VELOSPORT DUIVEN MAATSCHAPPIJ DE ZON Een praatje over Sport Zondag was het de dag der Nationale Kampioen schappen. Immers, niet min dan vijf landen lieten hun nationale trui betwisten. Alleen Italië, die zulks doet bij optelling van punten in verscheidene koersen, en Duitschland, die zijn ronde aan net betwisten is, namen geen deel aan dit spel van wederzijdsch kampioenen- vertoon. Zeggen we van meet at dat vele verrassingen aan de orde van den dag waren. Doch. niettegenstaande velen verbaasd zullen hebben opgezien, in het bijzonder naar de kampioenen van België en Frankrijk, moet toch ge zegd dat deze gedurende den wedstrijd betoonden in extra conditie te steken en op het laatste nog de frisch- ste waren, om er alles uit te wringen op 't oogenblik dat de beslissende rush naar de meet moest aanvang nemen. Te Francorchamps was het Peer Van Theemsche. die Deltour, Kint, Beirnaert en Van Hassel klopte. Wie had daarop gedacht De Peer. die een goede krach! is, werd. niettegenstaande zijne eereplaatsen van de twee, drie laatste weken, alleenlijk niet vooruitgesteld als outsider, laat staan als favori. Al stak Danneels met kop en schouders tot aan de 12* ronde boven allen uit, toch is het slechts aan de meet dat het nationaal din gen verdiend is en niiet langs de baan. Om mannen als de Waal Deltour te vloeren en om Kint onder de knie te houden, moet men wat kunnen, 't Is te hopen dat het een waardige kampioen weze. Fons Gisquière reed ook prachtig. Spijtig dat die reserve bij Fonten zoo overloopt, dat hij vanaf het vertrek reeds volle vlam geeft, juist of het maar 50 km. verre is. Het zit hem in 't bloed, en men zal het er voorwaar niet uitkrijgen. Hij eindigde niettemin den wedstrijd, met het oog op de Ronde van Luxemburg, die een aanvang heeft genomen, en waarin hij voorzeker goed figuur zal maken, samen met Vlaeminck die in Francorchamps mooi de 9" plaats behaalde. Hoe jammer toch dat Lucien niet in de Ronde van Frankrijk zit. Dezes regelmatigheid is wel duidelijk en gezien hij gaarne klimt, moest die knappe kerel er bij zijn geweest. Titslag 1. Van Theemsche Petrus, de 222 km. in 6 u. 05 min. 48 sec., (gemid. snelheid: 36 km. 770): 2. Del tour Hubert3. Kint Marcel4. Beirnaert Albert5. Van Hassel Frans 6. Demondt Fr.7. Loopmans J. 8. Ritservelde A. 9. Vlaeminck Luc. 10. R. Maes. In Frankrijk haalde P. Naye den sprong uit in de laatste 200 meters om de trui aan te trekken vóór den neus van S. Marcaillou. Laurent. Lapébie, Ducazeaux. Vietto, Speicher en Oubron De renner-zanger zal er mooi mede staan en de trui nog dikwijls ter zege voeren, gezien de laatste meters van den nieuwen kampioen uitgaande nog al dikwijls rappe zijn. Zwitserland deed ook mede. ten einde zijn kampioen te kennen, en hier was het geen verrassing Amberg 1* over de meet te zien komen vóór Martin, Buchwalder. Besana, een nobele onbekende, en Ott. Uitslag Beroepsrenners1. Leo Amberg. in 5 u. 17 min. 31 sec.2. Martin, in 5 u. 18 min. 57 sec.3. Buch walder. z. t.4 Bruno Besana. z. t.5. Kurt Ott, in 5 u 19 min. 48 sec.6. Perret, z. t.7. Blatmann, z. t. 8. Wettstein, z. t.9. Edgard Buchwalder, in 5 u. 20 min. 48 sec. Uitslag Liefhebbers1. Diggelmann, in 5 u. 14 min. 48 sec.2. Weber. Luxemburg vierde Zondag avond Math. Clemens als nationaal baankampioen. Alhoewel deze Staat uiterst klein is, bezit hij toch een serie kampioenen in den dop. want Majerus, Mersch, P. Clemens, om maar deze drie te noemen, deden zich ook dapper gelden Uitslag1. Clemens Mathias, de 100 km. in 2 u. 40 min. 02 sec.2. Paul Frantz. in 2 u. 51 min. 55 sec.3. Majerus. in 2 u. 52 min. 43 sec.4 Neuens, in 2 u. 52 min. 45 sec.5. Mersch, in 2 u. 53 min. 12 sec.6. Pierre Clemens 7. Kleinsch. In Holland had iedereen het oog op Schulte, die het meest bekwaam geacht werd de zege af te dwingen, maar de betwisting viel in de laatste kilometers en Théo Middelkamp kwam alléén toe vóór Schulte, Va- lentijn,.Hellemans en Gommans. In Rijsel werd den Grooten Prijs geloopen. en daar moest er geenszins aan getwijfeld worden dat alwie niet geselectionneerd was om de kampioenschappen te be twisten, naar ginds zijn toevlucht ging nemen Zoo ook Verveer die. voor zijn debuut, prachtig won vóór Van Overberghe. die de positie van Dhooge als eeuwige tweede schijnt overgenomen te hebben. Du- fromont was op de 3'', Denys op de 4' en Vandepitte op de 5e plaats. Ook Delchambre reed prachtig en haalde de 7e plaats. Decroix eindigde 14' en Remi Ca- poen 20". Alleen Woets was weerom bij de ongelukkigen en brak zijn haak. De Ronde van Piemont werd gewonnen door den outsider Rimoldi. die Canavezzi met 4 lengten vloerde en met 35 sec. voorsprong toekwam op Bini. die op zijne beurt Bartali op 1 lengte na zich liet. Uitslag1. Rimoldi, 224 km. in 6 u. 13 m. 50 sec. 2. Canavezzi. op 4 lengten 3. Bini, in 6 u. 14 min. 25 s. 4. Bartali, op 1 lengte 5. Mazarati6. Tamborini 7. Bizzio. in 6 u. 15 m.8. Simonini, in 6 u. 15 m. 17 s. 9. Moretti, in 6 u. 16 m. 1510. Servadei. Te Machelen werd Omer Thys den winnaar vóór R. Kemps en den regelmatigen A. Deloor. De jonge Ach. Buysse is aan het opdagen en haalde de mooie vijfde plaats. Gewis zal hij in het kort wel zijn koers ver overen Uitslag1. Omer Thys, de 161 km. in 4 u. 33 m. 2. R. Kemps, op 1 lengte3. A. Deloor. op 2 lengten 4. Degreef5. A. Buysse. op 1 m. 506 Van Stichelen 7. Somers8. Binst, op 4 m. 05 9. Segers. op 4 m. 10 10. Rongé, op 5 m. 15. En ziehier de derde koers die Julien Demolder kort naéén wint. Nu was het in Terjoden dat de crack van Veurne iedereen klopte. Alles schijnt erop te wijzen dat Demolder, die van zin was het koersen te staken, een nieuwe pacht heeft gemaakt om nu te beginnen eerste te rijden, wat hij tot dusverre niet vermocht. Uitslag1. Demolder Julien, 130 km. in 4 u. 7 m.2. Gijselinck 3. Moerenhout4. Degeeter. op 1 min.5. Van Wezemael6. Desmet Kamiel7. Van Raemdonck; 8. Grysolle9. Coppens10. Clapdorp. In Ossendrecht reden beroepsrenners en onafhan- kelijken samen en we moeten den 1" prof op de 3" plaats gaan zoeken. De rappe Torfs ontliep samen met Stuyts het boeltje en beiden eindigden in deze orde vóór Louis Janssens. den Hollander Gommers. en den onafhankelijke Delathouwer. Uitslag1. Alfons Torfs. 140 km. in 3 u. 292. Stuyts. op 30 meter 3. L Janssens 4. Gommers 5. Delathou wer 6. Noens7. Jacobs E.8. Geysen 9. Demeyer 10. Tersago. Te Baarle Hertog gebeurde er een spijtige aankomst, die haar gevolgen zal hebben. Immers. Braspenning, die zich geklopt gevoelde, reed Cavé, Vandendriessche j en Binnemans in het volk en bracht hen zoodoende ten val. Alles laat verhopen dat de kerel loon naar werken krijgt, en vlakaf gedeklasseerd wordt, want de tijden zijn voor de renners al lastig genoeg. De uitslag die hier volgt zal dan ook maar voorloopig zijn. Uitslag: 1 John Braspenning. 139 km. in 3 u. 38. 2. R. Van den Driessche, op 20 sec. 3. Binnemans, op 20 meter4. Cavé, op 50 meter5. G. Dufromont. op 250 meter6. Joossens. op 3 m. 307. Raes, op 4 m. 30 8. R. Rayen; 9. R. Van Hove, op 5 min.; 10. Reynders, op 6 min. De Ronde van Duitschland kreeg een onverwacht verloop, daar we steeds op een eindzege van Bonduel hadden durven staat maken. De 9" rit werd veroverd door Nievergelt, die Wengler, Krowesi en Kutschbach klopte in den sprint Tijdens dezen rit kreeg Bonduel reeds 10 minuten aan zijn been, doch het einde van de miserie was daarmee nog niet gedaan. Wierinckx vlamde den 10" rit binnen, zoodoende zijn 3" rit winnende, en Bonduel kreeg daar ook een 13 tal minuten op zijn kop. Maar in den 11° rit vluchtte Schild, de leider, samen met Siebelhof er van onder van in den aanzet, en waar eerstgenoemde 7 minuten nam op Siebelhof, had hij aan de aankomst niet min dan een 30 minuten genomen op de groep waarin Bon duel zich bevond. Algemeene rangschikking na den 11" rit: 1. Schild. 80.31.51, 2. Bonduel. 81.10,50; 3. Weckerling, 81.11,40; 4. Thierbach. 81.15,45; 5. Bautz, 81.16,30; 6. Petersen, 81.17.097. Decaluwé. 81.20,16 8. Umberhauer. 81.21.45; 9. Wierinckx. 81.30.42; 10. Kijewski. 81.33,59; 14. De- donder. 82.14.40 DE ONAFHANKELIJKEN reden in Somergem en de bij ons welbekende Maurice Willems kreeg daar gelegenheid er van onder te muizen en alleen toe te komen vóór Deraes en Staelens, die nu werkelijk ook goed rijdt bij de onafhankelijken, van waar hij vroeger terug moest afzakken naar de juniors. Staelens zette echter de kroon op het werk met in Marcke iedereen te vloeren, na op het laatst het hazen pad gekozen te hebben met den regelmatigen Windels. Dujardin werd 3", Depestel 4" en Remi Decroix 5<\ In Lessen behaalde Termont de eerste plaats vóór Van Cauwenberghe, Slos, Godart en Ponnet. Die Ter mont doet ook nu en dan van zich spreken, en dan nog het meest als men er niet opdenkt. DE JUNIORS reden Brussel-Iseghem en hier was het Van Overloop die Heydens een tiental meters na zich liet, met de regelmatige Bruggelingen Ramon. Paepe en Eeckhoudt op de eereplaatsen. Vitse was 13e en Salomé 14'. Van Poltje doet het plezier te bestatigen dat het verbetert in de wedstrijden, en 't zal zeker wellicht eens panne zijn tot aan den steert. De Groote Prijs Bury voor juniors werd betwist in Gheluwe en hier toonde Desimpelaere dat hij reeds volkomen bij de juniors ingeburgerd is. Hij klopte den eeuwigen tweede der categorie. Declercq. Ramon, Rog ge, Paepe. Strobbe en Berton. Sprinter. BEROEPSRENNERSKOERS VAN COXYDE Het is dus Zondag a. s. dat de reis doorgaat naar Coxyde met onze renners Decroix, Woets en Capoen. Alwie nog wenscht in te schrijven, moet zulks zonder verwijl doen. Heden Vrijdag avond wordt de lijst ge sloten. Als men voltallig kan vertrekken (met 26 man) wordt de heen -en terugreis den sportmannen tegen den mi niemen prijs van 10 fr. aangeboden. Allez, wie zou er niet willen profiteeren van de gelegenheid een uitstapje naar zee te doen en er tevens een schoonen koers te zien. Inschrijving bij André Bailleul, 15. Lombaardstraat, leper. Vertrek bij Miel Decroix. om 9 i ure 's voormiddags. De inschrijvers gelieven op post te wezen. gevestigd bij Oscar Molein-Gillioen, Statiestraat. UITSLAG DER PRIJSVLUCHT UIT DOURDAN van Zondag 19 Juni 1938 Snelheid eerste duif1116,05 m. 1. Molein Remi. 2. Speybrouck Remi. 3. Spey- brouck Remi. 4. Molein Georges. 5. Vanderhaeghe Vict. 6. Blic Oscaf. 7. Vanderhaeghe Victor. 8. Despagne Gebr. 9. Despagne Gebr. 10. Lemahieu Gerard. 11 Desmedt Charles. 12. Verstraete Ern. 13. Speybrouck Hilaire. 14. Tommeleyn Edouard. 15. Lelong Jerome. 16. Rouselle Arthur. 17. Vandenberghe Abel. 18. Ossieur Edouard. 19. Rou- seel Cyrille. 20. Speybrouck Hilaire. 21. Vandoorne Karei. 22. Tommeleyn Ed. 23. Derycke René. 24. Vanderhaeghe Vict. 25. Molein Remi. 26. Mo lein Remi. 27. Ossieur Ed. 28. Speybrouck Remi. 29. Compernolle Ern. 30. Tommeleyn Edouard. 31. Anne Richard. 32. de Vinck Pierre. 33. Molein Remi. 34. Deklerck André. 35. Anne Richard. 36. Molein Floris. 37. de Vinck Pierre. 38. Bleyen- berghe G. 39 Bostyn Karei. 40. Vanbesien René. 41. Molein Georg. 42. Molein Remi. 43. Van besien René. 44. Ossieur Eduard. Snelheid laatste duif998.45 m. DOUBLAGE-JAARLINGEN, 28 duiven Snelheid eerste duif: 1048,02 m. 1 Molein Remi. 2. de Vinck Pierre. 3. Molein Remi. 4. Declercq André. 5. de Vinck Pierre 6. Molein Remi. 7. Decommer Camiel. Hallaux Jean. Snelheid laatste duif970,50 m. VAN STORME EN CAPOEN 's Anderendaags lei hij het slimmer aan boord ver mits hij de hulp kreeg van Mathias Clemens om den beslissenden slag in te zetten dien dag was hij mis schien nog wel de beste renner uit koers maar hij stond geen stukken boven zijn tegenstrevers en toch won hij dien rit en daarmee heel den koers Dit maar om te betoonen dat er naast den durf en die kunde, altijd een beetje geluk noodig is om uitsla gen te behalen en overwinningen te boeken. Albert BAFCOP. In de Poperinghenaar van Zondag laatst lazen een stukje dat betrek had op Storme en Capoen en, er op gewezen te hebben dat die twee jonge piante- 1 samen opgroeiden in Gods wijde natuur en ieder on I zijne beurt eens de gelegenheid kreeg te smaken aaf I het genoegen eener overwinning, zoekt de schrijver I van dat stukje naar de reden hoe het komt dat de eene er bovenop is geraakt en de andere bleef hangen tus- schen worden en zijn. daar ze het genoegzaam bewezer hebben dat ze over evenveel kwaliteiten beschikten. En hiermee raakte hij een delikate kwestie aan. Wan. niemand die mij tegenspreken zal als ik zeg dat Ca- poen minstens zooveel zijn stiel ter herte neemt al Storme en toch kon hij dit jaar niet wat Storme ver mocht. Hijzelf meent dat het komt door het feit da: hij in het begin van 't jaar te veel geoefend heet; daar steekt misschien wel waarheid in, alhoewel me. mand het met zekerheid weet hoe het komt dat de sterke Capoen dat draadje zijner beste forme maar niet kan vastkrijgen. Verder houdt hi'j een soort pleidooi voor Storme te gen de menschen die hem verwijten dat hij te vee! piste doet en niet genoeg op de baan uitkomt en daar heeft de schrijver gelijk waar hij meent dat Stormê best doet van mee te nemen wat hij krijgen kan. Want als Storme gekomen is waar - hij nu is. dan is het op zijn eigen krachten geweest, omdat er door gaans niemand gereed stond om hem te helpen en nu dat hij door zijne overwinning in Parijs-Robaais te midden der belangstelling kwam te staan, had hij recht en de plicht van te zeggen: vermits vader en moeder zoo veel last en opofferingen hebben gedaan om mij te krijgen waar ik nu ben, zal ik eerst zorgen dat ik hen hiervoor vergoed en zorgen dat er wat zaadin 't bakske komt. En wie kan er hem ongelijk geven Maar de schrijver van dat stukje overdrijft, als hi: meent dat Storme voor een pistekoers 3 a 4000 fr. trekt, die tijd dat het manna uit den hemel viel en de piste renners als prinsen betaald werden, is voorbij omdat de velodrooms al last genoeg hebben om zelf niet ten onder te gaan en ik weet dat Storme al heel tevreden is als hij de helft van die sommen krijgt Maar overschot van gelijk heeft hij wanneer hij Storme waarschuwt met te zeggenniet overdrijven jongen, en op tijd terug naar de baan komen. Want de loopbaan van Storme ligt op de baan en niet op de piste, en al heeft hij gelijk van al mee te nemen wat hij krijgen kan, doet hij best van nu en dan een baan- koers te betwisten waar hij zijn wil dient te stalen, want varu zijn overwinning in Parijs-Roubaais zal hij niet kunnen blijven leven en in het kampioenschap van België moet hij dat reeds gevoeld hebben. Lijk wij ook zeggen tegen de supporters van Capoen dat ze ongelijk hebben van hem nu den rug toe te keeren, en het zijn doorgaans deze die vroeger het luidst schreeuwden die er nu het meeste kwaad van weten, deze die mij vroeger ten aanschouwe van heel de bevolking hadden willen steenigen omdat ik te Stormachtig was en niet genoeg voor Capoen Ze hebben ongelijk omdat de Dickebuschnaar kwali teiten heeft en dat die kwaliteiten vroeg of laat toch eens zullen bovenkomen. Daar zijn wij zeker van! En onze andere renners Naast Storme en Capoen hebben wij nog andere ren ners waarop wij rekenden dat ze de vlagge der streek hoog zouden houden. Wij hebben Mieltje Decroix. die in 't begin van 't jaar uitstekend reed maar toen door een ongesteldheid onder het peil van het middelmatige zonk Zondag hebben wij hem weer aan 't werk gezien te Rijsel en bestatigd dat Miel weer aan 't komen is en dat belooft voor de rest van 't seizoen. Wij hebben ook Woets, in wien we sterk geloofden dat er een andere Danneels in stak, omdat hij een flijer is die over een heel groote gave beschikt: van heel rap te zijn in den sprint. Maar op dien sprint heeft Woets nog nooit beroep moeten doen omdat hij nog nooit aan de meet gerocht. De reden In de eerste koersen niet te best op dreef, daarna tegenslagen met het gevolg dat de moed tot in de schoenen zonk want Woets schijnt lijk met tegen zin in de koersen aan te zetten en zijn wil om te vol harden kreeg een leelijken duw! Een goede uitslag is er bij hem noodig om hem weer op te monteren en zijn zelfbetrouwen terug te geven. En onze juniors Vitse en Salomé, die water en bloed zweeten om hun slag te slaan. Tot nu tce hebben ze zich moeten tevreden stellen met mee te loopen met de oende ze slaan precies geen slecht figuur, maar de uitslagen die moeten inslaan bij het publiek, die blijven achterwege. Ze zijn echter jong en hebben nog tijd om te leeren noe ze hun tegenstrevers moeten afmaken. Dan hebben wij nog onze beginnelingen, vanwien men zegt dat Mouton en Deloz de beste zijn, en die wij min goed kennen, maar die wij bij de eerste ge- iegenheid eens zullen volgen. oor het laatst blijven wij met Fons Ghesquière dié in de laatste tijden door zijn uitslagen meer dan eens tzen heeft dat hij tegenwoordig onze beste verte genwoordiger is. Toen F ons Ghesquière junior was, hebben wij altijd vo oa dat er een groot kampioen in stak; de dagen -g en en eens werd dien crack niet dien wij erin zagen. En nu dat wij hem beter hebben leeren kennen, lllf! I V\'J zeggen- ze'f op gevaar af van door zün c -- ultgescholden te worden, dat de kunde van L 1 ePer mg wellicht niet van de allergrootste klasrf een 'f, leemte vult hij in groote mate aan door er, 'Putbare energie en een nooit begevenden moed var',mt 1161 dat Ghesquière die de klasse niet heeft schaduw steT°en- renners sommige dagen Name ,!l8e£. i?em aan 'l werk in de Ronde van het stond hil" f fS' en op het laatste van den eersten rit der hh P en schouders boven zijn tegenstan- alhoewel Ch?- t°° meterS op 40 km' der aankomst 'f achter o,no stiaens- Noël Declercq en Pincket er tegen een li"'. v'ffgrootte hij dien voorsprong. Hij voch en alhoewelLJf.f dlgen wind met een enorm groot verze, wonh^r'hlJdlen dag boven zijn tegenstrevers stond zet tegen den omdat hiJ ™h met dat «root ver; meters der a a t «dood» vocht en op enkele kil S def aankomst ingeloopen werd. vervolg onderaan vorige kolom)-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 6