Wie naar Hill 60 gaat Cinema Coliseum n.v. bezoekt eveneens in de kazematten SINDS TWEE JAREN ÏGEEHE EN KELE VROUW GEZIEN HEBBEN Beschouwingen over de Braderiefeesten van Statie- en Tempelstraten 18 19 en 20 Juni 1938. Dat de -feesten der Statie- en Tempelstraten eer. on voorwaardelijk succes te gemoet gingen, daarvoor stond het bij iedereen nog versch in het geheugen geprent feestvertoon van verleden jaar, borg voor. Van Vrijdag avond reeds was men druk in de veer om met ladders allerwege langs de muren de veelkleurige wimpels over de straat te hangen, hetgeen het feestelijk uitzicht dezer straten nog verhoogde, ledereen was gejaagd om zijne inrichting zooveel mo gelijk op te smukken. Des Zaterdags stelde men in der haast de kenmer kende tentjes der Batjesdagen op, welke met de veel kleurig verkleede verkoopers en verkoopsters, en de over de straat wimpelende vaandels een waar uitzicht van Braderie gaven. De zaakjes gingen hun gang. en voor een appel en een ei werd gebradeerd in alle geval, de kramen had den veel bekijks, en de verkoopers en verkoopsters hun werk om de waar aan_te prijzen. De opening der feestelijkheden ging echter door des avonds. Nadat het Feestcomiteit der Statie- en Tempel straten aan de Dame van den Heer Burgemeester der stad een bloemtuil had laten bestellen door een lief tallig meisje, werd de Heer Burgemeester ten huize afgehaald, en begeleid tot aan de Tempelstraat, waar de Harmonie Ypriana, onder het .geleide van haar voor zitter. M. Aimé Gruwez, inmiddels was toegekomen en zich achter het zinnebeeldig lint had opgesteld. De Heer Gaston Glissoux. eere-voorzitter van het feestcomiteit, dankte den heer burgemeester en de hee- ren schepenen om de eer die zij het comiteit en de wijk aandeden met erin toe te stemmen de Braderiefeestèn te komen openen. Hij herinnerde hoe het uitzonder lijke succes welke dit feest verleden jaar genoten had, de stoutste verwachtingen van het comiteit had over troffen en het ertoe had aangezet dit jaar opnieuw te herbeginnen en te Yper een wijkkermis te meer in te richten, ten bate van de nering. Hij dankte de Harmo nie Ypriana. de Liberale Harmonie en de Ypersche Accordeonisten om hun zeer geprezen medewerking en verzocht den heer burgemeester het symbolisch lint dat aan den ingang der Tempelstraat gespannen was te wil len doorsnijden en aldus toegang tot de feestvierende wijk te verleenen. Deze rede werd warm toegejuicht en de Heer Burge meester sneed daarop, met de hem op een kussen aan geboden schaar, het zinnebeeldig lint door. wijl de Harmonie Yprianahet Iepersch lied aanhief en bloemen door een lieftallig meisje aan den heer burge meester werden aangeboden. Vervolgens trok de harmonie Ypriana. gevolgd van de Heeren Burgemeester Vanderghote. Schepenen De- lahaye en Lemahieu. met de voltallige kommissiele den van de Statie- en Tempelstraten, onder het spelen van opwekkende stapmarschen naar het uiteinde der Statiestraat. Dan keerde men terug naar het huis van den Heer Glissoux. waar zoowel Overheden als Voor zitters van Maatschappijen en muzikanten werden ont haald op een lekker glas. Om 21 ure ving het Concert der Harmonie «Ypriana» aan. en er mag gezegd worden dat er véél volk in de straat was. dat zich tot half weg de straat met tafels en stoelen opstelde. M. F. Burgho had gezorgd om dit prachtig gespeeld concert tot in het verste uiteinde der straten bij middel van luidsprekers uit te zenden. De door de Harmonie uitgevoerde stukken werden telkens op luid applaus onthaald, en bij het einde dankte Heer Gaston Glissoux den Voorzitter, den Be stuurder en de muzikanten, die hun talent kwamen ten beste geven, tot het wellukken van de Braderie feesten. Nog lang bleef m de straten het volk genieten van den inzet der Feesten met de gedachte naar huis gaande er 's anderendaags terug te keeren. Zondag gaf Bruno Verstraete. 1® prijs van Accordeon te Kortrijk. eenige staaltjes van zijne virtuositeit te hooren en werd warm toegejuicht. Doe zoo voort, beste vriendje Bruno, het succes dat gij behaaldet, weze U een spoorslag. Het concert door de Liberale Harmonie, onder het Be stuur van Chef Camiel Christiaens uitgevoerd, haalde een mooi succes. Nieuwe stukken werden voor de ge legenheid en met de meeste volkomenheid uitgevoerd. Het apéritief van de vele bezoekers smaakte dan ook naar den trog. De uitvoerders en hun Chef bekwamen dan ook bij monde van den Heer Voorzitter Glissoux, den besten dank. vanwege het Feestcomiteit. 's Namiddags was het geronk van de motos algauw door de heele stad waar te nemen. Van t'allen kante kwamen ze opdagen. Benevens de Moto Club leper, onder het geleide van Weledelen Heer Baron Y. de Vinck, Voorzitter van deze wakkere doch jonge ver- eeniging. waarvoor lokaalhouder Dedeurwaerder zijne beste krachten over heeft, kwamen nog in het gelid bezoeke de ECHTE OORLOCS- TUNNELS, in 1915 bij den OBSERVATIEPOST gemaakt keukens, hospitaalplaatsen, slaapkamers, telefoon- en elec- trische leidingen, enz., alles in zijn toenmaligen toestand, ge waarborgd echt en sterk. KOSTELOOS vergezicht, met sterken verrekijker, over heel de streek. aan de Rijsselpoort, de zeer bezienswaardige en onlangs her opende ECHTE ondergrondsche versterkingen en het Oorlogs museum. Meenen. Kortrijk. alsook eene vertegenwoordiging van Mortsel bij Antwerpen. Na een wandeltocht in stad. /tonden met een half uurtje vertraging de veelbespro ken wedstrijden aanvang nemen, onder het oog van de vele belangstellenden. Niet min dan 33 deelnemers namen deel aan de akro- batische oefeningen met de moto. waarbij de lachlust waarlijk van de partij was. Coulembier haalde er de geestigste noot weg, en de emmer water voor Henri was voorzeker de belooning van zijne haastigheid, om aan Gerard te vroeg te hebben laten door de opening steken. Ziehier nu de uitslagen 1. Plaetevoet Roger. leper. 96 punten (Beker van Brasserie Coulembier) 2. Van Hee. Meenen, 93 punten (Beker als best gerangschikte van Vreemde Club. ge schonken door de Brasserie Centrale Yproise) 3. Van- denbussche. leper. 91 p.4. Vocht. Meenen, 85 p.5. Deraine. leper. 84 p. 6. Gryson. leper. 83 p 7. Debu, Kortrijk. 82 p.8. Vanderhoeven. Mortsel. 78 p. 9. Dedeurwaerder. leper, 77 p.10. Deweerdt Omer, leper, 76 p.: 11. Salomé Camiel. leper. 74 p.; 12. Degraeve Maur.. leper. 73 p 13. Deweerdt Camiel, leper. 71 p. 14. Wurstle Georg., leper. 71 p.15. Coulembier H.. leper. 70 p.16. Subs, Meenen. 70 p.17. Bruneel (Af zonderlijke). 68 p. 18. Maene M.. leper. 66 p 19. Slosse Maur.. leper. 65 p. 20. Lecleire Charl.. leper, 63 p. 21. Cottenie Gerard, leper. 62 p.22. Vandeberghe, Meenen. 60 p. 23. Seynaeve. Meenen. 57 p 24. Matthu, leper. 54 p.25. Gruwier. leper. 53 p.26. Sedeyn, leper. 50 p. 27. Debonne. Meenen, 50 p.28. Lesage, Meenen, 50 p 29. Verbrugge, Mortsel. 49 p. 30. Otte- vaere. Meenen. 49 p. 31. Delibru. Meenen. 49 p.32. Herman M„ leper, 49 punten. De Beker voor Clubs werd veroverd door Moto Club- leper. De Beker, geschonken door Eere-Voorzitter G. Dow- nie voor de verstkomenden ging naar de delegatie van Mortsel-bij-Antwerpen. Een welgelukt feestje, waarna met het pintemuziekje aan het hoofd, gevolgd van alle deelnemers, in stoet werd vertrokken naar het huis van Heer Voorzitter Glissoux en Heer Eere-Voorzitter Downie. om de be kers te gaan in ontvangst nemen. Om 21 ure ving het Bal aaneen volksbal dat waar lijk de beenen deed jeuken van de pret. en oud en jong sprong in de Ronde onder de tonen van lustige danswijsjes. 's Maandags om 2 ure was hét schieting op de Lig gende Pers in de poort van de Brouwerij Vandevyvere. Een groot aantal deelnemers schoten dat de brokken in de gebuurte vlogen, en de oppergaai van de Statie- en Tempelstraten verhuisde naar Vlamertinghe. Om 14 J ure deden de Vrouwen, in allerlei kostumen uitgedost ook hunne verschijning, om op de Cuistax hun kuren te toonen Hard betwiste wedstrijden, waar bij in de halve finaal, een botsing plaats greep, en een wiel het moest ontgelden. Julia Gryffon, samen met Antoinette Stragier, waren de heldinnen van den koers en schaafden den 1° prijs. Jammer echter dat het spaak liep door deze botsing, want de strijd om de eereplaatsen kondigde zich hevig aan. Een nieuwigheid die véél volk te been bracht. Om 17 ure ving de koers aan voor beginnelingen on der de 18 jaar. met de toelating als uitzondering deze te laten starten geboren in het jaar 1920, en begiftigd met 500 frank prijzen. 26 deelnemers boden zich aan, spijts de koersen van Gheluwe, Zwevezele en Wevelghem. We zagen er schoone stukjes sport, vooral wanneer Richard Decroix van Dickebusch er van onder muisde, maar aan het wiel een klant kreeg, die ruim zijn deel deed en alleszins heel soepel tertWe bedoelen Théo Albert van Roeselaere. die als hoog opgeschoten jon gen van 17 J jaar reed als een junior, en alleszins kwa liteiten heeft om er te komen. We zagen hem dan ook in de tweede en derde ronde op gelijke hoogte van het peloton blijven, waar Georges Vanhove, als favori en inwoner van de Braderiestraten ongerust zat te sleuren. Wanneer de wegloopers zagen dat niemand hen kwam vervoegen, meenden ze in de 5e ronde hun tijd gekomen, en overhands brachten ze den afstand tusschen hen en het peloton grooter en grooter. bij zooverre dat ze niet meer in het zicht kwamen. Vanhove. die eerst meende er alléén achter te gaan. en er alles uithaalde, zag het noodlottige van zijn poging in gezien hij tusschen de twee pelotons een wanhopigen strijd aan het uitvech ten was, waarin hij nog als mikpunt diende voor de volgelingen. Men verwachtte zeker twee renners sa men aan de aankomst, doch jammer kreeg Decroix de kramp op het beslissende oogenblik, en moest Théo al léén, onder het gejuich van de sportliefhebbers de meet overschrijden. 300 meter nadien kwam Decroix af. maar de spanning steeg in top wanneer het volgende peloton werd aangekondigd, waarin Vanhove het las tig aan den stok scheen te zullen hebben met Dumont van Wervick Snee en snee gingen ze naar de meet. maar in een mooien wip. vlamde de groene trui van den 16 jarigen Georges Vanhove zich naar de eindstreep toe. Proficiat. Georges, hard gereden, en nog schooner ge sprint. Een zaak echterge mocht de twee kleppers niet laten loopen hebben, en dan had ge kunnen den rush naar de meet meedoen, en wie weet Rubben presteerde ook goed. maar schijnt lijk een beetje te blijven hangen, op hetzelfde punt van verleden jaar. Tancré schijnt in vooruitgang, en ook Coppens die de broeder is van den oud-renner reed goed. maar drinkt te veel in koers. Na een vijfde plaats daags voordien, is dit toch heel wel. Uitslag1. Théo Albert, Roeselaere. de 50 km. in 1 ure 33 minuten 2. Decroix Richard. Dickebusch. op 300 meter3. Van Hove Georges. leper, op 1 m. 10 sec. 4. Dumont Enoch, Wervik, op 5 meter5. Vermeulen Maurice, Staden. op 15 meter6. Rubben Frans. leper, op 3 lengten 7. Thoma André. Gheluvelt 8. Montroye Julien, Nieucapelle 9. Tancré Jérome, leper 10. Te- taert Lionel. Poperinghe11. Coppens Frans, leper 12. Demeyere Maurice. Moorslede13. Vilain Sylvère. West-Vle teren. De Palingkoers in Velo deed allerlei akrobatenstre- ken vertoonen. Men grabbelde dat het een aard had, om die glibberige visschen met de meeste vaardigheid te kunnen houden Die hem niet goed beet had. moest langs de straat hem weten te grijpen. Waarin het pu bliek de meeste pret had. Voeg daarbij dat de fietsen daarbij een gangske gingen. En als opsluit kwamen de accordeonisten hunne me dewerking verleenen, om in de straten een welopge- voerd concert te geven. Heer Albert Dehollander. wiens naam als virtuoos niet te maken is, mag fier gaan op zijne schaar muzikanten. Hij zelf weet de minste punt jes in de perfektie weer te geven, en de warme toe juichingen na elke uitvoering, waren dan ook een wel verdiende belooning. St Jacobsstraat, 30, IEPER - Telefoon leper 376 ZATERDAG 25 ZONDAG 26 MAANDAG 27 JUNI Kiftp wee LA &RAMDE SAISOH Metro foWuyi-MAijer n En eensklaps verschijnt hem dif mooi meisje dat hem onver- wachts in de armen va|t| Men kan zich indenken MONTGOMERY MYRNA LOT KINDERS ALTIJD TOEGELATEN. En om te sluiten een woord van gelukwensching aan het feestcomiteit van de Braderie der Statie- en Tem pelstraten. dat niets onveriet heeft gelaten en noch tijd noch moeite heeft gespaard om alles tot in de minste puntjes te regelen. Eere-Voorzitter Downie, voorzitter G. Glissoux, schat bewaarder Fl. Dechièvre, schrijver Oscar Coulembier, kommissarissen Van Winsen, Callewaert, Flepts en Jo seph Decrock en allen die eenigszins medehielpen aan het succes van deze tweede Braderiefeesten, hartelijk proficiat Een ooggetuige. N B. Het Feestcomiteit van Statie- en Tempel straten bedankt langs dezen weg, alle Herbergiers, Ne ringdoeners, Inwoners van deze wijk om den milden steun, dien het overal ontving. Nu dat deze feesten wei- gelukt zijn, en de inrichting eenieder heeft voldaan, durven wij verhopen dat elkeen, op den ingeslagen weg zal voortgaan om deze feesten, welke ingehuldigd zijn geweest door de gemeentelijke overheid te doen voort- bloeien en a. s. jaar zoo mogelijk nog meer luister bij te zetten. Hartelijk dank aan allen, en tot het jaar 1939. Het Bestuur van Statie- en Tempelstraten De Eere-Voorzitter, De Voorzitter, G. Downie. G. Glissoux. CHANTE BEAU CARILLON Que de fois ne traversons-nous pas notre grand place Albert premier, distraits ou affairés et sans nous laisser impressionner par la splendeur de notre Beffroi, la majesté de notre cathédrale St Martin et l'ensemble magnifique des facades rutilant sous l'azur embrasé Mais aussitöt que le carillon, l'ame de notre cité vieille et jeune, bien mieux immortelle, épand sur nous la mélodie de sa chanson nostalgique. nous levons la tête, nous nous arrêtons. Nos yeux fixent le campanile, oii gardées par le dragon et les aigles, les cloches et les clochettes s'éveillent. Alors. ils nous semble voir une nuée d'anges prendre leur envoi et vider leurs urnes d'airain, en cascades cristallines, sur nos toits et nos campagnes. Profondément émues toutes nos ames vibrent a l'u- nisson et celles des touristes se mettent au diapason des nötres. Dimanche après-midi, elles furent maintenues en émoi, grace a l'initiative de l'école de carillon de Ma lines et l'appui de nos autorités communales. En effet, ie Professeur Staf Nees, qui mérite le titre de virtuose des cloches, nous tint sous le charme des plus beaux airs de son répertoire. Ce concert fut encadré de celui de ses élèves, M. De Groot, carillonneur de Bergen op Zoom dont le talent s'avère de premier ordre. et M. Ryckelynck, de chez nous, dont nous avons apprécié la grande habileté. Nous disposons de trop peu de place dans ces co lonnes pour faire un commentaire des trois programmes. Toutefois, nous voulons émettre un voeu, qui est aussi celui de tous les carillonneurs qui ont essayé nos cloches. Citons parmi ceux-ci le tout dernier, Monsieur Nielsen de Copenhague qui nous régala de quelques airs, mercredi vers 12 h. lis sont unanimes a dire que notre jeu de cloches trés harmonieux et trés juste manque de basses. II serait done souhaitable, pour la renommée de notre carillon, que 1 on y ajoutat huit cloches donnant les notes graves. D a 11 leurs nous sommes heureux, de pouvoir dire que ce souhait est réalisé de moitié, puisque nos autorités communales sont parfaitement d'accord a ce sujet et voient une solution possible par la voie des dommages de guerre' GAIRED.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3