19 |AAR, N 9 23 MÊI 1938 19 ANNÉE, N° 9 28 MAI 1938 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres De Plechtige Onthulling van het nieuw Roosvenster in St - Maartenskathedraal TUCHTKAMER DER NOTARISSEN HET YPERSCHE Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34. YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA D'YPRES Rédaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Een indrukwekkende plechtigheid Een geestdriftige ontvangst van Koning Leopold en Koningin Elisabeth Op Zaterdag 21 Mei heeft Yper een onvergetelijxen dag beleefd, ter gelegenheid der inhuldiging van het prachtig roosvenster door het Britsche Leger aan Bel gië geschonken tot, zooals de in de St Maartens kathe draal geplaatste gedenkplaat het herinnert, glorie van God en ter eervolle gedachtenis aan Albert I. Koning der Belgen. Ridder der Britsche Orde van den Kouse band, Veldmaarschalk van het Britsche Leger en Kolo nel van het 5 Koninklijk Inniskilling Dragonders Re giment. Het nieuw roosvenster, aan onze St Maartenskathe draal geschonken als blijk der groote genegenheid en vereering welke de Engelsche natie koestert voor het kleine België, voor ons vorstenhuis en meer nog in 't bijzonder voor Yper, waar zooveel Engelschen den grond met hun bloed doordrenkten, werd in Engeland vervaardigd, naar een teekening van Miss Geddes. een Iersche artiste, wier gewrochten in Canada en Ierland zeer gekend en geprezen zijn. Het Comiteit, dat zich met de uitvoering eTvan gelastte en ook-dc nOoJige „el- den inzamelde onder de oudstrijders en manschappen van het Britsche leger, die voor een som van 2000 pond sterling inschreven, is geplaatst onder het voorzitter schap van Majoor-generaal Graaf van Athlone, Ridder der Orde van den Kouseband. en telt verder ook nog de volgende leden Baron de Cartier de Marchienne, G. C. V. O belgische gezant te Londen Luit.-Generaal Sir W. P. Pulteney. G. C. V. O.Luit.-Generaal Sir Tom Bridges, K. C. M G. Zeer Eerweerde Heer Ver- maut. deken van YperMajoor-Generaal Sir Neill Malcolm, K. C. B.Air Vice-Marshal J. E. A. Baldwin, C. B.. en Kapitein Guy Cassie, secretaris. Langen tijd hebben deze Heeren geijverd om het feest, waarvan alle Yperlingen nog lang de levendigste herinnering zullen bewaren, zoo grootsch en zoo luister rijk mogelijk in te richten De feestelijkheden werden den Vrijdag avond, te 8 u. ingezet met een Concert op de R. Colaertplaats gegeven dcor de Harmonie Ypriana, ter eere onzer Engelsche vrienden die hier reeds talrijk waren toegekomen. Niettegenstaande het killig weder schaarden zich veel muziekliefhebbers rond de kiosk en bekwam het con cert een welverdienden bijv&l. Daarna begaven de aanwezige Engelschen en de meeste omstaanders zich naar de Meenenpoort, waar dien avond de dagelijksche plechtigheid van den Last Post bij uitzondering een half uur later plaats had dan naar gewoonte. Het is dan ook in aanwezigheid eener overgroote me nigte. waaronder wij onder meer bemerkten den Heer burgemeester Vanderghote. vergezeld van Lord Athlone, oom en vertegenwoordiger van den Koning van Enge land. alsmede de Heeren R. Leclercq, voorzitter, A. Donck, Fl. Vandevoorde, M. Vergracht en H. Vermeu len, leden van het Last Post Comiteit, dat de vier kla roenen om 9 u. 30, te midden een indrukwekkende stilte der ingetogen menigte, de zoo aangrijpende tonen van den Last Post lieten weergalmen. Den Zaterdag morgen Een overtrokken, grijze lucht voorspelde weinig goeds en, inderdaad, bij tusschenpoozen begon weldra een fijne motregen te vallen, die schier gansch den mor gen aanhield Een koude noord-oostelijke wind ver hoogde daarbij nog de onaangenaamheid van het we der, doch spijts dezen tegenslag beleefde onze stad toch een overheerlijken dag. Algemeen hoorde men zeggen 't is spijtig dat het weder zoo ongunstig is, doch niemand liet zich hierdoor toch ontmoedigen. Gansch de week reeds was men overal druk in de weer geweest om alles wat op te knappen en te reinigen, en den Zaterdag morgen zag men overal nog een laatste hand aan 't werk slaan, op dat straten en gevels, ter gelegenheid der komst onzer geliefde vorsten, er net en lief zouden uitzien. In alle straten ook hing zoo wat overal onze nationale driekleur van in den vroegen morgen vroolijk te wap peren, en stilaan heerschte er een ongewone drukte in stad. die gedurig verhoogde naarmate het vastgestelde aankomstuur van den koninklijken trein naderde. Vele menschen van het omliggende, zelfs Franschen en vooral veel Engelschen waren voor de omstandigheid naar Yper gekomen, en rond 10 u. reeds zag men de voorlanden der Boter-, Tempel- en Statiestraten, langs- ">vaar de koninklijke stoet zou voorbijgaan, langs weers kanten dicht bezet met toeschouwers die daar geduldig het voorbijtrekken van onze vorsten met hun gevolg afwachtten. Ook te allen kante ontwaarde men gen darmen en politie, die den ordedienst verzekerden, ter wijl de bijzonderste plaatsen, zooals het einde der Sta tiestraat, de J. Coomanstraat nabij het gedenkteeken der Ypersche gesneuveldeji, de Vandenpeereboomplaats, de Groote Markt nabij het stadhuis en de Meenenpoort met koorden afgesloten waren. Om 10 u. 30, vóór de eigenlijke plechtigheid begon, begaven zich Engelsche oudstrijders van het leger en der luchtvloot naar het gedenkteeken der Ypersche ge sneuvelden waar zij, als hulde aan onze Dooden, twee kronen van roode kollebloemen neerlegden. Aan de Statie Op de R. Colaertplaats vooral heerschte er een druk ke beweging Het volk verdrong zich hier in dichte drommen op de voorlanden langs den hof en op het plein en rechtover, waar de leerlingen der lagere af- deeling van het St. JVincentinscch.ege. vergezeld van hun onderwijzers, de haag vormden. De uitgang der statie, waar van aan de kaai der eer ste spoorlijn tot buiten de statie een breed tapijt liep, was mooi met vlaggen en planten versierd. Z. M. de Koning legt bloemen aan het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden. Korts na 10 u. kwamen daar reeds tal van overheden aan. Eerst was het de Heer Vanderghote. burgemeester, een weinig later gevolgd van den Heer Gouverneur Baels. Verders zagen wij er ook nog luitenant-generaal Dehaer.e. bevelhebber der 2 militaire omschrijving bevattende de beide Vlaanders; Kclonel Devloo, staf overste. B. E. M. Kolonel Daumerie, B E. M. Com mandant Luicx. die het bevel voerde over de agenten met den ordedienst belastMajoor Daelemans, groeps- bevelhebber der rijkswacht, enz. Daar bevonden zich insgelijks een groot aantal agenten der geheime politie cnder het bevel van commissaris Spilliaert, in uniform, commissaris Froidure en inspecteur Braetalsmede talrijke gendarmen en eindelijk eenige onzer politie agenten. geplaatst onder het bevel van den Heer poli tiecommissaris Maertens, aan wien we hier graag een welverdiend woord van hulde en dank zeggen voor de w. ze waarop hij den ordedienst zoo volmaaktelijk heeft weten in te richten en zich beijverd heeft om de taa - der talrijke persvertegenwoordigers te verge makkelijken. Rond 10 u. 30 kwam de afvaardiging van het S"" Linie, van Oostende, bestaande uit vier detachementen, onder de bevelen van Kolonel Dedroog. met muziek voorop, van uit de richting van den Dickebuschsteenweg op de Statieplaats aan. wat dadelijk nog wat meer leven digheid onder de menigte bracht. Flink stapten onze piotten op de tonen eener mee slepende stapmarsch. Een paar korte bevelen weer klonken en voor de statie werd halt gehouden, waarna VAN HET ARRONDISSEMENT YPER VOOR HET DIENSTJAAR 1938 - 1939 Voorzitter M' Pierre Desimpel, Notaris, Waas ten. Syndic Mr Arthur De Tavernier, Notaris, Lan- gemarck. Verslaggever M' Alfons Vanhee, Notaris, Zon- nebeke. Secretaris M' André Camerlynck, Notaris, Pas- schendaele. Penningmeester M' Emile-Louis Decock, Nota ris, West-Nieuwkerke. Leden M' Prosper Therry, Notaris, West-Nieuw kerke; Mr Jules Vervisch, Notaris, Moorslede. het muziek zich rangschikte tegen het statiegebouw, een weinig over den ingang, terwijl de vier detache menten, met de regimentsvlag in het midden, zich op stelden langs den openbaren hof. In de verte, weerklonken de tonen van het Engelsch militair muziek, dat zich van de rijkswachtkazerne naar de Vandenpeereboomplaats begaf. De beiaard bespeeld door den Heer Elie Ryckelinck, stadsbeiaar- dier, zond zijn welluidendste tonen over de stad, ter wijl wat later de klokken van St Maartenstoren ook in volle feestakkoord luidden om de blijde tijding van het grootsche feest over de stad te verkondigen. Verschillige autos van het koninklijk hof bevonden zich bij den uitgang der statie." Onder deze bevond zich een prachtig open rijtuig, doch, jammer genoeg, bleef de fijne regen bij korte maar herhaalde poozen vallen, en de open auto werd terug toegedekt, zoodat de hier toegestroomde menigte onze vorsten minder goed zal kunnen aanschouwen. De aankomst onzer Vorsten. Om 10 u. 45 meldde men dat de koninklijke trein aangekondigd was. En werkelijk, weinigen tijd nadien kwam een zware locomotief, waaraan een paar wagons gehecht waren, de statie binnengestoomd en hield stil juist voor den uitgang. Uit den mooien slaapwagen stapten eerst enkele leden van het koninklijk gevolg, waaronder Generaal Tilkens, Generaal Nuyten, Luite nant-kolonel de Woelmont en Majoor Vandenheuvel, en daar verscheen opeens Zijne Majesteit Koning Leo pold, dadelijk geestdriftig toegejuicht, gevolgd van H Majesteit Koningin Elisabeth. Twee meisjes, lief in 't wit gekleed, namelijk Mejuffer Denise Vanderghote. dochtertje van den Heer burgemeester, en Mejuffer Monique Van der Mersch, dochtertje van den heer schepen, traden vooruit, stuurden enkele woorden van welkom toe aan Koningin Elisabeth en overhandigden Haar een mooien bloemtuil. Hare Majesteit bedankte en omhelsde beide kinderen, waarna de Koning, ver gezeld van Luitenant-generaal Dehaene, van den Heer gouverneur Baels en van den Heer Burgemeester Van derghote. die Z. Majesteit den Koning tot op de kaai waren te gemoet gegaan, de Statie uitkwam, terwijl overal het geroep van Leve de KoningLeve de Koningingeestdriftig herhaald was. Hare Majesteit Koringin, gansch in 't zwart ge kleed en haar drie-kwart mante2 met- bont geboord, nam plaats in een gesloten auto die, gevolgd van de andere autos, zich ging plaatsen aan den ingang der Statiestraat, nabij het Hotel Skindies De klaroenen schalden, de troepen boden de wapens, de kinders wuif den. de menigte herhaa'de maar gedurig en steeds le vendiger den kreet van Leve de Koning het mili tair muziek, onder de leiding van Luitenant Gasia, voerde een krachtige Brabangonneuit. terwijl de Koning, in khaki gekleed met het blauw lint der Brit sche Orde van den Kouseband over den schouder ge volgd door de burgerlijke en militaire overheden, groe tend de troepen in oogenschouw nam. Een geestdriftig onthaal Aan het begin der Statiestraat nam de Koning plaats in de op hem wachtende auto, waarin H. Majesteit Koningin Elisabeth reeds gezeten was. om voorafge gaan van politieagenten-wielrijders, van de auto van den Heer burgemeester en deze van den Heer gouver neur Baels. en gevolgd door een paar andere autos waarin de militaire overheden plaats hadden genomen zijn intrede in de stad te doen. Hier eerst begonnen de moeilijkheden voor de agen ten en gendarmen die met den ordedienst gelast warer. want de geestdrift was zoodanig groot dat de meniete op sommige oogenblikker. maar moeilijk te houden was. Overal, langs gansch den doortocht, aan alle ven

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1