POLITIEKE UITZICHTEN SNIICURSUS voor DAMES en JUFFERS R. PANNEKOUCKE TOERISTISCHE KRONIEK door SPECTATOR Donderdagmorgen. 7 Juli 1938. BINNENLAND Grammens vrij Heden namiddag wordt de heer Grammens vrij ge laten. Men heeft ingezien dat een langere gevangenis houding de Vlaamsche gemoederen nog meer zou op hitsen. In verband met de Grammensbeweging werd door Eerste-Minister Spaak, nu eveneens een schrijven gestuurd aan alle heeren Gouverneurs om hen te ver zoeken te willen waken op de wettelijke toepassing van het taalgebruik. Het regeeringsontwerp voor de taal kwestie in het leger aangenomen. Het Regeeringsontwerp voor de taalkwestie in het leger werd in het geheel aangenomen met 117 stemmen tegen 53 bij 4 onthoudingen. De kommunisten stem den tegen, alsook de liberalen en de socialisten van de richting Jenissen-Truffaut. Aldus moet men voortaan om tot den graad van majoor te kunnen bevorderd worden de twee landstalen kennen. Interpellaties in de Kamer. In de Kamer hadden deze week de volgende interpel laties plaats 1. De heeren DEBUNNE en HENON (Soc.) no pens de 144 miljoen, door den Belgischen Staat in naam der weggevoerden aan Duitschland gevraagd en door de herstelkommissie in 1921 bekomen, en waarvan er slechts een klein gedeelte aan de belanghebbenden werd uitbetaald De heer M. L. GERARD, minister van Fi nanciën. verzekerde in zijn antwoord dat de grieven der weggevoerden op een misverstand berusten, en dat uit een onderzoek gebleken is dat de weggevoerden meer ontvangen dan datgene waarop zij strikt gespro ken, recht hebben. 2. De heer PHILIPPART (Kath.) over «het feit of er geen aanleiding toe bestaat de Koninklijke Be sluiten te herzien tot vaststelling van a) het school geld der Rijksuniversiteiten; b) het schoolgeld der Rijks- inrichingen van middelbaar onderwijsc) de voor waarden waarin de kostelooze toelating tot laatstge noemde inrichtingen geschiedt. De heer DIERCKX. minister van Openbaar Onder wijs, doet opmerken, dat de overbevolking in het on derwijs niet door het lage schoolgeld wordt veroor zaakt. De heer MISSIAEN (soc.) meent dat het offi- cieele onderwijs geen bevoorrechting mag zijn voor de rijken, en drukt erop dat het veel logischer zou zijn de examens te vermoeilijken. Ook de heer minister DIERCKX besluitGeen financieele selektie van de leerlingen, maar een ware selektie. volgens het gehalte van de leerlingen. 3. De heer LERUITTE (rex.) interpelleerde «over de tekortkomingen van de regeering ten opzichte van de bedienden De heer DELATTRE, minister van ar beid en sociale voorzorg, wees als antwoord op de moei lijkheid om sociale verplichtingen aan de kleinere be drijven op te leggen, en dat het daardoor zoo moeilijk is iets ten gunste van de bedienden te bereiken. Besprekingen van onderwerpen in de Kamer. 1) Het wetsontwerp tot oprichting van een orde der geneesheeren, dat in den Senaat uitvoerig besproken en goedgekeurd werd, werd nu ook in de Kamer bespro ken en ongewijzigd aangenomen. 2) Het wetsontwerp over de verplichte verzekering tegen de werkeloosheid werd verder besproken. De heer KNAEPEN (rex.) is voorstander van de afhou ding aan de bron. De heer LECLERCQ (lib.) is een heftige tegenstander van het ontwerp, dat volgens hem een volmisbaksel kan genoemd worden. De heer DE LATTRE. minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, vestigde er de aandacht op dat belangrijke arbeids- groepeeringen zich tegen de afhouding aan de bron verzet hebbenen dat de huidige regeling een soort vergelijk is: indien zij na een proef van 2 jaar geen bevrediging geeft, dan zal men ze kunnen wijzigen. De heer HAUSTRAETE (Kath.) had bezwaren zoowel van technischen als van principieelen aard tegen den voorgestelden tekst. De heer VAN ACKERE (soc. en verslaggever) vond het verkeerd dat te veel punten bij Koninklijk Besluit zullen geregeld worden. Hij zou de voorkeur geven aan het stelsel van de afhouding aan de bron. want dit zou een deugdelijke waarborg zijn voor de eerlijke toepassing van de wet. Ook de heer COUSSENS (kath.) is voor de afhouding aan de bron. De heer BOECKX (lib.) vindt de wet een merk waardige vooruitgang. De heer DEVROE (VI. N.) vroeg uitstel voor de bespreking. In een volgende zitting wer den de artikelen van het ontwerp inzake verplichte verzekering tegen de werkloosheid onderzocht en be sproken Bij art. 1 verklaarde de heer minister dat de wet ook in de Kolonie toepasselijk is, en o. m. ook geldt voor de journalisten. Art. 2 bepaalt dat de wet ook op de ambtenaren toepasselijk is. Een amendement waarbij de wet niet voor het personeel der openbare diensten zou gelden werd door den heer minister en veel andere leden heftig bestreden. Er werd op gewe zen dat de ambtenaren een bevoorrechte positie be- kleeden en dat het dus maar juist is dat zij ook zeKere offers zouden brengen. Tot slot werd art. 2 ongewijzigd goedgekeurd. 3) Het ALKOHOLVRAAGSTUK werd eveneens op nieuw gesteld en besproken. De heer SPAAK. Eerste- Minister. wees erop dat de Jtegeering, die het begroo- tingsprobleem en nog veel andere gewichtige vraag stukken te regelen heeft, geen tijd had om zich met de alkoholkwestie bezig te houdenmaar dat de heer minister van Justitie een voorontwerp gereed heeft, dat door het interministereel komiteit wordt onderzocht 4) De heer DE VLEESCHAUWER. Minister van Ko loniën. zette den budgetairen toestand van de Kolonie uiteen, en zegde dat hij weldra konkrete voorstellen zal kunnen doen om. te rekenen van toekomende jaar, de tusschenkomst van het moederland te verwezenlij ken volgens nieuwe wijzen en grondbeginselen. Hij verklaarde eveneens dat er nu Vlaamsche leergangen werden ingericht in de Koloniale Hoogeschool te Ant werpen. en dat de Koloniale School te Brussel ont dubbeld werd. De heer PIERRE DAYE (rex.) betoogde dat de groote trusts nog 70 van de koloniale onder nemingen kontroleeren. De heer ANSEELE (soc.) hoopt dat de militaire eskadriljes welke in Kongo opgericht zullen worden nooit zullen misbruikt worden voor straf expedities tegen de inboorlingen. Heer VAN HOEY- LANDT (soc.) is tegenstander van de doodstraf in Kongo. 5) Gisteren werden talrijke amendementen over de verplichte verzekering tegen de werkloosheid verwor pen. waarvan een der regeering, waarin bepaald werd dat de vrije verzekeringskassen verplicht zouden zijn een waarborg te storten. In den Senaat. In den Senaat werd het wetsvoorstel tot oprichting van een Nationaal Instituut voor erkende accountants in overweging genomen. De bespreking van de buiten gewone begrooting werd voortgezet De heer BALTHA ZAR. minister van Openbare Werken, wees erop, dat de buitengewone begrooting over 1938 enkel een likwida- tie-begrooting ishij herhaalde dat de politiek van groote werken als middel tot bestrijding der werk loosheid bedoeld is. en deelde mede dat er reeds zoo veel voorloopige twaalfden toegekend werden, dat er nu aan het budget nog weinig te herzien valt. De heer J. DE CLERCQ (kath.) diende zijn verslag in over het verleenen van het zevende voorloopige twaalfde, het welk aangenomen werd met 97 stemmen tegen 12 bij 8 onthoudingen. Ook het ontwerp over de toltarieven werd bij hoofdelijke stemming aangenomen. De wetsontwerpen over de gemeentelijke en provin ciale fiskaliteit, het fiskaal regiem voor de wijnen, de verlenging van den schoolplicht, enz... werden na eerste lezing goedgekeurd en gestemd. Daarna begon de be spreking van het ontwerp tot oprichting van een Natio- nalen Dienst voor den afzet van land- en tuinbouw- produkten. De dienst in kwestie zou enkel een raad gevend lichaam zijn. De heer SPAAK, Eerste-Minister, hoopt dat de heer VAN ZEELAND zich weldra in de Kamer zal verdedigen tegen de lasterbeweging welke uitbreiding neemt. Hij stak den draak met zekere kri tieken tegen de begrooting uitgebracht en herinnerde eraan dat wij thans weer een periode van krisis bele ven. en dat precies daarom openbare werken tot be strijding van de werkloosheid noodig zijn. In de Kommissie van Landsverdediging. De Kamerkommissie van Landsverdediging onder zocht tijdens haar laatste vergadering het wetsvoorstel tot afschaffing van de afhouding der 10 procent op de pensioenen der frontstrijders. Het voorstel werd goed gekeurd evenals het voorstel tot heropening der ter mijnen tot het bekomen van het invaliditeitspensioen. Uit een verklaring van den heer Spaak blijkt dat de regeering zich in den a. s. Kabinetsraad met deze ont werpen zal bezig houden. Zoo mogelijk zal. aan de be langhebbenden voldoening geschonken worden hoewel er een uitgave van 20 millioen mee gemoeid is. Koning Leopold op 16 September naar Nederland. In Nederland werd het bericht, uit welingelichte bron voortkomende, gepubliceerd dat Koning Leopold ter gelegenheid van zijn eerste officieel bezoek aan het Nederlandsche Hof op Vrijdag 16 September a. s. in het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam door Koningin Wilhelmina zal worden begroet. Omtrent de ontvangstplechtigheden, luttele dagen na de grootsche viering van het veertigjarig regeeringsjubileum der Nederlandsche Koningin, staat nog niets definitiefs vast. Aardappelen- en Melkstrijd. In de streek van Heist op den Berg. Aarschot en Mechelen ontstonden er bloedige incidenten, tengevolge den verkoopprijs der aardappelen. Op een vergadering te Putte gehouden door het BOERENFRONT werd besloten den aardappelenprijs nog een drietal dagen op 90 fr. de 100 kg te handhaven, en nadien slechts aan 80 fr. te verkoopen. De kwestie van vraag en aan bod speelde echter een groote rol. Aldus zakte de prijs op de markten te Mechelen en Lier van 65 fr. tot 50 fr. Daardoor verklaarden vele landbouwers dat het on- 15, Boomgaardstraat-, 15I E P E R Alle inlichtingen te bekomen aan bovengemeld adres. DOORLOOPENDE CURSUS. Alle leerlingen worden afzonderlijk ingewijd. (722)1 mogelijk was aan den prijs van 80 fr. hun aardappelen- voorraad te verkoopen. Vandaar mistevredenheid bij de andere boeren, die zelfs tot wanordelijkheden over gingen in groepjes liepen zij de streek af. en uitten allerlei verwenschingen. Landbouwers die aardappelen wilden rooien werden van hun veld verjaagd, hooimij ten werden in brand gestoken. Een groep van 250 man trok zelfs te Putte de baan op. om allen aardappelen- verxoop aan te lagen prijs te beletten. Ook te Konings- hooikt en op andere plaatsen werd er betoogd De po litie en de gendarmerie moest er tusschen komen. Het werd een heele herrie, waarin een gendarm Jacobs een messteek aan den schouder opliep. Het parket is er moeten afstappen, en verscheidene aanhoudingen gre pen plaats. Ook in het Leuvensche ontstonden woelingen. Daar ging het vooral over de melkprijzen die volgens de leiders te laag staan, en dienen opgevoerd te worden tot minimum één frank de liter. Er werden verschei dene meetings belegd, en verleden Maandagvoormid dag onthielden de meeste landbouwers uit het Leuven sche zich van hun melk aan de rondhalers af te leve ren. De auto's en melkkarren werden door de stakende boeren opgevolgd en er werd nagegaan wie wel en wie geen melk afleverde. Het Leuvensche parket werd on middellijk verwittigd en de gendarmen werden er heen gestuurd, om de orde te handhaven, en woelmakers aan te houden. Men vreest dat de aardappelen- en melkstrijd poli tieke gevolgen zou kunnen hebben, en dat er bij de boeren aan wraaknemingen gedacht wordt. Spectator. 16 Juli is niet alleen de aanvang van de vacantie voor heel wat scholen, maar ook de aan vang van het officieele reisseizoen. Vóór dien da tum mag er en kan er van druk reisgetijde geen spraak zijn. 16 Juli is ook de datum van de opening van de beroemde Brusselsche kermis. Geduren de een volle maand zullen de lanen van de lage stad de drukte kennen van de schilderachtige reeksen schutterskramen, snoepkramen, trein tjes, autoscooters, watervallen, meren en spelen allerhande door allerlei vruchtbare geesten uit gedacht om de menschen de meest onbekende emoties te laten ondergaan. Naast allerlei andere feestelijkheden en wed strijden waarin de Brusselsche volksziel haar schoonste weerspiegeling vindt wordt ook elk jaar de traditioneele Ommegang gehouden een stoet van kleur en leven waarin de reuzen Janneke en Mieke in hun rijke kleederendos de voornaamste personages zijn. Wie nog nooit Brussel in feest heeft gezien brenge dan eens een dag door te midden van de geestdriftige volksklasseHij zal zich werkelijk dien dag jarenlang herinneren Op 29, 30 en 31 Juli eerstkomende wordt een groot Internationaal Vliegfeest gehouden op het Vliegveld te Wevelghem. De officieele gedeelten van het feest gaan door te Kortrijk. De laatste dag. Zondag 31 Juli besteden de vreemde vliegers aan een bezoek aan leper. Welkom Te Meulebeke bij Tielt werd een comité ge vormd om den grooten schilder Karei van Man der, die aldaar in 1548 het licht zag te huldigen. Een gedenkplaat zal in den gevel van zijn ge boortehuis worden aangebracht. Deze schilder, dichter en letterkundige heeft ons inderdaad een boek Het Schilderboek een werk van onschat bare waarde achtergelaten, voor de kennis van de schilderkunst in de 15' eeuw. Het werk werd verleden jaar door de zorgen van de Wereldbi bliotheek uit Amsterdam prachtig uitgegeven. De inhuldiging van de gedenkplaat is vastgesteld op Zondag 17 Juli te 2 uur namiddag op de Markt van Meulebeke. Redevoeringen zullen worden uitgesproken door Prof. A. Vermeylen, profes sor aan de Rijksuniversiteit te Gent en kunst criticus alsmede door den Heer Dierckx, minis ter van het Openbaar Onderwijs en door den Heer Van de Wall. professor aan de Universi teit van New-York. De inhuldiging van het Gedenkteeken aan Ko ning Albert, te Nieuwpoort, zal plaats hebben op Zondag 24 Juli in aanwezigheid van den Koning en van tal van diplomatieke vertegenwoordigers. Ei kwamen ons een paar exemplaren in de handen van officieele postkaarten met een ad vertentietekst over leper, alsmede een andere over de Westvlaamsche Bergen. Deze postkaar ten. die naar men ons verzekerde door het Be heer van Posterijen in bepaalde postkantoren van het land worden verkocht, zijn ons inziens een uitstekende reclame, wel te verstaan indien ze goed zijn uitgevoerd. En hier moeten wij zeg gen dat de reclametekst van leper, wat de uit voering van de teekening betreft een zicht op de Meenensche Poort minder goed gelukt is. Die van de Westvlaamsche Bergen integendeel is zeer slaande en stelt een reeks bergen voor, .elkens met hun namen, de hoogte die ze berei ken en de gemeenten op wier grondgebied ze liggen. Ook de kleuren rood en blauw zijn uitstekend gelukt. Wij twijfelen er niet aan of een volgende gelegenheid worden die van leper zoo goed als de andere. Reysiger.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4