Een bezoek aan de vijftiende Handelsfoor De afdeeling der Middelbare School binnentre dende, bemerkt men een eigenaardigen stand door het huis Monkerhey-Vanr.este opgericht. Een verbeelding van oude Ypersche gevels staat op het achterplan en omlijst een gansche verzameling bouwmaterialen, waaronder de merkwaardige Eternit bekleedingen in allerlei kleurschakeeringen zeer in het oog vallen. Daarnevens de gevlamde ceramotegels. lambriseerin gen in eternit. waterbakken, granitoplaten voor tafels en toogen. en gekleurde leien die door de bezoekers zeer veel bezien worden. Deze eerste stand is zeer belangrijk en leerzaam. Den trap der eerste verdieping opgegaan zijnde, wordt de aandacht van den bezoeker op een zeer ver dienstelijk liefdadigheidswerk getrokken, namelijk op het Roode Kruis van België, dat daar een uiterst merk- waardigen stand heeft opgericht. Het Roode Kruis bezit zijne vertakkingen over de gansche wereld en staat immer op de bres om hulp te bieden bij onge vallen. Een verzameling medicale voorwerpen wordt er tentoongesteld. Gasbevrijdende toestellen, appara ten voor de toepassing der kunstmatige ademhaling en een verkleede pop een gansche uitrusting dragende tegen gas en vuur. worden ten zeerste opgemerkt. De bibliotheekzaal behelst verschillende uitstallin gen die een mooi geheel uitmaken. Vooreerst een re- klaam van het geïllustreerd weekblad «De Stad», die wel opgevat is en succes verwerft. Daarna de stand van den jongen heer Desmui, die schrijfmachienen Hermestentoonstelt met zeer net geschrift. Vervolgens ziet men de rekenmachien Dal ton alsook de duplicateur Rotodie zeer snel en wonderlijk werkt. De heer Desmui heeft hier een goede reklaam verwezenlijkt. Daar bewondert men nog de prachtige meubels van het huis Masquelier, dat ons alle jaren op iets moois vergast. Men ziet er prachtige eetzalen en slaapkamers die door de trouwlustige bezoekers met veel oplettend heid worden gadegeslagen. Iets geheel anders is de stand van den heer Hubert Deerock-Pottel, welke een mooie verzameling serren, verandas, regendaken en ramen voor broeibedden ten toonstelt, alsook een groote verscheidenheid jonge groenten welke in zijne inrichting zijn gekweekt en die er de degelijkheid van bewijzen. Met een bijzon dere begaafdheid wprdt door hem allen uitleg aan het publiek verstrekt en vele zaken zijn hier gedaan ge worden. Een nieuwe soort stand is verder ingericht door het huis «Ypris Sport». De heer Marconneau-Molein stelt er een groote verzameling sportvoorwerpen ten toon. zooals biljarts. Football-, tennis- en Ping-Pong benoo- digheden, canoës. roeimachienen, zwemartikelen, kam- peertenten. apparaten voor lichaamsoefeningen enz. De sportieve bezoekers vertoeven lang in dezen stand en zijn zeer voldaan over hun bezoek. Men komt vervolgens in de beide zalen waar de Ypersche Kunstkring de gewrochten van zijn leden tentoonstelt. Om over de kunstwaarde der uitgestalde werken te kunnen medepraten, moet men kunstenaar wezen, maar tijdens het bezoek in deze zalen hoorde men vele lofbetuigingen weerklinken die bewijzen dat er voortreffelijke doeken ten toon gesteld zijn. Men bemerkt verder den stand van den Heer Borre- man. Korte Thouroutstraat. die een mooie verzame ling Radios ten toon stelt met name Nora Deze toe stellen onderscheiden zich door hunne natuurlijke weergave van muziek en spraak. De kleinste noten klank wordt door het oor opgevangen en de muziek wordt er ten hoogste melodieus opgenomen. De stevige bouw dezer Radios is ook zeer merkwaardig. De reeks nieuwe modellen zijn naar ieders zin en vermogen en wat vooral bemerkt wordt is dat de ultra korte golven met die toestellen even gemakkelijk kun nen genomen worden' als de groote golflengten. Ver der zijn de meubels dezer toestellen heel fijn en keurig afgewerkt. Deze stand is zeer belangrijk en de toe schouwers vertoeven er lang om van het voortreffelijk muziek te genieten. De Heer Peel heeft daarnevens een heel grooten stand ingericht, waar benevens zijne voortreffelijke keus glazen voorwerpen, gleiers en huisbenoodigheden, men allerlei kinderartikelen vindt, zooals wagens, rol stoelen. veiligheidsgordels voor kleine kinderen, enz. Deze stand heeft veel beziens vooral onder de bezoek sters en hier zal voortreffelijke reklaam zijn gemaakt geworden. De twee volgende klassen worden bezet door de Nij verheidsschool van Yper. Daar ziet men de werken der leerlingen die, onder de leiding der Heeren bestuur der H. Landtsheere en professoren Cornillie C., De- groote P.. Van Hee A., Gheerardijn Ch., Gisquiere R., Salomé H., Le'eu A. en Titeca C., de lessen dezer ver dienstelijke inrichting volgen. Het groot getal leerlingen in de Nijverheidsschool is het bewijs dat de ouders de degelijkheid van het er gegeven onderwijs naar waarde weten te schatten. Ook is de uitstalling dezer werken een groote aantrekke lijkheid en deze zalen worden druk bezocht. Men ziet vervolgens de verrukkelijke incrustatie-kunstwerken tentoongesteld door Julien Burggraeve, Ligywijk. Deze echte kunstjuweeltjes worden door het publiek zeer be wonderd. Een zeer mooie stand, grootsch opgevat, is deze van het huis Derynck-Battheu, dat alle slach van bonnete- riën, linnengoederen en reukartikelen tentoonstelt. De reukorganen worden hier fijn gestreeld door de ge parfumeerde prentjes die in dezen stand worden uit gedeeld. De donkere kamer dezer inrichting wordt door de ingewijden terecht geprezen. Een klas is vervolgens bezet door den Heer Ver- meersch. velomaker, die ook het rijwiel Buryver tegenwoordigt. De prachtige modellen en genadige priizen worden zeer opgemerkt. Daarnevens ziet men de van ouds bekende naaima- chien Pfafftentoongesteld door het huis Rouseré en vertegenwoordigd door den Heer Charles Decadt, die de bezoekers zeer praktische uitleggingen ver strekt over de goede hoedanigheden zijner waar. Een mooi panorama, den schoonen Rooden Berg ver beeldende. wordt verder ten toon gesteld door heer Hi'aire Verbeke, eigenaar van het daar gelegen en welbekend Kosmos Hotel. Men leert uit de legende dat deze berg 131 meter hooger is dan den zeespiegel, dat er ter plaats overvloedig drinkwater werd gevon den in een boorput van 88 meter en dat op 120 meter dieote er zich een onuitputbare hoeveelheid water be vindt. Zeer leerzaam is deze stand voor bewonderaars van natuurschoon. Een kijkje in het salon van de Ypersche Fotoclub toont ons dat deze kring sedert hare laatste tentoon stelling vooruitgang heeft gemaakt. De deelnemers zijn niet zoo talrijk als vroeger, al hoewel eenige vrienden van Aalst en Brugge er aan hunne medewerking hebben verleend, maar de 170 fo- tos opgeteekend in den catalogus zijn bewonderens waardig. In de afdeeling documentaire fotos, onder een zelfde nummer, telt men voor de Ypersche leden 150 fotos. Men zag er heel schoone van toeristisch be lang, betrek hebbende op de folklore, landschappen, stillevens, zichten der omstreken enz. Van de vreemde deelnemers bemerkte men lieve kin derkopjes, oude huisjes en straten. Men zag er broom- druk, chloorbroomdruk, kooldruk en kleurendruk. De Ypersche Fotoclub bewerkt ook een methode trichro- mie die geen Chromofotographie is. Over 't algemeen waren de uitgestalde fotos zeer belangrijk en bewe zen van kennis in opname en geschikte keus van posi tief papier. De presentatie was zeer goed. beter dan verleden jaar en het ware wenschelijk de naaste maal nog meer eenvormigheid in opschik te zien. De stand was wel verzorgd en de club van Yper alsook haar vrienden van Aalst en Brugge verdienen allen lof. Men bemerkt vervolgens den stand van den Heer Cherchye-Bonte. spiegelfabrikant. Hij stelt alle soorten van spiegels en glaswerk ten toon. die in zijne werk huizen vervaardigd worden, alsmede een schoone ver zameling Marbrite. Mejuffer Cherchye. die dezen stand zoo smaakvol heeft ingericht, verdient allen lof. Een reklaam van de Centrale Brouwerij leert ons verder dat deze maatschappij lekkere bieren vervaar digt, als Belfort. Oude Monnik, Bock enz. waarvan wij verleden jaar de bewijzen hebben opgedaan. De heer Delaire, vertegenwoordiger der Radiofa- briek Barco, stelt verder een heele reeks mooie mo dellen ten toon, die eenieders bewondering afdwingen en zeer melodieuse muziek uitzenden. Vervolgens ziet men den stand van den heer Matthu. die de indrukwekkende moto Gillet tentoonstelt, als mede eene heele verzameling beenhouwers matqriaal der maatschappij Belga. waarvan hij de vertegenwoor diger is. De laatste stand op het 1" verdiep is deze van Heer Marcel Deschilder, die algemeene vertegenwoordiger is der rijwielen Daring welke zeer beroemd zijn. Men ziet in de uitstalling mooie specimens dezer machie- nen die veel bewonderd worden. Op het gelijkvloers gekomen, bemerkt men eerst eene mooie verzameling meubels tentoongesteld door de Heeren Titeca en zoon, die een eigen werkhuis bezitten. Deze meubels zijn zeer sterk en misschien kan men ze zich goedkoop aanschaffen daar er in dien stand brief jes van 1000 franken uitgedeeld worden. Daarover ziet men een grooten stand van het huis Sedeyn dat de ver maarde Radios His Masters Voice Telefunken Philipsenz. tentoonstelt, de een al mooier dan de andere en die dezen kant der tentoonstelling zeer aan genaam maken door de heerlijke muziek die men er hoort. Men komt vervolgens aangeland in de zaal waar de heer Verdoene zijne prachtige naaimachienen tentoon stelt, die door hunne billijke prijzen en sierlijk maaksel de algemeene aandacht gaande maken. Daarover heeft de heer Verfaillie Leon zijne waschmachienen La- taire, waarvan hij de vertegenwoor diger is, tentoongesteld. De kuip is in rood koper gestampt uit een plaat van 1 m/m dikte, de linnen- roerder maakt 100 halve omwen telingen per minuut. Hij stelt ook de afroomer Maxima Lataire ten toon, die niet meer met de hand moet gedraaid worden en die slechts voor 6 centiemen electrische drijf kracht verbruikt om 50 liters melk af te roomen. Beide machines be halen veel bijval. ||et vliegtuig De volgende klas wordt bezet door de vereeniging «Het Vlaamsche Kruis», welke reeds een tiental jaren' bestaat en voor doel heeft hulp te bieden bij ongeval len en propaganda te maken voor volksgezondheid. Er wordt in deze uitstalling een doorgaande film ver toond over ziekte of verwondingen aan het menschelijk lichaam, over kindervoeding, enz. en door een luid spreker worden erover inlichtingen verstrekt. Men be merkt vervolgens in dezen stand, die druk bezocht wordt, allerhande documentatie en verbandmiddelen alsook een mooie kampeeringstent zeer doelmatig in gericht. Daarnevens bevindt zich de klas waar de heer Cal- landt-Segers zijne prachtige meubels heeft uitgestald. De fraaie snede en de geringe prijzen wekken de koop lust der bezoekers op en een doeltreffende reklaam wordt er bewerkstelligd. Verder heeft de heer Fernand Burgho zijne prachtige Radios Erpetentoongesteld die hunne welluidende melodiën door de zaal uitgalmen. Hij stelt vervolgens de stofzuigers Electrolux en de automatische koel kasten van denzelfden naam ten toon, waarvan hij de vertegenwoordiger is. Proefnemingen worden hier ver richt die zeer doeltreffend zijn en die met aandacht door het publiek gevolgd worden. Onzen weg vervolgende bemerken wij den stand van den heer Toussaert, zoo nederig als hij zelf, maar die ons leert dat goede wijn verkregen wordt bij zijn firma die reeds meer dan een eeuw bestaat. Wat verder ziet men den legendarischen brouwers knecht die. door zijn glimlachend wezen, te kennen geeft dat de Brouwerij Hector Vermeulen-Meynne al tijd lekkere bieren vervaardigt volgens een zeer ge zond stelsel. Men bewondert verder den stand der Regie van Te legrafen en Telefonen waar men ziet dat zij immer de nieuwste uitvindingen toepast en dat honderdduizen den Belgen een aansluiting bezitten, alsook dat het ge tal gesprekken fabelachtig hoog is en de prijs ervan uiterst laag. Een nieuwsoortige stand springt verder in 't oog, 't is dezen van heer Marcel Vandevenne, groothande laar in kazen. Van alle grootten, merken en hoedanig heden kan men hier bewonderen en proeven, hetgeen het publiek zeer aanstaat, want fooren bezoeken hon gert. Deze stand heeft machtige reklaam verwezenlijkt en was immer door veel nieuwsgierigen bewonderd. De ruime speelzaal biedt een verrukkelijken aanblik aan der bezoeker. Vijf afdeelingen, die een enkel ge. ee uitmaken, vormen den stand van den heer Vander- een, depothouder der meubelfabriek Vernieuwe e, Tcp. Deze prachtmeubelen. van allerhande moderne mo dellen. vallen zeer in den smaak der talrijke bezoekers er, behalen veel bijval. Deze stand mag een der schoon ste en belangrijkste der tentoonstelling genoemd wor- den. In dezelfde zaal bemerkt men de artikelen van het huis Tavenier-Vanuxem. die zeer knap zijn tentoon gesteld. Zijne spiegels en marbrite wekken door nunne fijne snede en kleurschakeeringen de algemeene be wondering op. Wat gezegd van den puiken stand van den heer Gantois Hij wordt immer gretig gadegeslagen door de fijnproevers die er de producten Bulla, cognac Du- rand. elixir d'Arques. alsook de uitstallingen van voor treffelijke Bordeaux en Moezel wijnen bewonderen. In een woord deze stand is de waardige tegenhanger van zijn geburen en oogst veel bijval. Nu neemt men een kijkje in de gymnastiekzaal die drie merkwaardige uitstallingen herbergt. Men ziet eerst eene groote hoeveelheid laatste modellen van keukenstoven met gas die tentoongesteld zijn door de maatschappij van Gas en Electriciteit. Deze laatste nieuwe modellen zijn zeer praktisch opgevat en heb- bep de hoedanigheid 15 ten honderd min gas te ge bruiken dan voorheen. Ook de verwarmingstoestellen zijn zeer verbeterd in den laatsten tijd en men bericht er het publiek dat deze toestellen eene prijsverminde ring van gasgebruik genieten die op 45 per honderd berekend wordt. Men ziet vervolgens den stand van heer Dehollander. den virtuoos van harmonica of accordeon muziek. Ge durende de dagen der Foor genoot het publiek vam ware kunstuitvoeringen, die er door den tentoonstel- Ier of door eenige zijner leerlingen uitgevoerd werden. De harmonicas, die er uitgestald waren, getuigde* van een prachtig maaksel en van hoedanigheid, ook zal het merk Modernavele kooplustigen hebbe* gemaakt. De heer Dehollander heeft goed medege- holpen om de zaal. waar hij tentoonstelde, zeer aan trekkelijk te maken. Men bemerkt daarna een grooten stand van pianos Gevaert van alle modellen en prijzen, met daarnevens de vermaarde radios Telefunken Alles is hier ten toongesteld door den heer Dehollander, die het ver maard huis Qua.ghebeur vertegenwoordigt. Met spijt verlaten de bezoekers deze schoone zaal waar zij vele aangename stonden hebben doorgebracht. Vooraleer de Sectie der Middelbare School te ver laten, vertoeven allen nog eenige minuten in de zaal waar de prijzen der tombola gerangschikt liggen. De groote hoeveelheid en de vele schoone prijzen wek ken de begeerlijkheid op der bezoekers en velen ver. langen reeds naar de trekking om te weten of zij bij de gelukkige winnaars niet zullen zijn. Dit jaar is de sectie der Hallen zeer belangrijk, daar thans een nieuwe en nog maar onlangs voltooide vleu gel door de Handelsfoor is ingenomen en evenals de* anderen vleugel goed bezet is. Het Militair en Bur gerlijk vliegwezen hebben hunne medewerking ver leend en. bij het binnentreden der Hallen, zien wij ee* vliegtuig van Belgisch maaksel. Tipsygenaamd e* model «Tipsy» dat in de Hallen tentoongesteld werd. vervaardigd door de Fairey fabrieken. Een motor va* 40 P. K. beweegt dit vliegtuig dat 175 kim per uur ka* afleggen. Men bemerkt verder twee modellen der vlieg- schooi van Wevelghem. een O H 9 en een Avro met dubbel stuur, alsook een drietal motoren, namelijk een type Renaud, van 5 cylinders, met 110 P. K., ee* Gnome Rhone van 90 P. K., met draaiende cylinders en een Rolls Royce met 12 cylinders met een paarden kracht van 480 eenheden. Men ziet ook nog zichten der vliegpleinen van Haren, luchtzichten van Meche- :en. Brussel en Antwerpen en kaarten van het Bel gisch luchtnet met de lijnen der Sabena. Deze merkwaardige stand van het vliegwezen heeft veel bijgedragen tot de belangrijkheid der Foor. Het besluit van het bezoek aan deze uitstalling was voor velen vervat in de volgende vraagWanneer krijgen we nu een vliegplein te Yper Zooals immer is de stand van den heer Cesar Mot- trie prachtig door de mooie verzameling aufos welke men er bemerkt, zooals de Chevrolet, Oldsmobile, Buick, Opel. Pontiac, Camion G. M. C. en La Salie, ueli\e allen rijtuigen zijn der Général Motors C". waarvan de bovengemelde tentoonsteller de. officieele uitdeeler is in de streek. Een bestatiging is de volgen de de kleinste modellen bieden zoowel als de groot ste allen dezelfde moderniseering aan in hunnen bouw en gemak van vervoer. Nevens deze uitstalling is deze van den Heer Cesar an Marcke, door de automobilisten wel gekend om zijn vermaarde electrische uitrustingen voor autos en het vervaardigen en het herstellen van Radios. Deze stand is voor de ridders der baan en liefhebbers van uitzendingen zeer belangrijk. Daarnevens ziet men het bekende figuur van den heer Derycke. die zijne vermaarde schrijf- en reken- machienen Rappel en Corona tentoonstelt, wier lof niet meer te maken is. Een grootsche stand is deze der firma Stevens Ge broeders die hare vermaarde landbouwmachienen te* toon stelt, alsook de beste soorten waschmachienen e* t Pijpken is een echt plezier, t Beurt u op en geeft u zwier. Maar er moet toch iets nog bij Geur'ge PACHA Cichorei

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2