KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder KortrijK eischt altijd en overal de Tb koop in alle goede winkels, - PremiedepotG. Laroye, 20, Boompardstraat, Yper, NAAR EN DOORHEEN HET KONGOLEESCHE OERWOUD ONZE GROOTE REPORTAGE TWEEDE DEEL V. STANLEYSTAD door Jef VAN WYNSBERGHE HET LEVEN IN DE GROOTE STEDEN VAN KONGO Wij kuierden in Matadi, in Leopoldsiad, in Coquilhatsiaawij heb ben er vernacht. In Stanleystad logeerden wij later tien dagen. Over Eiisabethstad hoorden wij enthousiast en ontgoochelend vertellen uit directe bron. Aldus vormden wij ons een eigen idee over het leven der blanke;., in de groote steden van Kongo De blanken kunnen er verscheidene jaren verblijven, en er werkelijk' nooit een sensationeel avontuur meemaken. Zij leven er in een of andere stad, een heerlijk tropisch luilekker leventje. Zij wonen er in een viiia, soort Engelsche cottage, comfortabel gemeubileerd, voorzien van eiec- trisch licht, waterleiding, rioleering, en omringd door een sierlijk aan- gelegden tuin. In den vroegen morgen, bij het eerste zonnegloren staan zij op, en genieten de heerlijke ochtend-frischte. Van 8 tot 12, en van 2 tot 5 zitten zij in hun lommerrijk bureel, magazijn of atelier, 's Midaags. als onder de brandende zon de heele stad schijnt te slapen, doen zij een rustig dutje. Na de dagtaak nemen zij regelmatig een koud bad, en klee- den zich daarna piekfijn aan in kraaknette witte of crême-gele kostu- mes. In de koelte van den vóór-avond komen zij bij vrienden en ken nissen een aperitief nemen, of spelen een partijtje tennis. Er heerscht luxe. Alles is er grootsch, indrukwekkend mooi opge vat. De steden zijn ruim en schilderachtig mooi aangelegen. Prachtige breede lanen, netjes bepleisterd, beschaduwd door heerlijke lommer- palmen, allerzuiverst onderhouden, liggen langsheen de villa-woningen der blanken, de restaurants, de officieele gebouwen, die er helder opge trokken staan, in zeer verschillenden bouwtrant en stijl, als in een sprookjesmooie tuinstad. Er heerscht modern leven, naar den geest van de Europeesche groot steden. Blanke dames wandelen in lichte zomer-toiletten. Tientallen luxe-auto's toeten zacht voorbij. Een ronkende vliegmachien dwarst de lucht. In bar's wordt whisky en champagne gedronken. In privee-clubs wordt gedanst en gefuifd. In een cinema worden de' jongste schlager films gedraaid. Ze hebben er een stadspolitie, op de drukste kruispunten neger-ver keersagenten. Ze vinden er telegraaf en telefoon, een of meer geneeshee- ren, missies en hospitalen. Ze leven er met Belgen, Franschen, Engelschen, Grieken, Portu- geezen, Italianen, Spanjaarden, Hollanders en Duitschers. In de magazij nen en factorijen kunnen zij er zich zoowat alles aankoopen zelfs ver- sche boter, flesschen melk, rund- en varkensvleesch. De negers loopen er naar Europeeschen trant gekleed. Zelden ziet men er halfnaakte inlanders. Ze hebben er geen wilde dieren, geen opstanden, geen inlandsche overmachten te vreezen. Jawel... de blanken die in een of andere Kongoleesche stad verblij ven... kunnen er jaren leven, zonder er ooit eens een echte Afrikaansche avontuur mee te maken. Maar die blanken weten dan ook weinig of niets af van het zonder linge leven, de eigenaardige gewoonten en vreemde gebruiken der ne gers. Die blanken kennen de negermentaliteit niet, noch hun haat en liefde, noch het fijne van hun geheime sekten, van hun ritueele en sexu- eele dansen, van hun braspartijen, hun rangen, hun jachten, hun visch- vangsten en zwerftochten. Zij weten niet hoe in de oerwouden de negers hun kinderen besnijden, hun meisjes aan de meestbiedende als vrouw verkoopenhoe 't leventje van den veelwijver er met zijn vijf. soms twintig en meer vrouwen eigenlijk geleefd wordthoe er negers zijn die op 10 na niet weten hoeveel kinderen zij hebben hoe er bij de ge- arabiseerde negers scholen bestaan voor de jonge negerinnen, om den man te leeren behagen hoe de volksoptelling, het betalen van belastin gen, het aanleggen van wegen, het aanwerven van werkvolk en soldaten, het organiseeren van markten, het opzoeken en ontginnen van gdu-i- koper- tin- en andere mijnen er gebeurt. Die blanken hebben in Kongo geweest... jawel in het ver-Euro- peesche Kongo. Maar de Kongo... zooals hij duizende jaren geleden was Die echte Kongo, waar nog almaardoor dag in nacht uit zich de drama's in de wilde natuur afspelen, waarbij de zwakken ten prooi vallen aan de sterken... die Kongo kent men alleen een beetje wannéér men jaren doorheen het Kongoleesche Oerwoud tjoolde... ten prooi aan honger en dorst, vermoeidheid, honderden kleine en grootè gevaren... soms al een keertje met den dood voor oogen STANLEYSTAD. Toen wij voor het eerst in Stanleystad kwamen, dan was deze stad de hoofdplaats van de toenmalige Oost-Provintie, die zeven distnkten omvatte1. Stanleystad2. Mele - Nepoko (hoofdplaats Nian- gara; 3. Mele - Itimbiri (hoofdplaats Buta) 4. Aruwimi( hoo..J- plaaats Basoko) 5. Kibali - Ituri (hoofdplaats Iremu) 6. Manie- ma (hoofdplaats: Kasongo) 7. Kivu (hoofdplaats: Costermans.au.. Stanleystad is nog meer dan de andere Kongoleesche steden grootsch, comfortabel, luxueus, modern opgevat. Daarenboven strekt Stanleystad zich uit op de twee oevers van c^n Kongostroom, die zich hier plots versmalt tot slechts één kilometei breedte. Het administratief en commercieel centrum bevindt zich langs heen den rechter oever. Dit groote en bijzonderste stadsgedeelte is har monieus mooi. Aan den linker oever ligt het C. F. L. - centrum. Wij wandelden doorheen Stanleystad, maakten er een prachtig auto ritje, liepen openbare gebouwen binnen, bezochten er hotels, magazijnen van Europeanen, Arabieren, Senegaleezen, inlanders, wij woonden er een cinemavertooning bij, wij zagen er tennissen, wij namen een kijkje in vakscholen. Wij zagen met bewondering naar de drukke beweging van honderden blanke wandelaars en tientallen voorbij toetende auto s. En hoe langer hoe sterker vormde zich in ons den diepen indruk dat Stan leystad een mooie en aangename tropische grootstad is. KURIOSITEITEN. Stanleystad biedt daarenboven aan de bezoekers eenige schilder achtige eigenaardigheden aan. Vooreerst de bewonderenswaardige mooie watervallen van een rivier die zich in den Kongostroom neer stort de Tshopo. Een kringvormige wandeling laat het uitstapje ge makkelijk toe. De vlakke uitstekende rotsen verscholen onder een droommooien plantengroei, bieden een uitgelezen pic-nic midden aan, dat 's Zondags door de stadslieden druk bezocht wordt. Anderszijds, wat hooger op, achter het dorp der gearabiseerden.' ont dekt men de vermaarde Stanley-Fallsde draaikolken, stroomversnel lingen en watervallen, die gedurende den nacht 't geheimzinnige lawaai maken van een verre ruischende zee. STRIJD. De Falls vormden in de 1SI eeuw de verdedigingsplaats der Ara bieren tegen de blanken. Want pas 50 jaar geleden was heel het Weste lijk gedeelte van Kongo nog bezet door Arabieren, die uit Zanzibar af gezakt waren, om alhier slavenhandel te drijven, en de negers volledig te plunderen. Stanley, de beroemde bevelhebber van den eersten tocht langs het Westen, streed hier vooral hardnekkig tegen de Arabieren, die de bevolking terroriseerden door brandstichting en bloedbaden, en met slavenrazzia's. (1) Vergeten wij overigens niet dat het de blanken pas in 1894 gelukte de Arabieren definitief te overwinnen. Als wij dat even indachtig zijn. en dan uitkijken naar de huidige beschaving in Stanleystad, dan moet in allen ernst toegegeven worden dat de Belgische beschaving in Kongo met reuzensprongen vorderingen maakte. GESCHIEDENIS KINDOLO. Zooals ik reeds in mijn vorige bijdrage zei, rei*""41 Jrij reeds 's an derendaags weer verder op, naar Kasongo, hoofdw^ood(m het Manie- ma-Distrikt, op vijf dagen afstand van Stanleys l^Hange Doch vooraleer verder door te reizen maakten^B ,g 'n paar inte ressante voorvalletjes mee. *WV Vooreerst met mijn boy Kindoio. die ik te Leopoldstad in dienst nam. Zoodra Kindoio vernam dat ik verder naar Kasongo doorreisde, weigerde hij mij te volgen, onder voorwendsel dat een zuster van hem op sterven lag te Buta. Dat was zoo beweerden oud-kolonialen mij slechts een truk van Kindoio. Het zou er bij hem slechts om te doen ge weest zijn, de reis Leopoldstad naar Stanleystad gratis en daarenboven geldverdienend mee te maken. Het deerde mij eigenlijk weinig, want te Kasongo zou ik wel 'n goedkoopere en minstens even goede boy kun nen engageeren. HANDEL IN NEGERINNEN. Daar was 'n tweede typisch voorvalletje dat 'n diepen indruk op mij miek. Wij gingen even aan den linker oever een factorij van-een Griek bezoeken, om er op aanraden een en ander huishoudelijken voorraad te koopen reservewaren allerlei, 't Ging er zeer vreemd toe Wij werden er buitengewoon goed ontvangen Wij moesten er tegen wil en dank 'n aperitief nemen. Er werd weldra champagne bovengehaald, en met 'n paar andere koopers gefuifd. Ik hield mij opvallend afzijdig. Maar weldra kwam de aap uit de mouw. 's Avonds vroeg de Griek mij en de twee andere heeren koopers even mee. om iets moois te zien iets echt KongoleeschWij kwamen in een ruimen slaapkamer terecht, waar een groot bed tegen den muur aanstond. Het muskietennet was er om heen gespannen. Kijk eenszei de Griek, en meteen trok hij het muskietennet open en belichtte met een lamp twee jonge negerinnen, die ons minzaam toeknikten. Wenscht U zoo 'n net negerinnetje bij U in dienst te nemen U kan ze koopen Asjeblief Meer wensch ik daarover voorloopig niet te schrijven. Morgen vertrekken wij met den trein naar Ponthierstad, om aldaar dan denzelfden dag een nieuwe boot te nemen voor onze verdere reis. 1> Lees hierover het zeer interessante boek van Stanley: Cinq années au Congo» en vooral de bladzijden 451 en volgende. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). Jef VAN WYNSBERGHE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11