V. TALON.PRUM Het Beroep der op Z. M. den Koning (678) Surmontsiraat, 4 YPER He. Eestuur der Handeiskamer neef. he. ge raadzaam geoordeeld, en ongetwijfeld zal ganseh de bevoiking dit initiatief goedkeuren, van de gelegenheid van het bezoek van Z. M. den Ko ning aan Yper, op 21 Mei li, gebruik te maken om aan den hoogsten magistraat van het land den pijnlijken toestand van Yper en de ver woeste streek uiteen te zetten en Zijne machtige tusschenkomst af te smeeken ten voordeele van het herstel der vaart Yper-Komen. dat ons door een zijner ministers zonder recht noch reden ge weigerd werd. De Heer Vermeulen, Voorzitter der Handelskamer, komt Z. M. den Koning een verzoekschrift af te geven. Wij zijn gelukkig hier den tekst te kunnen ge ven van dit verzoekschrift, dat door den Heer voorzitter H. Vermeulen samen met de Heeren Jul. Tahon, ondervoorzitter, en Ed. Toussaert, secretaris, op den hoek der Meenenstraat en der Groote Markt Koning Albert, aan Z. M. den Koning overhandigd werd. Aan Zijne Majesteit Koning Leopold III. Sire, Het bestuur der Handels- en Nijverheidska mer van Yper veroorlooft zich, ter gelegenheid van het tegenwoordig bezoek, de aandacht van Uwe Majesteit te vestigen op den bijzonder pijnlijken economischen toestand van Yper en van de streek gelegen tusschen de Noordzee te Nieuwpoort en de Leie te Komen en dewelke voor het heil van het Vaderland geofferd werd. «Verleden jaar werd Uwe Majesteit uitgenoo- digd het niet verwoeste gedeelte van de West- Vlaamsche grensstreek te bezoeken, ten einde de positieve uitslagen te bestatigen die er reeds bekomen waren ten voordeele der economische heropbeuring. Ware Uwe reis toen voortgezet geworden naar het aanpalende verwoeste ge deelte, dan had Uwe Majesteit al het negatieve van onzen toestand kunnen bestatigen de ver dwijning van al de welstandsbronnen die Yper en de streek vóór den oorlog kenschetstende Rijschool, de Weldadigheidsschool, de Voetvolk kazerne, het Koninklijk Instituut van Meessen, de suikerfabriek van Waasten, de bleekerij Ver- schoore, enz. enz. Men had voor Uwe Majesteit kunnen bere kenen hoeveel millioenen schade dit jaarlijks beteekende voor de economie onzer streek, voor onze nering, onze werklieden, onzen landbouw... en aan Uwe Majesteit vragen of dit wel het lot was dat Yper en de streek voor al hun opofferin gen verdienden... Sire, Wij zijn van deze aan wie Uwen zóó betreur den Vader in 1919 zegde Keert naar uwe streek terug en gij zult volledig herstel bekomen wij zijn ook van deze die in 1920 van Hem bekwamen onze geliefde stad te mogen herbouwen zooals wij en onze voorouders ze gekend en bemind hebben wij waren ook bij dezen die door Hem, op 14 No vember 1933, ontvangen werden en van Hem be moedigende woorden ontvingen betreffende het herstel der vaart Yper-Komen en de economische heropleving van onze stad en streek. Sire, Yper lag eens langs den grooten handelsweg, welke Germanië met de Noordzee verbond en het was toen een der voornaamste handelssteden van West-Europa niet min dan 3000 vaartuigen losten hier jaarlijks hun waren aan den voet onzer Hallen. Onze praalgebouwen, die, hopen wij, weldra geheel hersteld zullen zijn, getuigen van dit groot verleden. Dan kwamen de jaren van tegenspoed en verval, doch er bleef hier een zucht naar wederopkomst heerschen. Van daar het graven, in 1636-1640. der vaart van Yper naar den Yzer en, in de jaren 1860. der vaart Yper- Komen, met het doel Yper te plaatsen langs een modernen handelsweg, gaande van de Noordzee te Nieuwpoort naar de Leie te Komen, onze stad en streek aldus in betrekking stellende langs den eenen kant met de zee en den anderen kant met gansch het industrieele binnenland. En er valt te bewonderen hoe, door de eeuwen heen, al Yper's opvolgenlijke bestuurders, vertegenwoor digers en hoofden der Handelskamer met onver moeibare standvastigheid naar deze oplossing streefden, en was deze verbinding in 1914 nog niet vruchtdragend dan lag dit enkel in het feit dat de techniek in gebreke was gebleven, hetgeen thans het geval niet meer ware. Sire, Van 1860 tot 1934 vermeerderde de bevolking van België met 75 deze van West-Vlaander en met 44 het arrondissement Yper slechts met 13.9 en dit uitsluitend in de gemeenten gele gen langs de Leie. En terwijl Kortrijk aangroeide met 73 en Roeselaere met 143 onderging Yper een vermindering van 7 Deze treffende cijfers dienden onlangs den Heer Delmer tot ar gument in zijne verdediging der waterwegen. «Zij doen gevoelen, beter dan wat ook, hoe de economische uitrusting hier in gebreke is. Sire, Sedert eeuwen stelt onze bevolking terecht hare hoop in deze verbinding, zij ziet in de ver wezenlijking ervan, de oplossing van het nijpend vraagstuk der werkloosheid, daar hier alsdan de mogelijkheid zal bestaan een nijverheidscentrum te ontwikkelen, dat aan onze bevolking in hare geboortestreek een bestaan zal verzekeren, en haar beletten zal, zich nog langer te gaan op- hoopen langs de grens van Frankrijk om er het getal werkloozen te vermeerderen. Sire, «Wij staan thans voor eene weigering van den Minister van Openbare Werken en wij aanzien het als onzen plicht dit vraagstuk voor de oogen van Uwe Majesteit te brengen, met de hoop en het vertrouwen dat het van Uwentwege al de aan dacht zal bekomen welke het verdient en dat, onder Uwe Regeering, onze onterfde stad en streek eindelijk in de mogelijkheid zullen gesteld worden deel te nemen aan den algemeenen bloei van het Vaderland. Wij bieden U, Sire, de verzekering van onze innige verkleefdheid en verklaren ons steeds be reid aan Uwe Majesteit, in bijzonder verhoor, alle mogelijke inlichtingen te verschaffen over dit vraagstuk dat een levenskwestie is voor onzen geboortegrond, en waarover onze maatschappe lijke plicht en de voorbeelden onzer ouders en voorouders ons gebieden het beste van onze krachten veil te hebben. Uwe getrouwe onderdanen. Voor het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, (get.) Ed. Toussaert. (get.) H. Vermeulen. ONZE SCHEEPVAART Binnengevaren Vrijdag 13 Mei 1938. de Stilla Juvans», (schipper Florijn) van de beurt «Met Zorg», met 20 ton beurt- goed voor verscheidenen de Angèle(schipper Kooyman) met 92 ton graan voor MM. Blootacker- Vermeersch, leper. Zaterdag 14. de «Jeune Maurice», (schipper Stikke- lorium) met 77 ton aarde voor de Briqueteries Yproises. leper. Maandag 16, de Mon rêve(schipper Mistiaen) met 178 ton kolen voor M. Vanoverberghe. leperde Stad Diksmuide (schipper Steur) met 20 ton beurt- goed voor verscheidenen. Dinsdag 17. de Baksteen (schipper Vanderghote) met 115 ton aarde voor de Briqueteries Yproises. leper. Woensdag 18, de «4 Gebroeders», (schipper Buytaert) met 125 ton boonen voor M. Six. Vlamertinghe Donderdag 19. de 't Nieuw leper (schipper Van den Bossche) met 100 ton allerhande, voor M. Vande- putte. leper de Jeune Maurice(schipper Stikke- lorium) met 77 ton aarde voor de Briqueteries Yproises, leper. Vrijdag 20, de Stad Audenaerde(schipper Van- nieuwenhuize) met 118 ton zand voor M. Petillioen. Boezinge. Zaterdag 21. de Fantasia (schipper Delmé) met 255 ton kolen voor M De Geest. leper de Baksteen (schipper Vanderghote) met 120 ton aarde voor de Briqueteries Yproises. leper. Maandag 23, de Elza (schipper Vancauwenber- ghe) met 32 ton beurtgoed voor verscheidenen. Dindag 24. de «Jeune Maurice», (schipper Stikkelo- rium) met 77 ton aarde voor de Briqueteries Yproises. leper. Woensdag 25, de Honorine(schipper De Block) met 165 ton maïs voor M. Vandeputte. leper. Weggevaren Maandag 16 Mei 1938. de Francois Celine (schip per Blijweert). met 98 ton oud ijzer, verzonden door M. Degels, leper. Woensdag 18. de Stad Diksmuide». (schipper Steur) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenende Stilla Juvans (schipper Florijn), van de beurt Met Zorg met 21 ton beurtgoed voor verscheidenen. Woensdag 25. de Elza(schipper Vancauwen- berghe) met 24 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogtebenedenpand 2.92 m.. toegelaten te varen 1.64 m. Bénédiction des Vitraux de la Cathédrale d'Ypres o Aprés la grandiose et inoubliable cérémonie royale (ie Inauguration du «Memorial to H. M. King Albert I», Samedi dernier. une seconde cérémonie a eu lieu le lendemain. Dimanche 22 Mai. avant la Grand'Messe. Cette dernière comportait la bénédiction liturgique par M. le Doyen Vermaut. des six vitraux placés dans la choeur de la Cathédrale, dons magnifiques de quel- ques membres de l'aristocratie Yproise. Les trois verrières, au centre de l'Abside, offertes par la Douairière Caignart de Saulcy. la Douairière Bru- neel de la Warande et Messire Georges Tack, repré- sentent neuf pages d'hagiographie biblique, du peintre- verrier Ladon. de Gand. Les trois grandes lancettes supérieures placées l'a- vant-veille sous la haute voute Absidale, sont dues aux dessins d'un artiste anglais M. Easton et ont été exécu- tées par le peintre-verrier Colpaert de Bruxelles. Le panneau central représente Saint-Martin, patron de leglise. offert par le Comte et la Comtesse de Laubespin Celui de droite. représentant Saint Maurice est un don du Marquis et de Ia Marquise du Pare. Celui de gauche, offert par Messire et M""' Struye de Swielande. représente l'archange Saint-Michel. En présence des généreux donateurs et de leurs fa milies réunis dans la Chapelle du Saint Sacrement, le Trés Révérend Doyen d'Ypres prononga, avec son élo- quence coutumière, l'allocution suivante II me tient a coeur de dire aux families donatrices notre immense gratitude. Et cette gratitude, j'ai l'honneur de vous l'expri- mer. Mesdames et Messieurs, en mon nom personnel, avec toute la ferveur de mon respectueux dévouement au nom de la fabrique d'église a qui vous avez bien voulu confier un dépöt sacréau nom de la ville d'Ypres, si justement fiére de sa cathédrale. que la guerre avait détruite et que le grand ingénieur-archi- tecte M. Jules Coomans a reconstruite dans sa splen- deur première. A vrai dire, ne sommes-nous pas autorisés, de plus en plus. a considérer notre chère cathédrale comme un monument qui sybolise la nation tout entière. un mo nument vraiment national Telle est bien, aux yeux de l'univers. la signification qui s'attache a la gran diose et impressionnante solennité qui s'est déroulée, hier. sous ces voütes. et au sujet de laquelle le Roi lui- même a daigné me dire que ce fut une cérémonie splendide. Qu'il me soit permis de saisir l'occasion qui m'est offerte pour rendre hommage a celui qui fut le pro- moteur et la cheville ouvrière de cette éclatante mani festation de foi chrétienne et de ferveur patriotique. le capitaine Guy Cassie, le zélé secrétaire du Memorial Committee II est naturel et il est juste, Mesdames et Messieurs, qu'un peu de l'éclat de cette grandiose solennité rejail- lisse sur la cérémonie de ce jour. Cérémonie trés simple, mais trés émouvante. Ici-même, dans le choeur de l'église. s'est déployé pendant des siècles le faste des liturgies pontificales. Dix-huit évêques ont illustré le siège d'Ypres. Et, par- mi eux. je m'en voudrais de ne pas évoquer devant vous le souvenir du pieux et savant Jansénius (t 1638) dont les restes mortels reposent, la-bas, sous une dalle trop austèrele souvenir aussi de son prédécesseur immédiat. Mgr Georges Chamberlain (t 1634). qui ajoute a ses nombreux mérites le charme et le prestige de son origine britannique. Voici qu'aujourd'hdi cette abside vénérable s'en- richit d'admirables vitraux qui parient et qui prient. Si j'osais emprunter a l'Evangile. en lui donnant un sens accomodatice, une parole de Notre-Seigneur, je vous dirais«levate oculos» levez les yeux, et voyezLes peintres-verriers M. Ladon de Gand et M. Colpaert de Bruxelles ce dernier avec la pré- cieuse collaboration de l'artiste anglais M. Easton ont réalisé de magnifiques poèmes de lumière, avec des chatoiements de couleurs qui apparentent leur art et leur technique a la maitrise incomparable des pein- tres-verriers du Moyen Age. II ne m'appartient pas d'apprécier, au point de vue artistique. la valeur respective de chacun des six vitraux dont vous avez si noblement doté la cathédrale ce n en est ni le lieu ni l'heure. Aussi bien. l'intention des donateurs va plus loin elle est, avant tout, d'ordre religieux ad majorem Dei gloriam La chapelle oü nous sommes réunis et que nous avons coutume d appeler la chapelle du Trés Saint Sacrement. vous avez voulu. Mesdames et Messieurs, la rendre plus re- cueillie. plus attachante. plus fervente. Grace a vous, elle s'illumine déja d'un heureux choix de scènes évangéliques ou bibliques, et les fidèles désormais trouveront. dans notre Sainte-chapelle ce climat de prière et de dévotion qui convient a la Présence adorable du Uivin Maitre. Et grace a vous. chaque jour, du fond des hautes verrières, nous accueil- lera et nous protégera la grande image de trois saints qui nous sont chers. Soyez bénis. Mesdames et Messieurs, pour votre geste de générosité insigne. Geste de foi et de piété. qui perpétuera parmi nous, a jamais, le souvenir des families donatrices, et qui appellera sur elles, nous en a\ons la confiance. les meilleures graces et bénédic- tions divines par le Christ Notre-Seigneur. Amen» alle slach van BEENHOUWERS ART!KELEN Zooals messen, snijmachienen, hak- molens, vleeschvermalschers. kap blokken, ijskassen, frigo's en alle soorten epieen en darmen, zijn altijd voorts te bekomen bij

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4