HET LA RÉG D'YPRES DE CARNAVALSTOET Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de ['Arrondissement d'Ypres De Onthulling van het Roosvenster van St-Maartenskathedraal in aanwezigheid van Zijne Majesteit Koning Leopold De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer te laten weten dat, bij uitzonde ring, de wekelijksche markt van Zater dag 21 Mei 1938, zai gehouden worden den VRIJDAG 20 MEI 1938. Yper, den 5 Mei 1938. De Burgemeester, J. Vanderghote, Een onvergetelijke dag voor Yper 15 JAAR, Nr 7 14 MEI 1938 19 ANNÉE, N 7—14 MAI 193S YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Wij hadden gehoopt dat alle bijzonderheden van het bezoek van Z. M. Koning Leopold III aan Yper, op Zaterdag 21 Mei a. s., deze week nog bepaald zouden vastgesteld zfjn geworden, doch naar wij vernemen zullen zij eerst vandaag. Za terdag 14 Mei, definitief geregeld en gekend zijn, zocdat wij voor het oogenblik nog in de onmoge lijkheid zijn het volledig programma van dit Koninklijk bezoek mede te deelen. Zooals reeds gezegd komt Zijne Majesteit Leo pold III hier te 11 u. voormiddag per trein toe. Aan de statie zal een afvaardiging van het derde linieregiment, van Oostende, met vaandel en muziek, hem de militaire eer bewijzen. Z. M. de Koning zal dan in de hem voorbehou den auto stappen en met zijn gevolg enkele stra ten van stad bezoeken. De tocht gaat waarschijn lijk door de Statiestraat, Tempelstraat, De Mont- straat, O. L. Vrouwstraat, St." Elisabethstraat of wel-Lombaardstraat naar de Rijselstraat. Dit punt van het programma moet echter nog be paald vastgesteld worden, zoodat de hier aange geven wegwijzer mogelijks nog wijzigingen kan ondergaan. Er is eveneens spraak dat de kleine Prinses den Koning zou vergezellen, doch hiervan konden wij nog geen bevestiging krijgen. De scholen van stad zullen op een gedeelte van den door den Koninklijken stoet te volgen weg de haag vormen. Op de Vandenpeereboomplaats zal de Britsche afvaardiging de eer bewijzen. Deze afvaardiging, die den 20 Mei te Oostende ontscheept, zal be staan uit 8 officieren, waaronder een generaal 5 luehtvaartofficieren en 2 verpleegstersals mede een detachement van 4 officieren en 55 on derofficieren en soldaten van de Inniskillings Dragoons Guards 4 officieren, 55 onderofficieren en soldaten van de militaire luchtvaart, en 45 muzikanten. De plechtigheid der onthulling van het monu mentale roosvenster heeft te 11 u. 30 plaats en het programma ervan is als volgt opgevat I. Intrede 1. Aan het groot portaal der kerk wordt Zijne Majesteit Koning Leopold III, alsook Lord Athlone, oom en vertegenwoordiger van den Ko ning van Engeland, verwelkomd door Z. Excel lentie Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge, om ringd van de geestelijkheid van Yper. 2. Zij worden, terwijl het orgel speelt, naar het koor geleid. Z. Majesteit neemt plaats op een troon aan den Evangeliekant. en Z. Excellentie aan den Epistelkant. II. Bidstonde 3. Lofzang Praise my soul uitgevoerd door het gemengd zangkoor van St Maartens. 4. Gebed door Z. E. H. Vermaut, pastoor deken. 5. Lofzang Benedictus in polyphonie. III. Onthulling en wijding (Zuiderlijke kruisbeuk) 6. Lord Athlone verzoekt den Koning de gift aan België geschonken te willen aanvaarden tot nagedachtenis aan zijn roemrijken Vader, Koning Albert I. 7. Z. Majesteit onthult de Gedenkplaat, be dekt met de Britsche vlag. 8. De nationale liederen van België en van Engeland worden op het orgel gespeeld. 9. Trompetten schallen en kransen worden aan den voet der Gedenkplaat neergelegd. 10. Het roosvenster* wordt gewijd door Zijne Excellentie den Bisschop van Brugge. 11. Terwijl het orgel speelt, gaan de overhe den terug naar het koor. IV. Toespraak 12. Aan het altaar wordt een gelegenheids toespraak gehouden in 't Engelsch en in 't Vlaamsch, door Mgr Colle, aalmoezenier aan het Koninklijk Hof. 13. Lofzang Onward, Christian Soldiers uitgevoerd door het zangkoor. V. Te Deum en slot 14. Z. Excellentie met de geestelijkheid heft het lof- en danklied Te Deum aan, uitgevoerd in plain-chant door het zangkoor. 15. Gebed voor den Koning Domine, sal- vum fac in polyphonie. 16. Na den bisschoppelijken zegen gegeven te hebben, doet Z. Excellentie uitgeleide aan Z. Majesteit en-de overheden. De bevolking wordt tot de plechtigheid in St- Maartenskathedraal toegelaten, doch allen wor den verzocht zich te schikken naar de bijzondere ordemaatregelen die zullen genomen worden. Ook in stad zal een speciale ordedienst inge richt worden, doch gezien Z. M. de Koning ver scheidene straten doortrekt, de Hallen en mis schien ook nog de Meenenpoort bezoekt, zullen STAD YPER WEKELIjKSCHE MARKT allen in de gelegenheid zijn hem te zien en toe te juichen. Na afloop der plechtigheid keert de Koning per trein naar Brussel terug. Den volgenden dag, zijnde Zondag 22 Mei, om kwart vóór 10 u., worden de zes nieuwe brand- vensters, geplaatst in de H. Sacramentskapel onzer St Maartenskathedraal, plechtig ingehul digd en gewijd door Z. E. Heer Deken Vermaut, in aanwezigheid der milde geversMevrouw Keignaert de Saulcy de GheluveltMevrouw Bruneel de la Warande, geboren Barones de Montpellier de Vedrin Weledele Heer Georges Tack, Voorzitter der Kerkfabriek van St-Maar- tens Graaf en Gravin de Laubespin, van El- verdinghe Markies en Markiezin du Pare, van Vlamertinghe, en Weledele Heer en Mevrouw Stuye de Swielande, van Zillebeke. Ter gelegenheid van het bezoek van Z. M. den Koning Leopold III en van de Inhuldiging van het Roosvenster in St- Maartenskathedraal, op Zaterdag 21 Mei a. s. zal ons blad toekomende week één dag vroeger verschijnen. Wij verzoeken daarom beleefd de heeren notarissen en onze correspon denten hunne advertenties of bijdragen a. s. week één dag vroeger in te sturen. A l'occasion de 13 visite de S. M. Ie Rei Léopold III et de ('Inauguration de la Rosace en ia Cathédrafe St Martin Ie Samedi 21 mai notre prochain numéro paraitra un jour plus tot. Nous prions respectueusement Mes sieurs les notaires et nos correspondants de bien vouloir nous adresser la semaine prochaine leurs annonces ou chroniques un jour plus tót. O Na lang door het noodlot vervolgd te zijn geweest, bij zoover dat er verleden jaar een groote opoffering gevergd werd om al de groepen een tweede maal naar Yper te doen komen en dat er alsdan besloten werd den datum van den carnavalstoet te verdagen en be paald op den tweeden Zondag van Mei vast te stellen, zijn de leden van het inrichtingscomiteit er eindelijk eens in geslaagd den weermaker voor hunne zaak te winnen. Hoe zij het aan boord gelegd hebben, dat zullen zij ons waarschijnlijk niet verklappen, maar nu dat zij den truc gevonden hebben, hopen wij dat wij voor taan telkenmale op een even gunstig weder zullen mo gen rekenen opdat onze carnavalstoet ook steeds ieder jaar een even grooten bijval zou mogen kennen. Dit jaar beleefde de carnavalstoet een waar succes op alle gebied. Alles sloeg uitmuntend mede. het weder was opperbest, niet te koud en droog wat voor alle openluchtfeesten het voornaamste is, de groepen waren talrijk opgekomen en waren allen om ter best verzorgd, en aan kijklustigen ontbrak het niet. want overal krioel de het van volk en op de Groote Markt en in al de voornaamste straten stond de menigte in dichte drom men opeengepakt om den stoet te 'zien voorbijtrekken. Deze machtige toeloop bewijst hoezeer dergelijke feesten in den smaak van het volk vallen en welke groote vermaardheid de Carnavalstoet van Yper hier uren in "t ronde, ja zelfs gansch België door en ook nog over de grenzen, vooral bij onze buren uit Noord- Frankrijk. verworven heeft. Zijn begin nochtans was nederig. Wij herinneren ons nog deze eerste stoeten zonder groote orde. waarin be nevens enkele groepen ook eenige wagens meereden waarop er op overdreven wijze geschonken en gedron ken, gedanst en gesprongen werd. Doch thans, dank aan de aanhoudende en onverpoosde werking van het inrichtingscomiteit, wier verdienstelijke leden niet aar zelen hun tijd en geld voor het algemeen belang te be steden, dank aan eenige vooruitstrevende mannen die er in geslaagd zijn hier te Yper een paar mooie carna valgroepen te vormen, en dank ook aan de medewerking van stad en bijzonderen die hun plicht begrijpen en het comiteit steunen, is onze carnavalstoet uitgegroeid tot een der schoonste feesten die wij hier jaarlijks hebben, tot een feest waarvan de inrichting hoegenaamd niets meer te wenschen laat en dat van iedereen mag en wil gezien worden. Doch loopen wij de zaken niet vooruit en vertellen wij liever eens wat wij verleden Zondag hier zooal gezien en meegeleefd hebben. Zondag morgen Aankomst der eerste groepen. De werkzaamheden der jury. Van bij het ontwaken in den vroegen morgen zagen wij. blij en welgezind, het lief zonneke aan het Oosten opdagen en gretig zijn eerste stralen over het land schap uitzenden zoodat de rijm, die de nachtelijke vorst gelaten had, spoedig overal verdween. Dit was een zwaren pak van ons hert, want de groote bekommernis van alle Yperlingen en vooral van deze die zich sedert weken en maanden beijveren om iets puiks op touw te zetten, was te weten of we dit jaar door het weder zou den begunstigd worden. Na een buitengewoon schoone Maartemaand, kenden we in April weer een lange periode van regen en koude zoodat velen reeds voor een nieuwe mislukking vrees-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1