Plechtige Communie Drukkerij Dumortier VELOSPORT SALVATOR SALTOR 6 PATERNOSTERS KERKBOEKEN G EDACHTEN ISS E N 3 4, Boterstraat, 34 Y P E R Groote Openingsprijs Yper-Hoekje Groote Velokoers voor Beginnelingen Eenige grepen uit den spannenden juniorskoers te Reninghelst DUIVEN MAATSCHAPPIJ DE ZON Deze week hadden onze profs dus den vierden inter nationalen wegwedstrijd voor den boeg, n. 1. Parijs- Tours. die na Parijs-Nizza. Parijs-Roubaix en Parijs- Brussel nog een dezer is die van oudsher in het ge heugen staan gegrift zoowel van renners als van sport liefhebbers. Voor de renners zijn er zooveel schoone herinneringen aan dezen koers verbonden en anderzijds hebben de liefhebbers en supporters de zekerheid dat deze wedstrijd vooral een is waar er gereden wordt om dood. ten einde zich goed te plaatsen en gekozen te worden om naar de Fransche Ronde te trekken. Dit is een der laatste koersen waar men zich kan toonen. Er moet niet aan toegevoegd worden dat de Belgen, zooniet met de zekerheid, dan toch met de vaste hoop waren bezield dat een hunner ging winnen. Maar net lijk in Parijs-Roubaix. waar niemand aandacht schonk aan den Italiaan, zoo kwam hij lijk een duivel uit een doos gewipt en won prachtig, na den laatsten man eraf te hebben gereden, die Disseaux was. Velen twijfelden of het record van Danneels, om den gelen wimpel en waaraan 5000 fr. premie was verbonden, nog genaak baar was, maar wie beschrijft de verwondering als op de 251 km. maar 5 u. 57 min. 47 sec. werd gereden, hetzij gemiddeld aan 42.186 per uur of ruim 600 meter méér dan Danneels. Men moet niet vragen of deze koers lastig is. Velen verkeeren in den waan dat de banen effen zijn. maar dat ze mis zijn. kunnen onze gewestelijke beroepsrenners Storme en Woets best weten, die een slijpsteentje te verwerken kregen van 49 tanden van voor en 15 van achter, wat de 7 meter beteekent. Als men weet dat op piste voor een sprinter geregeld 7.20 m. wordt opgestoken en heel zelden tot aan 7.40 meter zijn toevlucht wordt genomen, dat de piste een heel verschil is met de nijdige bergjes van Brie. Picardie, en andere en andere, dan verwondert het ons niet dat. voor de eerste maal in dezen vlucht- koers. door hen niets werd gedaan. Hunne krachtin spanningen werden gesloopt door het groot verzet en het gemis aan ondervinding. Beiden gaven dan ook op in het zicht van Tours, 't Zal voor een naaste maal beter moeten zijn, jongens. Uitslag: 1. Jules Rossi (Italië), 251 km. in 5 u. 57 min. 47 sec. Gemiddeld 42 km. 186 per uur 2. A. Disseaux. op 30 sec. 3. P. Maye, op 1 min. 42 sec. 4. R. Lapébie, op 1 lengte 5. R. Louviot, op 1 wiel6. L. Vlamynck 7. Kint8. Lauck 9. Le Grevès 10. Meulenberg 11. Bonduel12. Ant. Magne. In Avion reden onze mannen. Emiel Decroix en Gis- quière, maar konden er niet toekomen zich in de aller- eersten te nestelen. Miel had 2 bandbreuken en Fons bekende nog nooit slechter te hebben gereden, niette genstaande hij 9* eindigde, na weerom een werkzaam deel te hebben genomen aan de talrijke ontsnappingen. Allez, Miel en Fonten. uwe favorietkoers begint de naaste week Woensdag, de Ronde van België, waarin gij U beiden in de eersten zoudt moeten klasseeren. ofwel de overwinning meêbrengen. Volgens de laatste berichten zouden Capoen en ook Woets er insgelijks aan deelnemen. Dit kan niet anders of onze belang stelling verhoogen, zooveel te meer dat deze wedstrijd Donderdag 19", rond 11 u. 35, langs hier voorbijkomt, en onze streekgenooten eraan zullen houden op kop door eigen vesting te draven. Uitslag1. Legrand, de 160 km. in 3 u. 57 m. 2. Lans- sens. op 1 lengte 3. G. Bekaert, op 3 min. 4. R. De croix 5. Pyncket6. Dujardin7. Remi Hendrickx 8. Massera/op 4 m. 30 9. Ghesquière, op 6 min. 30: 10. Van de Velde. In Deurne won de lokale Fr. Van Hassel, die een flinke kermiskoerser is, voor den Hollander Alb. Gysen. Hellemans, Franken en Stuyts. In de 5 eersten dus 3 Hollanders. Men ziet dat de Noorderburen zich niet alleen stilaan aanpassen aan de manier van koersen der onzen, maar zich reeds geducht laten geiden voor het betwisten der eereplaatsen. Uitslag: 1. F. Van Hassel, 165 km. in 4 u. 31 min. Ge- mid. 36 km. 200 per uur 2. Alb. Gysen (Holland), op 2 lengten 3. Hellemans (Holl.), op 100 meter; 4. Franken; 5. Stuyts (Holl.) 6. Loopmans 7. Raes, op 30 sec. 8. Demondt9. Rayen 10. Pauwels. In Rolleghem won Marcel Claeys van Ursel, baan- kampioen van Vlaanderen. Prachtzege die ten volle de kwaliteiten weergeeft die hij heeft en die, jammer ge noeg, maar nu en dan eens boven komen. Beeckman werd 2«\ Jer. Dufromont 3<\ de Hollander Verveer 4". en Vandenbroucke, in zijn laatsten koers, vóór zijne opgeloopene schorsing van 6 maand aanvang neemt, behaalde de 5'' plaats. Uitslag: 1. Marcel Claeys, 135 km. in 3.56 u.2. Beeckman3. Dufromont, op 30 meter4. Verveer, op 50 meter 5. Vandenbroucke, op 20 sec. 6. Braeckeveldt, op 35 sec. 7. Hermie 8. Lanssens 9. Devos 10. De- foordt. De groote Prijs van Vilvoorde was voor Fr. Demondt, die ook volgepropt is met kwaliteiten en ze enkel nu en dan eens kan ten toon spreiden. Ook een Kracht die ten volle beloofde bij de onafhanKelijken. en er lijk niet bovenop geraakt bij de profs. De Waal Pirmez reed 2' en Maurice Croon 3' En nu wordt ook de Ronde van Italië geloopen, waarin onze landgenooten Van Overberghe, Christiaens, Declercq en Michielsen starten. Alhoewel algemeen verwacht werd dat eerstgenoemde er onze bijzonderste standaarddrager ging worden, toch hadden we liever een Miel Decroix. Gisquière of Vervaecke er zien naar toe gaan, omdat dezen reeds deze giro reden en weten wat er hen te wachten staat. De 1" rit was voor Cimatti die een 74 renners in den sprint vloerde. Van Overberghe werd lle en de anderen eindigden in de groep. In den 2" rit werd Vicini le, die in eigen land nooit profeet was. maar nu begint gewaardeerd te geraken en heel gevaarlijk zal zijn voor de eindzege. Del Cancia werd 2- en Conavesi 3*, Van Overberghe 8e. 27e Chris tiaens. 30" Declercq en 43" Michielsen. De 3" rit was dan ook de 3" I met Gotti, die Leoni voorafging. Onze landgenooten kregen daarin een deuk, daar ze in den achtergrond verzeilden en alzoo eenige plaatsen verloren in de klasseering. De 4» rit was gesplitst in 2 deelen. Het eerste deel werd veroverd door Valetti. vóór Bizzi. Canavesi en Del Cancia, met de Belgen op de 23", 40», 59» en 83» plaats. Het tweede gedeelte was voor Generati. die Gotti en Cinelli voorafging. Buiten Del Cancia. waren het dus al I's dat de klok sloeg in de individueele ritten. Maar die macaroni zwaait de vlag in de algemeene rang schikking. samen met Canavesi. Valt te zien wie van beiden het zal houden. Naar ons gedacht zal Vicini. die maar 7 minuten achterstal heeft, gevaarlijk wor den en mogelijks de Ronde winnen. Algemeene rangschikking 1. Del Cancia. in 22.23.25 2. Canavesi 3. Balli. in 22.25.37 4. Cecchi. in 22.27.53 5. Vignoli. in 22.28.15 6. Litschi, in 22.28.17 7. Viccini. in 22.30.09 8. Valetti. in 22.30.10 9. Mealli. in 22.30.28 10. Marabelli, in 22.33.1515. Van Overberghe. in 22.39.31 16. Christiaens. in 22.39.34 22. Michielsen. in 22.43.29: 70. Declercq. in 23.19.22. DE ONAFHANKELIJKEN reden de Ronde van Vlaanderen, die bijzonder lastig was dcor het aanhoudend demarreeren en de eerzucht van alle deelnemers om dien rit op hun eerelijst te kunnen schrijven. Dit jaar was het Torfs die erin ge lukte alleen toe te komen vóór Max Harmand. Pol en Michel Verschueren, met Depestel op de 5" plaats. DE JUNIORS rijden tegenwoordig de Ronde van België, die wij hier Woensdag in Yper zagen voorbijtrekken. Het valt sef fens op dat deze ronde niet veel om het lijf heeft, en alleszins mank loopt aan organisatiegeest. Zij is veeleer een strijd tusschen clubs, waarin de sterkst vertegen woordigde moet winnen. Vooral de Antwerpenaren en Brabanders laten er zich in gelden. De 1" rit was voor Van Asbroeck met Kindekens 2» en Fonteyne 3». In den rit Ciney-Boitsfort was het den oud-kam pioen der beginnelingen, Van Geel. die den overwinnaar der Ronde van verleden jaar. Vandenbroeck. in den sprint regelde. Desmaele behaalde de 3» plaats en Van Asbroeck de 4". Naar Sweveghem toe kon Douws zich ook den lust niet weerhouden een sprintje uit te persen tegen Van denbroeck. die nogmaals er aan moest gelooven. De regelmatige Van Asbrouck eindigde hier derde. In Coxyde kwam Desmaele eerste gespurt vóór Van denbroeck, die dus 3 maal naeen 2" werd, en Van Mel- kebeke op de 3" plaats. De klassementsleider Van Asbrouck was in de spurtende groep en leidt den dans met 5 seconden op den regelmatigen Vandenbroeck die, ons dunkens. deze Ronde nogmaals kan winnen. In Reninghelst, bij den vriend Bafcop, werd de Groote Prijs der West-Vlaamsche Bergen geloopen en hierin onderscheidden zich bijzonder Salomé en Vitse. Pol, die er alleen van onder getrokken was. werd naderhand ingeloopen na een prachtigen cavalier seul, die zijn nakende forme aanduidt. Vitse werd te dicht bewaakt, maar gaf nogmaals getuigenis een flinken klimmer te zijn. Respectievelijk haalden ze de 9" en 10» plaats bin nen. De vriend Bafcop verdiende meer dan 16 vertrek kers. wat uiterst gering is. Uitslag1. Ramon, 100 km. in 2 u. 56 2. De Clercq. op 2 lengten 3. Paepe. op 1/2 lengte 4. Knockaert, op 1 wiel5. De Simpelaere 6. Stadsbaeder7. Staelens: 8. Heydens 9. Salomé: 10. Vitse; 11. Catteeuw, op 5 min.12. Defraye. En nu komen we met de zegepralen van Delchambre voor den dag. Alois rafelt wat binnen en nog deze week schreef hij er 2 op zijn notaboekje bij, namelijk te La Madeleine en te Aelbeke, waar hij zoo overdonderend meester was, dat hij telkens alléén toekwam. In La Madeleine moest Alb. Van Daele er aan geloo ven. en in Aelbeke liep hij weg. maar werd bijgehaald om dan. tegen het einde, onweerstaanbaar weg te rit sen om den bloemtuil te gaan halen vóór Staelens. Paepens. Omer Tack en Declerck. Een die reeds geld verdiend heeft dit seizoen. Vitse eindigde 10" en Salo mé 15". De Ronde van België door Yper De tweede rit der Ronde van België voor beroeps renners trekt door onze stad. Donderdag 19 Mei. rond 11,35 ure. Komende van Oostende over Veurne is de wegwijzer hier door de stad als volgt geregeld Veur- nesteenweg. Steenenbrug. Maloulaan. Grachtstraat. Maarschalk Fochlaan. René Colaertplaats rond den Hof. Statiestraat, vliegende controle Café Ville de CourtraiTempel- en Boterstraten, Markt, Meenen- straat. Bascule. Meenensteenweg. Van hier gaan de renners naar Meenen. Doornijk. Charleroi, Namen. De sportliefhebbers worden verzocht zich op afstand te houden, om alle valpartijen te vermijden. Gezien den korten afstand van af het vertrekpunt (Oostende), is het mogelijk een groote groep op kop door de straten te zien trekken. Strenge maatregelen zullen door de politie getroffen worden om de orde te handhaven. De zorgen van doortocht en controle zijn toever trouwd aan De Vereenigde Sportvrienden SPRINTER. Stad Yper Veurnesteenweg Yper-Hoekje Zondag 15 Mei, om 3 uur voor beginnelingen (oud juniors uitgesloten) 700 fr. prijzen en premiën 60 km. zeer goede baan. Maandag 16 Mei, om 4 uur beneden de 18 jaar 450 fr. prijzen en premiën 40 km. goede baan. zijn nog altijd de goede RIJWIELEN voorzien der beste verbeteringen en langen tijd gewaarborgd. BIJ ALLE VOORTVERKOOPERS. Eens te meer is het gebleken hoezeer de sport en bij zonderlijk de baankoersen in den smaaK van het volk vallenhoe de menschen in hun vrije uren het verloop der baankcersen mee volgen en des Zondags zelf naar die baanduivels gaan kijken waar ze een ontlasting van een bekommerd gemoed vinden of een afleiding na een week hard werken. Zoo is de sport groot gegroeid Zondag hadden wij gemeend dat er min belangstel ling zou zijn dan andere jaren, omdat het zoo n druk bezette dag was. maar de sportliefhebbers kwamen toch op en in meerdere plaatsen reden wij tusschen een dub bele haag van toeschouwers. Was de belangstelling grooter dan wij het wel had den verwacht, de opkomst van renners was kleiner dan wij het hadden verhoopt, maar hadden wij niet de kwantiteit, wij hadden toch de kwaliteit en eens te meer is het gebleken dat het groot aantal deelnemers precies niet noodig is om een koers boeiend te makeneen groote bende maakt meer indruk en brengt meer roe ring onder het volk maar na een eerste zifting blijft tcch slechts het koren over. En het beste bewijs dat de kwaliteit der deelnemers van eerste gehalte was is wel dat, spijts een harden strijd waarin al de rekords geklopt werden, er toch nog 10 renners het pleit in den sprint moesten beslis sen. Want de Omloop der West-Vlaamsche Bergen is een aaneenschakeling geweest van jachten en demarages maar zelfs de moeilijke hinderpalen die de Kemmel- Roode-, Zwarte- en Sulferberg vormden, gelukten er niet in de groep uiteen te slagen. De bijzonderste ont snapping kwam van Catteeuw. die er buiten leper van onder trok en slechts vervoegd werd nadat hij den Roodenberg achter den rug had en toch scheelde het maar een haartje of zijn roekelooze vlucht zou eenige kilometers vroeger gestuit zijn geworden 't gebeurde tijdens de beklimming van den Kemmelberg toen Vitse ten aanval overging met Desimpelaere aan 't wiel meter voor meter verloor Catteeuw van zijn 300 meter voorsprong waarmee hij aan den voet van den berg was beland op den top hadden de twee achtervolgers nog slechts 20 meter achterstal maar ze gelukten er niet in dat gat van 20 meter te vullen omdat ze geen reserve meer genoeg bezaten om den laatsten sprong te doen en, naderhand werden ze vervoegd maar op den Roo denberg was het weer dat tweetal dat de groep uiteen rukte doch nu droeg hun dracht tot bij den leider. Die zelfde Catteeuw is er toen nog eens van onder getrok ken. maar ook weer bijgehaald, en wat verder had hij bandbreuk wij gelooven echter niet dat hij dat spel van wegloopen tot het einde toe zou volgehouden heb ben. omdat men geen zulke krachtinspanningen doet zonder er den tol van te betalen. Dan volgden een paar ontsnappingen van den sier lijken Staelens en van Pol Salomé. Staelens werd rap vervoegd, maar Pol hield het veel langer uit, en 't is toen dat wij het gezien hebben dat hij op weg is om een onzer beste juniors te worden zijn manier van rijden is eerder hoekig en vierkantig, maar uit den slag van zijn pedalen spreekt de macht van een kloeken vent en hij kan zich toch zoo weren En Vitse. waarvoor zooveel menschen opgekomen waren Vitse heeft den heelen dag op het voorplan gestaan maar hij had het ongeluk van als groote favori te worden aanzien en het mikpunt te zijn van zijn tegen strevers, want wij hebben het zoo dikwijls gezien dat als hij naar den kop ging, hij telkens Paepe, die hem maar van geen meter wilde loslaten, op het wiel kreegin de laatste ronde leed hij bandbreuk en verloor 500 meters en toen hebben wij de zwaarste krachtinspan ning bijgewoond van heel den dagdie wanhopige poging van Vitse om weer bij de groep te geraken, die zelf jacht miek op Knockaert en Desimpelaere, die ontsnapt waren daar hebben wij hem alles, het laat ste greintje macht zien uithalen dat er nog inzatzijn kop hing over het stuur te slingeren in zes kilometer heeft hij zich letterlijk leeg gereden, maar hij verwe zenlijkte toch die bewonderenswaardige daad van weer in te loopen en wij vragen 't ons af of hij op die reserve, die hij daar noodig had, niet gerekend had om zijn tegenstrevers te trachten van het wiel te rukken in de laatste ronde. Hij werd om die prachtige daad maar weinig beloond, vermits zijn ketting afsprong in vollen sprint en hij maar 10» eindigde, lijk wij ook nog Pol Salomé zien afkomen met de armen in de lucht be werende dat hij vierde zou geweest zijn. ware 't niet dat een renner hem meende te moeten bij de trui trekken. En toch scheen het ons dat Vitse met dat zelfde ge mak de bergen niet opging dan andere jaren, zijn vlucht op het platte is er echter bij verbeterd hij is nog wel een meester op de bergen, een puike klimmer, maar hij is niet meer de meester, die een heel stuk boven zijn tegenstrevers stond. Of is het misschien een persoonlijk gedacht of een eigen indruk De koers eindigde in een nijdigen sprint door den Bruggeling Ramon gewonnen, die den heelen dag' was mee geloopen zonder echter een vooraanstaande rol te vervullen, maar die toch altijd te vinden was daar waar 't neep en daar waar er gevaar dreigde. Wij eindigen met de rijkswacht te bedanken, die er voor gezorgd heeft dat alles zoo regelmatig verliep en dat de ordedienst zoo perfect was. Albert Bafcop. UITSLAG DER PRIJSVLUCHT UIT ARRAS van Zondag 8 Mei 1938 223 prijsduiven. gelost om 7 ure. door Strobbe Snelheid eerste duif 1095.80 m. 1. Carrissemo Ed.. Yper 2. Ossieur Valere 3. Vandekerckhove Cyr. 4. de Vinck Pierre. Zillebeke 5. Logie Albert 6. Decommer C. 7. Stamper Jules 8. Molein Oscar 9. Mailliard M. 10. Vande kerckhove C. 11. Verstraete Ernest 12. Knockaert Roger 13. Tresy Daniel 14. Stamper Jules 15. e.ghe Michel 16. Opsomer Emile 17. Giller Ca- mille 18. Ossieur Valere 19. Dejaeghere Arth. 20. Cjrrein Aug. 21. Marconneau Ernest S. De- bryer André 22. de Vinck Pierre 23. Marconneau Ernest 24. Derycxe René 25. Buysse Raymond 26. Burggraeve C. 27. Hondeghem M. 28. Molein Rct 'O. La ;!e Albert 30. Velghe Cam.ille 31. O-unee'. F.arent 32. Delbeke Oscar 33. Marcon- neau urne;: :-A. Verstraete Ernest 35. Verweerde Kare'. 36. Caiiewaert Jules 37. Verschoot Emile 38 Daeiemans Bernard 39. Caiiewaert Jules 40. de Vinck Pierre 41. Hondeghem Mauricq 42. Baert ictor 43. Bryere Jean 44. de Vinck Pierre 45. Carrein Auguste 16. Santv Gaspard 47. Caiie waert Jules 48. de Vinck Pierre 49. Verschoot A.idcr 50. Taillieu Odile 51. Decommer Camille 52. Fiers Hubert 53. Ossieur Ed. 54. Bruyere Jean 55. Velghe Michel 56. Molein Remi 57. Maertens Joseph 58. Tresy Daniel 59. Vanden- berghe Maur. 60. Hallaux Jean .61. de Vinck Pierre S. Debrvere André S. Bruneel Florent 62. Deforche, St Jan 63. Dejaeghere Arth. «4. Knockaert Roger 65. Vanassche Arth. 66. Fiers Hubert 67. Lefebvre Nestor 68. Wybo Maurice 69. Packet Achille 70. Caiiewaert Jules 71. Tresy Daniel S. Verstraete Ernest 72. Decommer Camille 73. Callens Petrus 74. Tresy Daniel 75. Vanden- ber' ae Maurice, -r- Snelheid laatste duif958.42 m.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 6