Plechtige Communie Drukkerij Dumortier Groote Werken 19 JAAR Nr 10 4 JUNI 1938 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Federatie der Ceteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de ('Arrondissement d'Ypres GEMEENTERAAD VAN YPER PATERNOSTERS KERKBOEKEN GEDACHTENISSEN 3 4, Boterstraat, 34 YPER CORNELIS JANSENIUS HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, 1PRES. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés O De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis- terden, zal plaats hebben op Zondag 12 Juni 1938, om 15.00 uur, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) De kwestie der interesten. 2) Verscheidene. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge- teisterden. De Vooratter, Arthur Butaye, av., Yper. O La proehaine reunion niensueile, des Délegués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 12 Juin 1938, a 15.00 h., en 1' Hotel Continen tal Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR 1) La question des intéréts. 2) Divers. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont instamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. Zitting van Dinsdag 7 Juni 1938, om 18 uur DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 2 Mei 1938. 2. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verkooping van bouwgrond. 3. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slag en overdracht van pacht. 4. Kloosterpoort Aanbesteding Proces-ver- baal. 3. Verlegging van den steenweg Yper-Komen Vrijgekomen grond Verkoop. i. Baan Yper-Diksmuide Vrijgekomen grond Overname aan den Staat. 7. St. Georges Memorial Church Rekening 1937. 8. Begrafenissen en begraafplaatsen Regle ment Aanvulling. 9. Nijverheidsschool Leergang in Electro-tech- »iek Uitbreiding. H. Hallen Lantaarn Aanbod. 11. Nieuw Stationsgebouw Plans. 12. Zillebekevijver voetweg Rooiïngsplan. 13- Zillebekevijver Oevers Versterking. In de Kamerzitting van 24 Mei 11. gaf de Heer I Max-Leo Gerard, minister van Financiën, een uiteenzetting van den financieelen toestand en toonde, als inleiding zijner rede, de ontwikkeling aan van de uitgaven der buitengewone begroo- ting. In 1935 werd er, op de 1.560 millioen toegewe zen kredieten, een som van 1.253 millioen uitge- i geven in 1936 bedroegen de uitgaven de som van 2.217 millioen terwijl er als toegewezen kredieten j 2.486 millioen voorzien waren, en in 1937 werden er 2.467 millioen frank uitgegeven van de 2.877 die voorzien waren. Dit maakt dat er voor deze drie jaar samen 5.937 millioen fr. uitgegeven werden, terwijl in het geheel 6.923 millioen kre dieten toegewezen waren, wat beteekenen wil dat er op de ondernomen werken nog heel wat uit te voeren en te betalen blijft. Voor het jaar 1938 beloopt het totaal der ge vraagde kredieten de som van 2.595 millioen, en in 1939 zal, voor de uitvoering van de werken waartoe besloten werd, de som van 2.342 millioen noodig zijn. Voor die vijf jaren zal ons land dus zoo maar een uitgaaf van ongeveer tien milliard besteden aan groote werken, werken die overal elders in uitvoering zijn of zullen gedaan worden, die aan groote, rijke en machtige steden zullen ten goede komen en die wij, bewoners der streek die voor het heil van gansch het land geslachtofferd werd en die nu nog steeds vergeten, verwaar loosd en zelfs schandelijk miskend wordt, met onze centen zullen helpen betalen. Had men in 1936 de 10 millioen verteerd welke door den Heer Minister De Man bestemd werden voor net herstel der vaart Yper-Komen en in de jaren 1937 en 1938 iedermaal twintig a dertig millioen bijgevoegd, dan zouden de werken nu weldra voltooid en het kanaal voor de scheep vaart geopend zijn tot leniging der werkloosheid en tot grootere welvaart van Yper en van gansch de streek, en dit zonder dat 's lands financieele toestand, ver van er door te lijden, er iets zou van gemerkt hebben. Het herstel der vaart Yper-Komen wordt op een 80 millioen geraamd, uitgaaf die, rekening houdende met de verminderde uitgave voor werk loosheid, op 60 millioen mag teruggebracht wor den. Doch laat ons nog het bedrag van 80 mil lioen aannemen, dan nog bedraagt de hier te doene uitgaaf nog geen een per honderd van de tien milliard die men besloten is elders uit te besteden. Wat beteekent dit, een per honderd Dit bewijst eens te meer hoe weinig gewettigd de weigering van den Heer Minister Merlot is. Immers, het is niet deze uitgaaf van 80 millioen, dan nog op verscheidene dienstjaren te nemen, die de schatkist zal verarmen als deze in staat is milliarden uit te geven. Daarbij zal er wellicht op al de groote werken, waarvan de uitvoering nu reeds besloten werd, een misrekening van een per honderd bestatigd worden, zoodat volstrekt niets belet het hier door de gansche streek ver langde werk uit te voeren. Dat men milliarden bestede voor andere wer ken zooals de Noord-Zuidverbinding, het Albert- kanaal en andere, wij komen er niet tegen op, maar dat men dan ook niet weigere hier eenige millioenen te besteden voor een werk waarop wij een onbetwistbaar recht hebben en dat, al onze vroegere bestuurders en bevoegdheden wa ren het daarover eens, voor den heropbloei en vooruitgang onzer streek een onmisbare noodza kelijkheid is. Wij hebben ten gepasten tijde in dit blad de 300r verjaring vermeld van den sterfdag van Cornells Jansenius, den 7° en grootsten der Iepersche bis schoppen, die alhier op 6 Mei 1638 overleed. Wij ontleenen aan een artikel van de Nieuwe Rotterdamsche Courantvolgende zeer merk waardige levensbeschrijving. Cornells Jansz. werd 28 October 1585 te Leer dam geboren. Zijn ouders, Jan Ottensz. en Elisa beth Zegers, eenvoudige vrome katholieken, wa ren kort voor de geboorte van dit, hun vierde, kind uit hun woonplaats Ackoy wegens de gods diensttroebelen verdreven, en vestigden zich la ter in Culenborg, zoodat hun beroemd geworden zoon daar zijn jeugd doorbracht. Hij scheen vroegtijdig reeds voor den priesterstand bestemd en bezocht voor de studie der letteren te Utrecht de Latijnsche school. Terstond bleken al zijn uit nemende gaven en inborst voor de te volgen loop baan. Hij vertrok op 17-jarigen leeftijd naar Leu ven, waar de theologische scholing het best ge waarborgd was. In het college de Valk opge nomen, onderscheidde hij zich weldra als student van bijzonderen aanleg en verwierf zich na 2 jaar bij den gebruikelijken concursus der vier col lege's den titel van primarius in de philosophie. Van 1604 tot 1608 volgde hij de lessen in de god geleerdheid aan het college paus Adriaan waar hij de aandacht trok van den bekehden hoogleeraar Jacobus Jansonius, terwijl hij toen ook zijn Latijnschen naam aannam, dien hij voor taan als geleerde zou voeren. In zijn studiejaren maakte hij het begin mee van een brandenden strijd, welken de universi teit te doorstaan kreeg bij het wederopkomen van semipelagiaansche leerlingen. Zij waren ver nieuwd door de geschillen, die de Concordia het boek van Molina, in verschillende scholen veroorzaakt had, en waarin Leuven rechtstreeks betrokken werd, toen de werken van zijn hoog leeraar Baius (1567) door Rome waren veroor deeld. Ofschoon Baius zelf herroepen had, bleef de gansche faculteit bij het onderwijs toch diens oriëntatie in het gewichtig leerstuk van de ge nade en den vrijen wil volgen ter bestrijding van het veldwinnend molinisme. Het gevaar dat de sana doctrina der kerk bedreigde, welke men in het Au^ustinisme belichaamd wist, vuurde ook Jansenius aan, om zich op de grondige studie van de Kerkvaders, voornamelijk Augustinus, te wer pen, wat hij zoo ingespannen deed, dat zijn niet sterk gestel werd geschokt en hij om gezond heidsredenen naar Frankrijk ging, waar hij ter zelfder tijd te Parijs in kennis kwam met Jean du Verger de Hauranne, den lateren leider van den kring van Port-Royal, die aan de Sorbonne dezelfde oneenigheden onder de theologen had waargenomen, die te Leuven gaande waren. Door gemeenschappelijk onderzoek bleven ze voor taan bevriend en bereidden beiden zich toen al voor voor de werken die zij schreven onder den naam van hun geliefkoosden kerkvader, van eerstgenoemde zijn «Petrus Aurelius», van laatst genoemde zijn «Augustinus». Na terugkeer in Leuven waar nu Jansenius president van het Hollandsch college Pulcheria geworden was, werd deze langzamerhand de spil der theologische faculteit. Eerst benoemd tot professor ordinarius, verwierf hij, na behaald doctoraat in 1619, als regius professor den leer stoel in de Bijbelsche exegese. Gestadig in aan zien klimmend volgde in 1635 zijn verheffing tot rector-magnificus. Het noemen der hem opgedra gen ambten en waardigheden gelde als bewijs,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1