POLITIEKE UITZICHTEN Belangrijke legermanoeuvers in Duitsch- land. De gansche internationale politiek staat thans op Duitschland gespannen, waar deze week in het gan- sehe land groote legermanoeuvers zijn begonnen. Deze manceuvers zullen twaalf weken duren. Er nemen 1.350.000 man aan deel, terwijl 400.000 andere aan de door SPECTATOR Donderdag 18 Augustus 1938. BINNENLAND De politiek in de Ijzerbedevaart. We hebben er reeds in onze vorige kroniek op ge wezen, dat er verscheidene vooraanstaande groote dagbladen het noodzakelijk geacht hebben er hun le zers op te wijzen dat het Comité der Ijzerbedevaart deze vroegere grootsche en zuivere Vlaamsche plech tigheid nu misbruiken tot laagstaande politiek, waar aan niet langer alle Katholieke. Socialistische en Libe rale Vlamingen kunnen deel nemen. De «GAZET VAN ANTWERPEN» oordeelde het zelfs noodig er nog twee artikels aan te wijden. Voor af stelt het blad de vraagwordt de Ijzerbedevaart een verbroederingsdag of niet Dan stelt het blad vast dat er nog steeds geen antwoord kwam van het Comité betreffende de aanklacht tegen de demagogische rede. welke vorig jaar door Professor Daels werd uit gesproken. Het blad meent dat dit zwijgen beteekenis- vol is Na lezing van een artikel in NIEUW VLAAN DEREN (V. N. V.) en in «VOLK EN STAAT» (V. N. V.) vraagt DE GAZET VAN ANTWERPEN zich ernstig afZou het dan toch waar zijn dat de Ijzer bedevaart wordt opgeëischt door en den indruk ver wekt dat ze in dienst staat van het V. N. V. DE COURANTantwoordt op die vraag Natuurlijk is dat waar. Het is hetgene we reeds vorige week onderlijnd heb ben. Melk in de scholen. De Kabinetsraad gelastte den minister van Econo mische Zaken om een dienst van de Melk binnen den kortst mogelijken tijd een praktisch programma te doen opmaken voor uitdeeling van melk in de scholen. De melk zou kosteloos uitgedeeld worden in de scholen Het regeeringsbesluit werd op tweeërlei wijzen beïn vloed door de krisis1) de moeilijke toestand waarin het landbouwbedrijf zich bevindt; 2) de ondervoeding van talrijke werkerskinderen. Er wordt voorzien dat van nu tot aan het einde van het jaar er 11 tot 13 miljoen liter melk zal zijn waar voor de landbouwers geen afzet zullen hebben. De aanstaande Gemeenteverkiezingen. Het onlogische in de samenwerking van sommige po litieke groepeeringen blijkt overduidelijk uit de vol gende passage, welke we uit een artikel van DE GA ZET VAN ANTWERPEN halen Er zijn gemeenten waar socialisten en liberalen op één lijst opkomen, zoo te Gentbrugge. Op een andere gemeente zijn zelfs katholieken met liberalen opgeko men. Op andere gemeenten, katholieken met V. N. V.-ers op andere met rexisten erbij, enz. Dit belet niet dat de katholieken de andere partijen als tegenstrevers blijven beschouwen en ze als dusdanig behandelen. Het voorbeeld wordt hun ten andere gegeven door Rex en V. N V.. in wier pers en op wier metingen, niettegenstaande de koncentratie. de katholieke partij het meest en het hardst wordt aangevallen. We meenen dat zulke redeneering alle logiek ont breekt, en dat de kiezers in die gemeenten hun wraak zouden kunnen nemen. Op 22 Augustus staking in het bouw bedrijf De kristen en de socialistische syndikale afdeelin- gen hebben besloten de algemeene staking in den bouw te Brussel op 22 Augustus uit te roepen indien de werk gevers vóór dezen datum niet tot betere gevoelens zou den komen. Er wordt zelfs voorzien dat deze staking zich niet alleen tot Brussel zal beperken, gezien op dit oogen- blik in meerdere gewesten van het land de arbeiders onderzoeken welke hun houding zijn zal tegenover de verbreking van de overeenkomst welke door de werk gevers uitgelokt werd. De staking zal tal van nieuwe problemen stellen, en kan zware gevolgen hebben, daar ook andere arbeiders tot staking zouden kunnen overgaan. De leiders der organisaties willen met de aanstaande staking de loonen van het lastenkohier 100bis doen toepassen in de privaatbouwnijverheid. Er verscheen reeds een dringenden oproep op de bouwarbeiders, opdat zij de werven zouden verlaten en hun stakerskaart zouden afhalen indien hun ten laat ste den 20 Augustus geen voldoening geschonken wordt. De fiskale ontvangsten. De minister van Financiën deelde den Kabinetsraad den gang van de fiskale ontvangsten mede. Voor de eerste zeven maanden van 1938 in het beheer van rechtstreeksche belastingen 1773 millioen fr. (138 mil lioen minder dan de vooruitzichten) het beheer van doeanen en accijnzen 1740 millioen (hetzij 45 millioen minder), en het beheer van de registratie 1981 millioen (of 332 millioen minder). In vergelijking met de overeenkomstige periode van 1937 stelt men een vermindering vast van 38 millioen voor de direkte belastingen en 124 millioen voor de re gistratie. De ontvangsten van doeanen en accijnzen wijzen integendeel een lichte verhooging van 1.600.000 frank aan. Het algemeen statuut voor de elektrici teit. De oud-minister Merlot. Socialist, heeft nu aan den eersten minister zijn ontwerp overhandigd van alge meen statuut van voortbrengst, vervoer, verdeeling en verkoop van elektrische drijfkracht Dit ontwerp werd in samenwerking met de bevoegde diensten, op regee- ringsopdracht, opgemaakt. De overhandigde besluiten bevatten benevens het ontwerp, een inleidend verslag en een memorie van toelichting. Minister Spaak zal dit, na grondig onderzoek, eerlang voor den kabinetsraad voorleggen. BUITENLAND vestingswerken der Westerlijke grens arbeiden. Deze arbeiders kunnen verplicht worden er zes maanden te blijven. Gedurende de legeroefeningen zal ook beroep gedaan worden op de burgerbevolking, voor allerlei hulpdiensten. De oproepingen voor de legerdiensten werden ook tot Oostenrijk uitgebreid. Voor de eerste maal zal ook de wet van 19 Juli 1938 toegepast worden, waarbij het leger het recht krijgt over te gaan tot aller hande opeischingen in vredestijd. HET HANDELSBLAD stelt zich de angstige vraag Bereidt Duitschland den oorlog voor Dit blad meent dat het onwaarschijnlijk is dat al het Duit- sche militaire gedoe tegen Tsjechoslowakije is ge richt. Het eenige dat wij kunnen besluiten uit het geen zich thans in Duitschland voordoet is, dat het zich spijts alle aangegane verbintenissen meer en meer heeft uitgerust op militair gebied, en dat het nu wel eens aan de buitenwereld toonen wil hoe sterk het nu is. Alles wel beschouwd is het een gevaarlijke demonstratie. Zij zou wel eens van een andere zijde, een tegendemonstratie kunnen uitlokken. En dan?...» Ook de Buitenlandsche bladen wijzen op den buiten gewonen omvang der manceuvers en op de storingen die zij in het ekonomische leven van Duitschland te weeg brengen, en die gekenmerkt worden door de pa niekstemming op de Berlijnsche beurs. De Timesschrijft dat Duitschland weldra meer dan 1 millioen manschappen onder de wapens zal heb ben in vredestijd. Volgens de DAILY TELEGRAPHmoeten de grondstoffen, die in den laatsten tijd in het Derde Rijk werden ingevoerd, dienen om stocks aan te leggen in geval van nood. De DAILY MAILwijst erop dat de manceuvers juist plaats vinden op het oogenblik van de spanning tusschen Berlijn en Praag. Het Tsjechoslowaaksch probleem. In een rede gehouden te Cesky Krumiov, heeft de heer Necas, minister van sociale voorzorg, den nadruk gelegd op het feit, dat over al de groote levenskwesties, die de republiek aanbelangen, het heele Tsjechoslo- waaksche volk akkoord gaat. Er is geen enkel konflikt tusschen regeering en parlementtusschen parlement en volk, tusschen regeering en andere belangrijke or ganisaties. De door zekere elementen gevoerde propa ganda om het tegenovergestelde te doen ingang vinden, is volstrekt nutteloos. Het Tsjechpslowaaksche volk is eensgezind om de demokratische principes van de grondwet te verdedigen. Voor allen is de verdediging der grenzen en de verdediging van de grondwet heilig. Gelijkschakeling der Hongaarsche Pers. De Hongaarsche pers wordt gelijkgeschakeld. De op positie-bladen moeten in steeds meerdere mate het ver schijnen staken. De perspolitiek van de regeering Im- rédy zal een perskamer oprichten, die zal moeten optre den tegen de linksche en Joodsche journalisten. Bin nenkort zal er ook een Regeeringsorgaan verschijnen. Spectator. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN SNIJ-EN NAAISCHOOL voor DAMEN NOUVEAUTÉ 43, Rijselstraat, 43 IEPER DAG-, AVOND-, ZON'DAGLESSEN. Leert snijden in vier maanden. Diploma na eindexamen. OUDERS Leert uw meisje den stiel van NAAISTER SNIJDEN NAAIEN IN 8 MAANDEN. Bekwaamheidscertifikaat na einde der lessen. Vraagt inlichtingen. Handels- en Nijverheidskamer van Yper Het bezoek ier Handelskamer van Diksmuide aan de werken te Drie Grachten werd om bijzon dere redenen uitgesteld en zal op Maandag 29 Oogst plaats hebben. Vertrek te Diksmuide, te 13 u. 30 met Beurt André rechtover het huis van den eigenaar Heer Charles De Beuf. De leden der Handelskamer van Yper, die be let waren aan het bezoek van 7 Juli deel te ne men. gelieven zich zoohaast mogelijk aan te ge ven bij den Heer Hector Vermeulen, Voorzitter. Bede terzélfdertijd te laten weten indien men per eigen auto reist ofwel, mits betaling, plaats zal nemen in een daartoe bestemde autocar. Vertrek uit Yper aan het lokaal Sultan Groote Markt, op Maandag 29 Oogst, te 12 u. 45 zeer stipt. Ncordwatering van Veurne De Regie der Noordwatering van Veurne heeft de eer de eigenaars die 30 Hectaren grond in ge zegde Watering bezitten, tot eene Algemeene Vergadering bijeen te roepen, welke zal plaats hebben in het Hotel van Commerce te Veurne, op Dinsdag 6 September naast, te 10 i ure vóór middag. De Regie. DOODELIJK AUTO - ONCEVAL TE ZILLEBEKE Maandag laatst. 15 Oogst, had Jufvrouw Elza Deman. haarkapster, wonende te Meenen, een uitstapje inge richt ter gelegenheid van het naamfeest harer zuster Marie Deman. 46 jaar oud. echtgenoote Leonard Holle- voet 53 iaar oud. van Halewijn. Vergezeld van haar zuster en schoonbroeder en ook nog van Jvr. Maria Devaere, 26 jaar oud. van Emelghem. was zij met haar auto naar Zillebekevijver gekomen, waar het viertal gezellig den avond doorbracht en slechts rond 1 u. 's morgens de terugreis ondernam. Jvr. Elza Deman stuurde de auto. terwijl haar zuster Marie nevens haar gezeten was en de twee anderen langs achter in het rijtuig hadden plaats genomen. Van den vijver reden zij langs den Komensteenweg naar de plaats van Zillebeke om vandaar langs de Yperstraat aan de Kruiskalsijde op de groóte baan van Yper naar Meenen uit te komen. Gekomen nabij de woning van den jachtbewaker Henri Garrein, niet ver der hofstede Veracx, maakt de Yperstraat, waarvan de kalsijde in zeer slechten toestand verkeert, een kleine bocht. Waarschijnlijk zal de autobestuurster dezen draai der baan niet bemerkt hebben, zoodat het voertuig daar op die plaats de baan verliet en een eind ver met de rechterwielen in de weinig diepe gracht reed. tot plots het vorenste van de auto met geweld botste tegen een duiker, welke aldaar als toe gangsweg tot het land aangelegd is, en het rijtuig, alzoo in zijn vaart tegengehouden, tot tweemaal toe over kop sloeg om eindelijk met de wielen in de lucht op de partij land te blijven liggen. Door het gerucht van den gewel digen schok en ook door de hevige smartkreten, die dadelijk van uit de verongelukte auto opstegen, uit hun slaap gewekt, snelden vrouw Gar rein en andere familieleden, die bij haar op bezoek waren, dadelijk naar buiten om te zien wat er gebeurd was en met behulp van een lantaarn vonden zij weldra het beschadigde rijtuig waar hen een vreeselijk schouw spel de oogen trof. Elza Deman, die door den schok uit haar auto geslin gerd was geweest, lag gansch onder het voertuig ge kneld en had de borstkas ingedrukt, zoodat zij op den slag gedood werd. Haar zuster, Marie Deman. was den rechter voet schier afgewrongen en daarbij ook nog door de glasscherven aan het hoofd en over gansch het lichaam gekwetst. Dezes echtgenoot, Leonard Hol levoet. had het linkerbeen gebroken en Maria Devaere was erg aan het hoofd, de knie en den voet gewond. De toegesnelde personen spanden hun beste krachten in om de drie gekwetsten van uit de omgekeerde auto te bevrijden, doch het kostte hun heel wat moeite om het ongelukkigste slachtoffer, de 30 jarige Elza Deman, van onder het voertuig te halen. De Heer Vandevelde. geneesheer te Zillebeke. kwam ter plaats de gekwetsten zijne hulp aanbieden en ook de E. H. Vandemaele, onderpastoor van Zillebeke, die van het ongeluk verwittigd werd, verscheen spoedig ter plaats en diende Elza Deman nog het Heilig Oliesel in extremis toe. Gezien hun ergen toestand, voerde Dr Vandevelde de gekwetsten in allerijl naar het O. L. Vrouwhos pitaal van Yper, waar zij dadelijk de verdere zorgen pntvingen die hun toestand vereischte en waar men zich verplicht zag den gebroken rechter voet van Ma ria Deman af te zetten. De veldwachter van Zillebeke, Marcel Sercu, deed het eerste onderzoek en verwittigde de rijkswacht en het Parket van Yper Dit laatste gaf toelating om het lijk De gehavende Auto. onge.uk k.ge Elza Deman naar het doodenhuisje var. Zineoeke over te brengen. r. de auto betreft, deze moest met behulp der paar den van .andbouwer Veracx recht getrokken en op de Jaa" 8esleePt worden. Het voertuig was erg beschadigd en had namelijk de kap ingedrukt, een porüer afge- rut\. en de vorenste slijkweerders en lichten alsmede al de ruiten gebroken. De begrafenisplechtigheden van het slachtoffer van dit onge.uk hadden Vrijdag morgen, te 10 u. in de pa rochiale Kerk van Zillebeke plaats. De drie gekwetsten zijn ter behandeling in het O. L. Vrouwhospitaal van per moeten blijven, doch hun toestand boezemt thans geen onrust in.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4