Cinema Coliseum n.v. L'Arige des Ténèbres Sabotage - Bedreiging - B. PRUM- Omstreeks 11 Juli 1302 Het korporatieve rijke Vlaanderen van .veleer. Tweedracht. Klauwaarts en Leliaarts. Fransche ploertenstreek. Fransche overheersching. De Brugsche Metten. lacoo van Chatillon. Vlaanderen's oostand. Filip de Schoone schuimbekt van woede. Slag der Gulden Sporen. Nieuwe strijd. De Vlamingen toch in de doeken gedaan. DE ENGEL DER DUISTERNIS De huidige beteekenis van 1 I Juli-vie- ring. Surmontstraat, 4 IEPER VLAAMSCHE TOERISTENBOND HUISMOEDERS Spaart de ledige zakken der LUX CHICOREI YPRIANA. Tuindag week zullen er geschenken uitgedeeld worden. Tijdens de MESDAMES Conservez les emballages de la CHICORÉE LUX YPRIANA. Pendant la semaine de la Tuindag, des cadeaux stront distribués. :iranrc HISTORISCHE BIJDRAGE Omstreeks de jaren 1300 hadden stielmannen, die zich reeds verscheidene jaren in vakbonden vereenigd had den. Vlaanderen tot een der meest bloeiende gewesten van Europa gemaakt. Ih het gansche Vlaamsche land heerschte rijkdom en welvaart. Gent bloeide onder het bestuur der XXXIX leper was het middenpunt der lakenfabrieken en telde evenals Gent en Brugge twee honderdduizend inwonersBrugge, het Venetië van het Noorden, was de wereld door vermaard, en het centrum van 32 vreemde landen, die er hun waren te koop brach ten Torhout, door het slot van Wijnendale, de ver blijfplaats der graven van Vlaanderen, had de ver- maardste jaarmarkt, en lokte weken lang duizenden en duizenden kooplieden uit gansch Europa Ik had het Brugge der XIV1' eeuw willen zien. zegt de heer C. J. Hansen in zijn Reisbrieven,toen hon derdvijftig vergulde en bevlagde schepen, onder het gejuich der zeelieden aller kusten, op éénen dag de haven binnenzeildentoen de kooplieden der Hanze zich herwaarts begaven, om de belangen des bonds te regelen en zich te volmaken in dezelfde Dietsche tale, die nog zoo vloeiend op de lippen der Bruggelingen zweeft. Neen. Johanna van Navarra was hier alleen niet koninginne Die burgers konden hunne huizen van boven tot omlaag met damasten kleeden en goudborduursels be hangen, en hunne dochters waren wel inderdaad ko ninginnen, de dochters dergenen, die de macht en de waardigheid hadden om als vorsten te gebieden Ik hadde Brugge willen zien op eenen verjaardag des Sporenslags, bij voorbeeld, als wanneer de noeste wever zich op de markt met den koopman der Oost zee onderhield, en den rijk getooiden Italiaan aan zijn zijde verdrong. Ik hadde die bonte kleederdrachten willen zien. en die volkskreten willen, hooren, alswanneer de schoonste beiaard der Middeleeuwen van den hoogen halletoren een opwekkend zegelied in welluidende klanken over dien gemengden volksstroom liet heenvlotten. O wan neer de Bruggeling dan zong het daghet in het Oos ten, dan moest de Oosterling wel antwoorden maar de Zon praalt in het Westen. Jawel het Vlaanderen van weleer was het wereld paradijs, waar weelde en overvloed heerschten. Doch te midden de algemeene welvaart vlamde weldra afgunst en haat op tusschen de verschillende volksklassen. Immers de werklieden, de burgerij, die machtige ambachtsgilden vormden, eischten met recht en rede toezicht op het duistere beheer der gemeente gelden, en wilden hun aandeel in het bestuur. De ede len anderzijds, die steeds tot eigen profijt oppermach tig bestuurd hadden, waren nijdig en ontevreden omdat de burgerij door handel en nering rijk geworden was. en hoe langer hoe meer een gevaar vormde voor hun bestuur. De edelen weerden opzettelijk alle ambachts lieden uit het bestuur, bleven de gemeentelijke schat- penningen naar willekeur misbruiken, streden onder duims om hun voorrang op de arbeidersklas te behou den. Aldus kwamen er in Vlaanderen twee volksgroepen tegenover elkaar te staan. De ambachtslieden schaar den zfch eensgezind rond den volksgezinden graaf GWIJDE VAN DAMPIERE, met den Vlaamschen leeuw tot zinnebeeld, en noemden zich naar de klauwen van den leeuw Klauwaarts De edelen riepen heimelijk de hulp in van Filip de Schoone, den Franschen ko ning, en heetten zich de Leliaarts naar het wapen- teeken der Franschen dat gouden leliën op een blauw veld vertoonde Filip de Schoone. die de welvaart van Vlaanderen kende, was ten zeerste tevreden over de door de Le liaarts ingeroepen hulp. Immers hij droomde reeds lang over een mogelijkheid om Vlaanderen in te pal men. De gelegenheid bood zich nu aan. Zijn taktiek was echter zeer ploertig. Hij vernam dat Graaf Gwijde zijn dochter Philippine ten huwelijk beloofd had aan den zoon van den Engelschen koning, Edward I. Daar Filip de Schoone, peter was van Philippine, noodigde hij den graaf uit met zijn dochter, om hem te komen bezoeken en afscheid te nemen, vooraleer zij naar En geland vertrok. De graaf vertrok naar Parijs om. te goeder trouwe, gehoor te geven aan de uitnoodiging van den koning. Maar hij werd met geheel zijn gevolg gevangen genomen en in den Louvre opgesloten. Kort daarop werd Vlaanderen bij Frankrijk ingelijfd, dank eerlooze vlaamsche ridders, die Vlaanderen verraad den voor Filip 's goud en beloften van eeretitels en goederen. Vlaanderen werd door Fransche soldaten bezet. De leiders der Klauwaarts die niet gevlucht waren, werden in torens opgesloten of uit de steden verbannen. De Le liaarts bleven medeheerschen in Vlaanderen. In Mei 1301 bezocht Filip de Schoone met zijn trot- sche gemalin, Joanna van Navarra, en een langen sleep hovelingen het laffelijk ingepalmde Vlaanderen. Hij stelde Jacob van Chatillon, oom der koningin, als alge meen landvoogd in Vlaanderen aan. Maar deze matigde zich zooveel aan, was zoo barsch en geldzuchtig, en verbitterde de bevolking zoozeer door overdreven be lastingen, enz... dat de mannen der Brugsche gilden het niet langer wilden verduren. Jan Breydel, deken der beenhouwers, en Pieter de Ccninck. deken der wevers, brachten het volk in op stand. In den nacht van 18 Mei 1302. drongen vijfdui zend Bruggelingen, op het uur dat men in de kloosters de Metten (morgenzangen) zong. de woningen der Fran schen binnen, en vermoordden alwie niet e Schild ende Vriendmet Vlaamschen tongval kon zeggen. 4500 Franschen werden 'aldus gedood en 800 gevangen ge nomen. Dit bloedbad heette de Brugsche Metten, Jacob van Chatillon kon in de vermomming van een priester met zijn kanselier Pierre Flotte de stad te paard ontvluchten. Maar nabij de Smeepoort werden ze herkend. Chatillon's paard werd doodgeschoten, doch zijn schildknaap hielp hem op het zijne. Hij zwom door de vesting. Zijn schildknaap verdronk. Zij vluchtten in allerhaast naar Frankrijk, waar zij de uit moording aan den koning Filip de Schoone vertelden. Drie a vier dagen na de bloedige weerwraak der Vlamingen te Brugge, verscheen aldaar Willem van Gulik, neef van graaf Gwijde's kinderen. Daar stelde hij zich aan het hoofd van de Franschhatende Vla mingen, en maakte zich weldra meester van Oostende, Nieuwpoort. Veurne, de omstreken en het slot van Wij nendale, waarin de Franschen zich ter verdediging te ruggetrokken hadden. Toen Filip de Schoone de bloedwraak der Klauwaarts vernomen had. schuimbektehij van woede. Dade lijk gaf hij aan al zijn leenmannen, aan al zijn ridders bevel onmiddellijk hun onderdanen ten strijde op te roepen, om de Vlaamsche opstandelingen te gaan over vallen, neer te slaan, den geleden hoon in hun bloed uit te wisschen, en Vlaanderland tot een wildernis te vernielen. Het Fransche leger, dat op Vlaanderen afgestuurd werd. was vijftigduizend man sterk, en stond onder het bevel van Artois. Het marcheerde, met groote dag reizen naar Rijsel. en trok zonder tegenstand vooruit tot Kortrijk, alles uitmoordende en ten gronde toe ver brandende. De Fransche ridders werden overmoedig zij dachten de Vlamingen lompers, die bij den eersten stoot gemakkelijk zouden neer te sabelen zijn. Maar twintigduizend Vlamingen wachtten op den Groeningerkouter, bij Kortrijk, den vijand af... vast beraden te strijden op leven en dood. Het was in den morgen van 11 Juli 1302. Een kleine beek. welke een moerassige weide door liep, scheidde de twee legers van elkander af. Een dikke mist hing over de landerijen. In hun overhaast de Vlamingen neer te kappen, wilden de Fransche rid ders, in vollen draf door die beek rennen. Maar het zwaar gewicht van hun stalen wapenuitrustingen deed hun paarden diep in het slijk schieten. Toen stormde het Vlaamsche heir, onder den kreet Vlaanderen den Leeuw vooruit De Vlamingen vielen de ruiters aan. en beukten met hun zware knotsen (goedendags) op de harnassen. Zij richtten een ijselijke slachting aan 63 prinsen, meer dan 700 ridders en 20.000 voetknechten werden er gedood. De zege was schitterend aan de Vla mingen. Na het bloedbad vond men meer dan zevenhonderd gulden sporen der verslagen franschen, te midden de met bloed en slijk besmeurde lijken. Die gulden sporen werden aan het gewelf van de O. L. Vrouwkerk te Kortrijk opgehangen. Vandaar dat de Vlamingen dien heugelijken slag De slag der Gulden Sporen noemen. Maar Filip de Schoone zou zich wreken. Hij riep allen op. die bekwaam waren wapens te dragen. Hij eischte in zijn land een tiende van alle kerkelijke goederen op. de helft van het goud en het zilver zijner onderdanen, twintig procent van hun vast inkomen, vijf van hun roerende goederen, hij liet valsche munt maken, en wist aldus op weinig tijd een nieuw sterk leger op de been te brengen 20.000 ruiters en 60 000 voetknechten. Met dit leger vertrok hij op 20 Augustus naar Atrecht, en legerde nabij Vitry op de Scarpe, twee mijlen in 't Zuidwesten van Douai. De Vlamingen, tienmaal min der sterk, wachtten hen moedig af. Maar de Franschen wilden ditmaal niet het eerst aanvallen. Ook de Vla mingen bleven echter den aanval afwachten. Aldus werd er aan weerszijden getalmd. De Vlamingen, allen ambachtslieden, konden echter geen weken lang van huis wegblijven, en vrouw en kinderen zonder voedsel laten. Aldus werd er door hen, na een tijdje, bij de Franschen toenadering gezocht, van wapenstilstand en verzoening gesproken. Filip de Schoone trachtte echter nog almaardoor tijd te winnen, om de Vlamingen aldus nog toegevender te maken. Het werd eind September. Er werd niet gestreden. De legers trokken zich terug. Maar nu brak voor Vlaan deren een vervelenden tijd aan Het Vlaamsche leger moest nu ruim twee jaar lang voortdurend in het gelid zijn. Eindelijk in 1305 werd er definitief onderhandeld door het verdrag van Athis aan de Orge. Door de kui perijen en het verraad der Vlaamsche gezanten Jan van Gavere. Geeraert Van Sotteghem, Geeraert de Moor en Jan van Gulick moesten de Vlamingen die steeds overwonnen hadden strenge voorwaarden aannemen en buitengewone zware oorlogsvergoedingen betalen, om vrij te blijveno. a. 4 jaar een boete van 400.000 pond parisis (500.000 frank) en een jaarlijksche rente van 20.000 pond betalende versterkingen van Gent. Brugge, leper, Douai en Rijsel (dat toen ook nog tot Vlaanderen behoorde) moesten afgebroken worden. Dat was ergDaardoor waren de Vlamingen toch St Jacobsstraat, 30, IEPER - Telefoon leper 376 Zaterdag 9 Juli, Zondag 10 Juli, Maandag 11 Juli TWEE GROOTE FILMS Fransche productie. Als tweede Film Avonturen van den zoo gevreesden Matuscha, die meer dan een treinontriggeling op zijn geweten heeft. Nieuwsberichten ECLAIR. KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN. ■r&rsvi*) w nog op een gemeene wijze in de doeken gedaan. Maar... daardoor was Vlaanderen toch vrij, het is te zeggen het Vlaamsche Volk kon verder werken aan eigen welvaart, eigen geluk, eigen kuituur. Daardoor kon de Vlaming verder werken aan de grootheid van zijn eigen wezen. En dèt... dat is heel wat meer dan de heldhaftige overwinning van een bloedigen strijd. Aldus gaat de huidige 11 Juli-herdenking ook in eerste plaats tot een wedijver van den Vlaming die zichzelf wenscht volledig op te werken als Vlaming, met de betrachtingen van ieder ander land dat even eens zich wenscht op te werken tot den hoogsten men- schelijken kultuurtrap. 11 Juli is aldus niet de herdenking van een wapen geweld, maar de herdenking van het weleer grootsche streven van Vlamingen, die zichzelf wilden blijven, die de innerlijke waarde van hun menschheid kost wat kost wilden bewaren. Aldus zijn de Gulden Sporen voor ons geworden symbolische sporen, die ieder van ons zichzelf in de lenden moet duwen, tot verheffing van eigen innerlijke waarde. Wie 11 Juli aldus opvat sluit alle toekomstrampen uit, heeft eerbied voor alle andere volken, en dient den vrede, dient zijn eigen volk. J.V.W. IN TEGENSTRIJD MET ALLE VALSCHE GE RUCHTEN kunnen wij mededeelen dat er altijd als voorheen te bekomen zijn bij (Bij de Koeimarkt) Tel. 309 Alle slach van BEENHOUWERS ARTIKELEN, zooals DARMEN KRUIDEN MESSEN KAPBLOKKEN. ALLE MACHIENEN. IJSKASSEN en FRIGO'S merk LINDE (785) i—a am wrfffii tsssmisear" TAK IEPER Óver de grens met de fiets De vertegenwoordiger van de VTB deelt hier bij mede dat de leden en alle belangstellenden bij hem in enkele dagen tijds een fietstryptiek kunnen bekomen. Nu de vacantie aanbreekt vrage men dadelijk deze bescheiden aan. Na 15 Juli wende men zich tot het Klein Stadhuis op de Markt. Lidmaatschap Wie thans nog inschrijft voor lid voor het jaar 1938 betaalt slechts 8 Fr. en ontvangt alle num mers van Toerisme het prachtig geïllustreerd veertiendaagsch tijdschrift, van af 1 Juli. Reis naar Walcheren op 21 Juli Vertrek uit leper naar Zelzate, over Gent. Van uit Zelzate, met een mooi uitgeruste boot (twee dekken, orkest) door het kanaal van Terneuzen en over de Westerschelde naar Vlissingen bezoek aan de haven en het strand. Verder door het ka naal naar Middelburg (Donderdagsche markt kleederdrachten prachtig stadhuis) en dan naar het schilderachtige oude Veere. Deelnemingsprijs 17 Fr. voor de boottocht autoreis naar Zelzate, die zoo laag mogelijk wordt gehouden (ongeveer 25 Fr.). Inschrijven vóór 15 Juli bij den vertegenwoor diger. Na 15 Juli geen inschrijvingen meer

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3