minderd. zoodat het slot der begrooting onveranderd be nouden blijft. De Commissie van Openbaren Onder stand vraagt de goedkeuring van haar beraadslaging. Dit wordt zonder opmerkingen gestemd. Alleen de Heer schepen Lemahieu onthoudt zich. VIII. Maria school (Lamotten) Heiaanneming. M. Vanderghote. Den 28 Mei 1938 hebben wij een i brief ontvangen vanwege het Comiteit der Mariaschool, waarbij gevraagd wordt deze school, die vroeger reeds aangenomen werd voor een termijn van 10 jaar, begin nende den 1 October 1929, opnieuw aan te nemen voor een termijn van zes jaar aan dezelfde voorwaarden van nu, i is te zeggen zooals zij vastgesteld werden bij contract van 9 Juli 1928 en aangevuld bij beraad slaging van 1 December 1930. Het schepencollege stelt voor deze heraanneming te stemmen. De raadsleden stemmen ja. behalve de Heeren Mi chiel, Coutelle en Vergracht, die zich onthouden IX. Stedelijke Brandweer Dienstjaar 1937 Rekeningen. M. Vanderghote. De rekening betreffende artikel 122 van de stadsbegrooting. zijnde de toelage aan het pompierskorps, sluit met een overschot van 390 fr. 85. De rekening betreffende artikel 123, onderhoud van materiaal, sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 4149 fr. 45. De rekening der bijstandskas sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 8.042 fr. 84, en daar is nog een inkas van 7032 fr. 44. Het schepen college stelt voor deze rekeningen goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. uitgenomen de Heer schepen Delahaye. die zich onthoudt als lid van het brandweerkorps. X. Leening bij het Gemeentekrediet van België voor de uitbreidingswerken aan de zwemkom ai 65.000 fr. voor stadsaandeel b) 195.000 fr. voor het subsidie aandeel in afwachting der uitbetaling. M. Vanderghote. Het schepencollege onderwerpt aan de goedkeuring van den gemeenteraad een ont werp van beraadslaging betreffende het aangaan van twee leeningen bij het Gemeentekrediet van België voor de uitbreidingswerken der stedelijke zwemkom, de eene ten bedrage van 65 000 fr. voor het stadsaandeel en de andere ten bedrage van 195.000 fr. voor het sub sidieaandeel in afwachting der uitbetaling ervan. De leening van 65.000 fr. wordt aangegaan voor een ter mijn van 30 jaar en deze van 195.000 fr. voor een ter mijn van 5 jaar. M. Michiel. Zijn al de werken reeds uitgevoerd M. Vanderghote. Bijna. M. Miehiel. Voorziet de som der thans voorgestelde leeningen al de werken die in de zwemkom uit te voe ren zijn M. Vanderghote. Neen. dit is alleen maar voor de werken die nu gedaan zijn. Toekomende jaar moeten daar nog enkele andere werken uitgevoerd worden, namelijk het plaatsen eener filtreerstatie, alsmede het inrichten van stortbaden, enz. M. Michiel. Mijnheer de Burgemeester, ik moet u nog gelukwenschen voor de vlugheid waarmede gij de dossiers afleest. M. Vanderghote. Als men de dossiers kent. is zulks niet moeilijk. De voorgestelde leeningen worden hierop eenparig gestemd. XI. Stadsmeisjesschool der Rijseistraat al Aan koop van schoolboeken Krediet b) Nieuwe naaiklas Aanvullend krediet. M. Vanderghote. De Bestuurster van de Stads meisjesschool der Rijseistraat heeft ons laten weten dat zij geld tekort heeft voor de uitgaven der school. Vroe ger reeds heeft de gemeenteraad een bijkomend krediet gestemd, doch deze som is ontoereikend geworden ten gevolge het hernieuwen der klasboeken en het inrich ten eener nieuwe naaiklas. Het schepencollege stelt dienvolgens voor nu nog. voor het dienstjaar 1938. twee bijkomende kredieten van ieder 2000 fr. te stemmen voor den aankoop yan schoolboeken en de inrichting der naaiklas. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd XII. Stadsscholen Besteeniging der sehoolkoe- ren Aanbesteding Opslag van 3 M. Vanderghote. Het schepencollege heeft in da tum van 4 Juli 11. een brief ontvangen van den aanne mer die de besteeniging der koeren van de stadsscholen heeft aangenomen, waarbij hij den wettelijken opslag van 3 op den prijs zijner aanneming vraagt. Deze opslag moet hem toegekend worden volgens beslissing van den Staat in datum van 29 September 1936 ge nomen. De aanbesteding voor het besteenigen der schoolkoeren van de stadsjongensschool en der twee stadsmeisjesscholeen heeft op 23 Juni 1936 plaats ge had en de toe te stane opslag van 3 op den aanne- mingspriis beloopt tot de som van 4.140 fr. 80. Deze maatregel werd algemeen toegepast en het schepen college vraagt aan den gemeenteraad den gevraagden opslag in princiep te willen stemmen M. Verbeke. Wanneer werden de werken uitge voerd M. Vanderghote. Ze werden den 23 Juni 1936 aan vaard. doch slechts later uitgevoerd. M. Verbeke. De aanneming had toch plaats voor een forfaitaire som Dit is een verbintenis en zoo ge nu nog daarop een verhooging toestaat, dan zult gij dit ook voor al de andere gevallen moeten doen. M. Vanderghote. Neen, de door den Staat toege kende opslag, die overal toegepast wordt, geldt alleen voor de aanbestedingen die aangenomen werden vóór de devaluatie en die- slechts na de devaluatie uitge voerd werden. Ten andere, wij hebben hier vroeger reeds dergelijk geval gehad, namelijk voor de werken van den Dickebuschsteenweg, waarvoor de gemeente raad ook een opslag heeft gestemd. M. Verbeke. In dit geval is deze handelwijze nor maal en rechtvaardig, en ik ben ermede t'akkoord. Dus al de personen die een werk aanvaardden voor de devaluatie en het nadien uitvoerden, zullen dien opslag bekomen M. Vanderghote. Ja. wanneer zij hem aanvragen en ingevolge hunne aanbesteding. Indien er geen an dere bemerkingen zijn. vraag ik het gedane voorstel te willen goedkeuren. De raadsleden stemmen eenparig ia. XIII. 1) Besteeniging van den rijweg en het voet pad der Adj. Masscheleinlaan Aanbesteding Pro ces-verbaal. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring der aanbesteding voor de besteeniging van den rijweg en het voetpad der Adj. Masscheleinlaan. Deze aanbe steding heeft den volgenden uitslag opgeleverd Jules Defever 106.364 fr. 81 Vandelanoitte 114.335 fr. 45 Joseph Mahieu 129 318 fr. 98 en Beun 135.810 fr. 80. Het schepencollege stelt voor het werk toe te vertrouwen aan den aannemer Jules Defever. die het laagste aan bod heeft gedaan met de som van 106.364 fr. 81. Dit voorstel wordt door de raadsleden goedgekeurd, behalve door den Heer schepen Lemahieu, die zich onthoudt. M. Verbeke. Is er dan iets niet in orde dat de Heer Lemahieu zich onthoudt en zulks op zoo'n beklemden toon doet. M. Lemahieu. Ik ben niet tegen het uitvoeren van het werk. doch ik ben alleen niet t'akkoord met de wijze van uitvoering. Ik ben dus niet tegen de aanbe steding en 't is daarom dat ik mij onthouden heb 2i Aanleggen van een riool tusschen de wandeiing- tribloc en de Thouroutpoort Aanbesteding Proces verbaal. M. Vanderghote. Na bespreking in geheime zitting, stel ik voor dit punt te verdagen. M. Biebuvck. Dus er geen gevolg aan te geven. M. Michiel. Kunt gij. Mijnheer de burgemeester, daarvan toch de reden niet aangeven M. Verbeke. Welke is de motiveering Gij hebt dit punt toch op de dagorde geplaatst met het inzicht er- over te beslissen. M. Vanderghote. Die kwestie werd hier zooeven in geheime zitting besproken en tengevolge daarvan zijn wij van oordeel dat een nieuw onderzoek noodig is. Daa.^.T. -tellen wij nu de verdaging voor. 3, Herstellen van den muur der vestingswandeling Kanonweg Aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. De aanbesteding voor het herstel en van den vestingsmuur aan den Kanonweg. die den .- Tuli Diaais had. heeft den volgenden uitslag gele verd Joseph Mahieu 10 170 fr. 50: Gaston Vanassche 10.500 :r. Delhem 10.891 fr. 53; Godderis 11.259 fr. 81. en Medard Bollingier 13.344 fr. 52. Het schepencollege stelt vcor het laagste aanbod, dit van den aannemer Joseph Mahieu. goed te keuren. Eenoarige instemming XIV. Nieuw stationgebouw Bouwplaats Be slissing. M. Vanderghote. Over enkele oogenblikken heb ben wij een petitie ontvangen onderteekend door de in woners der Statiestraat en Tempelstraat. M. Michiel. Vooraleer gij wist dat er een petitie zou toekomen, hadt gij toch een plaats voor de nieuwe statie in 't vooruitzicht M. Verbeke. Maar natuurlijk. Laat den Heer Bur gemeester zijne uiteenzetting vervolgen. M. Vanderghote. Wij hebben onlangs een monde ling onderhoud gehad met de afgevaardigden der Nationale Maatschappij van Spoorwegen. Op de vraag welke plaats er voor de nieuwe statie beschikt was, werd geantwoord dat zulks volledig aan de beslissing van den gemeenteraad overgelaten werd. Dan hebben wij de petitie ontvangen, geteekend door al de inwoners der R. Colaertplaats. Statiestraat en Tempelstraat, waarin gezegd wordt dat zij uit vertrouwbare bron vernomen hebben dat er drukking uitgeoefend wordt om de sta tie te verplaatsen. Zij teekenen protest aan tegen het verplaatsen der statie en vragen om de nieuwe statie op de plaats der huidige te bouwen Voor wat betreft de drukking die zoogezegd uitgeoefend wordt om de statie te verplaatsen, mag ik verzekeren dat dit gerucht, niet tegenstaande er beweerd wordt het uit vertrouwbare bron te hebben vernomen, volledig uit de lucht gegre pen en ongegrond is Het behoort aan den gemeente raad nu te beslissen zoo de statie moet verplaatst of wel gebouwd worden op de plaats waar ze nu staat. M. Coutelle. Vroeger, over eenige jaren, wanneer er spraak was de tramstatie te vernieuwen, heb ik ver nomen dat er insgelijks besloten was de spoorwegstatie langs dezen kant te verplaatsen. Ik heb daarvan zelfs het plan gezien. Wij staan daar nu met vijf tramlijnen die de reizigers, welke uit de statie komen, moeten oversteken. Welke moeilijkheden biedt zulks niet voor al als er daar veel verkeer is. zooals bijvoorbeeld in het seizoen der beeten, alswanneer er daar verschei dene rampen staan. M. Verbeke. Ik denk dat de Heeren ingenieurs en technici, die zich vroeger met de kwestie der ligging van de statie hebben bezig gehouden, zeker meer be voegd zijn dan wij zelf. Ik geloof dan ook dat. alswan neer zij de statie gebouwd hebben daar waar ze nu staat, zij daarvoor gegronde redens hadden. Indien het net der sporen zich later op die manier heeft uitgebreid en aan dezen toestand heeft aangepast, meen ik dat zulks nu moet bestendigd blijven. Wij kunnen ten andere niet twijfelen aan de bevoegdheid der personen die de hui dige plaats der statie hebben uitgestoken. M. Pattvn. Ik meen te weten dat er in het bestuur der spoorwegen een groote neiging bestaat om de nieuwe statie te bouwen op de plaats waar ze vóór den oorlog stond en nu ook nog staat. Daarbij voor het net der spoorlijnen kan de statie nergens beter staan dan nu. M. Delahaye. Maandag laatst nog heb ik een on derhoud gehad met den ingenieur der spoorwegmaat schappij die mij zegde dat men de plaats der nieuwe statie overliet aan het gezond oordeel van den gemeen teraad. Wanneer men den toestand ter plaats gaat be zien dan bemerkt men dat. moest men de statie ver plaatsen. zij toch van uit de richting der Stuersstraat niet zou gezien worden. Voor de Statiestraat ware dit hetzelfde, zoodat de statie dus voor geen enkele dier twee straten nog een fond zou uitmaken. Wat meer is mag men ook de toekomst der Statie- en Tempelstraat niet uit het oog verliezen. Het zijn al neringdoeners die deze straten bewonen, en moest men de statie ver plaatsen dan zouden, zooals het te Gent en elders ge beurde. deze straten gansch verlaten en dood zijn. M. Vanderghote. Het ongemak, waarover de Heer Coutelle gewaagt, zal fel verminderen doordat de in- en uitgang der statie thans op dezelfde plaats zullen komen in de as der Statiestraat. Moest de ingang meer links opgeschoven worden en rechtover de square ko men. dan vrees ik dat zulks nog grootere nadeelen zal bijbrengen Het statiegebouw zal dan van nergens meer gezien worden en verdoken zijn achter de boomen van den hof. Daarbij ik vrees ook nog dat er tusschen de spoorlijnen en den hof geen ruimte genoeg bestaat om de statie te bouwen zooals het plan ervan werd op gemaakt. De Heer schepen Delahaye legt dan voor hem op de tafel een plan open dat verscheidene raadsleden gaan bezichtigen. M. Biebuvck. Het verkeer is moeilijker op de plaats waar de statie nu staat dan indien zij rechtover den hof moest verplaatst worden. M. Verbeke. Het is het tegenovergestelde, het ver keer ware nog gevaarlijker daar. M. Vanderghote. Tusschen de square en de Maar schalk Fochlaan is er nu reeds veel verkeer en moest de statie verplaatst worden, dan zou zulks daar alles zins het verkeer niet vergemakkelijken. Er ware daar ook nog een ander nadeel aan verbonden, men zou na melijk het gansche stelsel der thans bestaande kaaien moeten uitbreiden, zooniet zou zulks een groote moei lijkheid bieden voor de reizigers die alsdan nog 50 m. verder over de sporen zouden moeten loopen. M. Vergracht. Het best ware de statie te bouwen op de plaats waar ze nu staat. M. Seys. Ja. al wat ik zou willen vragen is dat men op den vrij blijvenden grond een hoving zou willen aanleggen en daar enkele beplantingen doen. ten einde het uitzicht te verfraaien M. Delahave. De statie moet daarvoor eerst ge bouwd zijn. De Heer ingenieur heeft mij gezegd dat de maatschappij vast besloten is het bouwen der nieuwe statie binnen een paar maanden te beginnen. M. Vanderghote. Het was het inzicht van het sche pencollege daar eenige beplantingen te doen. Woens dag, aanstaande in den voormiddag heeft er een nieuwe bijeenkomst plaats tusschen afgevaardigden van de stad en der Nationale Maatschappij van Spoorwegen in gemeen overleg met de Maatschappij van Buurt spoorwegen. Ten einde het gedacht van den gemeente raad te kunnen mededeelen. dient er nu een beslissing genomen te worden. Het schepencollege stelt voor de nieuwe statie te bouwen op de oude plaats, 't is te zeg gen rechtover de Statiestraat. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Pattyn, Jvr Cornillie. de Heeren Seys, Vergracht. Verbeke en Vanderghoteonthouden zich de Heeren Biebuyck, Michiel en Coutelle. XV. Zuiveringsstation voor de waters van de Yper- lee Beslissing. M. Vanderghote. Bij brief van 11 Juni 1936 heeft het Bestuur van Bruggen en Wegen ons laten weten dat het departement bereid is een zuiveringsstation te bouwen voor het zuiveren der waters van de Yperlee. doch de onderhoudskosten dezer inrichting zouden ten iaste vallen der stad Yper. Volgens de gedane schatting zou het bouwen van dit zuiveringsstation ongeveer een millioen en half kosten en de onderhoudskosten ervan zouden omtrent 80.000 fr. 's jaars bedragen. Het is dus een schoon geschenk dat de Staat ons wil doen en ik geloof dat de gemeenteraad zal eensgezind zijn om dit voorstel te verwerpen en het schepencollege toe te laten nieuwe voorwaarden te bespreken. M. Delahaye. Wij zijn van gedacht voor te stellen dat de Staat de wateren van de Yperlee op zijn kosten zou zuiveren en dan zouden wij het water der Yperlee geven om de vaart te spijzen. M. Verbeke. Er dient hier ook toch rekening ge houden te worden met de volksgezondheid. M. Lemahieu. Ik meen dat het noodig is hier een klein woordje uitleg te geven. Vóór den oorlog liep het water der Yperlee ook in de vaart, doch dicht bij het sas van Boesinghe. namelijk door de Westbuis of Speye. Dus. de Staat nam toen ook reeds het water om de vaart te spijzen. Tengevolge van sommige omstandig heden is het water der Yperlee nu echter vuiler dan vroeger, zoodat het wenschelijk ware dit water te kui- schen. De Staat mag zulks doen. maar moet er de kos ten van dragen, om het water dan in de vaart te laten loopen Dit ware dus. juist zooals vóór den oorlog. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een ontkennend antwoord te geven op het schrijven van het bestuur van Bruggen en Wegen. Dit voorstel wordt eenparig bijgetreden. XVI. Mandeelige muren. Overeenkomsten. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een som van 522 fr. 26 te stemmen voor de overname der mandeelige muren tusschen den eigendom der stad en dezen van M. Duthoit in de Elverdinghestraat, alsmede een tweede som van 652 fr. 86 voor de overname der mandeeligheid tusschen de stad en M. Clarysse, ook in de Elverdinghestraat. De raadsleden brengen hierop een goedkeurende stem uit. M. Vanderghote. Ik zou ook nog aan den raad wil len vragen de hoogdringendheid te stemmen voor de aanstelling der tellers die in uitvoering van het Ko ninklijk Besluit van 2 Juni 1938 moeten aangeduid wor den. Na echter in stilte enkele woorden gewisseld te heb ben met den Heer schepen Lemahieu. verklaart de Heer voorzitter deze kwestie tot later te verschuiven. XVII. Mededeelingen. M. Vergracht. Ik zou willen de reden weten waar om de friturewagens van de Markt thans dienen weg genomen te worden, te meer daar deze er altijd hebben gestaan. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft deze zaak onderzocht. De verwijdering dezer twee friture wagens werd gevraagd omdat zij de markt ontsieren, vooral op de weekdagen. De toeristen, die de Sint- Maartenskathedraal of de puinen der Hallen willen fotographieeren. hebben steeds die twee friturewagens op hun clichés. Wij hebben het bezoek ontvangen van de betrokken personen en het schepencollege heeft hen voorgesteld hunne wagens te plaatsen achter de pui nen der Hallen langs den kant der St Maartenskathe- draal, waar zij evenveel zaken zouden doen als op de Groote Markt. De belanghebbenden hebben dit voorstel niet graag aanvaard en de zaken zijn dan zoo geble ven. Hun werd de toelating gegeven om Zondag aan staande hunne wagens nog op de oude plaats te zetten. Nu zijn deze personen zelf gekomen met een laatste voorstel waarbij zij vragen hunne friturewagens den Zondag morgen op de markt te plaatsen, om die den Maandag morgen dan weer weg te slepen. Het sche pencollege meent dat wij dit voorstel mogen aanvaar den Er dient echter opgemerkt dat zulks een gedoog- zaamheid is van onzentwege. immers die personen be talen niets aan de stad om daar hun wagens te plaat sen. M. Vergracht. Zij betalen acht franken iederen Zondag en daarbij nog een som van 85 fr. als forfaitaire taks en 68 fr. gedurende het Kattefeest en den Tuindag. M. Lemahieu. Die personen betalen enkel als leur ders. niets meer, behalve het standgeld gedurende de twee kermissen van Kattefeest en Tuindag. M. Vanderghote. Laat ons dan nog aanvaarden dat zij betalen. M. Verbeke. Dit is een vergunning. Als die perso nen betalen, dan geeft zulks hun recht op iets. M. Vanderghote. Neen. daarvoor moeten zij eerst een vergunning hebben. M. Coutelle. Voor wat is het dat zij dan 8 fr. per Zondag betalen Is dit een standgeld M. Vanderghote. Zij betalen geen standgeld. Ge zien die personen nu zelf voorstellen hun wagens den Maandag morgen weg te halen en wij daarmede t'ak koord gaan. denk ik dat de zaak opgelost is. M. Verbeke. Mijnheer de burgemeester, de aan wijzingen in de bureelen van het stadhuis zijn nog tweetalig Dit is een wetsovertreding. Ook de eenzel- vigheidskaarten zijn nog tweetalig. Moesten wij de per sonen ten stadhuize sturen om hun kaarten in orde te doen brengen met de wet. dan zoudt gij deze aflevering van nieuwe kaarten kosteloos moeten doen. M. Seys. Ik weet niet zoo mijn eenzelvigheidskaart tweetalig is of niet. doch niemand kan ons verplichten onze kaarten te doen veranderen. M. Lemahieu. De nieuwe kaarten zijn enkel in 't vlaamsch. doch de vroegere waren tweetalig. M. Michiel. Ik vraag mij af zoo de kaart van M Verbeke in orde is. M. Verbeke. De mijne is in orde. daarvoor heb ik zelf gezorgd. M. Michiel. Naar ik vernomen heb zal de auto scooter met Tuindag aanstaande nogmaals niet op tijd komen. Hij blijft nog den laatsten dag der kermis te Veurne en zal dus hier op den eersten Zondag van Tuindag niet zijn. M. Vanderghote. Het is het laatste jaar, geloof ik, dat zulks alzoo zal zijn. De uitbater van den autoscoo ter heeft ons gevraagd om hier enkel den Maandag avond te mogen aankomen, daar de eerste Zondag van Tuindag juist samentreft met den laatsten Zondag der kermis van Veurne. M. Lemahieu. Persoonlijk heb ik dit niet willen toestaan en in was van gedacht er den gemeenteraad over te spreken, wanneer de Heer Michiel hier die kwestie opw erp. De verpachting der standplaatsen tijdens de fooren zal we'dra opnieuw moeten gedaan worden en dan zullen wij in het lastenkohier bepalen dat de inschrijvers verplicht zijn vanaf den eersten dag hun standplaats in te nemen. M. Delahave. Ik moet aan den Heer Coutelle me dedeelen dat de verlichting van den Bruggesteenweg thans in gang is. M. Michiel. Dit is voor mij. M. Delahaye. Men is bezig met de lantaarnpalen te plaatsen in de Kalfvaartwijk. In de Ligywijk is dit reeds gedaan en daar is men zeer tevreden over de verlichting. Aan den Heer Michiel moet ik ook nog zeggen dat de groote put op den Zonnebekesteenweg, waarover hij tijdens de laatste zitting geklaagd heeft voorloopig is toegedaan. Deze put zal in de eerste da gen hersteld worden, doch dit gaat de stad niet aan daar de Zonnebekesteenweg een provinciebaan is. Ik heb vandaag de stellige belofte gekregen van den Heer ingenieur der electriciteitsmaatschappij dat de wer ken der uitbreiding van het electrisch net op den bui ten nog vóór den 1" Oogst aanstaande zullen begonnen worden. M. Michiel. De Gevangenisstraat verkeert thans in een zeer slechten toestand Men heeft aldaar aan de gasleiding gewerkt en de straat is vol putten. M. anderghote. De Heer schepen Delahaye zal het noodige doen om die straat te verbeteren en u vol doening te geven. Po openbare zitting wordt hierop te 19 u. 30 opge-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3