lijkstoet, die den Heer Strumane lot aan zijn laatste rustplaats vergezelde, stapten voor aan de vlaggen van het Nationaal Syndicaat der afdee- lingen Gent, Brugge. Rousselare. Thielt. Adinkerke. Poperinghe en Yper, alsmede de vlaggen der Socialis tische Partij, van den Ziekenbond Moyson. de Yper- 9che Wielrijdersclub en de Vrije Bolders van de Statie. Op het kerkhof gekomen werd namens de Casino- kaarters een marmeren gedenkplaat op het graf ge plaatst en daar ook werden nog volgende lijkreden uit gesproken Lijkrede uitgesproken door M. Jos. Janssens, Opsteller bij de Regie van Telegrafen en Telefonen te Yper. Geachte Familie, Mevrouwen, Mijnheeren, In naam van de Regie van Telegrafen en Telefonen en als plaatsvervanger van den H. Leclercq. Telegraaf- ontvanger. door ziekte belet, is mij de droevige taak opgelegd een laatste afscheidswoord aan collega Stru mane toe te sturen. Quirin Strumane trad in dienst der Belgische Spoor wegen op 30-7-19 als tijdelijke bediende met stand plaats Oostende. In hoedanigheid van aangestelde op de proef kwam hij naar het Beheer van telegrafen en telefonen over op 30-6-20 en werd als aangestelde iri het vast kader opgenomen den 30-4-1921. Hij slaagdc vervolgens in het examen voor kantoorklerx op 30-6-29 en had naeenvolgens Oostende. Komen. Kortrijk en leper als standplaatsen. Te leper sedert 25-6-32, deed hij meestal dienst als waarnemer in de omliggende mid4enkantoren. Zoo ook was hij Vrijdag namiddag nog in volle gezondheid naar het bureel gekomen om te vernemen waar hij volgende week moest fungeeren. Niets liet vermoeden dat Stru mane reeds bedreigd was door een kwaal die hem uit ons midden zou wegrukken. Laat in den avond werd zijn toestand ernstiger, zoodat een heelkundige be werking noodig geacht werd. Toen men Zaterdag mor gen dit ongunstig nieuws vernam, was de verslagenheid, zoowel in het bureel als onder zijn vrienden en kennis sen, algemeen. Gansch den dag waren wij benieuwd om te weten of er hoop op genezing was. Ons gedacht ging reeds naar zijn brave vrouw en lieve kinderen, die angstig op vader's beternis wachtten. Helaas, de zeisen des doods in haren onverbiddelijken en nooit verzadigden zwier hakte Zondag avond voor altijd den levensdraad van vriend Strumane door. Wie zou over acht dagen gedacht hebben dat vriend Quirin. toen hij de lijkrede van statiewerkman Compernol uitsprak op heden. zelf. in het kille graf zou nedergelaten wor den Sombere lotsomstandigheid. die een kroostrijk gezin van een broodwinner berooft en een bureel van een trou wen makker. Immers in den dagelijkschen gang van het administratieve raderwerk, vervulde Strumane zijne taak zooals 't behoort en misschien lag voor hem nog een mooie toekomst open. De slag is zeker hard. doch de tegenwoordigheid op zijne uitvaart van de vele vrienden en kennissen, weze een balsem op het groot verlies dat gij. Familie Stru mane. komt te ondergaan. In naam van de Regie van Telegrafen en Telefonen en bijzonderlijk in naam der Telegraafontvangerij leper, gelief, achtbare Familie, de uitdrukking onzer diepste rouwbetuigingen te aanvaarden en moge deze •ederige blijk van deelneming eenigermate uwe groote droefheid lenigen. Vaarwel, beste Strumane, rust in vrede. Lijkrede uitgesproken door M. Verhaverbeke, Secretaris van het Nationaal Syndikaat. Yper. Achtbare Familie, Mevrouwen, Mijnheeren, Onze bond is in rouw gedompeld. Wreed en onver wachts, maaide de dood een van onze beste krachten, en mij valt de droevige taak te beurt, in naam van het Nationaal Syndikaat Y. P. T. T. Z.. een laatste vaar wel te sturen aan onzen dierbaren Voorzitter, vriend Strumane Quirin, en ons innig rouwbeklag de diepbe droefde familie aan te bieden. Als een donderslag viel de mare, zoo plots, zoo onver wacht, dat niemand er, in het eerst, geloof wilde aan hechten, en ik stel mij dan het gezin voor, wachtend op den terugkeer van echtgenoot en vader, en ik be grijp bij al deze wezens den harteklop, de groeiende onrust, eerst veroorzaakt door het vernemen van het smartelijk voorval, den angst naar beternis, en ten slotte de droefneid van al die gebroken harten, welke, met tranen in de oogen, nog slechts een lijk mogen wederzien. Ik zie de gruwzaamheid van degenen die nog slechts voor een lijkkist mogen knielen en zich ver diepen in hun smart. En hij, makker Quirin, hoe treurig is het niet dat hij soo vroeg deze wereld heeft verlaten. Hij was een man, die door den adel van zijn gemoed, zijn breedmensche- lijk denkendoor zijn volksliefde en zijn syndikale daadvaardigheid, hoog uitrees. Vriend Quirin was een der pioniers van den syndikalen strijd der spoorman- ■en. Men zou lang, zeer lang kunnen uitweiden over hetgeen deze bewonderenswaardige man presteerde op gebied van syndikale bedrijvigheid. Jaren lang, verknocht met hart en ziel aan de vereeniging, nam hij deel aan de bestuurlijke werking van de afdeeling. En waar anderen, en terecht, na de afmattende dagtaak, eraan denken een welverdiende rust te nemen, oegon de on"ermoeibare man, een nieuwen arbeid, vol an dere beslommeringen en rusteloos zwoegen. Hij was een baanbreker op alle gebied. Hij kende de nooden en be hoeften van de arbeiders. Immers, hij was wonderwel op de hoogte van de mistoestanden, die vroeger heersch- ten en nu nog bestaan. En daarom waren in hem ver- eenigd een vasten wil naar betere levensvoorwaarden en een vastberaden houding inzake de onmisbare wer king voor de ontvoogding van zijn klasse. Vriend Quirin was bemind door iedereen, omdat hij een voorbeeld was van eenvoudigen leider, behebt met een diepe, vaste trouw in zijn idealisme. De talrijke en welgemeende blijken van deelneming en sympathie, 1 welke door zijn overlijden tot uiting kwamen, bewij zen meteen ook, hoe Quirin gewaardeerd werd. In het hart van zijn makkers is er voor immer een smartelijk verlies, want een schoon, edel en offervaardig leven is stilgevallen. En gij. arme vrouw, omringd door uwe onschuldige lievelingen, ik begrijp uwe droefheid en uwe smart Maar droog uw tranen, volg de lessen van uwen zoo vroeg ontrukten echtgenoot, zorg dat. niettegenstaande alles, de idealen van hun vader in de harten van de kin deren zouden geprent worden, zeg en leer hun wat vader voor hen heeft gedaan om ze het leven aange naam te maken. En gij. kinderen, weest goede volgelingen van hem dien gij nu betreurt. Bewijst door uw goed gedrag en vlijt dat gij vaders raadgevingen begrepen hebt. helpt door woord en daad uwe zoo bedroefde moeder om het onherstelbaar verlies te verzaenten. Gansch het Nationaal Syndikaat. en de afdeeling leper niet het minst, buigt diep en dankbaar voor den koenen strijder, en biedt zijn gezin en familie het rouw beklag van het Nationaal Syndikaat aan. Ons hart is met hen in den grooten rouw dien her. treft. Rust nu in peis en vrede, vriend Quirin, door uw fa milie en henderden vrienden ten grave gedragen, maar in den gang der tijden zult gij steeds in aandenken blijven. Vaarwel, vriend Quirin. vaarwel. In uw laatste legerstede, slaap wel Afscheidsrede uitgesproken door H' Vanassche Georges. namens de Socialistische Partij. Afdeeling Yper. Geachte Familie. Waarde Omstaanders, Ziedaar ons vereenigd op den stillen doodenakker. om aan den killen grond een onzer beste strijdmakkers en vrienden toe te vertrouwen. Onze goede vriend Stru mane Quirin. aan zijne Familie en Vrienden, en aan nze Partij veel te vroeg ontrukt. En zoo maait de Dood. dag na dag onverbiddelijk m onze rangen, vandaag deze. morgen gene. onverbiddelijk wegrukkend, zonder om te zien naar stand of ouder dom, en zonder medelijden met degenen die achterblij ven. Alhoewel wij allen wisten dat onze vriend Quirin een gevaarlijke heelkundige bewerking had onderstaan, die ons op het ergste moest voorbereiden, toch trof het nieuws van zijn overlijden ons met ontsteltenis, immers als mensch zijn we steeds bereid het beste voor werke lijkheid te nemen. En nu nog. wanneer we hier voor het geopend graf staan, valt het ons zoo moeilijk aan de ruwe werke lijkheid te gelooven. en ons in te beelden dai we onzen gceden vriend Quirin nooit meer in ons midden zullen zien. Wie Quirin kende moest hem onvermijdelijk achten en liefhebben. Minzaam en eenvoudig in zijn omgang, steeds bereid om zijn kameraden te helpen, telde hij niets dan vrienden in den talrijken kring zijner ken nissen. Geachte Familie, we begrijpen ten volle de smart die u komt te treffen, maar t weze u toch een troost te weten dat gansch onze Partij innig meevoelt in den slag die u komt te treffenimmers zij ook verliest in Quirin een overtuigden kameraad, een echten steun. Hij was een makker die, in hoedanigheid van Be stuurslid in verschillende groepeeringen, een leidende rol vervulde hij was iemand op wien we in elke om standigheid mochten rekenen. Wij herinneren ons nog allen de toewijding die hij aan den dag legde om met zijn Sarovkinderen een Tooneelwerkje op te voeren. Van Quirin mag terecht gezegd worden dat. alhoewel hij bezield was met een geest van Vrijheid en Broeder schap. hij steeds de meeste achting had voor alle an dere philosofische gedachten en alle menschen, van den hoogstaanden tot den eenvoudigsten arbeider, wist te eerbiedigen. Van jongs af was Quirin een van diegenen, die be grepen dat alleen door eendrachtig samenwerken er redding voor onze klasse te verkrijgen was. Onver saagd schaarde hij zich onder de plooien onzer vlag. hielp mede uit al zijn krachten aan den strijd voor lotsverbetering der verdrukten, en steeds is hij zijn Ideaal getrouw gebleven. 't Is dan ook namens gansch de Partij, dat wij aan de in smart gedompelde Familie, onze innige deelne ming aanbieden, in de hoop dat dit meêvoelen een op beuring zal wezen in den rouw die haar zoo zeer komt te treffen. En aan onzen goeden en betreurden kameraad Quirin zeggen we. in naam der Partij, die mij met deze droeve taak heeft gelast, in naam van al onze groepeeringen waarvan hij deel miek. in naam van zijne talrijke vrien den en kennissen, vaarwel Quirin, uw aandenken zal steeds tusschen ons blijven als deze van een goeden en trouwen kameraad. Vaarwel, rust zacht, dat de aarde u licht weze. Lijkrede uitgesproken door M. Em. Ghesquiere. namens de Ypersche Wielrijdersclub. Dierbare en betreurde Sportmakker, Met gebroken hart en verkropte keel komen wij, be droefde sportmakkers, u een laatste vaarwel zeggen. Het noodlot was u onmeedoogend. Gij werdt ongenadig en brutaal ontrukt aan de liefde der uwen. aan de genegenheid uwer makkers, aan de achting van allen die u kenden. Gij werdt weggemaaid in den bloei des levens, in volle werkzaamheid en geestdrift bij het volbrengen van uw dagelijksche werkzaamheden. Sedert jaren stondt gij in dienst van uwen mede- mensch voor de verdediging zijner belangen en voor de verbetering zijner werkvoorwaarden. Gedienstig en taktvol in uw omgang met oversten, collega's en minderen, werdt gij door eenieder geëerd en bemind. De min bevoordeeligden en min ontwikkelden voor al droegen u terecht een eindelooze liefde toe. Deze groote bedrijvigheid ging gepaard met het stipt vervullen uwer reeds lastige dagtaak, om in het onder houd van uw talrijk kroost, welke gij boven alles lief- hadt. te kunnen voorzien. Doch dit was u niet voldoende. Gij verzekerdet met een ongemeene kennis, stiptheid en toewijding het ambt van secretaris bij onze sport- vereeniging en deze opdracht nam den weinigen tijd. welke u nog overbleef, totaal in beslag. Uw leven was dus een onophoudende bedrijvigheid voor iedereen, voor het bestaan der geliefden, voor het goede, voor de ontspanning. Een leven van rusteloos werken voor de gemeenschap. Wij weten best welken goeden vriend en werker wij verliezen en zijn verzekerd dat uwe plaats moeilijk met evenveel bekwaamheid en plichtsbetrachting zal ingenomen worden. Wees overtuigd dat uw'werk, zoo vroegtijdig stopge zet. een goed aandenken zal nalaten en dat uw nako melingen met eenige fierheid hun goeden vader zullen mogen gedenken. Gij hebt ons verlaten, beste sportmakker, doch gij zijt niet vergeten. Rust in vrede. Aan de diepbeproefde familie van den Heer Stru mane, die zoo vroegtijdig aan de liefde zijner echtge- noote en vier minderjarige kinderen ontrukt werd, die hier zoovele vrienden telde en een bekend figuur was op de velokoersen, biedt Het Ypersche de verzeke ring zijner welgemeende deelneming. t** Mevr. Strumane-Tanghe, kinders en familie, diep ge troffen door de zoo talrijke blijken van genegenheid die hen betuigd werden, danken allen die deelgenomen hebben in den rouw die hen zoo pijnlijk heeft getroffen. Binnen Te varen Vrijdag 1 April 1938. de Baksteen (schipper Van derghote) met 114 ton aarde voor de Briqueteries Yproises. leper de De Eenigheid (schipper Bracks met 153 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Zaterdag 2. de Irena(schipper De Souter) met 273 ton kolen voor M. De Geest. leper de Mehaigne chipper Peleman) met 160 ton kolen voor M. De Geest, leper. Maandag 4. de «Mathilde». (schipper Jacobs) met 106 ton voeders voor MM. Blootacker-Vermeersch. leper. Dinsdag 5. de Stad Diksmuide(schipper Steurt met 17 ton beurtgoed voor verscheidenen. Woensdag 6, de Jeune Maurice (schipper Stikke- orium) met 77 ton aarde voor de Briqueteries Yproises, leper. Donderdag 7. de Baksteen (schipper Vanderghote* met 110 ton aarde voor de Briqueteries Yproises, leper. Weggevaren Woensdag 6 April, de «Stad Diksmuide». (schipper Steur) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogtetoestand normaal. voor DAMEN 43. Rijselstraat, 43 IEPER DAG-, AVOND-, ZONDAGLESSEN. Leert snijden in vier maanden. Diploma na eindexamen. OUDERS Leert uw meisje den stiel van NAAISTER SNIJDEN NAAIEN IN 8 MAANDEN. Bekwaamheidscertifikaat na einde der lessen. Vraagt inlichtingen. Dit jaar heeft het bestuur besloten ten toon te stellen. Eerst en vooral zullen de bezoekers de prachtige en volledig ingerichte veldtent kunnen bewonderen welke reeds gebruikt werd op de Yzerbedevaart en waarvan de degelijkheid vast staat. Een mooie reeks studieboeken over eerste hulp bij ongevallen zullen ter inzage liggen. Niemand mag de handelsfoor verlaten zonder zich de rijke dokumentatie aangeschaft te hebben welke zat voorhanden zijn. onder vorm van mooie brochures. Voor de kinderen een mooie verrassing. En tot groot genoegen van klein en groot zullen licht beelden. met gesproken uitleg, over allerlei merkwaar dige onderwerpen vertoond worden. Iedereen zal bijgevolg dezen belangrijken stand va» de handelsfoor willen bezoeken en uit de nuttige lesse» voordeel trekken. Het feest van C. N. Brussel. De jaarlijksche ontmoeting tusschen de ploegen va» C. N. Brussel, en van de Enfants de Neptune van Tour- coing, is ditmaal dus op de overwinning van de Bel gische Kampioenen uitgeloopen. En op dit feest, zijn ee» paar verrichtingen aan te stippen, die bijzonder hoop gevend zijn voor de Belgische Zwemsport. Het is immers twee jaar geleden, dat het laatste re cord op de Heerenlijst verbeterd werd. Welnu, de jeug dige Harry Vlaeminck, is er in geslaagd op een afge- teekende manier, het Belgisch record over de 100 m. rug te slaan. Die prestatie is zooveel te verblijdender, omdat ze verwezenlijkt werd. door een zwemmer, die nog niet heelemaal volgroeid is, en dus nog de volle maat van zijn krachten niet kan geven. Harry De Vlae minck is immers slechts 17 jaar oud. en is dus nog steeds als pupil gerangschikt. Hij wist het record, dat op naar» stond van zijn Clubmakker Richard Kint, met 1*14" 1/5, van 4/5" te kloppen. Hij legde dus den afstand af in 1T3" 2/5. Die tijd is natuurlijk nog niet van Interna tionale gehalte, maar als De Vlaeminck zich op den rug slag wil specialiseeren, is hij volgens mij. stellig be kwaam. om beneden de ITO" te geraken. Een andere verrichting van waarde, op dit zelfde feest, is ook nog de overwinning van den 16 jarige» Willemsen. van de K. Antwerpsche Z. C., die over 100 m. vrije slag den veelbelovenden tijd van 1*7" 4/S zette. In acht genomen, dat het nog maar de vierde koers is die door dien knaap betwist werd, mag me» dus stellig hopen, dat hij eens zal doorbreken, en het Belgische record over de 100 m. beneden de minuut zal weten te brengen. Rogisa. De Statiebolders hebben het punt van de laatste ontmoeting in de wacht gesleept, doch 't heeft moeite gekost. Na een begin dat tot groote «enden» aanlei ding gaf. nam de Coo een voorsprong van 11 - 7. Lang zamerhand geraakten beide ploegen op gelijken voet en gingen stilaan vooruit tot de stand 18-17 voor de Statie kwam te staan. Dan kwam een ende van zes bollen voor Daniel's ploeg, zoodat de Coo het onderspit moest delven met 25-20. Daarmede staan Bascule e» Statie met hetzelfde aantal punten aan de leiding. Ee» extra-match moei dus plaats grijpen en deze gaat door op Wcensdag 13 April, om 6 J u„ in het Postje. Rijsel- straat. Liefhebbers, allen op post om de kamp tusschen Elie s en Daniel's mannen bij te wonen. Klassement Bascule 8 6 2 186 157 6 Statie 8 6 2 183 178 fl £°»u8,- 8 3 5 171 171 3 Katholieke Kr.r.g 8 3 5 184 191 3 Co° 8 2 6 159 186 2

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5