Le Musée de Guerre du Saillant f GROOT BAL- 8 BONJOUR, MONSIEUR! Le Musée de Guerre du Saillant d'Ypres entrée Rue du Verger. REUZENDADEN Op Zondag 31 Juli 1938 IN CHALET TIVOLI ALLERHANDE NIEUWS GHELUVELT VELOKOERSEN Lijn IEPER - VEURNE - DE PANNE PROCESSIE TE VEURNE Gevonden en Verloren Voorwerpen Le 14 Juillet chez les «Poilus de Francs» EXAMEN UITSLAGEN AVEZ - VOUS VISITÉ LES MUSÉES EN VILLE i Commencez par vous serez si agréablement surpris que vous désirerez en visiter d'autres! TOI'JOIRS DU NOUVEAU! Enkelen tijd geleden hadden wij het over reu zenwerken die de bewondering der menschheid afdwongen. Thans hebben wij het over reuzenda- den die de wereld in begeestering brengen. Iedereen spreekt nog met bewondering den naam uit van kapitein Lindbergh, die, irv een t/lucht van 36 uren, den Atlantischen Oceaan qverstak en Amerika met Europa, per vliegtuig verbond, zonder tusschenlanding. Verleden week werd die reuzendaad herhaald, doch met dezen bewonBerenswaardigen uitslag dat de verbinding gedaan werd in 16 uren 35 mi nuten En de wereld staat met verbazing gesla gen, als men denkt aan die snelheid van meer dan 350 km. per uur Den Zondag avond, te 23 u. 20 nam de Heer Howard Hughes, zijn vlucht te New-York, met 4 passagiers, en landde te Parijs aan, op Maan dag avond te 16 u. 55 op het vliegplein van Le BourgetHij legde in dien tijd ongeveer 6000 km. weg af. Het vliegtuig dat M. Howard Hughes daartoe benuttigde is een bimotor van 1100 paarden kracht ieder. Hij moest 6555 liter brandstof en 454 liters olie aan boord nemen om ten minste 7000 km. ver te kunnen vliegen aan 320 km. per uur. Dit vliegtuig kan in gewone omstandigheden 11 passagiers aan boord nemen. Maar voor de reis die M. Howard Hughes komt te volbrengen had men de zitplaatsen weggenomen ten einde er de noodige brandstof en de radio-apparaten te kunnen aanbrengen. Nooit nog was zulke gebeurtenis te boeken. Men bedenke slechts wat wilskracht, koelbloedig heid en uithoudingsvermogen er noodig zijn om zulk waagstuk aan te gaan en te volbrengen, met het leven van 5 menschen in handen 16.35 u. om 6000 km. af te leggen, al over den Atlantischen Oceaan, met een vliegtuig dat, ge laden, 12.000 kg. weegt, en voor welke reis een paketboot 4 dagen noodig heeft. Bij het aanzetten bekwam men een snelheid van 250 km. per uur men bedenke weer 't ge wicht te Cap Breton werd die snelheid 290 km. per uur te St Johns (Terre-Nova) 310 km. bo ven 't midden van den Atlantischen Oceaan 320 km. en bij 't einde der reis geholpen door den wind 360 km. per uur. Howard Hughes is een rijk Amerikaander, zelf kineast en gehuwd met de kinemaspeelster Ka- therine Hapburn. Zijn vlucht New-York-Parijs was het eerste gedeelte van een reis om de we reld welke hij in den recordtijd van vier dagen aflegde, en op dewelke hij reklaam wilde maken •«'oor de tentoonstelling van New-York in 1939. Hij had aan boord uitnoodigingsbrieven meê voor al de Staatshoofden der landen waar hij zou neerdalen. Daarom draagt het vliegtuig dan ook den naam New-York Worlds Fair Tien jaar is 't geleden dat Lindbergh, die men den Vliegenden Gek durfde noemen, den weg baande met 36 uren vlucht, waarlangs men thans in 16.35 u. is overgestoken van New-York tot Parijs. Men staat waarlijk verstomd als men aan die menschen denkt, aan hun werk. aan hun durf, aan hun stalen wilskracht. Het menschelijk vernuft heeft bergen verzet, zeëen ondermijnd en afstanden doen smelten. A.B. Steenweg naar Zillebeke - Vijver gegeven door de 14 jarige Radio-vedette VERSTRAETE Bruno, van leper, leerling van den virtuoos - accordeonist A. DE HOLLANDER o HET BAL BEGINT OM 4 UUR Van 9 tot II uurDANCING in open lucht met verlichting. (832) PLOEGSTEERT. Luchtballon gedaald. Verleden week Donderdag is een luchtballon, die rond 18 u. te La Bassée opgestegen was ter gelegenheid der 14 Juli feesten, alhier langs den Jagersweg neergedaald. Twee wandelaars, de genaamden Grimmelpon Maurice en Van Hoye Victor, die den ballon zagen neerkomen, slaagden erin de uitgeworpen koord te vatten en den ballon tot in het midden van den weg te trekken. De ballon was geloodst door Ledieu Paul, 17 jaar oud. van Pérenchies, die zijn brevet van piloot bekwam in November 1937 en reeds aan zijn negende opstijging was, waaronder drie gansch alleen. Verkeersongeval. Vrijdag avond, om 7 u., werd de motorijder Deprez Camille, 47 jaar oud, van Wer- vick, aan het kruispunt van Armentierskapelle aan gereden door de auto van Lecomet Cyriel, autohande laar te Hazebrouck. Deprez werd ten gronde geslin gerd en nog al erg gekwetst. GHELI1WE. Botsing. Op de baan naar Wer- vick had er een botsing plaats tusschen de triporteur van Dejaegere Romain, van Passchendaele, en de moto bestuurd door Vanden Heede André, van Wervick. Bei den stuikten ten gronde, maar werden slechts licht ge kwetst. KOMEN. Dief aangehouden. In de werkhuizen Agache en Zoon. gelegen langs den steenweg van Pé renchies naar Armentiers, was er 's nachts ingebroken geweest en weldra vielen er vermoedens op zekeren A. Fauquenberghe. in een naburige gemeente wonende en die onder den invloed van den drank zijne tong wat voorbij gepraat had. De kerel werd aangehouden, doch loochende hardnekkig de hem ten laste gelegde feiten. Nochtans werd er bij hem, tijdens een huiszoeking, een gansch inbrekersgerief gevonden, zoodat hij, in 't nauw gedreven, eindigde met te bekennen. RENINGHELST. Aanhouding. Zekere L... Cam., 60 jaar oud. en Eek... Emile, 51 jaar oud. beticht van erge feiten, werden alhiqr door de rijkswacht aange houden en. ondervraagd zijnde, legden beiden bekente nissen af. OOSTVLETEREN. Auto in de gracht. Zondag was de familie Tkint-Casteleyn, van Tourcoing, na 's voormiddags aan Zillebekevijver te hëbben doorge bracht. van daar rond 12 u. 30 met hun auto naar De Panne vertrokken. Op de baan tusschen Elverdinghe en Woesten wilde de heer Tkint een andere auto voor bijrijden juist op het oogenblik dat deze laatste lichtjes uitweek. De Heer Tkint remde dadelijk om een aanrij ding te vermijden, doch hierdoor kantelde zijn auto om en kwam in de gracht terecht. De geleider werd aan het hoofd gekwetst en zijne echtgenoote had haar been gebroken, terwijl hunne kinders Alphonsine en Geor gette door de glasscherven licht gewond waren. Allen werden naar de kliniek der Zwarte Zusters van Yper overgebracht, alwaar Mevrouw Tkint ter verpleging moest blijven. GHELUVELT. Moto-ongeval. Verleden Zondag was een motoclub op uitstap naar De Panne te Ghe- luvelt op de groote baan naar Yper gekomen toen een der moto's tengevolge van het afloopen der ketting, slipte en omsloeg. De andere volgenden trachtten langs verschillende zijden het gevallen voertuig te ontwijken met het gevolg dat er vier anderen insgelijks vielen. Gelukkig waren er geen persoonlijke ongevallen en alles bepaalde zich tot stoffelijke schade welke spoedig kon hersteld worden. Op Kermis-Maandag, zijnde 25 Juli 1938. in den na middag, op de Dorpplaats, groote velokoers voor be ginnelingen onder de 19 jaren, eenzelvigheidskaart vereischt, met 300 fr. prijzen, waaronder 100 fr van Jvr. Keingiaert de Gheluvelt. Op Kermis-Dinsdag, zijnde 26 Juli 1938, om 6 ure namiddag, groote Velokoers, met 250 fr. prijzen, op de wijk Tramstatie, te Gheluvelt, voor alle beginnelingen. Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen 53, Kortrijksche Steenweg. Gent. Ter gelegenheid der vermaarde op Zondag 31 Juli 1938 zal een half rechtstreeksche pleziertrein ingericht wor den naar DE PANNE aan HALVEN PRIJS voor de heen- en terugkaarten. Prijs heen en terug leper. Statie V. 7.25 Fr. 11.00 Brielen 7.34 11.00 Elverdinghe 7.41 10.00 Woesten 7.47 9.00 Oost-Vleteren 7.57 8.00 Loo. Statie 8.20 Veurne. Statie 905 De Panne A. 9.25 Veurne, Stelplaats V. Oost-Vieteren Lion Beige Woesten Elverdinghe Brielen leper. Statie A 18.55 20.00 20.09 20.15 20.22 20.30 20.40 Enkel stilstand aan de hierboven vermelde statiën ZEER BELANGRIJK Voor den terugkeer uit DE PANNE neemt men de regelmatige electrieke trams met dezelfde reiskaart die geldig is voor den terugkeer. De gewone treinen zullen versterkt worden en de hierna vermelde bijgevoegde spoorautodiensten zullen ingericht worden. Lóo. Statie V. 14.00 Veurne. Statie V. 21.20 Veurne. Statie A. 14.35 Oost-Vleteren A. 2215 Stilstand aan de tusschenstatiën. De Directie. Gevonden. Vrijdag 15 Juli, door M Gisquière Dé- siré. een pakje eenige kleedingstukken bevattende. Door M. Carli Julien, een zakje voor fototoestel. Maandag 18, door M«* Dekeyser Augusta, een zilveren manchetteknop. Woensdag 20, door M- Hollebeke Godeïieve. een ring. Verloren. Zaterdag 16 Juli. door M. Boudein Paul, een hoveniersvoorschoot. Maandag 18. door M' Meeuw Marie, een gecrocheerd tapijt. Dinsdag 19, is bij M. Compernolle Maurice. Brugge- steenweg. een duitsche schapershond, antwoordende op den naam van Marquis, weggeloopen. (Section d'Ypres) A l'occasion de la Fête Nationale du 14 Juillet. les Poilus de France ont rendu visite a leurs camarades Morts pour la France au cimetière St Charles pour y déposer une plaque et une gerbe au Monumentils ont ensuite organisé chez leur compatriote M. Blic. cafe- tier au Chatelet route de Brielen, une réunion a la- quelle assistaient de nombreux camarades. Au cours du diner, une manifestation de sympathie fut témoignée a leur Président Joseph Claeys. M. Bauchard. Vice Président du groupement. épingla sur la poitrine du Président, la médaille de bronze de l'U N. C.. décernée par le Président de l'U. N. C. Frangais. Dans un discours de circonstance, il adressa au Prési dent. au nom des Poilus de France de la Section d'Ypres, les plus chaleureuses félicitations. II dit no- tamment. qu'il était heureux de choisir la date du 14 Juillet, Fête Nationale Frangaise, pour lui remettre cette décoration du Mérite, en groupant autour de lui tous les camarades venus également pour fêter. avec toute la Nation Frangaise, cette date mémorable de la liberté du Peuple Frangais et exprimer ainsi toute leur reconnaissance et leur profond attachement a leur chère Patrie. La Marseillaise La Brabangonne Le God Save the King écoutés debout par toute l'assistance, furent exécutés par le petit orchestre recruté spéciale- ment a cette occasion. Le Président remercia ensuite les Poilus de la mar que de sympathie qu'ils venaient de lui témoigner a l'occasion de cette décoration, dit combien il était heureux, en ce jour de 14 Juillet de pouvoir manifester les sentiments de dévouement de tous les Poilus a la France, puis adressa ses plus vifs remerciements au Président de l'U. N. C. du Nord, pour la décoration dont il venait d'être l'objet La soirée se termina au milieu d un enthousiasme général par un bal champêtre. dont les danses endia- blées de fox trott. Roumba, Valse, etc... furent exécu- tées avec entrain par notre petit orchestre. que nous félicitons a cette occasion. Trés tard dans la soirée, nos camarades se séparèrent contents et satisfaits de cette belle journée. Les Poilus de France a l'Etranger ont vécu le 14 Juil let 1938 ce que les Frangais ont vécu et fêté chez eux, ils ont, comme toujours, retrouvé le vrai visage de la France, fiére de son armée non provoquante. mais prête a tous les sacrifices, le monde peut avoir confiance en elle et quoi qu'on dise et quoi qu'on fasse la France ne périra jamais. Fi des railleries et sarcasmes adressés a notre France par certaines Nations jalouses de notre prospérité. de notre union quand même, aucune division n'existe lorsqu'il s'agit de défendre notre France immortelle qui reste et restera toujours une et indivisible. Albert ROLY. HOOGESCHOOL VAN LEUVEN M. Dehem Albert. Yper: doctor in de rechten, 2' proef, met voldoening. Mej. E. Seys, Yper examen van hospitaal-verplëeg- ster. met groote onderscheiding. M. Devloo Robert, Yper: doctoraat in genees-, heel- en verloskunde. 4e proef, met groote onderscheiding. M. Camerlynck Edmond van Beverengraad van doctor in de rechten. 2e proef, met voldoening. M. Heyman Autbert, WestouterBaccalaureaat in philosofie. 1" proef, met groote onderscheiding M. erheecke Jozef, Watou: Baccalaureaat in phi losofie. 2<' proef, met groote onderscheiding. Mej. Ampe Agnes, St Jozef, Hoogledekandidatuur in de natuur- en de geneeskundige wetenschappen. 3' proef, met voldoening. M. Pieters Jan, Reninghe notariaat, le licenciaat. met voldoening. M. Deleu Alfons, Wervick graad van apotheker. 3" proef, met onderscheiding. M. Roelens André, Hooglede graad van apotheker. 3' proef, met voldoening. M. Saver Gilbert, Passchendaele graad van apothe ker. 3- proef, met voldoening. M. Hondeghem Jozef, Dranoutre kandidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen, 2e proef, met voldoening. Zuster, Adriana Dejaegher O. L. V. ter Bunderen. Moorslede examen van hospitaal-verpleegster, met onderscheiding. 1 M. George Albert. Poperinghekandidatuur in na tuur- en geneeskundige wetenschappen. 3' proef, met voldoening. M. De Haene Daniël, Poelcapelle doctoraat in ge nees- nee - en verloskunde. 1' proef, met voldoening. M. \andenbrouck Josué, Moorslede: doctoraat in ge- nee - heel- en verloskunde, 3' proef, met groote onder scheiding. M. Feene Hector. Bixschotedoctoraat in genees-, hee.- en verloskunde, 4' proef, met groote onderschei ding. M. Roussel Gérard, Wervickdoctoraat in genees-, hee.1- en verloskunde. 4r proef, met onderscheiding. M. Staesen Albert. Poperinghekandidatuur in na tuur- en geneeskundige wetenschappen. 2' proef, met groote onderscheiding RIJKSUNIVERSITEIT, GENT De Queeeker Robert Leisele kandidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen. 3e proef, met voldoening. M. Cleeren André. Isenberghe graad van doctor in de genees-, heel- en verloskunde, 3* proef met onder- scheiding. Lesuge Wpiy, Moorslede: graad van doctor in de genee^-. nee!- en verloskunde, 3' proef, met voldoening. Aan a::en onze beste geiukwenschen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8