POLITIEKE UITZICHTEN 8. PRUM- Georges Sonneville BINNENLAND De Regeeringspolitiek werd voor de Mikro uiteengezet. Nog over de verdeeldheid van de katho lieke partij. Het ontwerp van alkoolwet. BUITENLAND Het vraagstuk der minderheden in Tsje- cho-Slowakije. Verboden gebied in Duitschland Oneenigheid tusschen Mussolini en den Paus. Surmonfstraat, 4 IEPER AANNEMERS -- LANDBOUWERS en PARTICULIEREN BEMINT UW PROF I JT Voor uwe betonnen grafkelders, afsiuitingsmuren en alle andere cementproducten wendt U in volle vertrouwen bij Bruggesteenweg, 96 - YPER -- Tel. 406 Gewaarborgd werk aan zeer genadige prijzen. ZWEMKRONIEK GHELUVELT - DOODELIJK VERKEERSONGEVAL door SPECTATOR Woensdagavond, 3 Augustus 1938. Verleden Vrijdag, 29 Juli, te 20 uur "werd de regee ringspolitiek voor de mikro uiteengezetde heer Spaak, j eerste-minister en minister van Buitenlandsche zaken behandelde het ontwerp op de Fransche golflengte j van het N. I. R., en de heer Marck, ondervoorzitter van den ministerraad, minister van verkeerswezen. P.T.T. en N. I. R. nam het woord voor de mikro van den Vlaamschen N. I. R. zender. Met deze spreekbeurten voor de mikro, had de re geering geen andere bedoeling naar haar zeggen dan het land, nu het Parlement met verlof is, in te lichten over hare verwezenlijkingen, hare werkzaam heden en hare inzichten. Uit deze spreekbeurten onderlijnen wij vooral de vol gende mededeelingen 1. Het tekort op de gewone begrooting voor het jaar 1938, bedraagt niet 901 miljoen zooals ten on rechte wordt verstaan. Dit cijfer staat niet alleen op de gewone begrooting van het loopende dienstjaar, maar omvat het totaal van de bijkomende dus on voorziene kredieten welke noodig zijn om den toe stand te regelen van de begrootingen sedert 1934. Het werkelijke tekort op de gewone begrooting voor 1938 mag geraamd worden op 500 miljoen frank, waarvan 410 miljoen voortkomen van bijkomende kredieten noodig ingevolge de stijging van de werkloosheid, zoo dat men zelfs mag verhopen dat dit bedrag geen be stendig element in onze begrooting zal vertegenwoor digen. 2. Thans worden de begrootingen voor 1939 in alle ministerieele departementen opgemaakt, teneinde het begrootingsontwerp vóór 30 September bij het Parle ment te kunnen indienen. 3. De voorbereidende maatregelen werden getrof fen om een specialen inspectiedienst voor de staats financiën op te richten. 4. Werkverschaffing was en blijft onze leuze, maar steeds binnen het kader der begrootingspolitiek. 5. De bekommering der regeering blijft gericht op de juridische taaigelijkheid, niet alleen naar vorm maar ook naar geest waarin zij moet worden toege past. 6. De reeds zoolang verwachte bedrijfsordening zal bij de aanstaande heropening van den parlemen tairen zittijd, het voorwerp uitmaken van een wetsont werp dat zoo hoopt de regeering alsdan zonder uitstel zal kunnen besproken en aangenomen worden. 7. Het is ontegensprekelijk dat zich ook op be stuurlijk gebied een grondige hervorming opdringt. 8. Tegenover de oud-strijders verzekert zij een op lossing te zoeken voor het jaar 1939 aan het netelig vraagstuk van de afhouding der 10 procent op de front strepen. 9. De herziening van de alkoolwet zal niet ont weken wordenmoeilijkheden van principieelen, van technischen en van juridischen aard staan een onmid dellijke oplossing in den weg. 10. De Regeering zal alle noodige maatregelen tref fen om het zedelijk klimaat van ons land gaaf en ge zond te bewaren. 11 Inzake Buitenlandsche Politiek blijft de hui dige regeering getrouw aan het beginsel van onafhan kelijkheid. 12. De minister van Buitenlandsche Zaken volgt van dichtbij de gruwelen van den Chineesch-Japan- schen oorlog en van den bloedigen broederstrijd in Spanje. 13. De Regeering wensch in kalmte en vertrouwen haar werk voort te zetten en rekent hierbij op de mede werking van alle staatsburgers. We wezen er reeds verscheidene malen op dat er in de Katholieke partij een zeer groote verdeeldheid be staat, die voor de Katholieken met de aanstaande ge meenteverkiezingen noodlottig zou kunnen eindigen. De Katholieke Pers nog meer dan de niet-Katholieke Pers wijst regelmatig op die langdurige verdeeldheid. «HET BELANG VAN LIMBURG» handelende over de laatste politieke gebeurtenissen schrijft onder meer De Senaat is Dinsdag toch uiteengegaan na vrijwel gansch zijn agenda te hebben afgehandeld 't ontwerp op de betaalde verlofdagen werd ongewijzigd aange nomen ofschoon verscheidene amendementen voorge steld werden, wat voor de rechterzijde blijkbaar op nieuw een schitterende gelegenheid was om te laten zien hoe verdeeld zij optreden kan. Leopold II heeft de Liberale partij eens een zandbank genoemdde katholieke partij, althans haar vertegenwoordiging in het parlement, is aardig op weg om dezen alles behal- ven vleienden titel over te nemen. Bij de hoofdelijke stemming over het ontwerp viel de rechterzijde gewoon, maar beschamend schouw spel andermaal in drie stukken uiteenzeventien leden stemden voor, een-en-twintig tegen en vier ont hielden zich «LA MÉTROPOLE stelde nu eveneens opnieuw deze verdeeldheid vast, en besluit in zijn wekelijksche kro niek Het is onmisbaar zoo men het blok niet in ge vaar wil brengen dat de vraagstukken van coördinatie en tucht eens en voor goed zouden geregeld worden door een statuut waaraan alle leden der rechterzijde zouden onderworpen zijn. De ministerraad vergaderde en besprak onder meer het ontwerp van Alkoolwet. Er bestaan in België niet minder dan 104.000 drankgelegenheden, zonder de tal- ruike huizen te rekenen, waar zonder toelating geschon ken wordt. Dat maakt één herberg per 80 inwoners. Het zou, volgens de meening van de huidige Regeering. krankzinnig zijn overal alkooi te laten verkoopen, daar om zou de toelating beperkt worden tot 1 slijterij per 1000 inwoners in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners1 per 750 inwoners in deze met 50.000 inwo ners. en 1 per 600 in de gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwonersen 1 per 500 in de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners; zelfs de kleinste gemeenten, dus raet minder dan 500 inwoners, zullen toch één slijterij mogen tellen, waar alkool wordt verkocht Bij. koninklijk besluit zullen echter uitzonderingen kunnen voorzien wordenvoor toeristische belangen bijvoorbeeld, en gedurende vier maanden per jaar. het zij gedurende de maanden Juli. Augustus. September, benevens veertien dagen voor Kerstdag en evenveel voor Paschen. Er zal een openingstaks worden bepaald het depar tement van Financiën stelt voor20.000 frank in de ge meenten met meer dan 100.000 inwoners 10.000 frank in de gemiddelde steden en 5.000 frank in de kleinere gemeenten. Doch deze som zal niet vaststaan, vermits het recht om alkool te verkoopen, blijkt te zullen wor den toegekend bij aanbesteding aan den meest bie dende Ook zullen getuigschriften van eerbaarheid noo dig zijn om alkool te mogen schenken. Verder zou er slechts gedurende bepaalde uren alkool mogen geschon ken worden. Teneinde aan de plaag der geheime drankslijterijen een einde te stellen, zouden de strafbepalingen veel verscherpt worden. Het schenken van alkool aan kinderen beneden de 18 jaar. zou in ieder geval als een misdaad beschouwd worden. Drie ontwerpen betreffende de nationaliteiten (sta tuut. taalwetten en administratieve hervorming) werden door de kommissie der meerderheidspartijen onder zocht en goedgekeurd. Anderzijds werd besloten de onderhandelingen met de nationale minderheden te hervatten, zich aan de huidige ontwerpen houdende als grondslag voor de onderhandelingen. Er wordt gemeld dat binnenkort in het Duitsche Staatsblad een verordening zal opgenomen worden, waarbij groote gebieden langs de grenzen van Duitsch land. en voornamelijk in het Westen (dus langs België en Holland) tot verboden gebied worden verklaard voor alle reizigers, die tot de aktieve legermacht van andere mogendheden behooren. In de verordening zijn al deze gebieden nauwkeurig omschreven, o. a. het ge- heele vroegere gedemilitariseerde gebied van het Rijn land hoort erbij. Men meent dat deze verordening ten nauwste ver band houdt met de versterking van de fortenlinie in het grensgebied. Reeds geruimen tijd zijn deze werken in uitvoering, maar het tempo van de fortificatie zou nu zeer versneld worden, sinds men inziet tot welke internationale gevaren het Sudetenduitsche vraagstuk kan leiden Niet minder dan 200.000 arbeiders zouden nu bij de fortificatie te werk zijn gesteld. Ook het pro- duktievermogen in de munitiefabrieken is zeer versneld. Er is een ernstig onverschil tusschen Mussolini en den Paus. De Paus zou zich kordaat verzet hebben te gen het fascistische racisme. Vandaar een ernstig kon- flikt, dat de pers interessante stof zal verzekeren. Spectator. IN TEGENSTRIJD MET ALLE VALSCHE GE RUCHTEN kunnen wij mededeelen dat er altijd als voorheen te bekomen zijn bij (Bij de Koeimarkt) Tel. 309 Alle slach van BEENHOUWERSARTIKELEN, zooals DARMEN KRUIDEN MESSEN KAPBLOKKEN. ALLE MACHIENEN. IJSKASSEN en FRIGO'S merk LINDE (785) (239) BEKER «DE HOOP» Nadat de eerste ontmoeting voor den beker DE HOOP zoo gunstig voor ons verloopen was, is dit voor de volgende helaas het geval niet meer geweest. De match tegen Kortrijk werd door onze mannen met 6-2 verloren,^alswanneer een match-nul veel, heel veel be ter de spelverhouding had weergegeven. De return match, die te Roeselaere betwist werd, zag onze man nen. niettegenstaande ze op zeker oogenblik slechts met vier man optraden, daar er drie door den scheids rechter buitengezet werden, om redenen, die heelemaal niet stroken met het reglement, een zeker meesterschap uiten, meesterschap, dat evenwel niet in doelen kon omgezet worden. De einduitslag der match was dan ook een drawn 1-1. De match, Donderdag tegen Ronse betwist, is een der mooiste geweest, die onze jongens reeds betwist heb ben. Als de overwinning verloren gegaan is, is dit groo- telijks de schuld geweest van het ietwat lankmoedig optreden van den Scheidsrechter het was dezelfde die arbitreerde te Roeselaere die de spelers niet ge noeg onder handen had. Ronse, dat sedert jaar en dag in de zwemmiddens bekend staat voor zijn brutaal spel, kon hier dan ook vrijen teugel daaraan geven, zoodat er verscheidene onzer mannen gehavend uit den strijd gekomen zijn. Zoo moest Daniel Demey, op zeker oogenblik het water verlaten, doordat hij een geduch- ten stamp op zijn maag gekregen had. Ook de zwem- kostumen hebben het leelijk te verduren gekregen, maar dat is nu eenmaal schering en inslag in een water- polomatch, hé Uitslagen der Matchen Ypres Swimming Club Kortrijksche Z. K. 26 Roeselaersche Z. V. Ypres Swimming Club 11 Ypres Swimming Club S. C. Renaisien 35 Voorloopige Klasseering G. G. D. V. 1. Ypres S. C. 4 112 2. Kortrijksche Z K. 110 0 3. S, C. Renaisien 1 1 0 0 4. Roeselaersche Z. V. 3 0 12 G.V. G.T. P 13 13 3 6 2 5 3 5 15 2 2 1 de Toekomende week enkele beschouwingen over Belgische kampioenschappen. Rogisa. Dubbele redding in de Stedelijke Zwemkom Zondag namiddag waren een groep Engelschen in de Stedelijke Zwemkom aan het zwemmen. Op zeker oogenblik sprong een hunner, die niet zwemmen kon. in de groote kom. Een meisje, die het gevaar zag waar in haar makker verkeerde, sprong zonder dralen den drenkeling ter hulp, maar deze klampte zich aan zijn redder vast. Stellig en zeker waren beiden verdronken als niet seffens de badmeester Georges Demoor, en den Y. S. C. zwemmer Daniel Demey ter hulp gespron gen waren. Georges wist den jongen op het droge te halen, terwijl D. Demey zich met het meisje, dat reeds buiten kennis was, belastte. De geredden vonden het nog niet eens noodig van hunne redders te bedanken. Al onze gelukwenschen aan de moedige redders Zondag namiddag, rond 3 uur. kwam de 66 jarige Devolder Pierre, ^gewezen boschwachter en thans op ziener der goederen van den Heer Baron de Vinck, en wonende te Zillebeke. Hooge, per velo van uit de richting van Gheluvelt gereden. Gekomen juist op het einde der dorpplaats, verliet hij de velobaan en wilde de baan oversteken om te gaan naar de herberg In 't Nieuw Gheluveltbewoond door M. De- croix. doch op hetzelfde oogenblik kwam een auto van uit dezelfde richting gereden en wat de voerder, M. Celestin Vandenbroucke, van Wevelghem, ook deed. hij kon den wielrijder niet meer vermijden. Het rijwiel werd gevat door den rechter slijkweerder van de auto en door den schok werd de ongelukkige De- volder als opgeschept zoodat hij met het hoofd tegen het bovenste van de autokap juist boven het wind scherm terechtkwam en verschei dene meters ver meegesleurd werd. Dadelijk kwamen de verschrikte geburen en ooggetuigen toegesneld om het slachtoffer, dat vreeselijk aan het hoofd verminkt en, veel bloed verliezend, bewusteloos op den steenweg uitgestrekt lag, hunne hulp te bieden. De Heer Dokter Defever, van Becelaere. was spoedig ter plaats en ook de E. H. Pastoor van Gheluvelt kwam den gekwetste het H. Olie sel toedienen. Alle zorgen mochten echter niet meer baten en Devolder gaf weinige stonden later den geest. Het lijk werd met een laken bedekt en ter plaats gela ten totdat de veldwachter Vanoudendycke, van Ghelu velt, en de rijkswacht van Zonnebeke het gebruikelijk onderzoek hadden gedaan. Ook het Parket van Yper, dat verwittigd werd, kwam Het slachtoffer en het rijwiel op de plaats van bet ongeval. tegen den avond ter plaats om de noodige vaststellin gen te doen. Het rijwiel van het slachtoffer was gansch buiten ge bruik en de auto had, behalve den slijkweerder van het rechter voorwiel ingedrukt, ook nog de rechter helft van het windscherm gebroken. Gelukkiglijk be stond dit windscherm uit securitglas, zoodat de inzit tenden van de auto er ongedeerd vanaf kwamen. Langen tijd verdrongen zich daar veel nieuwsgierigen ter plaats en de echtgenoote van het slachtoffer als mede haar drie kinderen werden met de meeste om zichtigheid van het droevig ongeluk verwittigd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5