DE KEIZER LUX-CH ICOREI Y P RIA N A «es) VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -■ YPER ALLERHANDE NIEUWS BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Burgemeester HANDBOOGSCHIETINGEN Gevonden en Verloren Voorwerpen Werden ten poiitiebureeie aangegeven Gevonden. Donderdag 14 April, door M. Jans Christian, een groen hoofddeksel. Door M. Dolfen Lucien. een paternoster. Zaterdag 16. door M. Decleire Lewis, een paar lede ren manshandschoenen. Door M'' Hollebeke Godelieve. een paar dameshand schoenen. Door M. Moncarey Jan, een tros sleutels. Door M. Van Limburg Maurice, een rechter vrouw handschoen. Zondag 17, in St Maartenskerk, door M. Decat Eu- doxe, een sacoche. Door M. Morel Maurice, een sacoche. Door M' Loncke Bertha, een kindersacoche. Denzelfden dag. een tros sleutels. In den winkel van M. Speybrouck. Colaertplaats, 9, achtergelaten een paar kinderhandschoenen. Maandag 18. door M. Dumont Hilaire, een oorring. Door M. Pinte Maurice, een lederen dameshand schoen. Dinsdag 19, door M. Verstappen Jean, een gouden medaille. Door M. Devers Roger, een taksplaat voor auto Nr «9.665. Denzelfden dag nog een metalen armband. Woensdag 20, door M. Lacante Henri, een sleutel. Door M. Vergracht Felix, een ceintuur van dames kleed. Door M. Verbeke Cyrille. een zonnebril in een lede ren tasch. Donderdag 21, door M. Dehollander Guido. een lede ren dameshandschoen. Door M. Huyghebaert Jerome, een geldbeugel eenig kleingeld inhoudende. Verloren. Donderdag 14 April, door Miss Dutton, van Yorkshire, een gechromeerd armbandhorloge. Bij M. Segers Urbain is een hondje, engelsche fox, weggeloopen. Zaterdag 16, door M. Baefcop Henri, van Brielen, drie bankbriefjes van 100 fr. Maandag 18, door Mevr. A. Debergh, een huisdeur sleutel. Dinsdag 19, door M. Hoeck Louis, een lederen porte- monnaie een som geld bevattende. Door M*' Verstraete Elisa. een gouden armbanduur werk. Door M'" Godderis Marie, hare eenzelvigheidskaart en andere papieren. Donderdag 21, een borstspeld versierd met groene steentjes. Ypres - Solo Slem Mardi dernier, 19 courant, M. Florent Mailliard a réussi, en l'Hótel du Sultan, un solo slem avec huit trèfles. dont tierce a l'asas et roi de carreaux et as, rói et dix de piques. Partenaires MM. Vermeersch, Aimé et Georges Burgho. Nos sincères félicitations au vainqueur. YPER. Velodiefstal. Zondag nacht, korts na 11 u. 30, had de genaamde Preneel Sylvere. van Yper. zijn rijwiel geplaatst tegen den gevel eener herberg in de Statiestraat, doch stelde weinige oogenblikken daar na vast dat een ander met zijn fiets verdwenen was Hem bleef alleen maar de magere troost meer over een klacht bij de politie in te dienen. Wanneer toch zullen de wielrijders eens voorzichti ger worden en zoo niet meer, vooral 's avonds, hun rijwielen zoo maar buiten te pakken laten staan Huismoeders, PROEFT VLAMERTINGHE. Auto-ongeval. Maandag avond, rond 8 u., kwam M. V. L., wonende te Vlamer- tinghe, per auto van Yper huiswaarts gereden. Geko men nabij den grooten spooroverweg, verloor de ge leider plots het stuur, met het gevolg dat het voertuig aldaar tegen een boompje terecht kwam en nog al erg beschadigd was. De geleider liep hierbij enkele verwon dingen op. die gelukkiglijk van geen ergen aard zijn. KOMEN. Aanrijding. De echtgenooten Robert Vanmassenhove, wonende op de wijk Oude God, kwa men per tandemfiets van uit de richting van Wervick gereden, toen zij, bij het oversteken der straat, ver rast en omvergeworpen werden door de auto van M. Adrien Neve, van Frelinghien. De vrouw had een diepe hoofdwonde opgeloopen, terwijl haar man er met enkele lichte schrammen van afkwam. WESTOUTRE. Aan de kruising der steenwegen Zwarten Berg - Westoutre, op het gehucht De Beurs- wijk, werd de kleine Robert Saelens aangereden door de auto van M. Georges Devaudringhien, wonende Cas- selstraat. Het knaapje, dat slechts 6 jaar oud is, werd met gebroken dij opgenomen en ter verzorging naar een kliniek overgebracht. KOMEN. Zware val. Nabij het sas langs den steenweg naar Neerwaasten waren enkele werklieden bezig met goederen te lossen voor rekening eener firma van Wevelghem. Een der arbeiders, de genaamde Des- madril Georges, 33 jaar oud, wonende op het gehucht Godshuis, stond op een ladder met een vracht op zijn schouders, toen hij plots het evenwicht verloor en zwaar ten gronde viel. Zijne werkmakkers kwamen dadelijk toegesneld en namen hem op. Een bijgeroe pen geneesheer stelde vast dat het slachtoffer ver scheidene ribben gebroken had en ook nog over gansch het lichaam verwond was. De gekwetste werd naar een gasthuis overgebracht. LESSEN IN BESTUURSRECHT Zaterdag 7 Mei eerstk. zullen te Kortrijk de lessen :n bestuursrecht hernemen. De lessen loopen over de leervakken van het eerste laar. t. t. z. Grondwet, Provinciewet en Gemeentewet. Zij worden gegeven eiken Zaterdag namiddag van 2 u. tot 4 i u. in het Stadhuis. Geen bijzondere voorwaarden zijn gesteld om deze lessen te volgenhet volstaat een inschrijvingsrecht van 10 Fr. te storten op postcheckrekening Nr 202783. j <T. Schepens, Brugge). Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot de School voor Bestuursrecht, Provinciaal Bestuur. Bu- j reel Nr 18, te Brugge. ONDERSCHEIDING De Heer Rodolf VERVERKEN komt zijn diploma te ontvangen afgeleverd door de provinciale jury van "West-Vlaanderen voor het examen in Bestuurlijk Recht dat hij afgelegd heefthet 1* jaar met groote onder scheiding, het 2" jaar met onderscheiding. Hartelijk proficiat. MEESTER - KLEERMAKER De geheimzinnige moord van Steenstraete opgehelderd Door zijn medeplichtige, de 16 jarige Yvonne Deprez, beschuldigd, legt Van Tourhoudt bekentenissen af. De vermoedens, welke hoe langer hoe meer op Van Tourhoudt, den garagehouder van Reckem. wogen, komen deze week op stellige wijze bevestigd te wor den en dit door de ophefmakende bekentenissen van Yvonne Deprez. die door Van Tourhoudt in zijn vlucht naar Frankrijk was meêgenomen geweest en aldaar samen met hem, te Chalons-sur-Marne. naar aanleiding van een gepleegden diefstal van essence aangehouden werd. Verleden week Vrijdag avond heeft Yvonne Deprez, de jeugdige vriendin van Van Tourhoudt, het niet lan ger meer kunnen uithouden en heeft aan het fransch gerecht, wiens gevangene zij nog steeds is, Van Tour houdt formeel van den moord zijner vrouw Alice Le- maistre beschuldigd. Op 24 Februari, zoo verklaarde Yvonne Deprez, kwam Van Tourhoudt mij aan de fabriek afhalen en leidde mij mede naar zijne woning waar, op den vloer van de keuken, het lijk lag zijner vrouw met verwon dingen aan neus en voorhoofd en druipend van het water. Op zijne vraag om hem te helpen in zijn werk om het lijk van kant te maken, heb ik de doode ont kleed en Van Tourhoudt heeft dan met een scherp keukenmes de ledematen afgesneden terwijl ik ze vasthield. In een half uur was het Hjk in stukken ge sneden. Daarna heeft Van Tourhoudt de lichaamsdee- len ingepakt en ze op zijn auto geladen om ze nadien in de vaart te gaan werpen. Bij het naar huis terug- keeren echter zag ik dat Van Tourhoudt een put in zijn hof groef, zoodat ik veronderstel dat hij daar het hoofd zijner vrouw moet verdoken hebben. Als gevolg op die verklaring van Yvonne Deprez, kwam het parket, dat ervan verwittigd werd. in den nacht van Vrijdag op Zaterdag opnieuw te Rekkem ten einde er dadelijk tot verdere opzoekingen over te gaan. Acht werklieden, die door de rijkswacht waren opgeëischt geworden, hebben bij den schijn van elec- trische lampen gansch den hof van Van Tourhoudt tot op een diepte van 70 centimeter omgespit, doch zonder uitslag. Deze werken werden bijgewoond door profes sor Thomas, assistent Van Hecke, rechterlijke com missaris Spilliaert, inspecteur Braet. van Gent. en de gendarmen van Reckem. Alleen in de keuken werden onder de kachel een drietal steenen gevonden waarop er nog bloedsporen waren. Van Tourhoudt, die nog niets afwist van deze beken tenissen van Yvonne Deprez, poogde nog steeds alle schuld te loochenen door te verklaren dat zijne vrouw hem verlaten had. Doch nu Woensdag laatst werd hij door M. Spilliaert. commissaris der rechterlijke politie, die daarvoor spe ciaal naar ChSlons-sur-Marne vertrokken was, in het kabinet van den onderzoeksrechter Bligoux onder- hoord in 't bijzijn van zijn medeplichtige, de minder jarige Yvonne Deprez. Deze laatste bevestigde haar verklaringen die zij vroeger reeds aan M. Bligoux en aan adjudant Deludet der. rijkswacht van Chalons, gedaan had en zoo eindigde Van Tourhoudt zelf met te bekennen dat hij de akelige moord bedreven had. Het is den 23 Februari, gedurende een twist om een geldkwestie dat hij zijn vrouw, Alice Lemaistre, zoo een geweldigen slag toebracht dat zij levenloos ten gronde zeeg. 's Avonds, bij zijn terugkeer wierp hij dan het lijk zijner vrouw in den vischput achter zijn woning gelegen, doch haalde daarna het lijk weer er uit om het aan stukken te snijden en het den 25 Fe bruari 's nachts te 1 u. op verscheidene plaatsen in de vaart Yper-Yzer te werpen tusschen Steenstraete en Drie Grachten. Het is nadat zekere lichaamsdeelen aldaar in de vaart teruggevonden werden en ziende dat het gerecht toch zekere vermoedens op hem had, niettegenstaande hij zelf aangifte der verdwijning zijner vrouw gedaan, had en zelfs beweerde een brief van haar uit Rouen ontvangen te hebben, dat hij besloot de vlucht te nemen naar Frankrijk. Met deze bekentenissen is het geheim der vaart Yper-Yzer, dat zoolang de openbare meening bezig hield, dus eindelijk ontsluierd en thans heeft men de zekerheid dat de in stukken gesneden vrouw wel de on gelukkige Alice Lemaistre is. Thans komen er nog steeds nieuwe bezwarende fei ten aan het licht, zoodat de volledige waarheid in deze droevige zaak weldra volledig in al haar akelige bij zonderheden zal gekend worden. GEMEENTE YOORMEZEELE Huldiging van den heer Pr. Bartier, op Maandag 18 Aprii 1938, bij het overhandigen van het Burgerlijk Eerekruis van 1 klas. o "t Was bij blijde klokkengeluid dat, op 2" Paaschdag- morgen. Gemeenteraad. Commissie van Openbaren On derstand en Kerkfabriek, den gevierde te zijnen huize afhaalden en hem, midden een dichte haag van school kinderen met wapperende vlaggen, ter kerke geleidden. Het zonneke zond bij tusschenpoozen zijn schrale stralen over het feestende dorp om ze. een poosje daar na. achter een grijze sombere wolk te verbergen. Een groote menigte had er aan gehouden aanwezig te zijn in de mis van dankzegging te dezer gelegenheid geofferd en, ja werkelijk, aan het offeren gaan scheen geen einde te komen. Eenieder wilde op deze wijze een blijk van genegenheid jonnen aan onzen goeden burgervader en den Heer een bede sturen om hem nog jaren lang in ons midden te bewaren. Bij het verlaten der kerk reeds kwamen de scholen aan het hoofd der gemeente hunne huldeblijken bie den een schoonen gelegenheidsbrief, een prachtige bloemengarve en een dreunend vaderlandsch lied. En nu in stoet, de flapperende wimpels in den wind, naar het gemeentehuis, dat te dezer gelegenheid feestelijk was opgesmukt. De eerste schepen, Heer Polydor Deknudt, hield er de feestrede en wenschte den Heer burgemeester, na mens gansch de bevolking, van harte geluk om de wel verdiende onderscheiding die hem. als belooning voor de vele diensten welke hij gedurende ruim 27 jaar aan de gemeente Voormezeele bewezen heeft, komt toege kend te worden. Daarna maakte hij den feesteling het burgerlijk eereteeken over. Een jongentje bood hem bloemen aan en. de oudste inwoner van het dorp wenschte aan den eveneens oud van jaren burgemeester nog lange en vele jaren onder zijn bestuur te staan. Onze gemoedelijke voorzitter der hoerengilde. Remi Desmyter. stuurde, op de hem eigen zijnde manier, ook nog een gezapig woordje tot den held van het feest, wenschte hem geluk en bedankte hem voor al het goede dat hij voor de gemeente en haar inwoners ge daan heeft. De feestwijn werd dan geschonken en er werd getikt en geklonken op de gezondheid van den heer burge meester. totdat etenstijd was gekomen. Ja, het banket was smakelijk en fijn en ging door i» oprecht gezellig samenzijn. Aan tafel werden nog vro me wenschen geuit en werd ook grootvader in de bloe men gestoken. Op het einde van het feest stuurde de Eerweerde Heer Pastoor zijn woordie van lof en dank na al het vele hier vernomen. Hij bevestigde dat, tij dens het bestuur van den heer burgemeester, steeds de beste verstandhouding heeft geheerscht, hier ter plaatse, tusschen geestelijke en wereldlijke overheid. Mijne drie voorgangers, waarvan reeds twee bij den Heer, en ik zelf mogen getuigen dat uwe werken, Heer Burgemeester, steeds uwe woorden evenaarden, ja overtroffen. Ik zal de goede God dagelijks bidden dat Hij U nog lang in ons midden beware, in dit mooie stille dorp dat onder uw bestuur uit zijn puinea e* verwoesting is opgestaan. Ook ik wensch Leve lang onze Heer Burgemeester Ontroerd en aangedaan dankte de heer burgemeester al de aanwezigen, de inrichters van het feest, iets dat toen hij zulks vernam, hij, naar zijn eigen woorden, hoegenaamd niet verlangde noch begeerde, ook al de zen die op eene of andere manier hunne deelneming hebben betuigd. Hij beloofde voort zijn best te doe» tot aller heil en welzijn Heer Burgemeester. We hopen God u sparen zal Nog lange en vele jaren Gezond, gelukkig en tevreên Midden uwe dorpsgenooten. ZONDAG 24 APRIL 1938 Om Z f uurYPER-HOEKJEOppervogel 7» n. Tuee ziidvogels, elk 40 fr.Twee kallen, elk 26 fr. Alle vijftal een primé van 15 fr. Kleine vogels 1« fr Inleg 13 fr. 50. ZONDAG 1 MEI 1938 L WGEMARCK, RENINGHELST en WESTVLETERHK (St Sixtus). MAANDAG 2 MEI 1938 >PEF. (WILLEM-TELL). Une costume d'enfant s'achète a un spé- cialiste. ROYAL TAILOR est spécialisé dans le vêtement d'enfant de bonne qualité. 65-67, Rue Nationale, a LELLE. Stedelijk Slachthuis van Yper Gedurende de maand Maart werden er in het Stede lijk Slachthuis van Yper volgende dieren geslacht 5 Stieren 23 Ossen 31 Veerzen 29 Koeien 32 Nuchter kalvers 47 Vette kalvers 8 Schapen 178 Verkens 1 Geit 8 Paarden. Totaal 360 dieren. burgerlijke Stand van Yper van den 16 tot den 22 April 1938 Geboorten Ciaeys Jean, Lindendreef, 36. Mattoa W;hy, Dickebuschsteenweg. 250. - Ansiaux Willy Zaalhof. 6. Huwelijken: Wulgaert Abel. wever te Halluin 'N. r rar.xr.en Velghe Madeleine, fabriekwerkster, te rper. Dehaerr.e Roger, vormmaker en Tanghe Jeanne naaister, beiden te Yper. Carlier Valère. handelaar, te Kortrijk en Mortier Felicie, z. b.. te Yper. Ccmyn Leonardus, diamantbewerker, te Yper e« Bulckaen Marie-José. z. b., te Boesinghe. OverlijdensDethoor Louise, 82 j.. z. b., wed. Va»- i,f. He1n' Rijselstraat 38. Vandamme Caro- ïus. as j z. b„ wed. Valcke Felicia, wed. Herrema» Thouroutstraat, 25. van Poelcapelle. - Philomena, 55 j., handelaarster, wed. Lemay Augustinus Rijselstraat, 72. Mispelaere Felicie, 79 J. VorJtü. Allewaert Amandus, Meenensteenweg. 25. Thnnrw t Eupnie, 75 j., z. b., wed. Montmorency, L. R,™™ 1 D'huysser Maria, 78 j., z. b., wed. 5™[e. wed. Eeckhout Desiderius.L. Thouroutstr. 2» v"™eB*sbe,0,ten: cyriel Ollevier, aardewerker, te AnHrna» in,"8 ,forcé' werkster, te Vlamertinghe. dalent M wever' te Passchendaele en Mag- dalena Mathys. dienstmeid, te Zonnebeke. voorheen te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12