DE KORTRIjKSCHE ONDERLINGE Var»de l anoitte's Koffses zijn de beste! Emballagepapier 5 Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. TOERISTISCHE KRONIEK ZWEMKRONIEK OÜIVENMAATSCHAPPIj DE ZON IN ROLLEN Heeft onze Ploeg kans in de Ronde van Frankrijk tv WWMWIWWWWWWWWWWWkWWtW Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Pol isvoorwaar den Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan .de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VELRNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Wij willen vandaag even de aandacht vestigen van onze lezers op een paar punten waarvoor men ons wat opheldering en inlichtingen vroeg. De Achensee 90 meter boven den zeespie gel en 400 m. boven het Inndal gelegen trekt vooral in den zomer vele bezoekers van wege het landelijk idyllisch karakter der omstreken en den lagen prijs der hotels. Dit berggebied ligt in Tirol, vlak bij het Zuid-Beiersche hooggebergte, ooste lijk van Garmisch-Partenkirchen. Het meer is 9 km. lang, gemiddeld 1 km. breed en behoort tot de mooiste en grootste van de Tiroolsche Meren. Het gemakkelijkst bereikt men Achensee van station Jenbach aan de groote spoorlijn Inns- brück-Wörgl. Achensee biedt veel gelegenheid tot roeien, zwemmen, enz. De gunstige klimatolo gische verhoudingen aldaar zorgen er voor dat het er ook in felle zomersche hitte aangenaam is, terwijl het water er gemiddeld tusschen 18 en 20 is. Een lezer vroeg ons een autotocht van België uit naar Nederland voor een vijftal dagen. Wij geven hier onderstaand het schema van zulk een route. De tusschen haakjes geplaatste cijfers ver melden het aantal km. gerekend van af het be gin der etape. Deze autotocht voert door de mooiste gedeelten van Nederland, de provincies Noord-Brabant langs Eindhoven (industrieel centrum) en Limburg, het zeer oude Nijmegen en vervolgens door den Achterhoek en over een uniek deel van de Veluwe naar Zwolle. Na een zwerftocht door de provincie Gelderland gaat het op Utrecht aan, dan door het Gooi naar Am sterdam. om over Den Haag en Rotterdam terug te keeren. Er is voldoende tijd om alles onder weg rustig te bekijken, ook de groote steden. 1" Dag Antwerpen Breda Tilburg (71) Eindhoven Weert Roermond (129) Venlo Nijmegen (214) Arnhem (233). 2' DagArnhem Zutfen Lochem (58) Terborg Doetinchem Doesburg Dieren Loenen Apeldoorn (165) Elspeet Epe Zwolle (233). 3e Dag Zwolle Oldebroek Harderwijk Amersfoort Ede Wageningen Rhenen Amerongen Doorn Zeist Utrecht Bilt- hoven Soestdijk Baarn Amsterdam (220). 4' Dag Amsterdam Haarlem Noordwijk- aan-Zee Wassenaar Den Haag Delft Rotterdam Dordrecht Breda Antwer pen (194). Zooals men ziet kan men er den eersten dag nog wel de tocht Ieper-Antwerpen bijnemen. Ook desgevallend voor den vierden dag. Alle wegen voor dezen tocht kunnen gevolgd worden op een degelijke kaart uitgegeven door de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Den Haag die gratis alle mogelijke inlichtingen over Nederland verschaft bij een voudige navraag. Reysiger. o BERICHT AAN DE LEDEN VAX DE YPRES SWIMMING CLUB. Nu de Zwemkom open is. zullen de trainingen her nemen zooals vroeger, t. t. z.den Dinsdag en Donder- dagavond van 7 tot 8 uur. We hopen dat al degenen. die hun lidkaart ge\\ eigerd hebben, om reden dat de J Zwemkom niet open was. er thans zullen aan houden, zich zoo haast mogelijk in orde te stellen. De kaarten kunnen bekomen worden in het Buffet der Zwemkom, evenals bij den Secretaris. Roger Demey. Meenen- straat, 26. De Iepersche zwemmers beginnen zich te onderscheiden Niettegenstaande het gemis aan training, zijn er al een paar onzer zwemmers die de aandacht op zich trok ken door een puike verrichting in de Zwemfeesten van Ronse en Vive St-Elooi. Te Ronse, wisten Coeckelbergh en Ossieur, zich vier den te plaatsen in de halve finaal der 100 meters school slag. terwijl Louis Mion zich 4' wist te plaatsen in de 100 meters vrije slag, en derde in den duikelwedstrijd. Te Vive St Elooi, boekte Daniel Sedeyn een prachtige tweede plaats in de 50 meters vrije slag. Hij werd slechts van 1/5 seconde geklopt door den befaamden Declercq van Kortrijk. Proficiat Daniel Roger Demoor palmde na harden strijd de derde plaats binnen in de 25 m vrije slag voor kadetten. Doet zoo voort, hé Roger De Wiater-JPolomatch, die betwist werd tusschen Kortrijk en Roeselaere. versterkt met leper, werd door de Kortrijkzanen met 8-3 gewonnen. Tot ontlasting van onze mannen moet evenwel gezegd worden, dat ze schier alleen stonden om de match te betwisten, daar ze boven de anderen uitblonken. De drie doelen wer den gemaakt door de drie Ieperlingen. wat wel bewijst, dat ze de besten der ploeg waren. Aan de rust was de stand reeds 4-1. Het doel voor ons werd door A. Le- fevre aangeteekend. Na de rust wisten Daniel- Sedeyn en Albert Lefevre ieder nog een maal den bal in het net te jagen. Rogisa. gevestigd bij Oscar Moleiu-Giliioen. Statiestraat. UITSLAG DER PRIJSVLUCHT UIT POITIERS van Zaterdag 25 Juni 1938 Snelheid eerste duif 1171.08 m, 1. Hallemiez G., Oostende. 2. Vandamme C., Ou denburg. 3. Cauwelier. Adinkerke. 4. Tavernier. Ghistel. 5. Ingelbrecht C., Oostende. 6. Buyse R.. Hooglede 7. Devreeze. Ghistel. 8. Hallumiez G., Oostende. 9. Vlamynck Remi. Wercken. 10. De- jaeghere Arth.. Kortrijk. 11. Vanderespt Ch.. Oosten de. 12. Matthys. Vichte. 13. Bourgeois F., Iseghem 14. Vanhitsenburg, Oudenburg. 15. Blic Oscar. Ypei'. 16. Sanders. Eerneghem. 17. Heytens, Thielt. 18. Devliegher Omer. 19. Kesterman, Oostende. 20. Vandecasteeie. Oostende. 21. Vanroose, Eerne ghem. 22. Vanhee E.. 23. Bossaert, Poelcapelle. 24. Maerschalk Mare., Eerneghem. 25. Lobeau E., Komen. 26. Derdaele E.. Woumen. 27. Catrysse geb.. Moere. 28. Lelong J., Voormezeele. 29. Ver- maut Jul., Wevelgh. 30. Decreus M., Poperinghe. 31. Desaver. Wulpen. 32. Verbrugghe C„ Ouckene. 33. Verhoest. Beveren. 34. Pauwels. Middelkerke. 35. Lamote Léop.. Mouscron. Snelheid laatste duif 1087.55 m. PRIJZEN VAN DE BONS Snelheid eerste duif1086,45 m. 1. Stamper Jules. 2. Vandevelde Jul. 3. Van derespt Jul. 4. Descheemaeker G. 5. Deschee- maeker. 6. Verdure Remi. 7. Verdure Remi. 8. Masureel. 9. Josson Omer. 10. Vancauwenberghe. 11. Brouckaert J. 12. Bosteel. 13. Duguffroy G. 14. Fretin Antoine. 15. Rouselle Arthur. 16. Vanelslander. 17 Develter Ach. 18. Sigiez Hubert. 19. Vandamme. 20. Dewaele. 21. Deroubaix. 22. Vanhecke Hon. en Pryon Marcel. Snelheid laat ste duif1065.25 m. UITSLAG DER 3' SYNDIK. VLUCHT UIT ORLEANS van Zondag 26 Juni 1938 Snelheid eerste duif 1191,35 m. 1. Vansteenlandt G.. Zarren. 2. Lesaffre Jul.. Komen 3. Blic Oscar. Brielen. 4. Vansteenlandt Gerard. 5. Speybrouck Remi. Yper. 6. Willemyns Cyr Ghel. 7. Vanderhaeghe Victor. 8. Tommeleyn Ëd.. Yper. 9. Desmet Charles. 10. Reynaert Silv. 11. De- ryeke René 12. Molein Georges. 13. Molein Remi. 14. Derycke René. 15. Weydooghe Cyr. 16. Van- derjeught Hector. 17. Vanderhaeghe Victor. 18. Vanderhaeghe Vict. 19. Vansteenlandt G.. Zarren. 20 Debbaut René. Dixm. 21. Lemahieu Ger., Yper. 22. Vandoorne Karei. 23. Molein Remi. Yper. 24. Ossieur Edouard. 25. Claeys Ger.. Becelaere. 26. de Vinck Pierre. 27. Vanhove Emiel, Houth. 28 Molein. Yper. 29. Wagnon A.. Comines. 30. Mo lein Remi, Yper. 31. Vanderhaeghe V.. Yper. 32. Tommeleyn Edouard 33. Molein Remi, Yper. 34. Vandenhove E. 35. Speybrouck Hil. 36. Claeys Gerard. B. 37. Molein Floris. Yper. 38. Ghestem Wambrechies. 39. Liefhooghe Geb. 40. de Vinck Pierre 41. Vanderhaeghe Victor. 42. Taillieu Odile. 43. Desmet Charles. 44. Speybrouck Hil. 45. Bossaert Cam. 46. Lesaffre Jules. 47. David J.. Comines. 48. Brouckaert J Snelheid laatste duif1087.78 m. TF KOOP TKR DRUKKERIJ DT'MORTIFP en wacht met zelfbetrouwen den slag af Kint daarentegen zegt dat de sterkste renner uit de laatste Ronde Vicini was, maar dat hij ook zoo dom is als hij groot is, dit wil zeggen dat hij nooit goed weet waar hij zijn krachten moet gebruiken, wat in dien koers van groot belang is. Wij gelooven dus dat 't zal gaan tusschen de Bel gische ploeg en de Italiaansche, al heeft Sylveer Maes op ons het meest vertrouwen gemaakt misschien wel door dat beetje eigenliefde dat hij een der onzen is, maar zeker omdat wij weten met hoeveel zorg hij zich heeft voorbereid. Albert Bafcop. Nu er zooveel gesproken en geschreven wordt over de Ronde van Frankrijk vragen wij 't ons af waarom wij ook niet op onze beurt er een woordeke zouden mos gen over reppen. Het is een feit dat zoo vast staat als een rots in 't water dat, van al de koersen van ,'t jaar. de Ronde van Frankrijk den wedstrijd is waarnaar de meeste belangstelling uitgaat, zoowel van het publiek als van de renners zelf en van dien kamp die een maand duurt, heeft men zelf een natiestrijd gemaakt, een gevecht van land tegen land en bij ons. zoowel als in Frankrijk en in Italië, komt het er niet op aan wie er wint als het maar een is uit eigen volk Vroeger ging het merk tegen merk, nu gaat het tus schen ras tegen ras. 12 Renners worden tegen elkaar opgejaagd en van die 12 renners wordt er na eenige ritten den kopman aangeduid en de andere deelnemers die geen kans meer hebben op de eindoverwinning moeten zich in den dienst van hun Chef d'équipezetten en gehoor zamen aan de bevelen van den technischen leider en de hand die de deelnemers onderling moet verbinden is des te sterker omdat hij komt van een persoon die zegt: ik ben de vertegenwoordiger van onze moeder... de Belgische Wielrijdersbond en zoo ge dat werk niet wilt verrichten dat wij u opleggen, zullen wij later ook over uw lot beslissen En in dien strijd van ras tegen ras wordt ieder volk meegesleurd, zelfs diegenen die niet veel voor sport voelen, kijken graag naar de Ronde van Frankrijk en ze vergezellen die jongens aiover de hooge toppen van de Pyreneën en van de Alpen met dat beetje eigen liefde .vaardoor ieder mensch aangetast is en met de zekerheid dat de zonen van hunnen grond de sterkste zijn Dat hebben wij verleden jaar best geleerd toen de Belgische renners in blok opgaven omdat er hun onrecht werd aangedaan en omdat ze in die omstandigheden hebben willen zwichten voor een vernederende neder laag. Toen ging er in ons land een storm van protest op en iedereen riep wraak om het onrecht dat onze jongens werd aangedaan. Ware het in diplomatieke middens gebeurt, er zou daar zeker een oorlogsverkla ring opgevolgd hebben omdat men in die middens... aan het onrecht maar moeilijk den kop kan bieden Daar heeft de zuivere opvatting van de sport er veel, zeer veel onder geleden. De sport moet gaan om het meesterschap van de beste en van de sterkste, niet van een groep renners waarachter er een heel volk staat, omdat de sport geen grenzen mag kennen. Dat is nu ook de leelijkste kant van de Ronde Maar vermits het nu zoo is, moeten wij maar mee in den stroom en zullen wij maar de vraag stellenheeft onze ploeg kans op de eindoverwinning Er is in de laatste dagen zooveel geschreven geweest over onze ploeg dat ge 't op den duur niet meer zoudt weten of zij goed of slecht is, de eenen meenen van ja en anderen van neen. De waarheid is dat 't niemand van te voren weet hoe de ploeg zal marcheeren en bij zonderlijk voor Masson, Walschot en Lauwers, de nieuwelingen in 't vak. is dit een raadsel, want 't zijn nog niet altijd de grootste kampioenen die de grootste rondemannen zijn Dat hebben wij gezien aan Ronsse, Hardiquest, Danneels en Romain Gijssels die ook eens de kans kregen en ontgoochelden, 't Gebeurt vaak dat renners waarop men min rekent zich best bij dat werk aanpassen. Verleden jaar toen Vissers aangeduid werd. keken de menschen zich met verbazende oogen aan en vroegen zich afwaar ze die nu uitgehaald hadden. Maar die Vissers werd een echte veropenbaring en naast Sylveer Maes de beste onzer deelnemers Een renner hadden wij zeker in de ploeg willen zien Lucien Vlaemynck. waarin er een besten rondeman steekt en die het nog door zijn overwinning in de Ronde van Luxemburg bewees. Storme had er mis schien ook op zijn plaats geweest. Wij vragen 't ons af wat Neuville er komt verrichten, wij weten wel dat hij zijn plaats te danken heeft aan zijn overwinning in de Ronde van België, maar wij weten ook dat die Neuville reeds tweemaal de Ronde betwistte en er tel ken jare met een mager getuigschrift van terugkeerde. Maar toen Miel Decroix, twee jaar geleden diezelfde Ronde van België won, keek men niet eens naar hem om hij kwam nu ook van zoodanig ver. Maar men keek ook naar hem niet toen de B. W B. dat jaar de rondemannen hulde bracht, Sylveer Maes met zijn overwinning in de Ronde van Frankrijk, Gust Deloor in deze van Spanje en Garnier in Zwitserland, toen werd Miel thuis gelaten en wij weten dat er toen in de streek een gemonkel van misnoegdheid werd waarge nomen en wij hebben 't ons toen afgevraagd of de ren ners uit onzen Westhoek van West-Vlaanderen te Brus sel niet aanzien werden als de Vlamingen na den oor log als miskende burgers Niettegenstaande dit vinden wij dat de ploeg op pa pier er niet slecht uitziet en moest men vragen wie er de meeste kans heeft op de overwinning, dan zouden wij zeggen Sylveer Maes die wellicht nog nooit zoo goed gereden heeft als terdage en Vissers die zich met zorg voorbereidde en van wien wij nu wel uit de «schole» willen klappendat hij in de laatste dagen ernstige kandidaat was om uit de ploeg te worden genomen ten voordeele van Pirmez. Van Vervaecke weten wij dat hij vast en zeker goed zal riiden maar winnen gelooven wij niet zoo erg, om dat hij wat onregelmatig is en omdat iemand die de ronde wil winnen alle dagen moet kunnen zeggen vandaag zal ik weer met de besten meekunnen. Dis- seaux zal ook ëen eerste planrol vervullen, maar hij schijnt een beetje passief en kan zich maar moeilijk met al zijn krachten aan de ploeg geven. Dat zullen waarschijnlijk onze vier beste vertegen woordigers worden. Bij de Franschen zullen Magne en Goasmat de sterkste zijn en onze geduchtigste tegen strevers de Italianen met Bartali en Vicini Vervaecke gelooft noch in Bartali. noch in Vicini en meent eerder dat een ander Italiaan, die niet zooveel roem rond zijn naam draagt, wel de anderen in de s.-iiaduw zou kunnen stellen. Sylveer Maes vindt dat Bartali de grootste vijand zal zijn als hij klimt lijk verleden jaar zegt hij dan zal hij ons allen te sterk zijn op de bergen, maar zal hij wel nog zoo goed klim men En als hij het wel doet, meen ik toch dat onze ploeg de sterkste zal zijn en dat ik op die hulp zal mo gen beroep doen wat met Bartali niet het geval zal zijn omdat hij meermalen alleen zal staan, ik sta paraat •Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5