KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder KortrijK NAAR EN DOORHEEN HET KONCOLEESCHE OERWOUD Ie koop in alle goede winkels, - Premiedepot i G. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper, EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 3 ONZE GROOTE REPORTAGE VIII. Een dag op Tenerief door Jef VAN WYNSBERGHE Vooruit Thourout Ik kijk om, en zie Oedelem met zijn dame, en zijn vriend Gerard uit Gent, achter me staan. Hallo?... Vaar je met ons mee naar wal, om een autotocht doorheen Tene rief te maken Akkoord Naar de Piek vraag ik nader. Ja! In orde Een paar minuten later loopen wij voorzichtig de steile scheepstrap af. naar een motorbootje, dat er onderaan luid ronkend op het water ligt te dobbelen. Met een riskanten wip zijn we er op, en even later varen wij naar wal. Het overzetten kost ons retour twintig frank per persoon. Ook Tony met zijn vrouw, en Gaston varen met ons mee. Ha Mais moi je reste a Santa Cruz, tu sais(Maar ik blijf te Santa Cruz, weet je lacht Gaston. Er is karnavalfeestWe zien er voor het laatst op reis blanken Wel ik neem er eens dubbel 't mijne van. Ook Tony en Finchen houden meer van 'n gezellig uitstapje in de Spaansche eilandstad zij zullen met Gaston op plezante verkenning gaan. We varen naar de lange pier, die de zee in haar stevigen arm ge vangen houdt, en zwenken een haventje in tot vlak bij een steenen trap. Een zwerm kooplui wachten ons daar luidruchtig op, met apen, honden, kanarievogels, tapijten, juweelen, sigaren, sigaretten, schunnige kaar ten, enz... enz... alles voor ongemeen hooge prijzen, waarop echter tot een verbazend laag peil kan worden afgedongen. Terwijl Oedelem met een chauffeur onderhandelt, word ik door een Spanjaard lastig gevallen, die'mij absoluut een gouden uurwerk, ketting, ring, vulpen, potlood en dasspeld wil verkoopen voor een gezamenlijk prijsje van... achtduizend frank De man verveelt me hij vraagt weldra nog slechts zesduizend frank!... Om van zijn gezaag verlost te zijn bied ik hem HONDERD frank voor alles aan Bon Signor zegt hij tot mijn groote verbazing. Hij ziet mijn verbazing, maar blijft aandringen Voor Honderd frank Neemt u het maar Maar ik moet het niet hebben, dat echte verguldselDoch de man laat niet los hij wil honderd frank Gelukkig is Oedelem tot een akkoord gekomen met den chauffeur •met een zespersonenwagen zullen wij een tocht van ruim tweehonderd kilometer maken, tot bij den voet van de beroemde Piek Overeen gekomen prijs voor vijf personen vijfhonderd frank, fooi inbegrepen, weze honderd frank per persoon. SANTA CRUZ Santa Cruz, licht onze chauffeur ons in, is een pracht-stadje, waai er veel moois te zien is, en waar men zich... aardig kan amuseeren met Fransche, Spaansche, Portugeesche, Italiaansche, Duitsche en zwarte... vrouwen. Of we er even wenschen heen te gaan Zijn uitbuitersvoorstel pakt echter niet op ons wij willen de mooie streek zien. We rijden langzaam overheen de mooiste pleinen, doorheen de lommerrijkste palmdreven, langsheen de kleurigste bloemperken wij zien de kunstigste mozaïkbeleggingen van straten en lanen, het prach tigste beeldhouwwerk op de balkons van de oude Spaansche huizen. In de stad zelf is het volop karnavalfeest. Het schijnt of alle inwoners verkleed zijn en meevieren. Honderde troepjes loopen ons zingend en vroolijk springend voorbij Harlekijnen, Pierrots, Pierrettes, Clowns, koningen en koninginnen anderen allerkoddigst, enkelen zeer ernstig in de meest gevarieerde voor-eeuwsche mode-genre's... het geheel is een bont gewemel van heldere, schrille kleuren. Minnende koppeltjes, loopen gemaskerd voorbij, of rijden in open auto of rijtuig. Men gooit met serpentines en confetti. Er hangt een geestdriftig gejuich en geroep over de eilandstad. Men waant zich in een grandiose film-kermisscène. Maar wij willen dieper het land in, langs La Laguna, naar de Noord kust. Tacoronte, Matanza, Victoria, Santa Ursula, Orotava, waar de sportman zijn tochten naar de besneeuwde hellingen van den Teide kan beginnen dan naar Chasna, Chinama, Granadilla. Rio. Lomo, Arico. Fasnia, El Escobonal. Guimar, Arafo en San Isidoro heel het eiland door, dwars doorheen de bergkettingen. Men heeft de hoofdstad nog niet verlaten, met haar druk verkeer van trams en autobussen, maar ook van ezels en kameelen. of de baan gaat reeds de hoogte in. We komen in een dorre streek, waar onkruid tusschen steenen mas sa's wast. waar velden schraal staan, waar krochtwoningen het harde armoeleven verraden. Eerst nabij La Laguna. het nog huidige zomerverblijf voor de bewo ners van Santa Cruz, betert het. Hier schieten de cactussen minder tot boven manshoogte in het wilde ophier vormen ze netjes in e nj, lange stekelige hagen, die den akkergrond zekerder tegen ongewensci ten beschermt dan den prikkeldraad in Vlaanderen. Hier zien wij. o- zijden ons, honderde weelderige velden, die van de hooge bergen to vlak bij den Oceaan afdalen, alle door een heel net van buizen en pijpen bewaterd, alle door hagen van cactussen van mekaar gescheiden. Hier groeien bananen, maïs, zuidvruchten, graan, katoen, suikerriet, tomaten, druiven. Het is de rijkdom van Tenerief het eiland leeft daarvan. Vooral de bananenvelden boeien onze aandachttelkens opnieuw kijken wij naar die eigenaardige planten, met hun reusachtige, op alie randen tot tegen de middennerf ingescheurde bladeren met de zware trossen, nog groene vruchten, waaruit aan dunnen stengel één enkele zonderlinge paarse bloem neerhangt, als een gesloten bol, grootei dan een kinderhoofdje. LA LAGUNA San Christobal de la Laguna, vroeger de hoofdstad van den geheeien archipel, ligt nu stil, ingetogen, vijfhonderdvijftig meter hoog op een vlakte. La Laguna is een van de oudste steden van het eiland, en ook zijn intellektueel centrum. Maar het plaatsje is vervallen het telt nog slechts een zesduizend inwoners. Toch staan er nog enkele statige hee renhuizen, met vreemde wapenschilden boven de wijde inrijpoorten. Onze auto stopt voor een kloostertuin, die eens prachtig moet zijn geweest, maar die nu verlaten ligt. De chauffeur toont ons een wonderen drakenboom, die drieduizend jaar oud wordt geschat, en waaronder tien tallen menschen tegelijk een veilige schuilplaats kunnen vinden. We rijden doorheen het stadje met zijn mooie kerken, en de chauf feur vertelt ons La Laguna is steeds de verblijfplaats geweest der Tinerfeensche bisschoppen, die binnen de muren van de kathedraal weergalooze schatten, hebben verzameld kostbare gewaden, zeldzame juweelen, gouden kunststukken en een groot zilveren altaar LA OROTAVA De autotocht gaat verder doorheen Taco Ronte, Matanza, Victoria, Santa Ursula, Orotava. En overal, in heerlijke plantentuinen fleuren de schitterendste bloemen camelia's, heele boomen volreusachtige gera niums, fuchsia's zooals ze bij ons nergens groeien, rozen in alle nuancee ringen bloemen en nog bloemen, honderde soorten met tientallen varië teiten. Bloemen waarvan wij in Vlaanderen nooit den naam hebben gehoord, nooit den geur mochten opsnuiven. Bloemen die met hun levende geuren de lucht balsemen. Bloemen, die op de eigenaardige loggia's van de oude gebouwen, in groote trossen over het prachtige houtsnijwerk der gevels neerhangen. Bloemen, die in de haren van de vrouwen steken ook in die van de nederige vrouw, die met een korf of platte mand los op het hoofd, door de hellende straten loopt. Bloe men, nergens zijn er zooveel te zien als op dit eiland,- waarvan de west kust den reiziger een woesten, onherbergzamen aanblik biedt. PICO DE TEYDE Pico de Teyde licht ons de chauffeur in. Voor ons, zien wij een massieven berg, met hoogen smal puntigen piek, die boven de bosschen oprijst, met hier en daar een helder glanzende sneeuwplek, die in de zonne blakert, tegenaan de azuurblauwe lucht. Dat massale beeld overtreft in schoonheid al het geziene de weel derige roode, blauwe, gele, paarse schoone bloemen, palmen en reus achtige cactussen, het pittoreske uitzicht der Tinerfaansche vrouwen, met haar kanten mantilla's of kleine stroohoedjes, het grootsche uitzicht over den Oceaan... alles. Nu zien we nog slechts dat eene de Teyde. We rijden langzaam hooger en hoager, langsheen almaardoor kron kelende zeer smalle banen. In gebroken Fransch, met de specifieke Spaansche klanken en een zangerig rythme, vertelt ons de chauffeur eenige merkwaardige bijzon derheden over de PIEK van Tenerief en de streek. De Piek bereikt een hoogte van ruim drieduizend meter. Hij is zeer moeilijk te bestijgen. Boven op is een krater, waarvan men.ner gens vermelding vindt over een uitbarsting dus zeer oud. Doch op de hellingen van de Piekhadden verscheidene uitbarstingen plaats. Een van deze die van 5 Mei 1706 verwoeste de stad Guarachico. Twintig jaar geleden had er een nieuwe uitbarsting plaats, waardoor er een nieuwe krater werd gevormd. De Piek heeft nu nog slechts een zwakke solfatara. Zoo wij over voldoenden tijd beschikten, dan zou den wij de Piek een eind kunnen beklimmen, minstens tot bij den Piton. De Piton, ook nog Pan de Azucar of suikerbrood geheeten, is van November tot April met sneeuw bedekt. Hij is driehonderd meter hoog Rondom ligt lava, puimsteen en vulkanische asch. Nabij den top zijn de zoogenaamde ijsrotsen Creva del Yelo en de spleten narices te zien, van waaruit warme dampen te voorschijn komen. KLIMAAT We stellen een paar vragen Wel in Maart staan de gewassen hier in vollen bloeiWanneer oogst men hier het koren In de kuststreken reeds in April. Kent men op Tenerief geen Winter In de bewoonde dalen zijn sneeuw en ijs onbekend. Van Novem ber tot Maart valt er regen. Zomer en Herfst zijn droog, en de hemel is dan wolkenloos. September en Oktober zijn alhier de heetste maanden. De gemiddelde temperatuur bedraagt alsdan dertig graden. De laagste temperatuur in den Winter is tien graden. In de dalen vriest het dus nooit. Maar vóór het intreden der winterregens waaien dikwijls uit de Saharra zwoele Levantewinden, die aleens sprinkhanen meebrengen. Dan hebt u hier een uitzonderlijk gezond klimaat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11