DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Een Kampeerwagen der N. M. Buurtspoorwegen te leper TOERISTISCHE KRONIEK EEN HEUGLIJK FEEST IN HET O. L. VROUWHOSPITAAL Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat. 8, YPER Tel. 159. Voor de kampeerders stelt de Maatschappij van Buurtspoorwegen een Kampeerwagen ter be schikking. Deze wagen is ingericht voor een lang verblijf en biedt slaapgelegenheid voor zes per sonen. waschgelegenheid met waterreservoir, en kookgelegenheid met reservoir voor butagas. De maatschappij is zinnens dezen wagen te Kemmel te plaatsen ook elders kan hij ge bruikt worden voor den duur die de kampeer- deis begeeren. Ten einde de belangstellenden in. de gelegen heid te stellen met dezen kampeerwagen kennis te maken, zal hij Zaterdag 30 en Zondag 31 Juli, telkens van 9 tot 11 uur kunnen bezocht worden op het Stationplein mits aanmelding in de wacht zaal der Buurtspoorwegen. De voorwaarden wordén medegedeeld op het Bureau voor Vreemdelingenverkeer. Stadhuis, te leper, alsook in het Tramstation. Op 13 Juli laatstleden verliet de Normandie New-York voor zijn 100 overtocht van den Atlan- tischen Oceaan. Van 29 Mei tot 2 Juni 1935 deed zij haar eerste reis en verwierf hiermede den blauwen wimpel. Sedertdien heeft de Norman die 330.000 mijlen afgelegd, wat een afstand uit maakt van meer dan 15 maal de reis om de we reld tegen een gemiddelde snelheid van 28 knoo- pen per uur. Gedurende deze drie jaren heeft de boot 544 dagen zee gehouden tegen 52 km. per uur. zonder een enkel incident, zonder eenige onderbreking in den dienst, zonder zelfs haar snelheid te verminderen bij de hevigste stormen. Het is misschien wel de moeite waard bij deze honderdste reis een en ander over dit driejarig bestaan te vertellen. De Normandieheeft reeds 100.000 passagiers vervoerd en werd be zocht, aan beide zijden van den Oceaan, door 650.000 personen. Aan boord van de Normandie werd in deze tijdspanne verorberd 730.000 kg. vleesch, wat overeenkomt met 12.000 stuks vee 430.000 kip pen. eenden, duiven, kalkoenen en fezanten 710.000 kg. visch 1.675.000 kg. groenten 3.270.000 eieren 520.000 kg. bloem en eindelijk, alhoewel deze stof geen voedingsmiddel is, 550.000 ton mazout. Maar er wordt niet gegeten alleenMen zal er kunnen over oordeelen naar het aantal geser veerde... en gedronken flesschen 60.000 flesschen fijne wijnen en champagne 70.000 flesschen li keuren 580.000 flesschen tafelwijn 650.000 flesschen wijn voor de bemanning 120.000 fles schen mineraal water en 740.000 flesschen bier en limonade Dat zijn natuurlijk alle materieele zaken van belang is ook te weten dat gedurende deze drie jaren de Normandie de suprematie heeft ge had op den Atlantischen Oceaan en het hoofd heeft kunnen bieden aan de aanvallen welke haar van alle zijden tegemoet kwamen. Op ruim 200 km. ten zuid-westen van Parijs ligt de stad Le Mans door vele Ierpelingen ge kend omdat zij er vier oorlogsjaren hebben door gebracht. Een der voornaamste attracties voor de toeristen zoowel als voor de inwoners van de stad is de bloemenhorloge die in de openbare hovingen te zien is, niet ver van het gedenktee- ken van den Engelschman Wilbur Wright, den luchtvaartpionier die zijn eerste vlucht in Europa deed te Le Mans, nu zoowat 30 jaar geleden. El- ken dag komen groepen toeristen deze merk waardige horloge bezoeken, die zoowel artistiek is als juist. Inderdaad bestaat de versiering van dit uurwerk uit 12 a 14.000 plantenhet totale getal voor den ganschen zomer, rekening hou dende met de veranderingen, bedraagt ongeveer 40.000 planten. De diameter van de wijzerplaat is 9 voet en de bloemen zijn zoo handig bij el kaar geplaatst dat van het mecanisme niets te zien is. Elke bezoeker van Le Mans zal onveranderlijk de prachtige kathedraal van St Julien gaan be zoeker?, het graf van Koningin Berengaria, echt- genoote van Rijkaard Leeuwenhart, het museum, de gallo-romeinsche ruines, maar het laatst, en steeds met de grootste belangstelling, deze merk waardige bloemenhorloge. Het is dus Zondag eerstkomende 31 Juli dat de beroemde processie van Veurne, de Boetprocessie, voor de driehonderd en eenste maal haar uit- gang zal doen. Iedereen weet wat voor aandoen lijke episodes deze processie bevat. De meest in drukwekkende der 42 groepen uit het Oude en het Nieuwe Testament is natuurlijk die der Boe telingen. die blootvoets en met de zwas» pij gansch den tocht meemaken. Deze lange stoet van mannen gebukt onder den last van het kruis dat zij dragen ter herinnering aan het lijden van Christus, verplaatst ons volledig in de Middel eeuwen. In gansch haar uitzicht toont deze eigen aardige processie den Spaanschen invloed die ons uit de 16 eeuw is overgebleven. Het is als eene der plechtige ceremoniën die uit de verre Spaansche landen naar onze Vlaamsche gewes ten is overgeplant. De Boetprocessie van Veurne trekt elk jaar duizenden kijklustigen de eene als aangetrokken door het diep mystieke en reli- gieuse karakter dezer plechtigheid, de andere door de eigenaardige folkloristische tafereelen die elkaar als het ware opvolgen in deze zoo aan doenlijke als curieuse plechtigheid. Reysiger. Kleeding en Profes van nieuwe kloosterzusters Woensdag laatst. 27" dezer, was de kapel van het O. L. Vrouwhospitaal, mooi opgeschikt met geurige bloe men en sierlijke planten die meestal door erkentelijke inwoners aan de Eerweerde Hospitaalzusters uit ge negenheid waren toegezonden geweest, veel te klein om al de personen te bevatten welke eraan gehouden hadden de schoone en indrukwekkende plechtigheid der kleeding en van het profes van nieuwe kloosterzusters bij te wonen. Benevens de familieleden der nieuwe zusters be merkte men vooraan in de kapel ook nog den Heer Vanderghote, burgemeester; de Heeren leden der Com missie van Openbaren Onderstand met den Heer Bou quet. voorzitter, aan het hoofd de Heeren Dokters en Apotheker van het hospitaal, alsmede de Heeren se cretaris en bedienden der Commissie van Openbaren Onderstand. Het was de Z. E. Heer Kanunnik Van der Heeren. van Brugge, die bijgestaan door den Z. E. Heer Deken Vermaut en de Eerw. Heeren onderpastoors van Sint- Maartens, om 9 u. het H. Misoffer opdroeg en. na het Evangelie, de plechtigheid voorzat der kleeding van twee onzer jeugdige stadgenooten. Jvr. Maerten Ivonne die voortaan in de kloostergemeente den naam zal dragen van Zuster Marie-Henriette, en Jvr. Bardyn Antoi nette die zich onder den naam van Zuster Marie-Clara voorbereidt tot de edelmoedige taak van gasthuiszuster, waartoe zij zich van kindsgebeente af aangetrokken gevoelde. Vervolgens legde Eerw. Zuster Bernadette, in de wereld Jvr. Verteneuil Gabrielle. 22 jaar oud, van Pont-de-Nieppe (Noord Frankrijk), plechtig haar kloos tergeloften af in handen van den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Van der Heeren. Deze schoone liturgische ceremoniën mieken op alle aanwezigen, die ze ingetogen en met gespannen aan dacht volgden, een diepen indruk en aan de offerande, die daarop volgde, scheen er schier geen einde te ko men, daar allen er aan hielden alzoo nogmaals een blijk hunner genegenheid en bewondering voor onze zoo verkleefde en verdienstelijke zusters van het O. L. Vrouwhospitaal te geven. Na de kerkelijke plechtigheid ha|l er in het hospitaal een intieme ontvangst plaats, tijdens dewelke de nieuwe kloosterzusters de gelukwenschen en tal van bloemen ontvingen vanwege hunne familieleden en ook van de aanwezige overheden, en insgelijks eenige schoone ge legenheidsdichten mochten aanhooren. Dit heuglijk feest werd besloten met een puik feest maal in het O. L. Vrouwhospitaal opgediend, dat met de aanwezigheid der voormelde overheden en der familie van de nieuwe zusters vereerd was. Tusschenin de ge rechten hield de Heer Remi Bouquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand, de volgende treffende aanspraak Zeer Eerwaarde Heeren, Eerwaarde Zusters, Mevrouwen, Mijnheeren, De voorrang van een ambt, die gewoonlijk anders niefts bijbrengt dan last. verschaft somwijlen voldoe ning aan 't harte, die de moeite en het werk verzach ten. Ik voel mi.j dus verheugd het voorrecht te hebben in die buitengewone plechtigheid, in naam der Com missie van den Openbaren Onderstand, den Zeer Eer- Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. weerden Heer Kanunnik Van der Heeren eerbiedig te bedanken, die als afgezant van Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop is overgegaan tot de indrukwekkende plechtigheid van de kleeding van twee Zusters postu lanten en het profes van Eerweerde Zuster Bernadette. Zulks is een heuglijk feit. dat een gemeenschap maar zelden te beurt valt en een doorslaande bewijs levert van den bloei van het O. L. V. Hospitaal, hetgeen ons ten zeerste verheugt, gezien de uitbreiding door ons gasthuis genomen. Mijn dank gaat ook aan den Heer Burgemeester, die er aan gehouden heeft, niettegenstaande zijne me nigvuldige bezigheden, de plechtigheid met zijne te genwoordigheid te vereeren. Ik begroet eerbiedig den Zeer Eerweerden Heer Deken, geestelijke bestuurder van dit gesticht, die kommervol de inwendige leiding behartigtalsook de Heeren. die de zieken komen troosten en bijstaan. Mijn bedankingen gaan natuurlijk aan Eerweerde Moeder Overste en hare Medezusters voor hare vrien delijke uitnoodiging tot dit feestmaal, zoo geschikt om eene groote plechtigheid te voltooien. Tot haar richt ik mijn diepgemeende gelukwenschen alsmede de uit drukking mijner gevoelens van erkentelijkheid voor al het goede dat zij bij dage gelijk bij nachte verrichten tot hulp van de lijdende menschen in dit O. L. V. Gasthuis O. dierbaar huis. wie kan uw glorie schat- ten. wie kan uw grensloos offer schatten van zorg. hulp, naastenliefde, steun en gebed. En die zelfop offering bepaalt zich niet alleenlijk tot dit gesticht, maar sedert de aanhechting in April 11. van het Moe derhuis, heeft uwe gewaardeerde werking daar reeds veel lofbetuigingen verwekt, hetgeen ons laat hopen dat wij de beste uitslagen zullen mogen verwachten. Ik breng dus mijnen besten dank uit aan de Eerweerde Zusters, ziekenverpleegsters, voor hare edelmoedige dienstvaardigheid en bezorgdheid. Ik begroet met ware vreugde de tegenwoordigheid van den Heer Dokter Ronse. heelkundige, die een on betwistbaar recht heeft op erkentelijkheid om wille van zijne rustelooze bedrijvigheid ten bate van het algemeen welzijn, en die door zijne grondige kennissen naam en faam gegeven heeft aan ons hospitaal. Ont vang hier. Heer Dokter, de hulde van onze bewondering en innige dankbaarheid. Mijn eerbiedige groet aan Heer Dr Du Brulle, heel kundige, gewezen assistent van Professor De Baisieux van Leuven, die, naar het voorbeeld van Dr Ronse, door zijne groote gaven van ziel en geest, verheven dienst weet te betoonen. In één woord, bedank ik in 't algemeen al dezen die. als dokter of apotheker, hier dienst bewijzen. En ik eindig dit eerste deel van mijn aanspraak met de twee nieuwe Zusters-novicen, Zuster Marie- Henriette en Zuster Marie-Clara, twee stadsgenooten, in naam van onze Commissie, hartelijk proficiat te wenschen. Mochten zij, bezield met de edele zending eener gasthuiszuster, de gratiën bekomen van dienst vaardigheid en naastenliefde, om na korten tijd te mogen vieren de schoone plechtigheid van haar profes, omringd van hare duurbare familieleden, zooals wij nu het genoegen hebben de aanwezigheid te begroeten van de achtbare moeder en tante van Zuster M.-Henriette alsmede van de geachte vader en moeder van Zuster Marie-Clara. Je ne voudrais manquer a mon désir de m'adresser spécialement a la professe de ce jour. la Révérende Soeur Bernadette. II m'est particulièrement agréable d'être l'inter- prète de la Commission d'Assistance Publique pour Vous adresser, Soeur Bernadette. nos plus sincères félicitations Vous nous êtes venue de ce pays de France, qui a conservé a travers les siècles son titre rayonnant de fille ainée de l'Eglise. Ce n'est pas sans émotion que nous constatons le magnifique renouveau religieux qui se traduit dans votre pays natal par la construc tion de nouvelles églises par centaines. Mais si la France chrétienne nous émeut, nous avons d'autre part. dans notre région, des raisons plus spéciales d'affec- tion et de reconnaissance. La France fut pour combien parmi nous la terre d'asile. et ce nous est aujourd'hui une occasion de témoigner la reconnaissance toute spé ciale que nos établissements hospitaliers et nos orphe- linats doivent a l'hospitalité frangaise, qui nous fut ouverte si généreusement au cours de la guerre 1914-18. Vous avez prononcé vos voeux, Soeur Bernadette. devant le Révérend Chanoine Van der Heeren, délégué de Mgi- l'Evêque. Nous ne devons pas insister sur la haute signification de cette cérémonie et la profonde impression quelle laissea tousceux qui y assistent, pa rents ou amis. Qu'il me soit permis d'ajouter que je me réjouis vivement au nom de l'Assistance Publique de savoir que nos malades trouveront auprès de Vous des soins dévoués et un profond réconfort. J'ai eu déja maintes fois l'occasion de Vous rencontrer dans eet établissement, toujours souriante, inlassablement dé- vouée. consacrée avec ferveur a l'oeuvre sublime de charité la plus belle soigner ceux qui souffrent. Puissiez Vous, avec la grace de Dieu, dans eet es prit de total dévouement et de charité chrétienne. con- sacrer de longues années au service de nos malades. Je suis convaincu que le nom de Soeur Bernadette illuminera le séjour de ceux qui viennent chercher ici le remède aux souffrances du corps, et que du fait même. ils y trouveront un adoucissement a leurs dou- leurs et aussi un réconfort moral. Soeur Bernadette, e'est a un service et a un aposto- lat que vous consacrez votre vie, je Vous en félicite. et je n'ai garde d'oublier votre familie et plus parti culièrement votre cher père, qui peut être fier de la vocation splendide qui a marqué sa fille aimée. Ook de Zeer Eerweerde Heer Kanunnik Van der Heeren nam daarna nog het woord en wist. in een pit tige taal, aan de nieuwe zusters, hare ouders en familie zijne beste gelukwenschen aan te bieden. Hij richtte, om te eindigen, ook een woord van lof tot de Heeren leden der Commissie van Openbaren Onderstand, tot de Heeren Dokters van het hospitaal, tot de offervaar dige kloosterzusters, in een woord tot al de aanwezi gen die allen het hunne hebben bijgebracht en nog b.jbrengen om het hosp taal van Yper en de klooster gemeente die het bedient zoo bloeiend te maken Djl heuglijk feest werd verder in de beste stem ming bes.oten met de zoete hoop aanstaande jaar het profes te mogen vieren van Zusters Marie-Henriette en Marie-Clara Op orze beurt b eden wij hier aan de van allen ge- eerde Eerweerde Moeder Overste, aan hare mede- - is.crs er. voorn aan Zusters Bernadette, Marie-Hen- r.ette en Marie-Clara onze meest hartelijke geluk wenschen. 5

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5