Wie naar Hall 60 gaat 2 bezoeke de ECHTE OORLOCS- TUNNELS, in 1915 bij den OBSERVATIEPOST gemaakt keukens, hospitaalplaatsen, slaapkamers, telefoon- en elec- trische leidingen, enz., alles in zijn toenmaligen toestand, ge waarborgd echt en sterk. KOSTELOOS vergezicht, met sterken verrekijker, over heel de streek. BEZOEKT EVENEENS IN DE KAZEMATTEN aan de Rijsselpoort, de zeer bezienswaardige en onlangs her opende ECHTE ondergrondsche versterkingen en het Oorlogs museum. TOERISTISCHE KRONIEK TERAARDBESTELLING vin Heer Francois DELEU, fe Meessen Hei1 Kinderfeest der Officieele Scholen te leper. hoezeer zijn werkzaamheid aan de universiteit voortdurend onder hoogspanning stond. Meerma len werden hem ook de gewichtigste opdrachten toevertrouwd. Zoo maakte hij tweemaal, in 1624 en 1626, de reis naar Madrid, om bij den Spaan- schen koning de handhaving der oude universi taire privileges te bepleiten, toen de Orde der Jezuieten getracht had te Leuven zelfstandige scholen op te richten. Door zijn bemiddeling werd bereikt, dat de universiteit haar privilege van het jus promovendi onveranderd behield. Men zou den geleerde onrecht doen, wanneer men hem enkel beschouwde als schrijver van één boek, gelijk doorgaans wel in de geschiedenis gedaan wordt. Zijn dogmatische arbeid is om vangrijker en veelzijdiger geweest. Hij schreef behalve zijn commentaren op Bijbelboeken, die nog in moderne werken worden geciteerd, ook een aantal gelegenheidsgeschriften, die blijvende waarde hebben behouden. Daartoe valt vooreerst te rekenen zijn beroemde tijdrede in het kloos ter Afflinghem gehouden Over 's menschen inwendige bekeering(Oratio de interioris ho- minis reformatione), vaak herdrukt en vertaald om haar kernachtig betoog en actualiteit. Voor de gezindheid des schrijvers is zij een sprekend getuigenis voor zijn rechtzinnigheid. Van een zelfde waarde zijn te achten zijn boeken uit zijn jarenlange polemiek met Voetius voortgekomen, toen Brabant zijn vruchtbare pen te hulp had ge roepen tegen een dreigenden aanval der Hervor ming. Na de inneming van 's Hertogenbosch in 1629 stond kort daarna de bevolking der veroverde stad bloot aan de gedwongen aanneming der ge reformeerde religie. Op instigatie wel van Voetius hadden de vier predikanten van Den Bosch in 1630 een Verdaginghe doen aanplakken, waar in de oproep tot de nog in de stad verblijvende geestelijkheid werd gericht, om over den veran derden godsdienst met de predikanten in open baar debat te treden. Op verzoek van den bis schop van Den Bosch, Ophovius, wees de uni versiteit twee doctoren aan, de verdediging van het katholiek geloof op zich te nemen, Jansenius en Ab Angelis, die het dispuut aanvaardden op voorwaarde, dat het tusschen de frontieren, op onzijdig gebied mocht plaats vinden. Toen dit door Voetius was afgewimpeld, ging vanzelf het wederzijdsch verweer over in een pennenstrijd, waaraan van Jansenius zijn vlotgeschreven Alexipharmacum (Tegengift) en Spongia notarum(Uitwischspons' te danken zijn ge weest. Deze, voor de kennis van dien tijd nog belangrijke, controversie moest in 1635 plotse ling worden afgebroken, daar Voetius in dat jaar was benoemd tot hoofd der Illustre School te Utrecht, Jansenius terzelfder tijd voor den zetel van .Ieperen was genomineerd. Onder het pseudoniem Armachanus was Jan senius voorts nog de auteur van Mars Gallicus, over het recht van oorlog en verbond gericht tegen de staatkunde van Richelieu en zijn ver dragen met Protestantsche vorsten. Hij schreef dit werk samen met Pieter Roose, den president van den Raad van Vlaanderen. De naam van Jansenius als bisschop van Ieperen is zeer bekend geworden. De uitgever der stadskronieken, Vandenpeereboom, noemt Jansenius, als zevenden bisschop van Ieperen, als een bij allen bemind en populair kerkvoogd die zich onder de 18 bisschoppen, die te Ieperen ge zeteld hebben (in later tijd is het bisdom Iepe ren opgeheven en onder Brugge gerangschikt) het meest heeft onderscheiden. Den 18n Septem ber 1636 was het bestuur over het bisdom hem toevertrouwd, waarvan hij, na zijn wijding door Jacobus Boonen, aartsbisschop van Mechelen, in November van dat jaar bezit nam. De anderhalf jaar, dat hij de bisschoppelijke waardigheid be kleedde, zijn een opbloei van het bisdom gewor den. Hij was de zinspreuk trouw, welke hij in zijn bisschoppelijk wapen voerde, in veritate et charitate Achting in hooge mate mocht hij zich verwerven van het kapittel, zijn geestelij ken en de onderhoorigen van zijn diocees. Zijn tragisch, onverwacht levenseinde dompelde Iepe ren in diepen rouw. Jansenius stierf aan een be smettelijke ziekte, die hem aantastte onder het vervullen zijner ambtelijke plichten aan de zie ken, welke hem geen gevaar konden doen ont zien. Hij vond zijn laatste rustplaats in het pries terkoor der St. Maartenskerk. Daar dekte aan vankelijk een grooter steen dan de tegenwoor dige zijn graf. Om het opschrift heeft men dien, na de veroordeeling van zijn nagelaten werk Augustinus op hoog bevel moeten verwijde ren, om zijn roem aan de vergetelheid prijs te geven. Treffend heeft het Oratorie zijn afsterven in zijn kroniek geboekt Dood van Jansenius. Den 6" Mei (1638) stierf te Ieperen de hoogeerwaarde bisschop Cornelius Jansenius, nadat hij anderhalf jaar den bisschops zetel had bekleed. De kerk van België verloor in hem een krachtig verdediger van het ongerept, orthodox geloof, ons Oratorie en de Leuvensche universiteit haar hoogen Beschermheer. P. J. VAN BUUREN. Alhoewel het voor onze lezers reeds wat laat zal zijn om nu nog te beslissen waar zij de Sink sendagen zullen doorbrengen, meenen wij toch dat het nog zijn nut kan hebben mede te deelen wat er op de Pinksterdagen aan feestelijkheden plaats grijpt Heden Zaterdag 4 Juni heeft te Oostende de officieele opening plaats van het Casino-kursaal. Op Pinksteren zelf gaat te Doornik een belang rijke folkloristische Reuzenstoet uit. Te Chimay worden denzelfden dag de internationale auto- en motowedstrijden gehouden de XIII" Groote Prijs van de Grens wordt er dien dag verreden. Te Halle, op zoowat 15 km. ten zuiden van Brus sel doet de historische Processie haar jaarlijk- schen uitgang. Halle is het schilderachtige Vlaamsch-Brabantsche stadje aan de Zenne, dat wereldberoemd is als bedevaartplaats voor O. L. Vrouw. Hare prachtige kerk met het miraculeus beeld der Zwarte Lieve Vrouw trekt jaarlijks duizenden bedevaartgangers en toeristen. Waar men vroeger, ook uit onze streken, er te voet heen trok, zijn de Verbindingen thans zoo ge makkelijk dat het per trein nog een kleinigheid is. Wie Halle bezoekt zal het zich in geenen deele beklagen. Op Pinkstermaandag hebben wij vooreerst de Kermis van Kemmel, die voor de menschen uit de streek zoowat de klassieke uitstap geworden is voor dien dag. Wij raden de bezoekers van den Kemmelberg aan niet de afgeloopen paden te bewandelen, maar eens verder door te steken tot op den kleinen Kemmelberg, van waar het uit zicht naar den grooten Kemmelberg werkelijk prachtig is. Te Ecaussines heeft dien zelfden dag, zooals wij het hier verleden jaar uitvoerig beschreven, de huwelijksmaaltijd plaats, die telken jare door de jonge (trouwlustige) meisjes van Ecaussinés- Lalaing aan de vrijgezellen wordt aangeboden. Te Wenduine wordt ook dien dag de jaarlijk- sche processie van het H. Kruis gehouden met historische ommegang en plechtige zeewijding. Zooals men zien kan, genoeg om aan degenen die nog niet weten waarheen, een reisdoel te verschaffen voor de komende paar verlofdagen. De voornaamste kwestie zal natuurlijk weer het weer zijn. Op Zondag 12 Juni e. k. te 10 uur, heeft te Bergen (Mons) de rondgang plaats van de histo rische en de kerkelijke processie van Stf Waudru, welke voor het eerst gehouden werd na de pest epidemie van 1348. Ook de Car d'Or gaat in den ommegang mee. Na de processie, te 12.30 uur het Lumegon-gevechtoud mysteriespel van Mgr St Georges, dat sedert 1490 ononderbroken werd opgevoerd. De lessen welke door de plaatselijke Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer werden gege ven tot voorbereiding van het afnemen van een examen van gids raken stilaan naar het einde. Deze week werden de laatste lessen gegeven naar het schijnt zullen nog een paar uitgestelde lessen in den loop der Sinksenweek worden ge geven, waarna de wandellessen aanvangen. Van nu af reeds kunnen wij een overzicht geven van dezen cursus en besluiten dat alhoewel dit geen volledige leergang is die de stof bevat waarvan een gids op de hoogte moet zijn, toch een zeer merkwaardige synthesis mag genoemd worden. Wij weten bij ondervinding dat een goede be trouwbare gids niet in een tijdverloop van enkele weken kan gevormd worden en ook niet met een leergang van een 25 tal lessen op de hoogte van zijn taak is. Na dezen cursus zal het zaak zijn voor de candidaat-gidsen zich door alle middelen op de hoogte te stellen van wat er nu practisch aan de toeristen te toonen is. Een goed gids moet zich kunnen aanpassen aan dezen die de stad be zoeken en al naar gelang van stand, geleerdheid, ouderdom, ontwikkeling een schema van een lei ding kunnen opmaken. Zulks kan men maar lee- ren door de practijk. Voeg daarbij nog, dat in een stad als leper een ervaren gids talen moet kennen om de toeristen in hunne eigen taal aan te spreken. Voorwaar dit alles is geen kleinig heid Nadat men dan het geluk heeft zoo'n di ploma te verwerven blijft nog een groot werk te doen het zich volmaken in de kunst om werke lijk met succes de menschen rond te leiden. Nog andere moreele beschouwingen zouden hier bij te pas kunnen komen maar de plaatsruimte belet ons dit vandaag te doen. Intusschen wenschen wij de toekomstige gidsen voor onze stad het beste succes toe Reysiger. Vrijdag laatst, om 10 ure 's morgens, heeft in de stiptste intimiteit de lijkdienst, gevolgd door de ter- aardbestelling in den Familiekelder te Meessen, plaats gehad van Mijnheer Frangois-Isidore Deleu. weduw naar van Dame Clothilde Scholaert. Eere-Bestuurder van de Gemeentescholen. Oud - Burgemeester van Meessen, Lid der Commissie van het Koninklijk Ge sticht van Meessen, Ridder der Leopolds-Orde, Ver eerd met het Eere-Kruis van le klas en met de orde van Landbouwverdienste. Alle Meessenaren en eenige zijner oud - leerlingen en vrienden uit het omliggende die, bij toeval, kennis gekregen hadden dezer plechtigheden hadden eraan gehouden, een laatsten blijk van erkentelijkheid en hulde te brengen, aan hunnen oud-onderwijzer, aan den grooten weldoener, aan hunnen beminnelijken vriend Hoe graag hadden de plaatselijke maatschap pijen en de gemeenteoverheden aan den aflijvige een laatste officieele hulde gebracht, tot erkentelijkheid voor zijn streven naar hoogerop van zijn Volk, voor zijn onvermoeibaren ijver en werkzaamheid in het betrachten van de welvaart van zijn Geboortestad, doch de laatste wil van den overledene, de uitdrukke lijke wensch der naaste familieleden, heeft hun belet, dezen laatsten en duurzamen plicht te vervullen. Dit alles, heeft gedurende de korte en eenvoudige plech tigheid, het onherstelbaar verlies, voor ons Meessena ren, nog pijnlijker gemaakt, daar eenieder voelde dat de Heer Francois Deleu voor ons in het leven den op voeder, den leider, den gever van welstand en bekwaam heid geweest is, en dat wij enkel in ruiling van dit alles, met weemoed en in stilte, een laatsten afscheids groet konden prevelen aan het graf waar Hij rust aan de zijde van zijne duurbare echtgenoote. Mochte den zoo verdienstelijken Burger en Vriend bij deze door onze nederige, doch diepgevoelde hulde, den blijk van genegenheid, de liefde van zijn volk en van zijne ge meente beseffen. Mochte zijn aandenken ons altijd bij blijven en zijn graf versieren met de lauweren'der ver dienstelijkheid en der hoogste burgerdeugden. De beste verwachtingen werden overtroffen. Geen plaatsje van den ruimen stadsschouwburg bleef onbezet en de uitvoering van een puik ineengestoken programma heeft eenieder bevredigd. Alle medewerkers zoowel leerlingen als onderwijzend personeel mogen terecht fier zijn over hetgeen werd naar voren gebracht. Na stemmingbrengende pianomuziek, werd Geboor tegrond door een meisjesspreekkoor opgedischt, waar na De Nachtegaal door zeven jongens gevoeld werd voorgedragen. De accordeonmuziek, gespeeld door drie leerlingen der stadsschool, bezorgde ons zeer aangename minuten. De kleine virtuozen goochelden de tonen zwierig in de zaal dat het een lust was om hooren. Zij mochten dan ook een verdiend applaus in ontvangst nemen. Het lied van De Kwezeldoor de meisjes der stads school in de Rijselstraat. oogstte een niet minder succes. De mooie, klare taal van de voorzegster viel direct op en de fijn opgezette kwezel kweet zich haast onver beterlijk van haar taak. De Finsche dans van de meisjesafdeeling der Rijks middelbare school was een extra-nummer. De costu- meering was tot in de puntjes verzorgd en het klap- en gebarenspel schenen wel in Finland zelf aangeleerd. De vertolking van het Arteveldelied, door rhyth- mische bewegingen begeleid, werd eveneens gesmaakt. De ingewikkelde lichaamsoefeningen door grootere leerlingen der middelbare school ten beste gegeven leverden voor de uitvoerders weinig of geen moeilijk heden op. Een tiental minuten kregen wij in volmaakte orde de demonstraties te zien, en allen waren onvermoeibaar. Zij verdienen waarlijk een pluim. Een klein tooneel- en zangspel besloot het kinder feest. De jongens der stadsschool leverden prachtig werk. De troubadour had geen kwade stem en de prins verblufte iedereen door zijn schitterend en belovend optreden. Allen hebben als om prijs hun best gedaan, en met de leerlingen verdienen niet het minst de onderwijzers en onderwijzeressen hun aandeel in de lofbetuigingen. Tusschen in wist de Heer Missiaen, voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Bond ter verdediging van het officieel onderwijs, een woord van algemeenen dank toe te sturen voor de zeer talrijke opkomst en gelukwenschen voor het onderwijzend personeel voor de bekroning van hun inspanningen. Ook de toespraak van den Heer Hoevenagel, namens het Provinciaal erbond, sloeg diep in bij de aanwezigen. Zij was een beklemtoonde wekroep tot samenwerking ter verdere uitbreiding van het gave en gezonde officieel onder wijs.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2