H ET YPERSCH E- LA REGION D'YPRES POLITIEKE UITZICHTEN Zielmissen 19 JAAR, N 9 28 MEI 938 19 ANNÉE, N 9 28 MA! 1533 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT BINNENLAND Wie heeft op de Regeeringsmotie Neen geantwoordt Wie was er bij de stemming afwezig Hoe werd er in den Senaat gestemd BUITENLAND STERFGEVALLEN Zondagrust Repos Dominical Vrijdagmorgen, 2" Mei 19S8. Zooais wij het verleden week voorzagen is het ge beurd de Regeering Spaak bekwam in de Kamer een groote meerderheid Inderdaad de vertrouwensmotie werd goedgekeurd met 132 stemmen tegen 38 en 15 ont houdingen. Dit sukses is ten groote deele toe te schrijven aan gewichtige verklaringen, welke de heer Spaak, als kabinetsformateur deed. vooraleer er tot de stem ming van de vertrouwensmotie werd overgegaan. Enkele van deze verklaringen zijn hier het noteeren overwaard, omdat ze in de toexomst nog heel wat aan beteekenis zullen winnen. Spaak zei o. a. Mijn regeeringsverklaring is deze, die het land verwachtte. De leiders van de meerderheidsgroepen hebben een vertrouwensmotie ingediend verdere 'uit- leg zou dus overbodig kunnen zijn. Van een socialistische regeering is hier geen spraak, al blijf iK trouw aan mijn partij. Ik geloof niet aan den klassenstrijd, maar wel aan het bestaan van tegenstellingen tusschen enkelin gen die te overbruggen zijn. Er is meer dat ons bindt j dan wat ons scheidt. Ik wil terug naar grondwettelijke demokratie, waar eenieder zal verantwoordelijk zijn voor wat hij zegt of doet. wat nu niet het geval is, want we hebben heden nog slechts een karikatuur van demokratie. Wat wij willen is dat degenen die de pers mis bruiken om te lasteren, snel zouden gestraft worden j Alle taalwetten dienen stipt nageleefd en des noods zullen wij sankties vragen. Alhoewel de dagbladpers waarom weten wij niet j de namen niet publiceerde van degenen die de ver trouwensmotie niet hebben gestemd, gelooven wij dat precies DIE namen voor de Politieke Uitzichten van ons land van overwegend belang zijn. Want het zul- j len precies die mannen zijn welke de huidige Regee- j ring Spaak zullen trachten te kelderen. De Vlaamsche Nationalisten Borginon. Butaye. De- clercq, Delille. Deroux, Elias. Lambrechts. Leuridan, Pelgrims. Romsée. Seghers, Tollenaere, D'haeze. De Katholieken Dijon. Kluyskens. De Rexisten: Caignet, Collet P., Convent. Denis, De Rudder. Duisburg. Fasbender. Horward. Knaepen. Le gros. Leruitte. Motteux. Sindic. Teughels, Vermer. Wint- gens. Wijns. De Kommunisten Beaufort, Bosson, De Sellier, Gli- neur, Lahaut. Relecom. Hebben zich ONTHOUDEN De liberaal Boeckx. De rexistPierre Daye. De vlaamsch nationalistCroonenbergs. De socialistenBrunfaut, Marteaux, Sainte De katholieken Cossée, De Winde. Drion. Haustraete. Koelman, Maenhout. Sandront. Sap, Vindevogel. Katholieken geene. Onafhankelijke Van Zeeland. Liberalen M.-H. Jaspar. Vlaamsche NationalistenBallet. Debacker. Socialisten J. Blavier, Mevr. Blume, Delbrouck, Gailly. Hoen. Hubin. Huysmans, Wauters. Rexisten Behaeghel de Buren, Collet Kommunisten De Coster. M. Ader, Gandebleu. Hebben JA gestemd Al de overigen. De dagorde van vertrouwen in de regeering. inge diend door de 3 meerderheidspartijen werd goedge keurd met 118 stemmen vóór. 22 tegen en 2 onthoudin gen. Stemden JA alle socialisten, alle liberalen, alle katholieken (behalve: Cools. De Dorlodot en Nothombi. Stemden NEEN al de Vlaamsch Nationalisten, al de Rexisten. al de Kommunisten, en de Katholieken Cccls. De Dorlodot en Nothomb. De 7 onthoudingen waren van de Katholieken De Temmermans, D'Aspremont - Linden, Despot, Smidts. Sobry, Limage, Crockaert. Aldus werd de Regeering Spaak werkelijk met een niet te voorziene GROOTE meerderheid goedgekeurd. Aan die Regeering is nu de verantwoordelijke taak voorbehouden vastberaden den weg te volgen dien zij in haar Verklaring heeft afgebakend. Wij schrijven vastberadenomdat de Regeering zal te strijden hebben tegen ontevredene en tegen dwarse elementen, die al het mogelijke zullen doen om de openbare opinie tegen de Regeering op te ruien, om het werk der Re geering te dwarsboomen Daarom verdient het aanbeveling de woorden van heer Heyman. die in de GAZET VAN ANTWERPEN verschenen, ernstig te overwegen De demokratie want dat is een regime van vrij- neden waarin de menschelijke persoonlijkheid geëer biedigd wordt moet verdedigd worden En daarom moet de regeering met het noodige gezag worden be kleed, met de noodige stabiliteit worden gesteund, om die verdediging te kunnen verzekeren, namelijk op het gebied der pers, der staatsinstellingen, der oproerige bewegingen, enz... Die demokratie, moet niet alleen verdedigd worden maar, zegt de regeeringsverklaring terecht, ook her vormd worden. Hervormd worden met het oog op het algemeen be lang. En waarom niet De demokratie is geen hardnekkig vasthouden aan oude vormen. Het ware haar dood. Zij is een levende staatsleer, en dus vol beweging. Beweging brengt mede. aanpassing, hervormingen. Over de Konservatieve Katholieken schrijft het Ka tholieke dagblad HET VOLK - DE TIJD Door in den schoot der Katholieke rechterzijde, steeds een negatieve en afzonderlijke houding aan te nemen, moet op den duur de Katholieke partij zelf daaronder onherstelbaar lijden. Welk is dan het doel van de konservatieve leiders?... Hoe stellen zij zich dan voor dat de Katholieke be langen nog over een voldoende politieke macht be schikken zullen, wanneer zij de Katholieke Partij in verwarring brengen Voor enkele Katholieken, die nog aarzelend tegen over de nieuwe Regeering staan, geven we nog de woor den van Eerwaarde Pater Rutten. Katholiek Senator, ter overweging Ik zeg aan de huidige Regeering mijn steun toe om dat het. met de huidige samenstelling van het Parle ment, de éénige mogelijke kombinatie was. Het Kabinet Spaak, hoop ik, zal er weten voor te zorgen dat op maatschappelijk, schooi- en taalkundig gebied een duurzamen vrede tot stand komt. De .-.risten demokraten stellen hun vertrouwen in de i regeering en hopen dat de sociale wetten eerlijk zullen werden toegepast. We hebben deze verscheidene Katholieke stemmen la ten hooren omdat het onze overtuiging is, dat we wer kelijk vertrouwen dienen te hebben in de huidige Re geering. en wel zoolang tot ze bewijs leverde dat ze eigenlijk ons vertrouwen niet langer waardig zou zijn. Maar zoolang ze dat bewijs niet levert zijn we haar dns vertrouwen en onzen steun schuldig. Wie dat niet doet. betracht, dat de op te lossen kwesties nooit opge- j lost zouden worden. Wie dat wel doet. helpt aan op bouwend werk. Verleden Dinsdag berichtte de Pers dat Oud-Minis- i ter Rik De Man reeds in zooverre hersteld is, dat hij deze week zijn bedrijvigheid als ondervoorzitter van den Socialistischen Raad zou hervatten. Hij werd reeds door den Koning ten Paleize ontvangen, en zal op 30n l dezer in het Volkshuis van Charleroi een spreekbeurt houden. We meenen dat de genezing van den Socialistischen voorvechter Rik De Man, voor de eerstkomende Poli tieke Gebeurtenissen, niet van belang ontbloot is. Heer Max Leo Gerard, Minister van Financiën, heeft voor de Kamer zijn inventaris van den Financicelen toestand meegedeelddeze is niet rooskleurig, maar evenmin tragisch. Daarna handelde hij over de in de kamerkommissie van Financiën goedgekeurde fiskale ontwerpen. Het eerste betreffende de krisis-belasting moet 600 miljoen opbrengenhet tweede betreffende de verhooging der tol- en accijnsrechten 160 miljoen. Hij drong aan opdat deze ontwerpen ten spoedigste en ongewijzigd door het parlement zouden worden goed gekeurd. Hiermede zal het budgetair evenwicht echter niet volledig hersteld worden later zullen andere maat regelen noodig zijn. Tot slot heeft de heer Gérard ge sproken over het eerlang in te dienen ontwerp tot be teugeling van het fiskale bedrog. Na een vlugge bespreking werden, bij hoofdelijke stemming, de begrootingen van Openbare werken en van Financiën, alsmede de voorloopige kredieten (zes de voorloopig twaalfde) goedgekeurd. DE BERAADSLAGINGEN TE GENEVE zijn nu ten einde. De balans van de jongste bijeenkomst van den Volkenbondsraad kan reeds opgemaakt worden, en ziet er als volgt uit 1. Abessinië werd geslachtofferd Mussolini krijgt zi.in zin de politiek van Chamberlain-Halifax triom feert de Fransche buitenlandsche politiek volgt ge dwee het Foreign Office. 2. Spanje behoudt zijn huidige niet-inmenging de Regeeringstroepen bekwamen geen toelating wapens in het buitenland te koopen. 3. Chili krijgt geen voldoening inzake de herzie ning van het Volkenbondspakt en... neemt ontslag uit den Bond. 4. Zwitserland herkrijgt zijn volledige neutraliteit, maar., blijft trouw aan den Volkenbond. Kortom de Duitsche en Italiaansche pers waren uiterst tevreden over deze ÏOP zitting van den Volken bondsraad. en dat wil reeds heel wat zeggen. TSJECHOSLOVAKIJE, met zijn Sudeten-vraagstuk, heeft enkele dagen geleden de Internationale Politieke atmosfeer zeer zwaar geladen. Ieder moment kon de lading losbarsten tot een internationalen oorlog, waar aan ook wij misschien niet zouden ontsnapt zijn. Dat vernemen we NU. nu dat ontzettend gevaar gelukkig- lijk is afgedreven. Want alhoewel de moeilijkheden nog steeds niet definitief zijn opgelost wordt er nu toch algemeen over een ontspanning gesproken Dit tenge volge van de Britsche en Fransche diplomatieke stap pen. en ook tengevolge de krachtige houding van Praag zelf. die niet geaarzeld heeft vijftigduizend man reser vetroepen naar de grenzen te sturen. In elk geval, wij weten dat het plan Hitier voorziet dat net land der Sudeten bij Groot Duitschland moet gevoegd worden en dat Hitler die nu misschien tijde lijk zwicht voor een mogelijken oorlog, geenszins zijn plan verloochent. Dat beteekenter is nu wel een ze kere ontspanning, wij herademen, maar de toestand blijft zeer ernstig, zeer gevaarlijk. Ieder oogenblik kan er zich een nieuw feit voordoen, dat het springen van de bom toch tot gevolg heeft. Valt Duitschland met zijn gewapende troepen Tsjechoslovakije binnen, dan zit het er in Europa bovenopdan moeten Rusland en Frank rijk militaire hulp sturen aan Tsjechoslovakije. en ook Roemenië moet dan te been. Engeland kan dan niet onzijdig blijven. Kortom dan wordt het een nieuwen wereldoorlog Het verder verloop van het Sudeten-vraagstuk dient dus met alle aandacht gevolgd te worden. SPANJE. De Republikeinen blijven niet alleen een wanhopigen weerstand bieden aan de Nationalistische troepen, maar zij zijn nu zelf tot het offensief over gegaan in de hooge Pyreneeën, en gelukten erin een weg te midden de bergen af te snijden, en belangrijke stellingen in de omgeving van de rivier Segro te be zetten. Volgens de laatste berichten wordt de aanval der Republikeinen zelf met sukses voortgezet. Dit wijst erop dat de burgeroorlog nog niet ten einde loopt, en dat de weerstand nog lang zou kunnen aanhouden We hebben ons slechts te herinneren dat in 1914 ook onze troepen nog slechts een klein gedeelte van België konden verdedigen, en dat de Duitschers toch den oor log hebben verloren. Aldus moet het durven ingezien worden dat de huidige Burgeroorlog in Spanje veel te lang duurt, dat de Nationalisten in feite nog de over winnaars niet zijn al hebben zij er 99 procent kans op en dat het nog geenszins kan voorzien worden wanneer de strijd in Spanje een einde zal nemen. HOLLAND. Te Rotterdam had deze week. op den Coolsingel, op het drukke middaguur een geweldige ontploffing plaats van een tot nu toe nog niet bepaalde springstof. De drager, wiens identiteit nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, werd op den slag gedood, twee voorbijgangers werden erg gekwetst. Het onderzoek, dat Europa door wordt verricht, laat reeds vermoeden dat men hier met een belangrijke buiten landsche terroristische bende te doen heeft. Aldus is het geenszins uitgesloten dat deze ontploffing nog een internationale politieke weerklank krijge. MEXIKO. De opstand in Mexiko kon door de Re geering onderdrukt worden. De opstandige Generaal CEDILLO zou in de richting van de Vereenigde Sta ten gevlucht zijn. Ingezien de strenge censuur welke te Mexiko op de bladen wordt uitgeoefend kon de oor zaak van den opstand nog niet achterhaald worden. ROEMENIE. Sedert Woensdag staat Cornelius Zelca Codreanu. de leider der Roemeensche fascisten, terecht wegens landverraad, komplot tegen de veilig heid van den Staat en oproer. Hij werdmhe'„Z'J"et partijgangers een heelen tijd gevangen gehouden op het beruchte Slangeneiland in de Zwarte Zee. MD Dopulariteit en zijn aanhang door ajn openhjken haat tegenover de Joden hij plunderde Joodsche winkels en ranselde hun eigenaars af. Hij schoot den Pol't prefekt van Jassy. Manciu, neer. en wonde twee poli tieagenten. die op hem toesprongen om hem te om wapenen. Maar hij werd vrijgesproken te aien tijde in het anti-semietische Craiova. To®n,v®r^f; hij een tijdje Roemenië: hij vestigde zich in het staaje Grenoble in Frankrijk, waar hij met landarbeid zijn brood verdiende. Eindelijk kwam hij naar Roemenie terug, en stichtte er met vroegere partijgangers de IJZEREN GARDE een fascistische vereeniging met jodenvervolging tot hoofddoel. Zijn partijgangers dron gen door in alle kringen en trachtten er. naar kommu- nistische methode, cellen te stichten, die slechts uit 9 aanhangers mochten bestaan. De IJZEREN GARDE groeide aan. en maakte zich gereed om de regeering te verdrijven. Maar het komplot werd ontdektde hoofd leiders werden aangehouden en opgesloten. Nu verschij nen zij voor de militaire rechters. Hun lot is nu weinig rooskleurig Immers Koning Carol, die een diktatuur uitoefent schijnt vast besloten er nu korte metten te zullen mee maken. Woensdag is dan ook bij Dekreet opnieuw de doodstraf ingevoerd. Codreanu zal er hoogstwaarschijnlijk niet aan ontsnappen. SPECTATOR. Men bidt ons het overlijden te melden van Mijnheer FRANCOIS-ISIDORE DELEU Weduwnaar van Dame Clothilde SCHOLAERT Eere-Bestuurder van de Gemeente Scholen Oud-Burgemeester Lid der Commissie van het Koninklijk Gesticht van Meessen Ridder der Leopoldsorde Vereerd met het Eerekruis van Eerste klas en met de Orde van Landbouwverdienste geboren te Meessen, den 17 Februari 1857, en aldaar overleden, den 23 Mei 1938. gesterkt met den bijstand onzer Moeder de H. kerk. De lijkdienst, gevolgd door de teraardbestelling in den familiekelder te Meessen, heeft in de stipste intimiteit plaats gehad, (dit volgens den wil van den overledene). Er zijn geen doodsbrieven gezonden geweest en men is verzocht de tegenwoordige kennisgeving te aanzien als dezelve vervangende. Meessen, Armentiersstraat, 20. (701) Heer August De Quick Heer Aimé De Quick De familiën De Gendt, De Waegeneer en De Quick, melden met diepe droefheid het afsterven van hunne teerbeminde echtgenoote, moeder en bloedverwante, Vrouw AUGUST DE QUICK geboren Maria-Alix DE GENDT te Smeerhebbe-Vloersegem, den 10 April 1881, en god vruchtig overleden te Yper, den 26 Mei 1938. De Lijkdienst, gevolgd van de Teraardbestelling. zal plaats hebben in de parochiale kerk van St Niklaas, op Maandag 30 Mei 1938, om 9 l uur. De vrienden en kennissen, die, bij vergetelheid geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Dickebuschsteenweg, 182. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 Mei, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk. tot zielelafenis van Heer Jules VAN EENAEME. (679) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 Mei, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Jufvrouw Sylvia NOLF Rijsselstraat. (680) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 Mei, om 11 uur, in Sint- Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Francois DENYS Slachthuiss.raat, 30, Yper. (700) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Juni, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, Patersstraat, tot zielelafenis van Vrouw Eveline LEBON Huisvrouw van Heer Henri Lacante. (699) De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt o— Grand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 29 Mei Dimanche 29 Mai van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 9