POLITIEKE UITZICHTEN C. Lamoot-Dumoulin C. IADOUL BINNENLAND BUITENLAND De Ontvangst van het Uitvoerend Comité it der Hulde aan de Engelsche Vorsten Het Roosvenster van St Maartenskathedraal te Yper Alvorens SCHOENEN te koopen komt de UITSTALLING zien van de CHAT BOTTÉ bij DIXMUDESTRAAT. 40 - YPER Altijd een GROOTE KEUS van laatste MODELLEN in magazijn, aan zeer voordeelige prijzen. ALLE SCHOENEN OP MAAT HERSTELLINGEN. (574» NIJVERHEIDSSCHOOL TE IEPER Vlaamsche Toeristenbond lener IEPER YPRIS TANDARTS DENTISTE Rue Surmont de Volsberghe - straat Consultations sur rendez-vous - Raadplegingen bij afspraak -438> door SPECTATOR Woensdag 20 April 1938. Daar Kamer en Senaat met verlof zijn staan wij voor het oogenblik op een dood punt voor wat betreft de binnenlandsche politiek. Heel zeker worden de fis- kale ontwerpen in de verschillende groepen wel be sproken. maar alle partijen zijn wel zoo voorzichtig niets los te laten. Zij wachten liever af wat de eerste zitting van de Kamerkommissie op 26 April zal op brengen. Een ding staat vast dat er in de regeeringspartijen verschillende stroomingen bestaan en dat de samen werking heel wat moeilijker zal zijn in de eerstvol gende dagen en dit misschien wel met het oog op de aanstaande gemeenteverkiezingen. De groote struikelblok zijn de Fiskale ontwerpen waarvan de bezuinigingsvoorstellen en de nieuwe be lastingen heel wat stof doen opwaaien. In de Kamer kommissie van Financiën verklaarde minister Soudan dat hij een vermindering van uitgaven voorziet van 570 millioen dank zij het intrekken van alle nieuwe kredieten, die nog niet door het parlement werden goed gekeurd. Daaronder zijn begrepen de 100 mil lioen voor de gemeenten en 40 millioen voor de on derwijzers, de tusschenkomst ten voordeele van de kolonie, enz. Indien deze maatregelen zullen goedge keurd worden dan zullen de gemeenteonderwijzers voorloopig van hunne gelijkstelling met die uit de Voorbereidende Afdeeling Middelbaar Onderwijs moe ten afzien. Verders is hij zinnens een wetsontwerp in te dienen tot inkrimping van alle bestuursuitgaven met 10 ten honderd wat volgens hem geen hinder zou kun nen hebben voor de normale werking van de ver schillende ministeries. De socialistische volksvertegenwoordiger Martel heeft in de kommissie aangedrongen opdat geen rijks- pensioenen meer zouden verleend worden van meer dan 30.000 fr.. opdat er geen kumul van wedde en pensioen meer zou geduld worden, opdat geen oor logspensioenen meer zouden verleend worden aan wie meer wint dan 50.000 fr., opdat geen enkel voordeel meer zou toegestaan worden aan groote gezinnen met een inkomen van meer dan 50.000 fr., opdat maatrege len zouden genomen worden tot beteugeling van de belastingontduiking. De heer Sap en ook de heer Dewinde en andere maakten reeds enkele vragen aan minister Soudan over. Volgens een katholiek lid zou men eerst nagaan welke bezuinigingen men werkelijk kan doen, ramen wat de belastingen kunnen opbrengen en dan het te kort door nieuwe belastingen aanvullen. Het Engelsch-Italiaansch Verdrag Zaterdag onder teekend. De toestand van oneenigheid welke gedurende meer dan twee jaar tusschen Italië en Engeland bestond heeft door het teekenen van dit verdrag een einde ge nomen. De Middellandsche Zee zal vrij door de beide landen mogen gebruikt wordenin vrede of oorlogs tijd zal de doorvaart door het kanaal van Suez ge heel vrij zijn voor alle koopvaardij en oorlogsschepen van onverschillig welke nationaliteit. Voor de eerste maal erkent Italië thans de Britsche belangen in Ara- bië. Italië belooft de troepenversterkingen uit Libye terug te trekken. Engeland van zijn kant beloofde de overwinning van Abessinië te zullen erkennen zoodra het door den Volkenbond zijn vrijheid van handelen zou hebben verkregen. De Italiaansche regeering bevestigt hare instem ming met de Britsche opvatting in zake het verhou dingsgewijze terugtrekken van de buitenlandsche vrij willigers in Spanje. De onderteekening van dit verdrag kan een groote ommekeer teweeg brengen in de internationale poli tiek. In ieder geval is er een ontspanning gekomen waardoor het dreigende oorlogsgevaar in Europa voor het oogenblik zoo goed mogelijk is afgewend. Het stop zetten van het vormen van inlandsche regimenten in Afrika is voor ons ook van groot belang, aangezien wij anders in onze Kolonie ook buitengewone onkosten voor bewapening zouden moeten doen hebben. Frankrijk. De groote meerderheid welke de re geering Daladier in de kamer had bekomen is in den Senaat nog overtroffen daar er slechts een enkele stem tegen was. Deze eensgezindheid van al de verschil lende politieke partijen is het gevolg van de lastige positie waarin Frankrijk was gekomen en tevens de groote populariteit van Daladier. Dit algemeen ver trouwen in de regeering heeft reeds een gunstigen weerslag gevonden op de beurs en alles laat voorzien dat veel kapitalen welke uit Frankrijk gevlucht waren langzaam zullen terugvloeien. De arbeiders en de werkgevers hebben gehoor gegeven aan het verzoek van de regeering om het werk te hervatten en nu mag men zeggen dat vrijwel in alle metaalbedrijven het werk hervat is. De nieuwe regeering heeft reeds besprekingen aan geknoopt met Rome en denkelijk zullen zij trachten naar het voorbeeld van Engeland ook een verdrag met Italië te teekenen. Van de besprekingen welke zullen gevoerd worden tusschen Graaf Ciano en den Franschen vertegenwoordiger Blondel verwacht men een zeer gunstig verloop. De moeilijkheden welke tusschen Frankrijk en Italië bestaan zijn niet van ergen aard. Het komt er alleen op wederzijdsch vertrouwen aan. De overeenkomst zou zelfs nog voor 9 Mei tot stand komen. Er zou sprake zijn van de Fransche belangen in Abessinië, den spoorweg Dzjiboeti-Addis Abeba, een afbakening van de grenzen tusschen Abessinië en Fransch Somaliland enz. Duitschland. Bij de Duitsche leiding is het ook niet altijd suiker en zeem. Ongerustheid over de openbare financiën en wantrouwen tusschen de gematigde en de ultra-nationaal-socialisten baart hen veel zorg. De nationaal - socialistische groepeeringen heffen op de loonen, wedden enz., bedragen die te zamen met de be lastingen het vierde van het bruto inkomen der ar- ders en bedienden bereiken en soms overschrijden. Dat zulke buitengewone afhoudingen een zeker misnoegen verwekken, valt best te begrijpen. Nu werd er bevel ge geven dat de abonnementen op partijbladen en tijd schriften niet meer van de loonen mag af gehouden worden. Het geheim houden van de begrootingen wekt wantrouwen omdat een groot deel van de uitgaven niet verantwoord worden. De mannen die moeten instaan voor het financieel evenwicht van het Rijk maken zich ongerust over de steeds grooter uitgaven, waarover soms heelemaal geen toezicht wordt uitgeoefend. Het stellen van het vraagstuk der openbare financiën wijst wellicht op een strijd, achter de schermen, tusschen verscheidene groe pen die om de leiding worstelen. Spanje. In de afgeloopen week zijn de Nationa listen verder vooruit getrokken en hebben de Middel landsche Zee bereikt. Hierdoor is er om zoo te zeggen een hopeloozen toestand geschapen voor de regeerings- troepen. De regeeringstroepen die de Sierra Montene- grelo en de zuidelijke hellingen van de Sierra de Ra- zas nog bezetten, zijn voor de drievierden omsingeld en kunnen geen bedreiging meer uitmaken voor den linkerflank van de Nationalisten, ten Noorden van Vinaroz. De regeeringstroepen doen een uiterste kracht inspanning om den opmarsch van de Nationalisten van Vinaroz naar Tortosa te vertragen. Ondertusschen wordt den kring toegehaald wat het begin beteekent van Tortosa's val. De nationalisten rukken op langs een opening tusschen de Sierra Montenegrelo en de zee. Zij bevinden zich op ongeveer 4 km. afstand van Baga- lera. waar de republikeinen een hopeloozen tegenstand bieden. Roemenië. Talrijke leiders van de IJzeren Wacht zijn aangehouden omdat zij een poging hebben gedaan tot een machtsgreep. Uit huiszoekingen bleek dat de leden waren opgeroepen om tegen de regeering in het gelid te treden. Kapitein Codreanu en een tweehon derdtal aanvoerders van onderafdeelingen zijn aange houden. De krijgsraad heeft den leider der ontbonden IJzeren Wacht veroordeeld tot zes maand gevangenis straf en 2000 lei boete. Een streng toezicht zal op de Roemeensche bladen uitgeoefend worden opdat zij geen toelagen zouden ont vangen Van buitenlandsche groepeeringen. Spectator. line grande maison de vêtements, de re putation notoire, vous fait ses off res. ROYAL TAILOR. 65-67, Rue Nationale, a LILLE. De maquette der Hallen van Yper, uit goud en zil ver vervaardigd, die aan de Engelsche Vorsten ten geschenke zal aangeboden worden als blijk van erken telijkheid voor de gulhartige ontvangst die zoovele onzer vluchtelingen en gekwetsten tijdens den oorlog in Engeland genoten hebben, is thans gansch voltooid en zal weldra door het uitvoerend comiteit aan de Britsche Vorsten overhandigd worden. Na eerst aan Z. M. Koning Leopold vertoond te zijn geworden en na ook nog te Brussel en dan te Antwerpen tentoongesteld te zijn geweest, is dit pracht stuk op Witten Donderdag, 14 April, te Yper toege komen waar het op Goeden Vrijdag kosteloos door de leerlingen van al de scholen van Yper en van het arrondissement en daarna, tot Dinsdag laatstleden in begrepen, door het publiek mits een inkomprijs van 2 fr. mocht bewonderd worden. Ter gelegenheid der tentoonstelling van dit vorste lijk geschenk hier te Yper, werd het uitvoerend comi teit door het schepencollege van Yper uitgenoodigd om de officieele opening dezer tentoonstelling, gesteld op Zaterdag 16 dezer, te 3 u. namiddag, met zijne tegen woordigheid te willen vereeren. De ontvangst had plaats in de bovenzaal van het stadhuis, waar de merkwaardige verkleining der Yper- sche Hallen tentoongesteld was. Waren daar onder meer aanwezigLuitenant-generaal Willems. comman dant Seghers, en de Heeren Henri Joos. een gewezen Yperling, en Van Linth de Geude, leden van het uit voerend comiteitde Heer Marcel Wolfers, de brussel- sche goudsmid die de repliek der Halle vervaardigde de Zeer Eerw. Heer Deken Vermautde Heeren Clin- ckemaille, arrondissementscommissarisMatton, voor zitter der Rechtbank van 1E Aanleg te YperVande- velde. procureur des KoningsVanderghote. burge meester Lemahieu, Delahayé en Van der Mersch, schepenenH. Vermeulen, voorzitter der Handelska mer van Yperadvokaat Arthur Butaye, en Versailles, gemeentesecretaris. De Heer burgemeester wenschte de uitgenoodigden hartelijk welkom en bedankte de leden van het uit voerend comiteit vooreerst omdat zij er in toegestemd hadden de maquette der Hallen naar Yper te sturen en vervolgens omdat zij ons nog met hunne aanwezigheid vereerden. Hij bedankte het Comiteit insgelijks om zijn uiterst gelukkige keus de afbeelding der Ypersche Hal len genomen te hebben en verzekerde het dat dit zin nebeeldig geschenk gansch Engeland door ten zeerste zal geprezen worden, daar de naam van Yper voor alle Britsche onderdanen van zoo groote beteekenis is. Het zicht dier afbeelding in zilver van onze eeuwen oude steenen Halle. zoo vervolgde de Heer burgemees ter, ontroert ons ook ten zeerste en doet bij ons, Yper- lingen. het vast besluit ontstaan om hardnekkiger en vuriger dan ooit het algeheel herstel onzer Hallen te eischen. Om dit te bekomen ware de medewerking en steun van al de leden van het Uitvoerend Comiteit van een groote hulp voor Yper en wij hopen wel, zoo besloot de Heer burgemeester, dat wij erop zullen mo gen rekenen. Hij eindigde zijne aanspraak met den Heer Wolfers te bedanken en geluk te wenschen om de zoo getrouwe als meesterlijke en kundige wijze waarop hij onze prachtige Hallen heeft weergegeven. Deze woorden werden op warm applaus onthaald en daarna nam luitenant-generaal Willems het woord ten einde het stadsbestuur voor zijne ontvangst te bedan ken en de afwezige leden van het uitvoerend comiteit, namelijk de luitenant-generaals De Kempeneer en Maton, alsmede de Heer advokaat Stas, die belet wa ren te verontschuldigen. Het kunstwerk van den Heer Wolfers werd dan door alle aanwezigen nog eens terecht bewonderd, waarna de uitgenoodigden zich opnieuw in de spijszaal van het Hotel Excelsior vereenigden. Deze Engelsche glfi zal op 21 Mei a.s. ingehuidigd worge* in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning. Het nieuw gekleurd roosvenster, dat thans boven het Zuidportaal onzer St Maartenskathedraal prijkt, is, zoo als men weet. een gift van het Britsche Leger en de Koninklijke Luchtmacht die ter nagedachtenis van wN. len Z. M. Koning Albert aan onze kathedraal geschon ken werd. Dit venster verbeeldt Christus in zijn glorieDe middenfiguur is Christus gezeten op den Regenboog van Vrede, met de wereld aan zijn voeten en langs alle zij den een symbolische heilige soldaat in gebed geknield De kring er rond bestaat uit beeltenissen der Apostelen, met Petrus langs boven. De buitenste kring bestaat uüt 32 figuren, waarvan de bovenste helft bestaat uit afbeel dingen van 16 profeten en de onderste uit deze van II martelaren, waaronder 2 vrouwen die bijzonderlijk met België betrek hebben. De figuren zijn zoodanig ge. schikt dat zij zich allen naar de middenfiguur. Christus, richten. In de kleine vensters daarrond prijken de wa penschilden van België, van het Britsche Leger, van de Koninklijke Luchtmacht en van het 5" Inniskilling Dra gonder Regiment, waarvan Koning Albert kolonel was Dit brandvenster werd gemaakt te Fulham (Engelan® met'het beste Engelsche glas. naar de teekening va» Miss Geddes. wier werken vermaard zijn in Canada e» Ierland. De inhuldiging-en wijding ervan zal plaats hebben op Zaterdag 21 Mei aanstaande, te 11 uur voormiddag, ia aanwezigheid van Z. M. Koning Leopold, van Mgr La- miroy, bisschop van Brugge, en van verscheidene Brit sche personaliteiten. Het programma der plechtigheid werd als volgt opge steld. Onthulling van de gedenkplaat in St Maartens kathe draal, door Z. M. Koning Leopold III. Wijding van het roosvenster door Z. Exc. Mgr. Lanu- roy, bisschop van Brugge. Gelegenheidsaanspraak gehouden, in 't engelsch en a 't vlaamsch. door Mgr. Colle. aalmoezenier aan 't Ko ninklijk Hof. Het muzikaal gedeelte tijdens de plechtigheid zal uit gevoerd worden, met orgelbegeleiding door M. Hanoulle door het zangkoor van St Maartens. onder leiding va» den Heer Baert. kapelmeester. 8, O. L. Vrouwstraat Op Zondag 1 Mei a. s. beginnen de Zomerlessen m de Nijverheidsschool. Deze zeer belangrijke lessen zijn alle kosteloos e» bestaan namelijk in I. Meetkundig teekenen, Projectieteekenea, Re kenkunde. II. Allerlei vakteekenen, Bouwkundig teekene». III. Hout- en Marmerschilderen alle vormen »a» Nijverheidsschilderen. Deze leergangen hebben plaats 's Zondags voormfd- dags, van 8 tot 10 uur, gedurende Mei, Juni en Juli. Al de lessen zijn volledig kosteloos voor eenieder. Prachtige belooningen, nuttige vakboeken, getuig schriften of diploma's en medailles of eeremetale» worden aan de verdienstelijke leerlingen uitgereikt. Voorwaarden 1. Minstens 13 jaar oud zijn. 2. De lagere school gevolgd hebben. 3. Zich aanbieden, Zondag 1 Mei, om 8 u., ia de lokalen der Nijverheidsschool, 8, O. L. Vrouwstraat te leper (tusschen Post en Kazerne). Het Beslu»r Speciale trein naar Keulen op 8 Mei Vertrek uit leper te 3 uur 's morgens aan komst te Keulen te 10 uur. Bezoek aan de Dor» (gelegenheid tot mishooren) enkele oude kerke* het raadhuis. Wandeling langs den Rijn. Terug uit Keulen om 18.25 uur. Reissom 2 klas 100 fr. klas 75 fr. (voor de leden Middagmaal te Keulen18 fr. Uiterste datum van inschrijving1 Mei (op geven geboorteplaats, geboortedatum, Nr iden titeitskaart) bij den vertegenwoordiger, Carton- straat, 16, te leper. 49

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4