Wie naar Hill 60 gaat SNIICURSUS voor DAMES en JUFFERS R. PANNEKOUCKE 5 BEZOEKT EVENEENS IN DE KAZEMATTEN STAD YPER DE PRIJSUITDEELINC IN ONZE STADSSCHOLEN Op Maandag en Dinsdag laatst hadden de prijsuit- deelingen plaats van de stadsscholen. De stadsschouw burg was telkens proppens gevuld. We bemerkten o. m. heeren Vanderghote J„ BurgemeesterClinckemaille R.. arrondissementscommissarisVan der Mersch J.. Delahaye G.. Lemahieu. schepenenMissiaen E.. volks vertegenwoordiger Van Alleynnes L., gemeenteraads lid Bouquet R.. voorzitter van O O. Versailles G.. gemeentesecretaris Blomme. directeur der muziek school Oorts C.. directeur der Rijksmiddelbare school Lacante. oud-leeraar der Looye en talrijke leeraars, onderwijzers en onderwijzeressen van de verschillende scholen der stad. De stadsmeisjesschool der St Jansstraat kwam het eerst aan de beurt. Na het zingen van het Vader- landsch lieden leper Gegroetwerden veelstem mige koren uitgevoerd. Er is een lied en Les Bré- siliennes waren gevoeld, zwierig en machtig. De kin deren waren vastberaden en juist in het toontreffen en beide liederen werden fel geacclameerd. De voordrachtstukjes van het eerste, tweede en derde studiejaar Moeder De Bietebauw en De Haas en de schildpad kwamen vervolgens aan de beurt. De kleintjes, gestoken in een keurig pakje, wisten met ge paste gebaren, kracht aan hun gevoel te geven. Linnenweversdanseen reidans uitgevoerd door de hoogere klassen werd graag gezien door het publiek. Rhytmische bevalligheid brengt bij tot de aesthetische ontwikkeling van het kind en deze reidans bereikte zeker zijn doel. Het nummer werd spontaan toegejuicht Het puik der prijsuitdeeling van deze school is het ongewild gedoe der bewaarschoolkinderen. De eerste klassertjes droegen voor SnoepenDe klassers, de grootsten onder de kleintjes, dischten voorNog zoo dom niet zijn en Sta op gij luie slaper en toonden ons daarbij dat ze reeds iets afwisten van zang. Fijn en prettig werd het Klompenlied uitgevoerd. Een mooie prijsuitdeeling waarvoor directrice en personeel dienen te worden geluk gewenscht. 's Namiddags kwam de beurt der stadsmeisjesschool Rijselstraat. Na het Vaderlandsch lied werd het Lied van den Stroomgezongen. Ze zijn als 't beekje klein en rein. en baden nog in zonneschijn». De witte aanblik op het podium, de nette schikking der leerlingen, de zachtruischende stemmen, de gevoelde mimiek bracht alles tot een kunstig geheel. Het reidansje met zang Hoor, de vogels fluiten was buitengewoon. De eerste klassers der lagere school hebben hun durf en hun kracht getoond en zijn ten volle geluktzulks is ook karaktervorming en we stu ren de meesteres onze felicitaties, want ze moet met moederlijk geduld begaafd zijn om die zevenjarige meisjes aldus te drillen. De gebarenliedjes Naar Buiten en De Koekoek door leerlingen van het 2e, 3'" en 4e leerjaar werden graag gehoord en ferm toegejuicht. Televisieook de school moet de nieuwe uit vindingen benuttigen was voor velen een surprise. De radio-speaker kon het waarachtig goed zeggen, zelfs in zake schoolpropaganda was ze thuis Wat we daar te zien en te hooren kregen uit Kortrijk. Brussel en Parijs was verbluffend. De Bekoring kindertooneel. werd door drie jonge kunstenaressen opgevoerd. Als slot een tweezang Het paarken van Monnikendam Het paarken declameerde en zong zoo prachtig en bracht op menige lippen een blijde lach. De meisjes der Rijselstraat hebben zooals voorgaande jaren getoond dat ze verstand hebben iets moois te presteeren. Directie en onderwijzeressen wenschen we geluk. De Stadsjongensschool is dit jaar niet in de traditie gebleven de twee voorgaande jaren werd een kinder operette opgevoerd, ditmaal was het een buitengewoon goed gevuld variatie-pirogramma dat ook prachtig slaagde. Het 6" leerjaar had oudvlaamsche liederen gekozen Looze Visschertje Anne-Marie Zeg Kwezelke kwamen om de beurt ten tooneele. Vooral op die wijze voorgesteld zullen die liederen nooit vervelen. Letterkundige fragmenten werden door leerlingen van het achtste uitgegalmd en waren onverbeterlijk. Avondklokken van C. Buysse, De Nachtegalen bij het Minnewater... M. Sabbe Le Calife... Floridan waren zeer goed. doch «Een Huizeken... V de la Mon- tagnewerd op meesterlijke manier voorgedragen. Op gebied van taal mogen we fier zijn op de Looye zulke uitslagen staan borg voor de degelijkheid van het taalonderwijs over 't algemeen en voor Moedertaal in 't bijzonder. De Trekhond was een groepsdeclamatie en oogstte veel bijval. Het lied van Zoeme. Zoeme uitgevoerd door de leerlingen van het derde leerjaar was puik. De leerlingen van het eerste leerjaar waren de stoutmoedigsten. Op hun ranke bootje vaarden ze on bevreesd midden den stormenden wind. bliksem en... geleid door hun aanvoerder zongen ze. roeiden en... behaalden bijval. De jonge artisten van het tweede leerjaar dienen te worden geluk gewenscht. Hun rythmische teekenin- gen speelden ze kant en klaar in weinig tijd en of ze succes behaalden En 't laatst van al kwamen de plastische beelden. Statig stonden de jongens gebeeldhouwdin een kleurenlicht. 't Symbolisch vuur, de tweekampen, werp en springoefeningen, en 't slot der Olympische spelen werden meesterlijk voorgesteld. Meesters, beste gelukwenschen met de opvoeding uwer leerlingen gaat voort op den ingeslagen weg ten bate van onze stoere volksjongens. Met recht prees Heer Burgemeester Vanderghote en Heer Schepen Lemahieu de opvoering van de kinderen der Stadsscholen. De roem der opvoeding dagteekent van ouds, en met recht dankte Heer Burgemeester Heer Lacante, oud-leeraar der Looyevoor zijne ijvervolle toewijding reeds jaren getoond door het on afgebroken bijwonen der prijsuitdeelingen der Stads jongensschool. Wij ook. we sluiten ons aan bij die hul diging Uitslagen STADSMEISJESSCHOOL. St-JANSSTRAAT 1' Leerjaar #.9Platteau Agnès. Maes Mariette. Porte Martha. Vanspranghe Jacqueline. 0,8Masure Jeannette. Vandecasteele Eliane. Ostyn Madeleine. Leerjaar 0.9Demarez Georgette, Debergh Diane. 0,8Van Elslander Denise, Vanspranghe Germaine. j Wenes Ghislaine. 3' Leerjaar 0.9Depoorter Ghislaine. Desodt Edith. 0,8: De Hongère Ginette. Segers Georgette. Deweerdt Yvonne. 4' Leerjaar 0,9Lebbe Jacqueline. Indervuyst Yolande. Dasson- ville Nelly. 5» Leerjaar 0,9Barbez Jacqueline. 0,8: Degraeve Marguerite. Viaene Antoinette. 8" Leerjaar bezoeke de ECHTE OORLOCS- TUNNELS, in 1915 bij den OBSERVATIEPOST gemaakt keukens, hospitaalplaatsen, slaapkamers, telefoon- en elec- trische leidingen, enz., alles in zijn toenmaligen toestand, ge waarborgd echt en sterk. KOSTELOOS vergezicht, met sterken verrekijker, over heel de streek. aan de Rijsselpoort, de zeer bezienswaardige en onlangs her opende ECHTE ondergrondsche versterkingen en het Oorlogs museum. 0,9: Smidt Elza, Vanelslander Thérèse. Vindevogel Thérèse. De Conseth Irène. Coffyn Thérèse. 0.8 Logie Margriet. Logie Yvonne. Vandevelde Vic- torine. 7'' Leerjaar A 0,9 Van Ommeslaeg Marcella. 0,8Van Wambeke Gilberte. Lacante Yvonne. 7" Leerjaar B 0,8Decuyper Agnès en De Conseth Jozee, 8' Leerjaar 0,9 Deweerdt Margriet, De Conseth Jeanne. STADSMEISJESSCHOOL, RIJSELSTRAAT Prijsuitdeeling van Maandag 18 Juli 1938 1' Leerjaar 0,9Therry Lucienne. Titeca Gilberte. Lowier Ma riette. 0,8 Bories Irène. Vandenhove Alice. Hondeghem Christine, Packet Madeleine. Vanpeteghem Andrea, Dekaezemacker Georgine, Vanhecke Gabrielle en Vanryckeghem Andrea. 2' Leerjaar 0,9Mulle Denise. 0,8 Bories Denise. Rébéré Lorraine. Labaere Jacque line en Vanryckeghem Paula. 3 Leerjaar 0,9Vandermarliere Charlotte, Garreyn Anna. 0,8Verfaillie Jacqueline, Baratto Odette, Lowier Marguerite, Verhaeghe Suzanne, Deraedt Paulette. Baert Mariette. Vankeersbulck Jeanne en Lebrun Odette. 4' Leerjaar 0,9 Beun Hélène. Hof Wilfrida, Vanholst Jacqueline 0,8Knockaert Jacqueline. Lozie Georgette. Sinnaeve Marie-Madeleine, Bruneel Madeleine. Wullepit Geor gette en Malfait Elisabeth. 5" Leerjaar 0,9Derous Gertrude. Hollebeke Marie-Madeleine en Vanpeteghem Jacqueline. 0,8 Dewyn Simone. Deplancke Laura. Mulle Lucrèse. Packet Irma, Broeckx Rosa. Heughebaert Georgette. Burggraeve Marguerite, Mortier Marie-Thérèse. Packet Suzanne, Verminck Adrienne. 6' Leerjaar 0,9 Huyghebaert Nelly en Dekaezemacker Paula. 0,8: Vandevyver Gérardine. Vanmassenhove Bertha. Parez Julia, Rébéré Germaine. Lajoie Félicie, Egger- mont Dina. Dufour Marguerite. Strumane Rika en Pauwels Suzanne. VIERDE GRAAD 7" Leerjaar 0,9Isenbaert Laura. Degryse Agnes. Famelart Bertha. Pyck Mariette. Hof Cécile. 0,8 Coffyn Rosanne. 8- Leerjaar 0,9 Mulle Georgette. Hahn Lucienne. Baillivier Clau- dine. 0,8Jacques Irma. Vandamme Denise, Bruneel Jean nette, Leyns Jeanne. Vandenhove Germaine. Dewyn Denise. 9'' Leerjaar 0,9 Neyrinck Maria en Terryn Madeleine. LEERWERKHUIS le Jaar 0,9Six Maria, Deberdt Germaine, Doize Marguerite, Bourgeois Anna, Ramaut Marguerite. 0,8Malfait Gisèle en Malfait Irène. 2'' Jaar 0,9Devolder Angèle, Wallaert Yvonne, Vankerck- hoven Hermine. Alleman Andrea, Vandekerckhove Ra chel 0,8 Hoornaert Suzanne. Vankeersbulck Aline enVan- dermeersch Dorothea. HUISHOUDSCHOOL le Jaar 0,9Malfait Gisèle, Malfait Irène, Ramaut Margue rite. 0,8Six Maria. Doize Marguerite. Bourgeois Anna. 2° Jaar 0,9 Devolder Angèle en Wallaert Yvonne met vol ledig diploma. Vankerckhoven Hermine, Alleman Andrea. Vandekerckhove Rachel. 0,8 Hoornaert Suzanne en Vankeersbulck Aline. STADSJONGENSSCHOOL le Leerjaar 0.9: De Groote Jacques. Deconinck Léon. Schoon- heere Roland. 0,8: Scheire Gilbert. Gekiere Daniel. Vandenameele Robert. Dewagter Maurice. Knockaert Maurice. De gryse Pierre. Houart André. Riquière Jean. Wybo Gé- rard. 2' Leerjaar 0,9Sinnaeve Camiel. Leclercq Willy. 0,8: Gisquière Leon. Vindevogel Henri, Wuylens Jo seph. De Gandt Florent, Bonduwe Henri. 3" Leerjaar 0,9Van Ryckeghem André. Riquière Marcel. Sin naeve Jules. Ameel Norbert, Fierens Edward. De Con seth Guido. Tieberghem Camiel. Velghe Roger. 0,8Ossieur Marcel. Vandenbilcke Jacques, Verkou- ter Lucien, Wenes Gilbert. Vanneste Roger. Vanden bilcke Hubert. Willemyns Fernand. 4' Leerjaar 0,9Verheye Roger. Odent Michel, Jacques Raymond, Janssens André. Geerts Emiel, Van Imschoot Jacques. 0,8: Depessemier Marcel. Huyghebaert Victor. Van- denberghe Nestor. Baert Florent. Slosse Roger. Ver- poucke Julien. Verleure Joseph. Vandenameele Frans, Viaene Noël, Verbrugghe Pierre. Fierens Willy. Ver- meersch Jean. Vandenbroucke Frans. 5'" Leerjaar 0,8: Bulckaen Alfred. Wolters Lucien. Vandecasteele Roger. Larnou Norbert. Isaac Henri, Therry Hector, Deruyter Camiel. 6' Leerjaar 0,9Maillard Florent. Deruyter Maurice, Hollebeke Marcel, Scharre Georges. 0,8Demoor Roger. Therry Robert. Notebaert Daniel, Decrock Edgar. 7 Leerjaar 0,8 Leclercq Henri. Vanspranghe Frans. 8' Leerjaar A 0,9 Vandenberghe Benoni. 0,8Isaak Aimé Pyck Lucien. Bouttelegier André, Vandenberghe Albert. 8-' Leerjaar B 0,9Ingels Eugeen. Een gevangenis als jeugdherberg De jeugdherbergbeweging oefent, volgens zeer voor aanstaande opvoeders, een grooten weldoenden invloed uit op de zedelijke en lichamelijke ontwikkeling van de jeugd. Het is niet zonder reden trouwens dat de ouders hun zonen en dochters aan deze instellingen toever trouwen. Thans doet zich iets zeer merkwaardigs voorTe leper moet, met medewerking van Stad en Staat, de wereldjeugdherberg van volk tot volkverrijzen. Aangezien het Parlement echter niet tijdig de noodige kredieten stemde, kon met den bouw nog geen aan vang genomen worden. Voorloopig is dan de JH onder gebracht in de voormalige gevangenis, ruime plaats voor 30 jongens en 20 meisjesIn dit gebouw, waar vroeger niets dan zuchten en klagen was, neemt dus thans de blije en gezondreine jeugd haar intrek. On der het waakzaam oog van den JH-leider leeraar Buckinx. den zeer bekenden ijveraar voor toerisme en van de bezorgde JH-ouders zal deze gevangenis een welkom rustoord zijn voor onze jeugd op haar tochten. Te Knokke is de nieuwe JH Gudrun ingericht in de vroegere rijkswachtgebouwen nabij het gemeente huis. Zij wordt officieel ingewijd op 23 Juli, in aanwe zigheid der overheden. Te Zottegem ruime JH, in vervanging van den molen, op 2 Juli geopend in tegenwoordigheid van het magis traat. Plaats voor 20 jongens en 20 meisjes. Aldus breidt de beweging zich overal uit. Ouders en jongelieden, voor omstandige inlichtingen Alg. secretariaat VJHC, Oudaen, 32, Antwerpen. Bezichtigt ook de JH-en (Brus sel. Jeugdstraat, 3 Brugge St Jansplein GentHoog poort. 51). TER GELEGENHEID VAN TUINDAG OP DONDERDAG 11 OOGST, om 3 uur namiddag GROOTE TROTTI NETTEN KOERS op de R. Colaertplaats, Maloulaan, M. Haiglaan. Twee trottinetten en talrijke nuttige prijzen, ter weerde van 1.000 fr., geschonken door het stadsbestuur en bijzonderen. Twee buitengewoon schoone bekers, geschonken door het Huis Van Wonterghem. Boterstraat. Yper. 1") Snelheidskoers a> Voor jongens, reeksen van 7-8-9 en 10 jaar. Vier prijzen per reeks, b) Voor meisjes, reeksen van 7-8-9 en 10 jaar. 2") Fondkoers met handicap op een afstand van 1.000 meter a) Voor jongens van 9 en 10 jaar. Vier prijzen. b) Voor meisjes van 9 en 10 jaar Vier prijzen. Men schrijft in op het Stadssecretariaat: Op Donderdag 28 Juli Zaterdag 30 Juli Donder dag 4 Oogst Zaterdag 6 Oogst, telkens van 3 tot 5 uur namiddag. De inschrijving en de deelname aan dezen koers is kosteloos. De kinderen gelieven het trouwboekje hunner ouders mede te brengen. De ingeschreven kinderen vergaderen op Donderdag 11 Oogst, om 2.30 uur, op de Groote Markt, rechtover het Stadhuis, om vandaar in stoet en met Muziek op te trekken naar de R. Colaertplaats. 15, Boomgaardstraat, 15IEP ER Alle inlichtingen te bekomen aan bovengemeld adres. DOORLOOPENDE CURSUS. Alle leerlingen worden afzonderlijk ingewijd, (722)|

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5