POLITIEKE UITZICHTEN R. PANNEKOUCKE Luisterrijke Kermis 15, Boomgaardstraat-, 15 I EP E R STAD Y P E R Sint-Pieterswijk. Sint-Pieters Op door SPECTATOR Donderdagmorgen. 30 Juni 1938. BINNENLAND Rex verlaagt zich tot walgelijke prak tijken. Volgens het Fransche Rexistische blad Le Pays Réelzou de heer van Zeeland zinnens zijn in de tui nen van zijn kasteel te Boschvoorde een feest in te richten, waarop verscheidene genoodigden zouden ont vangen worden. Rex meent tegen dat privaat-feest te mogen opkomen, en aarzelt niet te schrijven dat Van Zeeland zulks zal moeten doen onder de bescherming der bajonnetten. Zelfs voegt Rex er nog bij Diege nen. die aan de uitnoodiging van den heer Van Zeeland gevolg geven, zullen zorgvuldig opgeteekend worden, wat hun burgerlijken stand betreft onze vijanden zijn verwittigd. De gansche Pers is, tegen deze rexistische provoka- ties, in het harnas gesprongen. Zelfs La Libre Bel- giqueblad dat niet kan worden verdacht anti-rex te zijn, schrijft dat het een onaannemelijke uitdaging is. die onder de toepassing van het strafwetboek valt. Want de heer van Zeeland en zijn goederen zijn even onschendbaar als deze van den laatsten der Belgische medeburgers door onze wetten beschermd zijn. De Vingtième Siècledrukt in groote letters dat het woord nu aan den prokureur des konings is Is het toe gelaten aldus het Katholiek blad dat een indi vidu. tot vier maand gevangenisstraf veroordeeld, de lieden die hem volgen op te roepen dat het noodzakelijk is een politiek man, wien het belieft, personen uit te noodigen door bajonnetten te moeten doen bescher men «De Vooruitschrijft dat het hier niet gaat alleen over den heer van Zeeland, maar over de vrij waring van het leven en de vrijheid van ieder Belgisch individu, die het leven en de vrijheid van elk ander individu eerbiedigt. Het kristen-demokratisch blad La Cité Nouvelle roept het eveneens uit dat het nu ge noeg is, en vraagt aan het gerecht of het zal besluiten op te treden. Ook de Gazet van Antwerpenwijdt hieraan een verontwaardigd artikel, en stelt eens te meer vast dat de Katholieken zich moeten afkeeren van Rex De heer M. H. Jaspar. interpelleerde de regeering over de maatregelen die zij zinnens is te nemen om een einde te stellen aan de oproepen tot geweld, in zekere pers verschenen,' inzonderheid in Le Pays Réel Waarop wacht men, vraagde hij, om de uiterst recht- sche elementen, de openlijke en verdoken rexisten, uit de staatslichamen te weren. De heer Pholien, minister van Justitie, verklaarde dat het artikel van «Le Pays Réel» onwaardig is van een beschaafd land. maar dat er geen vervolgingen konden ingespannen worden, daar luidens de wet er slechts provokatie is indien het gaat over een feit dat wordt gestraft met de doodstraf of dwangarbeid. Daarop proklameerde de Socialist Wau- ters De arbeidersklasse zal zich weldra recht doen Hubin meende dat indien de regeering niet gewapend is, zij dan een wetsontwerp moet neerleggen, om tegen de rexistische chantage- en bedreigingsmethode defini tief op te treden. Ook Vandervelde waarschuwde de regeering niet te lang te wachten om protektiemaat- regelen te treffen tegen laster en eerroof. Hij voegde erbijAnders zal zij ons op haren weg ontmoeten. De kommunist Lahaut citeerde van de rexisten een reeks gevallen, waarin Degrelle tot provokatie en dood slag heeft Uitgedaagd, en besloot: «Zoo de regeering niet optreedt, zullen wij onszelf verdedigen.Eerste Minister Spaak kwam eveneens tusschen, en verzekerde dat de regeering maatregelen tegen Rex overweegt, en o. a. ook tot ontbinding van de rexistische militie. Aldus hebben zoowel de liberalen, als de katholieken, socialisten en kommunisten hun veroordeeling van de rexistische chantage uitgesproken. Deze eensgezindheid tegen het systeem van Rex heeft een algemeenen die pen indruk gemaakt, zoodat Rex zelf het geraadzaam oordeelde het mogelijke te doen om terug te kruipen. Rex verergerde echter het geval, door nu lafhartig te verklaren «niet te hebben willen uitdagen: hij be doelde zelfs niet een onschuldige en vredelievende be tooging in de straten van Boschvoorde. Hij wilde al leen dat de genoodigden van den genaamde van Zeeland door de politie en de gendarmen beschermd werden Maar even verder verklaart het Rexistische blad De dag zal komen dat van Zeeland onder de bewaking van de politie zal worden geplaatst, maar het zal dan niet meer te Boschvoorde wezen het zal te Sint Gillis zijn. in een weinig zegevierend kasteel en waar men niet weggaat als men wil. V. N. V. contra Verdinaso. De Verdinaso-leider Joris Van Severen heeft de op stellers van het V. N. V.-orgaan Volk en Staatvoor lafaards uitgescholden. Maar dezen hebben met de volgende lieftalligheden in hun blad geantwoord Van lafhartigheid gesproken, zouden we eens willen weten wie van ons of van Van Severen het lafhartigst is. Maar hierom gaat het niet. want dergelijke vuilig heden raken ons niet. Waarom het wel gaat is, het feit dat dergelijke zotspraat geciteerd wordt door de frans- kiljonische bladen En zoo kennen we meteen het doel van den fameuzen verdinaso het is er hem alleen om te doen nog eens door de bladen geciteerd te worden en daarom ziet hij zich wel verplicht anti-Vlaamsch j proza uit te kramen. Daaruit blijkt overduidelijk dat het nog steeds niet pluis zit tusschen de V. N. V.ers en de mannen van Verdinaso. Komt er nieuwe twist in de Katholieke rangen P «De Courant» gaat niet akkoord met «De Standaard», die blijkbaar voor het federalisme, de bestuurlijke scheiding in België, optreedt. Het blad meentHet gaat niet op de staatslieden aan te zetten dit probleem met moed en durf aan te vatten als men zelf nooit dui delijk positie heeft gekozen omdat men de geit en de kool wil sparen, in casu van den eenen kant de massa der lezers, die voor federalisme niet veel voelen, en van den anderen kant bepaalde verdoken sympathieën. Dit is duidelijk en onmiddellijk door eenieder te be grijpen. Veel woorden om rond den pot te draaien en niets te zeggen. Dat zal wel dichter bij de waarheid zijn. Talrijke wetsontwerpen werden ge stemd. De volgende wetsontwerpen werden door de meer derheid in de Kamer aangenomen 1. het wetsontwerp tot handhaving in sommige gevallen van den verplichten leertijd tot den leeftijd van 16 jaar. 2. het wetsontwerp tot verlenging van een nieuw tijdperk van zekere overgangsbepalingen van de wet van 15 Juni 1935. houdende het taalgebruik in gerechts zaken. 3. het wetsontwerp tot wijziging van artikel 22 van de wet tot regeling van het lager onderwijs. 4. het wetsontwerp, houdende wijziging van de wet van 2 Augustus 1932. gewijzigd bij Koninklijk Be sluit van 10 Januari 1935 en van 22 Oktober 1937 en waarbij de regeering ertoe gemachtigd wordt den goe den afloop te waarborgen van verrichtingen van den uitvoerhandel. 5. het wetsontwerp tot wijziging voor 1938 van zekere bepalingen betreffende het provinciaal en het gemeentelijk belastingswezen. 6. het wetsvoorstel tot algemeene uitbreiding van het betaald verlofzoowel tot de ondernemingen met minder als met meer dan 3 arbeiders. De toepassing op de landbouwbedrijven werd echter verworpen. De Senatoren stemden het budget van Koloniën, en de belasting op de brouwerijen. Talenkwestie in het Leger. De verdere bespreking van de talenkwestie in het leger verwekte heftige incidenten tusschen de Walen en Vlamingen in de Kamer. De verslaggever heer Van Hoeck herinnerde eraan dat de Kamer vroeger besloten had van de hoogere officieren de kennis der beide talen te eischen. Veel Walen hebben zich echter tegen deze bepaling gekant. Daarom heeft de bevoegde Kamerkommissie in haar zitting van 14 Juni. op voorstel van den minister van Landsverdediging een belangrijke wijziging aanvaard. Van af den graad van majoor, zou de kennis der tweede taal geëischt worden, en niet meer de grondige ken nis zooals in den oorspronkelijken tekst te lezen stond. In een levendige bespreking waarschuwde heer Jen- nissen tegen het Vlaamsch imperialismeen verze kerde dat Wallonië desnoods de handschoenen zal op rapen.» Generaal Denis blijft een warm partijganger van de tweetaligheid voor de hoogere officieren, en be toogt dat de regeling door hem voorgestaan de Waal- sche officieren geenszins zal benadeelen. De Heer Truffaut wenscht dat in de zuiver Waalsche een heden enkel de kennis van het Fransch van de officieren zou worden gevergd. Trouwens ook gene raal Denis kent geen Nederlandsch waarom eischt hij het van de anderen Eerste Minister Spaak wil het voorstel Truffaut na der onderzoeken, zegt dat hij generaal Denis echter steunt, en vraagt dat de Walen zich ondertusschen zou den bedenken. De zaak Grammens. Grammens verscheen andermaal voor de Boetstraf felijke Rechtbank, waar hij voor de zooveelste maal moest terechtstaan wegensAanduidingstabel in het Justitiepaleis beschadigd, verminkt of vernield te heb ben te Gent op 7 Juni 1938. De heer Grammens werd veroordeeld tot één maand gevangenis en tot het beta len van 1725 frank schadevergoeding aan den Staat met lijfsdwang van 13 dagen. Zooals de heer Grammens geboeid werd binnengeleid tusschen twee gendarmen, werd hij ook geboeid terug naar de cel gebracht. Nationale Crisisbelasting. De wet tot wederinvoering van de nationale crisis belasting werd in het Staatsblad van 25 Juni afgekon digd. De belastingspercentages zijn A. Op de Bedrijfsinkomtsen 1.5 wanneer het belastbaar inkomen minder dan 15.000 frank bedraagt 2 van 15.000 tot beneden 25.000 fr. 2.5 van 25.000 tot beneden 50.000 fr. 3 van 50.000 tot beneden 100.000 fr. 3.5 van 100.000 tot beneden 150.000 fr. Alle inlichtingen te bekomen aan bovengemeld adres. DOORLOOPENDE CURSUS. Alle leerlingen worden afzonderlijk ingewijd. (722)5 1938 Met de welwillende medewerking van het Stadsbestuur, de Inwoners van Sint-Pieterswijk en Bijzonderen Zondag 17 Juli, GROOTE VELOKOERS, met de wel willende medehulp van de Ypersche Wielrijdersclub 60 km. voor Beginnelingen, oude Juniors uitgesloten. 600 fr. prijzen en verscheidene premiën. Om 2 uur stiptPRIJSKAMP IN 'T LUNVISSCHEN, gegeven door de Majoorvisschers, gesteund door de Feestcommissie van St-Pieterswijk. 100 fr. orijzen. GROOTE CHINEESCHE SCHIETING, bij Emile Claeys. Café du NordRijsselstraat. 188. Begin om 2 i uur. 300 fr. prijzen. Van 8 tot 10 i uur, in de Arthur Merghelynckstraat VOLKSBAL. Om 10 1 uur, aan de RijsselpoortPRACHTIG VUUR WERK. Maandag 18 Juli, om 1 1 u., Rijsselstraat (Nazareth): GROOTE PRIJSBOLLING VOOR DF. VROUWEN in de TROU-MADAME. Prachtige prijzen in waarde. Inleg 50 centiemen. Om 4 1 uurZAKLOOPING in de Pateelstraat 75 fr. prijzen. Om 5 l uur GROOTE VELOKOERS voor beginne lingen beneden de 18 jaar. eenzelvigheidskaart ver- eischt. 30 maal de ronde van Rijsselstraat. Lom baardstraat. Arsenaalstraat. Kanonweg. 300 frank prijzen. Om 6 1 uur, in de HondstraatKOSTELOOZE TROT- TINETTENKOERS voor kinderen beneden de 12 jaar. 75 frank prijzen. Om 8 5 uur CONCERT door de Harmonie Ypriana. Om 9 t uur, Au repos des Lillois bij Dehollander August, (zonder medehulp van het Feestcomiteit) KOSTELOOZE ZANGPRIJSKAMP. 100 fr. prijzen. De inwoners van Sint Pieterswijk worden vriendelijk verzocht hunne huizen te willen bevlaggen. 4 wanneer het belastbaar inkomen 150.000 fr. of meer bedraagt. B. De Nationale krisisbelasting verschuldigd naar rato van de inkomsten uit belegde kapitalen, wordt gevestigd terzelfdertijd en volgens dezelfde modalitei ten als de mobiliënbelasting verbonden aan deze in komsten. en geïnd volgens onderstaande aanslagper centages 1 r'c wanneer de grondslag lager is dan 25.000 fr. 2 wanneer de grondslag gaat van 25.000 tot bene den 50.000 fr. 3 wanneer de grondslag gaat van 50.000 tot beneden 100.000 fr. 4 wanneer de grondslag gaat van 100.000 tot be neden 150.000 fr. 4.5 wanneer de grondslag 150.000 en meer bereikt. De belasting mag. niettegenstaande alle anderslui dende overeenkomst, op de belastbare inkomsten wor den ingehouden C. De nationale krisisbelasting schuldig naar rato van de inkomsten uit onroerende eigendommen wordt gevestigd tezelfdertijd en volgens dezelfde modalitei ten als de grondbelasting. BUITENLAND De Burgeroorlog in Spanje. Opnieuw werden twee Britsche koopvaardijschepen door de Nationalistische luchtmacht gebombardeerd De twee schepen lagen in de Spaansche wateren. Er waren thans zes dooden en verschillende gekwetsten te betreuren. De verontwaardiging in de politieke krin gen is algemeen. Na de bewogen debatten in het Lager huis. is het zoo goed als zeker dat de spanning nog zal toenemen. Het feit dat de Italiaansche pers nu een paar dagen geleden schreef dat Republikeinsche vlieg tuigen Majorca niet mogen aanvallen, en dat in dit geval Majorca zal worden beschouwd als Italiaansch bezit, heeft eveneens de geprikkelde stemming in Lon den verhoogd. Intusschen gaat de strijd verderaan weerskanten worden kleine overwinningen gesigna leerd. de niet-inmengingskommissie ziet nog steeds geen uitweg, en het gevaar voor internationale verwik kelingen blijft bestaan. De kans op wapenstilstand is nu nog zeer gering Er wordt gemeld dat nu beroep gedaan werd op vijftigduizend Marokkanen, teneinde de Duitschers en Italianen in generaal Franco's leger te vervangen. Reeds tienduizend Marokkanen werden uit Ceuta naar het opstandig gebied gezonden. Zij ont scheepten te Cadix en te Algesiras. De Oorlog in het Oosten. In een onderhoud met de pers heeft de Japansche premier Konoye een waarschuwing voor de Japansche natie uitgesproken, en verklaart dat de Chineesch- Japansche vijandelijkheden nog verder zullen gerekt worden. Naar verluidt zouden de Chineezen de dijken van het groot kanaal van Chao-Kan-Ha op honderd kilometer van Nanking doorgestoken hebben. Daar dit kanaal zich bevindt in het door de Japanners bezette gebied, zou men hier te doen hebben met het werk van Chi- neesche guerrilla-benden. /ervolgingen tegen de Oostenrijksche joden. óór 1 Juli moeten alle Arischeondernemingen in Oostenrijk hun Joodsch personeel tot op den laat sten man ontslaan, volgens een opdracht die het Duit- sche Arbeidsfront aan de nationaal-socialistische ar beidsdiensten in Oostenrijk heeft gegeven. Ook de markten in Weenen werden geheel van Joden «ge zuiverd». Alleen in de Joodsche wijken van Weenen zullen een paar Joodsche winkels mogen blijven be staan, die alleen Joodsche klanten mogen bedienen. Er zijn echter nog altijd een kleine tweehonderd duizend Joden in Weenen. Bij verordening van den Weenschen pohtie-president is het de Joden verboden nog de Ween- sche parken en plantsoenen te betreden. Maar de ver- volgingen bepalen zich niet alleen tegen de Joden. Immers volgens de Nachtausgabeheeft Himmler alle katholieke studentenorganisaties ontbonden. Ver schillende Oostenrijkers trachten nu nog steeds naar Engeland uit te wijken °e ,°nttvredfaheid over Hitler in Oostenrijk schijnt onrustwekkend toe te nemen. Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4