TUINDAG 1938 Het bezoek van den Heer BALTHAZAR oloniale Loterij 19 JAAR, N 20—13 OOGST 193S 19 ANNÉE, N" 20 13 AOUT 1938 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d Ypres PROGRAMMA der FEESTELIJKHEDEN Zondag 14 Oogst- GROOTE PRIJSKAMP IN HET LIJNVISSCHEN Zondag 21 Oogst BELANGRIJK BERICHT Minister van Openbare Werken. HET YPERSCHE Beneer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YrLïl. Abonnement21 fr. 09 per jaar Buitenland 3'i fr. Men kar. Inschrijven in aiie Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES Reduvtii A ministration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement 21 fr. 00 par an Étrangti 32 fr. On peut s abonner dans tous ies bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refuses Om 14 uu: Srhieting aan de Pers door de Schiutersgilde «Willem-Teil Om 13 u. 30 Grocte Yelokoers voor Beroeps- renners. (Zie nadere bijzonderheden in onze sportrubriek). Maandag 1 5 Oogst- Feestelijkheden aan de West-Kaai Om 11 en 14 uur IN DE VAART VAN YPER NAAR BOESINGHE voor alle Maatschappijen en Liefhebbers gegeven door het Stadsbestuur, met de medehulp der Ypersche Maatschappijen De Fronfhengelaars en De Majoorvisschers 1500 Fr. Prijzen Twee Prachtige Bekers. VERDEELING DER PRIJZEN 250 200 150 125 100 75 50 40 35 30 25 25 20 15 10 10 10 10 10 10 Frank. De afzonderlijken kunnen zich laten inschrijven tot Maandag 15 Augustus, te 12 uur, bij M. Charles Cnoc- kaert, Bruggesteenweg, 35. Inleg 4.50 fr. Het wegen der visch en de prijsuitdeeling zullen ge schieden bij M. Charles Cnockaert, herberg Ma Cam pagne Bruggesteenweg, 35. De maatschappij met het meest getal leden, krijgt nog als bijkomenden prijs, een vischroede (vischpers) eener waarde van 50.00 fr. Vischroede gegeven door een bijzondere van Yper, aan den Yperschen visscher met het meeste gewicht visch. Premiën: Ieder Vaandel 10 fr. (kartels uitgesloten); Verstkomende 25, 15 en 10 fr.Grootste aantal leden 25, 15 en 10 fr. Eerereeks van 11 u. tot 11 u. 30 's morgens, door drie op voorhand aangeduide visschers. Algemeene prijs kamp van 2 tot 3 u. De inrichtende maatschappijen nemen geen deel aan den prijskamp. Er zal een stoet gevormd worden aan het lokaal der Fronthengelaars. Bruggesteenweg. Nr 35. om 13 uur, om naar het Monument der Gesneuvelden te gaan, waar er een bloemtuil zal neergelegd worden. Om deel te nemen aan de premiën. moet men deel- nemen aan den stoet die zal gekontroleerd worden. De nummers zullen in den stoet gegeven worden. Om 17 uur Zwemfeest door Ypres Swimming Club. Om 18 uur Eendekoers voor alle liefhebbers. 150 fr. prijzen verdeeld als volgt50, 30, 20, 15, j 10 en vijf prijzen van 5 frank. Inschrijving In het Gouden Lam Inleg 2 fr. Prijsuitdeeling In den Watermolen Om 20 uur: Concert door de Liberale Harmonie. PROGRAMMA L Marehe d$s Céramistes E. Ergot 2. Dans les Bois. Fantaisie A. Vioiot 3. Sous la Feuillée, Ouverture E. Strauwen 4 La Muette de Portici, Fantaisie, Auber 5. La petite Dame du Métro, Schottisch Christine Om 21 uur Prachtig Vuurwerk op 't water. Om 20 uur 30 Turnfeest door de Sint-Michiels- turners, op de Groote Markt Koning Albert. tmmmtmtmimM mi dj rorn Trekking van de Achtste Snede 1938 ZATERDAG 29 AUGUSTUS in het Kursaal te Oostende WAAGT UW KANS Dinsdag 9n dezer, heeft onze stad het bezoek ontvangen van den Heer Balthazar, minister van Openbare Werken. De Heer minister had vroeger beloofd gedurende het parlementair verlof naar Yper te komen om den hier heerschenden toe stand te onderzoeken en zich persoonlijk te over tuigen van hetgeen hier voor de heropbeuring van stad en streek diende gedaan te worden. De da tum van dit bezoek was echter nog niet vastge steld, en het is slechts Zaterdag laatst dat wij op onrechtstreeksche wijze vernamen dat het aan gekondigde bezoek nu den 9° dezer zou plaats hebben, zoodat wij dus in de onmogelijkheid waren onze lezers ervan op voorhand in te lich ten. Volgens het opgesteld programma moest de Heer Minister en zijn gevolg te Brussel den trein nemen om 8 u. 22 om te 9 u. 27 te Kortrijk aan te komen, en vandaar per auto naar Yper reizen, waar hij om 9 u. 45 officieel ten stadhuize zou ontvangen worden. Op het gesteld uur bevonden zich een groot De heer Minister Balthazar bij het verlaten van het stadhuis. aantal uitgenoodigden in de bovenzaal van het stadhuis. Onder hen bemerkte men o. m. de Hee- ren Coole en Claeys, senatorsButaye, Leuridar, en Missiaen, volksvertegenwoordigersClement en Van Keersbulck, provinciale raadsleden Vanderghote, burgemeester :"Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch. schepenen Jvr. Cornillie, en de Heeren Michiel, Pattyn, Seys, Van Alleynnes en Vergracht, raadsleden Versailles, gemeente secretaris Van Ackere, van Antwerpen, secre taris van het Comiteit der Binnenscheepvaart Versyp, van Gent, voorzitter van het Comiteit ter verdediging der scheepvaartbelangen in Vlaan deren Merlin, ingenieur-principaal van Bruggen en Wegen te YperVerschoore, hoofdingenieur van Bruggen en Wegen te Oostende Somerling. ingenieur van Bruggen en Wegen te Nieuwpoort: H. Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nijver heidskamer van YperArm. Donck A. Logie, voorzitter van den werkrechtersraad te Yper, enz. Om 10 u. deden de Heeren Delmer, secretaris generaal van het Ministerie van Openbare Wer ken De Heem, algemeen bestuurder van zelfde ministerie Millecam, hoofdingenieur - directeur van Bruggen en Wegen Kuypers, kabinetshoofd, en Langui, particulier secretaris van den Heer Minister van Openbare Werken, hun intrede in de zaal. De Heer Minister Balthazar echter had, in plaats van den trein te nemen, de reis Brussel- Yper per auto gedaan, zoodat hij hier eerst om 10 u. 45 toekwam. Dadelijk na zijne intrede sprak de Heer burgemeester, na de gebruikelijke voor stellingen, de volgende rede uit Geachte Heer Minister, Ik ben gelukkig U hier, ten stadhuize, te ontvangen en U welkom te Yper te heeten. Ik wil U ook onzen dank zeggen omdat het U be haagd heeft U ter plaats van de nooden van onze be volking te vergewissen en in gemeen overleg met het stadsbestuur en de vertegenwoordigers van al de klas sen der bevolking naar de middelen uit te zien om in dezen toestand te verhelpen. Uw bezoek aan onze stad en aan onze streek is ons borg dat de Regeering bewust is van de hachelijkheid van onzen economischen toestand en van de noodzake lijkheid die zich dringend voordoet de geschikte mid delen aan te passen om de zoolang verwachte econo mische heropbeuring van ons gewest te verwekken. Het zal volstaan om U het acute van dezen economischen wantoestand te bewijzen. U de steeds stijgende cijfers van de werkloosheid in stad aan te halen, cijfers die, tengevolge der steeds restrictieve maatregelen door onze Zuiderburen onlangs getroffen, nog verergeren moe ten. Wij stippen inderdaad aan In Januari 193819273 dagen werkloosheid tegen 13027 in 1937; In Februari 193817945 dagen werkloosheid tegen 11.970 in 1937 In Maart 193813.587 dagen werkloosheid tegen 13.265 in 1937 In April 1938 12.629 dagen werkloosheid tegen 9.973 in 1937 In Mei 193815.916 dagen werkloosheid tegen 11.589 in 1937 In Juni 193812.461 dagen werkloosheid tegen 9.478 in 1937 In Juli 1938 12.385 dagen werkloosheid tegen 9.424 in 1937 't Zij 104.296 dagen werkloosheid voor de 7 eerste maanden van 1938 tegen 78.726 dagen in 1937 voor een getal van circa 1600 bij eene werkloozenkas aangeslo ten werklieden. Nochtans is ons Bestuur aan zijnen zedelijken plicht van bestrijding der werkloosheid niet te kort gebleven inderdaad werden van 1936 tot 1938, voor rekening van stad een bedrag van circa 4 500.000 fr. buitengewone werken uitgevoerd. Andere belangrijke werken zijn nog in het verschiet. In dit bedrag zijn niet begrepen de werken die door het beheer van' Bruggen en Wegen en door den dienst der oorlogsschade werden uitgevoerd. De bestatiging dat. niettegenstaande de uitvoering van aanzienlijke openbare werken, de werkloosheid te Yper op eene zeer angstwekkende manier steeds aan- SToeit, brengt ons tot het besluit dat. indien voor de opslorping der werkloosheid de uitvoering van open bare werken, zooals het herstel der Lakenhalle, het her-tel der vestingsmuren van stad. het verbeteren van de banen naar Brugge, Geluvelt. Waasten en Veurne, het inrichten van een speelplein op het Minneplein, eene niet te onderschatten tijdelijke leniging kan te weegbrengen, ons erachtens nochtans de voorkeur dient gegeven aan de werken die de kans opleveren op de algemeene economie van ons gewest eenen gun- stigen bestendigen weerslag te hebben. In dit opzicht komen naar onze bescheiden meening als nieuwe werken in aanmerking de verzuiverings- statie der wateren der Yperlee. het herstel van de vaart Yper-Leie. de verbetering der uitrusting der kaai van Yper, het inrichten van een nijverheidskwartier te Yper en van een burgerlijk vliegplein. Wij dringen dan ook aan, Heer Minister, opdat de uitvoering dezer werken, waarvan de studie geëindigd of ver gevorderd is door u zouden goedgekeurd en door uwe diensten verwezenlijkt worden. Reeds te dien opzichte werd door het Beheer van Bruggen en Wegen een eerste stap gedaan de verbete- ringswerken aan de vaart Yper - Yzer en aan den Yzer. Wij dringen ter zeerste aan opdat deze werken aar. deze twee waterwegen aan een sneller «tempo» zouden uitgevoerd en binnen den kortsten termijn en ter zelfder tijd zouden voltooid worden dat. namelijk de noodige kredieten zouden voorzien en beschikbaar ge steld worden om de noodige gronden te kunnen ont eigenen, en zoodoende te maken dat voortaan onze han delaars en nijveraars van het voordeel van eenen be stendigen waterweg normaal zouden mogen genieten. Het .veze mij nu, Heer Minister, toegelaten deze buitengewone gelegenheid te baat te nemen om U fe

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1