RAPH Tailor POLITIEKE UITZICHTEN Valère TALON CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet mm-mmmmwÊÊmmmHÊmmm 4 BINNENLAND 4, SURMONTSTRAAT, 4 - YPER TOERISTISCHE KRONIEK Leest en verspreidt HET YPERSCHE vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER door SPECTATOR Donderdagmorgen, 14 Juli 1938. Goedgekeurde wetsontwerpen. Bijna zonder bespreking werden de volgende wets ontwerpen in eerste lezing aangenomen 1. Wetsontwerp tot verhelping van onrechtvaar dige toestanden, inzake ouderdomspensioenen, ontstaan door de schuld of nalatigheid van derden. 2. Wetsontwerp houdende wijziging van sommige artikelen der samengeschakelde wetten van 25 Augus tus 1937 betreffende het pensioenstelsel der mijnwer kers. 3. Wetsontwerp betreffende de beperking van het bedrag waarmede de schuldvorderingen kunnen afge lost worden die door een hypotheek op een schip ge waarborgd zijn. 4. Wetsontwerp betreffende de inrichting van het krediet aan den scheepsbouw. Verders werden er bij één enkele hoofdelijke stem ming niet minder dan vijftien behandelde ontwerpen en begrootingen goedgekeurd 1. Orde der geneeshee- ren 2. KongoGewone begrooting 3. Kongobuiten gewone begrooting 4. Kongo bijkredieten 5. Kongo Kredietoverschrijvingen 6. Ruanda kredietoverschrij vingen 7. Fiskaal bedrog8. Werkloosheidsverzekering; 9. Ouderdomspensioenen 10. Mijnwerkerspensioenen 11. Zeevaartkrediet; 12 Hypotheek op schip; 13. Ge- Irechtelijke inrichting; 14. Gemeenteverkiezingen; 15. Buitengewone begrooting. Verworpen amendementen. In de Kamer werden de volgende amendementen verworpen 1. Bij zitten en staan werd een amendement ver worpen, waarbij een krediet van 25 miljoen voorzien was voor de bestrijding van de Mond- en Klauwzeer- plaag. Het resultaat van deze stemming werd echter door veel Katholieken betwist. 2. Na een proceduur-incident, werd over artikel 12 van het begrootingsontwerp (de werken te Hofstade) gestemd. De groote meerderheid van de Katholieken stemden tegen, terwijl de oppositie zich onthield. 3 Een amendement van den heer Fieullien, dat voorzag dat de staatsbedienden, die een vaste betrek king hebben, slechts 50 van de bijdragen voor de verplichte werkloosheidsverzekering zouden moeten betalen, werd eveneens verworpen. Interpellaties in Kamer en Senaat. 1. De heer Steps (katk.) interpelleerde over den massalen invoer van boter en margarine uit het Groot- Hertogdom Luxemburg, de verhooging van het marga rinecontingent afgeleverd voor de maand Juni en de politiek welke de regeering volgt inzake het zuivel- vraagstuk met het gevolg dat de verkoopprijzen bene den den kostprijs blijven, en een verdere inzinking der prijzen op de zuivelmarkt voor gevolg kunnen hebben. 2. De heer Maes (kath.) interpelleerde over de in zinking van de prijzen der vroege aardappelen en der melk en den jammerlijken toestand der vroege aard appelverbouwers en melk voortbrengers. De heer De Backer (Vl.-N.). interpelleerde over hetzelfde onder werp. Op deze interpellaties over landbouwbelangen ant woordde heer Minister Heymans door te wijzen op de oorzaken der feiten. Hij wees erop dat onderhandelin gen werden gevoerd, die de hoeken hebben afgerond. Ook met het buitenland werd onderhandeld, teneinde onzen afzet in den vreemde te vergrooten. De minister keurde de handelwijze der melkvoortbrengers af, die eerst in staking zijn gegaan, om dan achteraf de tus- schenkomst der regeering in te roepen. Ook de heer Spaak, eerste minister, diende de interpellanten van antwoord hij beloofde al zijn aandacht aan het vraag stuk te wijden, maar weigerde nu reeds een minimum prijs voor de melk vast te stellen. 3. Het Alkool-vraagstuk: De heer Catteau (lib. Fr.) wettigde zijn interpellatie tot den Eersten-Minister over het alkool-vraagstuk, door het besluit van de re geering om de herziening van de wet op het alkooi- regiem tot het parlementair verlof uit te stellen. De heer Spaak, betoogde dat hij er persoonlijk voor te vinden was het vraagstuk nog vóór het verlof op te lossen, doch hij stuitte vooral op groote moeilijkheden van juridischen aard De nieuwe organische wet die een algeheele oplossing van de kwestie voorziet wordt thans door de regeering in gereedheid gebracht, doch de be sprekingen zullen nog geruimen tijd in beslag nemen. Bij de heropening van het parlement in Oktober a s. zal hij zijn zorgvuldig voorbereid ontwerp verdedigen. Nu reeds kan hij verklaren dat hij voorstander is van den geleidelijken terugkeer naar de vrijheid op het gebied van de drankwet. Belangrijke mededeelingen en verkla ringen. 1. Openbare Werken De heer Balthazar, Minister van Openbare Werken, verklaarde dat er op het huidig oogenblik reeds 1074 dossiers goedgekeurd zijn. voor werken die uitgevoerd moeten worden. De uitgaven kunnen op 400 miljoen geraamd worden, terwijl het departement enkel over 70 miljoen beschikt. De minister zal dus zonder vooringenomendheid een keus moeten doen. Wat de haven van Zeebrugge betreft, deze kwes tie heeft zijn gansche aandacht. Inzake de Albertijn- sche Bibliotheek is het absoluut onmogelijk eenieder tevreden te stellen. 2. De toestand der Oud-Strijders: Nadat de heeren Nèves en Lekeux hadden geïnterpelleerd over de eischen der oudstrijders en de burgerlijke oorlogs slachtoffers, heeft de heer Spaak, Eerste-Minister, het standpunt uiteengezet der regeering. ten overstaan van de eischen der oud-strijders. De Regeering is niet tegen deze eischen gekant, doch wil niet met overhaasting te werk gaande tekst moet vooraf goed ingestudeerd wezen. In afwachting dat in de begrooting van 1939 de noodige kredieten worden voorzien om de heropening der termijnen voor het aan vragen van invaliditeitspensioenen toe te laten, zou de regeering bereid zijn om aan het Nationaal werk der Oud-Strijders een dotatie toe te kennen met het doel de meest noodlijdenden onder de oud-strijders ter hulp te komen. De Eerste-Minister wenschte eveneens dat de Senaat nog deze week de militaire amnestie zou goed keuren. in verhouding met het amendement Pholien. 3. Voor werklooze oud-kolonialenDe minister van Koloniën vestigt de aandacht der loontrekkenden, die een betrekking in de kolonie hebben bekleed, op het feit dat zij de fakulteit hebben zich aan te sluiten bij een werkloozenkas in België, officieele werkloozen- kas of aangenomen kas, wanneer zij vanaf 1 -Januari 1935 tenminste gedurende 300 dagen hebben gearbeid. De naar België teruggekeerde kolonialen worden aan geraden zich aan te sluiten bij een werkloozenkas. ten einde zich voor de risico's van de toekomst te vrijwa ren. Degenen die zich op het oogenblik zonder werk bevinden worden ertoe aangezet zich te laten inschrij ven ais aanvragers om een betrekking bij den Nationa- len Dienst voor arbeidsbemiddeling en Werkloosheid. 51. Kunstenlaan. Brussel. 4. Buitenlandsche arbeidskrachten in België Aan de arbeiders van vreemde nationaliteit, in 1936 en 1937 in België toegelaten om het gebrek aan arbeidskrach ten in zekere bedrijven te verhelpen, werden arbeids vergunningen verstrekt, waarbij zij werden gemach tigd om gedurende een beperkte periode in een welbe paalde nijverheid te werken. Bij het verstrijken van be doelde vergunningen konden ze' worden vernieuwd in dezelfde beroepskategorie. dit tot vóór korten tijd. Ech ter heeft de minister van Arbeid uit hoofde van de steeds verder heerschende werkloosheid, beslist de vernieuwing van de vergunningen voorloopig te schor sen. tenzij de noodzakelijkheid van die arbeidskracht op afdoende wijze wordt bewezen. De arbeiders, wier vergunning verstreken is, worden niet meer gemach tigd in België werkgelegenheid te aanvaarden. Op dat oogenblik kunnen aan de werknemers opgelegde be dingen van repatrieering door de regeering worden ingeroepen. 5. Het aantal vreemdelingen in België In een in ternationale vergadering die nu gehouden werd om de kwestie der politieke uitgewekenen te bespreken, heeft de heer De Foy, vertegenwoordiger van België, doen uitschijnen dat ons land reeds verschillende conventies bijtrad, maar nu oordeelt dat zijn verplichtingen in verhouding met zijn bevolking moeten zijn. België telt reeds 319.000 vreemdelingen op zijn grondgebied en heeft 250.000 werkloozen. België is dus met vreemdelingen verzadigd, maar wil echter wel toetreden tot de vorming van een bestendig komiteit voor uitwijkelingen, zooals het door de Ver- eenigde Staten werd voorgesteld. De Kamer met vakantie. De Kamer is nu met vakantie gegaan tot in Oktober. De Grammens-kwestie. De heer Grammens heeft een verklaring openbaar gemaakt, waaruit wij de volgende passus overnemen Alvorens terug met de rechtstreeksche methode in te grijpen, heb ik een paar dagen het terrein verkend en den uitslag afgewacht der aan gang zijnde besprekin gen. Daar deze gunstig uitvielen en dadelijk een begin van uitvoering volgt acht ik mij verplicht den Grooten Kuisch te schorsen en ik doe dringend beroep op alle medewerkers, om ook aldus te handelen Naar we vernamen zou dit besluit genomen zijn, als gevolg van een onderhoud dat de Vlaamsche Kultuur- vereenigingen hadden bij Eerste-Minister Spaak. Alles wees erop dat er rust zou komen. Maar Dins dag werden de meubels van Grammens bij exploot van deurwaarder in beslag genomen, op last van de stad Edingen. Het is te voorzien dat hierdoor nieuwe herrie zal ontstaan. Dit is werkelijk een spijtig geval, dat al- gemeene afkeuring verdient. Groote betoogingen en vergaderingen. De Socialisten hebben te Kortrijk de Guldensporen op grootsche wijze herdachtde partijgenooten waren uit het gansche Vlaamsche land aldaar samengestroomd. Zelfs Eerste Minister Spaak, een volbloed Waal, heeft er het woord genomen, en er onder meer verklaard Het Vlaanderen dat vroeger miskend werd zal door de huidige regeering alle rechten verkrijgen, de meeste loyauteit zal aan den dag gelegd worden voor wat de toepassing van de taalwetten betreft. De groote ver dienste van de huidige regeering zal zijnVlaanderen geheel tot België terug te brengen Ook de Rexisten hebben een groote vergadering be legd namelijk een Rexistischen Landdag te Lombeek voor Rex-Vlaanderen. Spectator. bericht hierbij het publiek dat hij, in tegenstrijd met sommige verspreide geruchten, voorts het beroep van LOODGIETER en ZINK WERKER zal blijven uitvoeren, en dat zijn tal rijke trouwe klanten zich voorts kun nen wenden alwaar ze als voorheen ter trouwe zullen bediend worden. (786) Deze week hadden wij het genoegen de nieuwe affi ches voor leper te zien en wij moeten dadelijk zeggen dat ze opperbest geslaagd zijn. De teekening stelt voor een groepeering van de voornaamste gebouwen van de stad de St Maartenskerk in 't rood, daarnaast het Bel fort in 't lichtgroen op den voorgrond de Meenensche Poort in 't grijsblauw en op den achtergrond het witte Kruis der Britsche kerkhoven en het zwarte Duitsche Kruis. Deze teekeningen staan in een bleekblauwe cartouche omringd door een donkerblauwen fond Bovenaan de naam der stad en onderaan een aange paste tekst in het Nederlandsch YPER en zijn histo risch Ommeland in het Fransch YPRES et son passé d'Histoirein het EngelschYPRES Shrine of Pil grimage in het Duitsch YPERN und seine Gedacht- nisstatte. De teekenaar van de affiche is de Mechelaar Frans Roothoofds. een jong maar knap artist die bij den affi- chenwedstrijd verleden jaar door de Provinciale Ver- eeniging voor Toerisme uitgeschreven den eersten prijs heeft gewonnen. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer die zich tot hem had gewend is stellig niet be drogen geweest in hare verwachtingen. Ook de firma Dumortier die met het drukken was belast geworden heeft eer gehaald van haar werk. In verband met affiches en ander propagandamate riaal wordt weieens door sommige menschen onge gronde critiek uitgebracht tegenover de vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer. Hoe dikwijls hoort men niet zeggen Ja, maar wij zien nooit iets van die pro paganda Zonder hier de verdediger van om het even welke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te wil len zijn willen wij er hier op wijzen dat de propaganda voor een stad in die stad zelve niet hoeft gezien te wor den, als ze maar elders wordt uitgevoerd. Dat zal nai- tuurlijk voor hoogerbedoelde affiches ook wel het ge val worden Te leper zullen zij zeker niet te zien zijn. Dat is trouwens niet noodig. Wie belang stelt in toeristische tentoonstellingen moge hier vernemen dat van Vrijdag 15 Juli tot Zon dag 17 Juli inbegrepen te Brugge in de zalen van het Provinciaal Hof een Nederlandsche toeristische ten toonstelling wordt ingericht door de zorgen van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer (A.N.V V.) die haar zetel heeft te Den Haag. Daar in de laatste jaren veel kinderen te Bern (Zwit serland) slachtoffers werden van het moderne snelver keer vond de politie het noodig verkeersonderwijs als leervak te doen opnemen in den lesrooster der scholen Het aantal ongevallen, waarbij kinderen waren betrok ken was gestegen tot 46 op de 10.000. Door het ver keersonderwijs werden goede successen behaald. Thans zijn er van elke 10.000 kinderen maar nog 19 betrokken bij verkeersongelukken. Gemiddeld dragen 8 daarvan zelf de schuld aan de veroorzaakte ongevallen. Ook voor ons land zou dit verkeersonderwijs aanbeveling verdienen. Het is een feit dat nog te veel chauffeurs niet alleen particulieren, ook voerders van bussen te weinig rekening houden van de taal der verkeersteekeiis. En nochtans is die taal van zoo'n groot belang dat er levens mee gemoeid zijn Er bestaat in België een wegcode die op zeer bevattelijke wijze is gecommenteerd door Ing. Persyn. en waarin alle verkeersteekens in kleuren zijn afgebeeld met de noodige verklaring. Het zijn dik wijls details waarvan de veiligheid van het verkeer af hankelijk is. Zoo kan een uitholling dwars over den weg zonder vermindering van de snelheid over leven en dood van den chauffeur en zijn passagiers beslissen. Wij hebben persoonlijk het geval reeds meegemaakt dat een chauffeur zoo een uitholling te laat bemerkte en ondanks de beste pogingen er niet in slaagde de vaart voldoende te verminderen. Gevolg de halve wa gen vloog met het hoofd tegen de kap, weliswaar met lichte bezeering, maar het had ook erger kunnen we zen. Het belangrijkste teeken is wel het voorrangstee- ken. Waar deze driehoek zijn waarschuwende taal spreekt, moet het naderende verkeer in alle beide rich tingen voorrang worden verleend. Vele voerders blijken hier te veel alweter te zijn, tot de dag komt dat ze om hun hoovaardij duur worden gestraft. Reysiger. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4