KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - Kortriik NAAR EN DOORHEEN HET KONCOLEESCHE OERWOUD Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper, EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 3 ONZE GROOTE REPORTAGE IX. EERSTE INKOOPEN ZAL ONS LOON TOEREIKEND ZI|N 12.— door Jef VAN WYNSBERGHE Het kon dien eersten ochtend, dat wij ons in onze Kongoleesche woning bevonden, negen uur zijn, toen we besloten naar het Handels centrum te gaan, om er eenige inkoopen te doen wat levensmiddelen en. enkele kleine huishoudelijke benoodigheden te halen. Moke was intusschen teruggekomen met een trosje bananen en twee mooie ananassen, 18 bananen had hij voor zestig centiemen ge kregen de ananassen betaalde hij vijftig centiemen per stuk. Een echt koopje, als men bedenkt dat men in België ruim twintig frank voor één ananas durft vragen, die dan nog minder lekker is dan deze alhier. Inzake inlandsch fruit was het leven in Kongo dus bijzonder goed koop. Daarenboven was er in Kasongo overvloedig inlandsch fruit. De kleine had zelfs vijf eieren meegebracht aan een halven frank per stuk. Dus ook niet te duur. Dat viel ons werkelijk erg mee. Indien alles even voordeelig kon gekocht worden, zouden wij een mooien cent kunnen oversparen. Gelukkig Met dat prettige vooruitzicht zetten wij onzen zonhelm op, zegden Moke Kom mee naar het magazijn en begaven ons op weg naar een Europeesche faktorij. Het was een heet ochtendweertje. De zon pikte reeds flink in han den en gelaat. Er was geen enkel schaapwolkje in de azuren lucht te ontdekken. De palmbladeren hingen beweegloos. Niet het minste zucht- windje was waar te nemen. Het zou een machtig heete dag worden. Wij voelden het reeds aan den lijve. Wij zouden weldra flink zweeten. Ons wit linnen pak zou na den middag zeker klam-vochtig aan ar men, lijf en beenen plakken, 't Zou deugen om een middagdutje te doen, en tegen vier uur 'n bad te nemen, versch linnen en 'n versch pak aan te trekken. Dat deed er ons aan denken dat wij vandaag nog 'n boy en een kok te engageeren hadden een boy die tafel kon dienen, de kamers kon uitvegen en stoffen, en die vooral helder kon wasschen. Wij moesten ook zeep koopen, en amidon, en iets voor in 't badwater, en... Nou...wij zouden het in de faktorij wel vernemen, wat wij allemaal van doen hadden, om ons jonge Kongoleesche huishoudentje op zijn best te beredderen. Daar hoefden wij ons geen zorgen 'over te maken. Dat kwam straks wel in orde. We zwegen en gingen vlugger dan kalm wandelen, trager dan mar- cheeren. Mijn oogen zochten bloemen ik zag langs den aarden wegel geen andere lage planten dan mossen, varens, grassen en bladgroen. Geen enkele bloemHoe was het mogelijk in dat altijddurend zon neland Wij liepen den aarden wegel opik vooraan, mijn vrouw een paar meter achteraan me, en Moke 'n tien meter ruimte tusschen ons latende. Wij kwamen op den breeden grintweg, die rechts naar Tongoni. Ulindi, Kamkabare liep, links naar 't Handelscentrum, den Beach en 't Administratieve gedeelte van Kasongo. Wij draaiden links af en vertraagden onzen stap wij wandelden nu, wij wandelden zelfs zeer langzaam om des te beter de Arabische, Hindoesche en Senegaleesche faktorijen te kunnen ingluren, die aan weerskanten van den weg opgebouwd stonden in wit gekalkten steen of zelfs in metselwerk met stampaarde. Iedere faktorij stond op een perceel grond van de andere faktorijen afgezonderd. Alle faktorijen waren ongeveer op dezelfde wijze gebouwd één gelijksvloer breede kamer, waarin achter een diepe barza (waranda) tusschen twee of drie opene dubbele deuren, en zonder vensters, de koopwaren zon vrij geëta leerd stonden. Bijna alle faktorijen waren met gegolfde galvaniseer- platen overdekt. Slechts een paar hadden een dak uit een twintig, dertig centimeter dikke laag gedroogd lang gras. Boven een der deuren, of tegen het dak aan, hing een zwart of wit lang smal bord met in witte of zwarte drukletters den naam der firma erop geschilderd. Wij lazen Najarali Hadji Ibrahim Hap Freris Bazar Francais A. E. Avlitis Nicoletopoulos en Panagopoulos Popat Brot hers Cominex Vóór en in iedere faktorij stonden eenige negers te praten, te lachen, stil uit te kijken of gekke bewegingen te maken. Wij waren de Cominex aangeraden een Belgische firma. Het was een mooie groote faktorij waar wij onmiddellijk zagen dat er orde en reinheid heerschte en dat er zoowat van alles voor radig was. Wij werden ontvangen door een galante slanke Brusselsche heer, en zijn wat dikkere uiterst beleefde dame. Onmiddellijk waren ze beiden in de weer, als in wedstrijd om ons het aangenaamst te zijn. Hun gladde Fransch-Brusselsche tongen klonken zeemzoet, zan gerig. Op de kennismaking moesten wij asjeblief eerst een aperitief aanvaarden: een Malaga, een Martini, een Dubonnet, een... of een Pernot, een Whisky?... Of... Wat mochten ze ons aanbieden?... Wij werden in hun zitkamer ontvangen. Hemel, wat een prachtkamer in vergelijking met onze twee stalkamers. Ja, zij hadden vernomen dat wij momenteel heel ellendig onder dak waren gebracht, en in één adem klonk Madam's opbeuring In den beginne valt het ons allemaal tegen God, als ik nu nog bedenk in wat afschuwelijk kot wij vijf jaar geleden hier terecht kwamen. Gewoon om ervan te walgen, afschuwelijk. Ik was er letterlijk een week ziek van. Ik dacht het te besterven. Maar een mensch moet hier in den beginne zijn zenuwen en hart den baas zijn. Mijn man en ik deden alles ontruimen, herstellen, hier en daar wat veranderen, een breed venster maken, de muren wit kalken, wij lieten ons door de inlanders een paar meubels maken, wij kochten aan de inlanders een vijftal rieten stoeltjes, wat raffia tapijtjes, en de Senegaleezen bezorgden ons die prachtig gevlochten lederen kussens. Wij hingen aan deuren en vensters de frissche kretonnen gordijnen. Een paar omlijste foto's aan de muren, en... is 't hier nog bijlange niet zooals wij 't in Brussel had den, het kan d'r toch door, wij voelen er ons thuis. Over een paar maanden zal u even gezellig geïnstalleerd zijn. En het leven zal voor u in Kasongo heel aangenaam zijn. Wij zijn hier met ruim zestig blan ken, waaronder een vijftiental dames. De onderlinge verstandhouding is opperbest. Het leven is hier wel wat duur, maar men verdient er naar. Dat laatste trof ons HET LEVEN IS HIER WEL WAT DUUR Wij, we meenden precies dat het leven hier goedkoop was Dat het ons zou mogelijk zijn een mooien cent over te sparen. Wij moesten maar eens mee gaan kijken in 't magazijn, om te hooren hoe de levensmiddelen hier heel wat duurder waren dan in België. En... «Cominex» kon dan nog concurreeren met om het even welk magazijn, zoowel wat de hoedanigheid als den prijs betrof. Wat wij zooal noodig hadden Zeker van alles wat We zullen vandaag alleen het hoogstnoodige nemen, dan komen we over een paar dagen wel terug om wat voorraad. Zooals mevrouw het wenscht. Toch wil ik haar den raad geven niet te lang te wachten om een grooten voorraad op te doen. Want de afstanden van de eene stad naar de andere zijn alhier groot en moei lijk. Aldus kan het soms verscheidene weken aanloopen voor een nieu wen voorraad goederen binnenkomt. Zelfs gebeurt het dat de stock uit geput is, en het maanden duurt voor een nieuwe reserve kan verkre gen worden. Aldus zijn er reeds sedert enkele maanden geen aardappe len meer te verkrijgen, en de bloem moet eveneens afgemeten besteld worden, teneinde alle vaste klanten te gerieven. Kan men dan niet steeds bloem krijgen Welnee!... Daarom moet men hier zeer vooruitziende zijn. Alle levenswaren die we hier verkoopen zijn luchtdicht ingepakt in blik ken bussen of in glazen pottenzij kunnen dus lang bewaard worden. Eindelijk zijn we met onze inkoopen klaar. Wij ning 10 kilo bloem 2 Bombay-Boter kilo) 1 kilo Tirlemontsuiker 1 kilo cristallisé-suiker 1 bol kaas (3 kilo) (60 fr. de kilo) 1 kilo groene koffie kilo Lipthon-thé 1 kg. doorregen spek 300 gram saucisson de Boulogne 1 kg. zout 1 Quaker Oats 1 flesch sla-olie 1 kg. frite-vet 1 kg. smout (reuzel) 4 doosjes sardines a 15. 1 Corned Beef 1 kilo konfituur Lamby 250 gram vermicelle kilo gesuikerde Nestlé melk 2 flesschen petrolie 5 kilo rijst 1 Engelsche saus 1 gesorteerde biscuit 1 kilo uien 10 stukken linnen zeep Amidon 1 grenadine 1 Pernot 1 citronade siroop 1 Martini 1 Men the glacial 1 azijn 1 Whisky Black en White 1 busje groenten 1 busje tomaten 1 serub amoniac 1 pakje stekjes vragen onze reke- fr. 120.— 50.— 12.— 15.— 210.— 16.— 11.— 82.50 30.— 4.— 18.— 28.— 12.— 24.— 60.— 12.— 12.— 12.— 16.— 15.— 25.— 13.— 5.— 20.— 3.— 28.— 90.— 28.— 35.— 75.— 20.— 85.— 7.50 2.50 25.— 3.—

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11