ZWEMKRONIEK HALVE-FONDKOER5 Surmontstraat, 4 IEPER DE GROOTE PRIJS VAN IEPER Kijkjes uit de Ronde van Zwitserland BOUWEN VAN SERREN TYPE HOEYLAERT SERREN VERANDA'S REGENDAKEN RAMEN VOOR BROEIBED 26, Adjudant Masscheleiniaan, 26 Werkhuizen Veemarkt, 22 -- YPER HET ZWEMFEEST AAN DE KAAI Door een heerlijk weertje begunstigd, heeft het zwem feest. ingericht aan de Kaai. een geweldig sukses ge kend. De wedstrijden zijn voor de elementen van Ypres Swimming Club een goede training geweest, voor de komende feesten, waaraan onze zwemmers deelne men. Hier volgen de Uitslagen: 1, 50 meter vrije slag kadetten 1. Demoor in 37" 2. Soenen in 40" 3/5 3. Didier. Mooie overwinning van Demoor. die van het begin af op kop was, en niet meer ingeloopen werd. 2. 50 meter streekzwemmen meisjes i. Cnockaert Jacqueline in 41" 3/5 2. Verstappen Beatrice in 42" 1/5 3. Cnockaert Georgette. De strijd tusschen de beide eersten was bijzonder mooi, en slechts heel op het laatste werd de overwin ning bevochten. 3 500 meter streekzwemmen heeren 1. Ceuninck Albert in 7' 09" 2/5 2. Walraedt Roger in 7' 19" 1/5 3 Devrieze Frans. 4. Buseyne Daniel. Vanaf het begin nam Albert Ceuninck voorsprong, om ten slotte onbedreigd te winnen. Schoone prestatie ook van Walraedt, die een onzer grootste beloften is. 4 500 meter vrije slag heeren 1. Demey Daniel in 6' 40" 3/5 2. Mion Louis in 6' 41" 2/5 3. Leroy Ernest. De mooiste koers van den dag. Demey en Mion gaan seffens ten aanval, en lossen Leroy, die evenwel op een drietal meters blijft hangen. Snee aan snee kampen de beide eersten verder, om ten slotte op 10 meter der aankomst nog steeds gelijk te liggen. Dan weet D. De mey in een allesgevenden eindsprint een prachtige zege te behalen op Mion, die niettegenstaande een gebrek aan training, een mooien koers zwom. 5. 50 meter streekzwemmen kadetten 1. Staelens Jean in 39" 2/5 2. Soenen Alfons in 43" 2/5 3. Didier Albert. Jean Staelens bevestigt zijn klas, door den veel oude ren Soenen op afgeteekende wijze te slaan. 6 100 meter streekzwemmen dames 1. Martha Busschaert in 1' 27" 2/5 2. Denise Dehaene in 1' 30" 2/5 Tot aan de helft van den koers liggen de beide tegen- streefsters op gelijke hoogte. Door het slecht nemen van het keerpunt verliest Denise Dehaene echter voeling, en kan zij haar achterstand niet meer inloopen. 7. 2x50 meter aflossing vrije slag en streekzwemmen. 1. Ceuninck en Lefevre in 1' 03" 4/5 2. Walraedt en Mion in 1' 06" 2/5 3. Buseyne en Demey. 4. Devries en Leroy. Albert Ceuninck neemt seffens een drietal meter voorsprong, zoodat Lefèvre op zijn renten mag gaan leven». Niettegenstaande een prachtige inspanning ge lukken Mion en Demey er niet meer in van A. Lefèvre in te loopen. en vechten zij dus den strijd uit voor de 2'' plaats, die prachtig door Louis veroverd wordt. 8. Water-Polo Ploeg A verslaat ploeg B. met 43. Rogi sa- Twee figuren uit de Ypersche Zwem wereld Tijdens het zwemfeest door Ypres Swimming Club aan de Kaai ingericht ter gelegenheid der Thuindag- feesten, werden door het publiek bijzonderlijk twee der oudste zwemmers van de Club opgemerkt. Louis Mion, en Daniel Buseyne ja. het is over hen dat ik het heb zijn sedert het ontstaan der Club, twee der beste leden geweest, welke we reeds hadden. Daniel Buseyne Ik moet U natuurlijk Daniel Buseyne niet leeren ken nen Sedert het ontstaan van Ypres Swimming Club, is Daniel steeds op de bres geweest, en was hij een der eersten die aan de regelmatige competitiewedstrijden deelnam. Ook was hij het, die in overleg met R. Demey, R. Jacques en Deven, voor de eerste maal den wedstrijd Boesinghe-Ieper inrichtte, en natuurlijk in den koers ook van de partij was. Hoe dikwijls dien wedstrijd ook in gericht werd, steeds was Daniel tusschen de eersten te vinden, die hun medewerking eraan verzekerden, en steeds ook, was hij bij de aankomenden te vinden. Zondag laatst, gaf hij nog een voorbeeld aan zooveel jongeren. Immers, zonder de minste training, totaal onvoorbereid, nam hij het vertrek in een wedstrijd, wanneer hij op voorhand wist. van geslagen uit het water te komen. Ook zijn makker Louis Mion, die sedert het ontstaan van de Club. jaar in, jaar uit, de vreugden, maar ook de mizeries deelde van hen, die de leiding ervan in handen hadden, verdient een bij zonder woordje. Louis is zoo stilaan een figuur gewor den, hier te leper. Waar men Louis aantreft, mag men ook zeker zijn. van leute en plezier te vinden. Louis is feitelijk ook een der eersten die het zwemmen te leper, in competitie, beoefende Inderdaad, nog voor het ontstaan der Club. zwom hij hier te leper reeds in een wedstrijd, die gegeven werd voor Ieperlingen al leen. op een feest, ingericht door de Brugsche Z. K Sedertdien ging er natuurlijk geen jaar voorbij, zonder dat de onderdaan van Benito Mussolini aan een of anderen wedstrijd deelnam. Zoo kan men gerust in iedere stad van de beide Vlaanderen, waar er een zwemdok is, spreken van Louis, men zal er geen twee maal moeten uitleggen wie dit is, of men zal reeds weten, dat er spraak is. van den luimigen Italiaan van Ypres Swimming Club. Ook deed het mij Zondag laatst bijzonder genoegen, van Louis weer in zijn element te zien. Inderdaad, na de spijtige beslissing van den kamp rechter. bij den duikelwedstrijd tijdens het laatste feest, waarbij Louis van een volstrekt verdiende overwinning beroofd werd. was hij totaal ontmoedigd, en sprak hij van de zwemsport op te geven. Hij is echter op zijn be slissing teruggekeerd, en is weer de luimige Louis ge worden van vroeger. OP MAANDAG 29 OOGST, om 18 uur in de Vaart Ieper-Boesinghe, over een afstand van 800 m. (van de Steenbakkerij Vanderghote, tot aan de Kaai). met deelname der beste elementen van Y. S C. IN TEGENSTRIJD MET ALLE VALSCHE GE RUCHTEN kunnen wij mededeelen dat er altijd als voorheen te bekomen zijn bij - B. PRUM- (Bij de Koeimarkt) Tel. 309 Alle slach van BEENHOUWERSARTIKELEN, zooals DARMEN KRUIDEN MESSEN KAPBLOKKEN. ALLE MACHIENEN. IJSKASSEN en FRIGO'S merk LINDE (785) De groote prijs van leper is onder elk opzicht uit gegroeid tot een schitterend succes. Het aantal renners wat het grootste der 4 beroepsrennerskoersen. die op 14 Oogst plaats hadden. De vclkstoeioop was ongehoord duizenden menschen stroomden naar leper en nog duizenden verdrongen zich t'alierwege op den omloop. Het was een onverge telijke dag voor ons stadje en de omliggende dorpen, een dag van tering en nering, een dag van boeiend sportvertoon. Wij zijn er te gelukxiger om, daar de Iepersche Wiel rijdersclub. welke het hoogtepunt van haar bioei nabij is, tijd. moeite, noch geld heeft gespaard om haar be- roepsrennersKoers, welke sedert 1933 om verscheidene redenen niet meer werd, geloopen, te kunnen herin- richten. Deze club. gesteund door haar sportieven Burgemees ter, heeft zich ongemeten en met begeesterend enthou siasme te weer gesteld, behebt met de grooie gedachte haar stad te begunstigen met een sportevent, dat uit groeien zou tot een standaardwerk Schitterend lukte dit prijzenswaardig opzet en allen, die zich verdienstelijk maakten in het raderwerk der voorbeeldige en onberispelijke inrichting, hebben zich dan ook beloond gezien door het overweldigend succes van den dag. De Iepersche Wielrijdersciub en haar sportieve Bur gemeester mogen zich verblijden en met een zekere fierheid opzien naar hun sportief werk 't Was prachtig! Een dankwoord Vooraieer een technisch verslag van den koers te ge ven houden wij eraan een hartelijken dank te richten aan het stadsbestuur, den Heer Gruwez Aimé In de Puppen de firma Salvator, Sigaretten Belga. klakken City Sport, en aan alle neringdoeners en cafébazen, die zoo mild en bereidwillig hun steun verleenden. Een bijzondere bedanking aan den Heer Mottrie Cesar der General Motors, die zijn twee prachtvoituren. Buick en Chevrolet, ten dienste heeft gesteld en waar door het ons was toegelaten dezen hardnekkigen wed strijd met alle comfort te volgen, alsmede aan den Heer Theunis, provinciaal- en de Heeren Schabaillie en Berghman Ach., lokaal sportafgevaardigden, gelast met de hoogere leiding van den koers. Aan allen nogmaals dank en tot toekomend jaar De koers Het vertrek wordt gegeven aan 45 renners. Reeds na 1 km. ontsnappen Woets en Cappoen en nemen een 250 meters voorsprong. Ondertusschen vallen achtereen volgens Rammelaere, Heydens en Windels plat. Claeys breekt zijn vork en Leersnijder heeft moeilijkheden met zijn versnellingsapparaat. Er wordt geweldig rap gereden. Voorbij Wytschaete wipt Romain Maes weg en weet de 2 kopmannen bij te halen. Ook Delchambre neemt tot 50 m. doch geraakt niet verder. Christiaens en Declercq trachten thans de bende uit hun wielen te rijden, doch Juul Depoorter gaat ze halen met de groep op de hielen. Daarop rijdt Planckaert plat. In de 2e ronde, juist voor de Clytte worden de weg- loopers bijgehaald. Rond Kemmel hebben Pol Maes, Gerard Desmet en Bekaert bandbreuk. Delchambre en Miel Desmet nemen 200 m. Van- overberghe en Juul Depoorter wippen erachter. Ook David beproeft, maar 't lukt niet. Vanoverberghe en Depoorter komen op de wegloopers, zoodat we vier leiders hebben. Pipcket en Ghisquière, die uit de lastige ronde van 't Noorden kwamen, hebben wat vermoeid, moeten opgeven. Christiaens. Dewaelsche, Van Iseghem, Richard De- poortere en Martin Vandenbrouck hebben den hoofd groep verlaten, en komen rap op de eersten. Depoor- tere Juul en Delchambre moeten lossen zoodat we met 7 man op kop zitten, doch na Wytschaete komt iedereen terug bij. Bij het begin der kleine ronden schiet Christiaens verwoed weg met Camiel Desmet. Vanoverberghe wipt erachter en nomt bij. Seynaeve en Duquenne doen het zelfde. Als deze vijf staan om ingeloopen te worden is Christiaens, die vandaag met de pedalen speelt, te rug weg. Als hij 1 minuut voorsprong heeft komt eindelijk de tegenaanval en Christiaens moet eraan gelooven. We stellen vast dat nog 10 man op kop zijn namelijk Christiaens, Valcke, Vanoverberghe, Declercq, Richard Depoortere, Duquenne, Camiel Desmet. Denijs, Hen- drickx en Seynaeve. De beslissende slag Als er nog 3 ronden te rijden zijn schieten Seynaeve Richard, Depoortere en Duquenne weg. Valcke en Christiaens betrouwen het niet en komen er bij als Seynaeve plat rijdt. Christiaens die effenaf verbluffend rijdt demareert slag op slag en is weg. Hoe de anderen zich ook inspan nen toch weet Christiaens flink stand te houden en ver hoogt gaandeweg zijn voorsprong. De overwinnaar Gecrges Christiaens, omringd van burgemeester Vanderghote en provino aal sport- afgevaardigde Theunis. De uitslag 1. Christiaens Georges, 140 r.m. n 4 u 09 m.2. Hen- driokx Remi. od 20 sec. 3. Van Overberghe, op 1/2 1. 4. Valcke5. Desmet Kamiel, op 1 m. 20 6. Declercq Noëi, op 2 m. 107. Seynaeve, cp 1 2 wie,: 8 Duquenne; 9. Depoortere Richard, op 3 m. 15 10. Dewalsche, op 5 m. 10; 11. VandenbroucKe Albert; 12. Denys 13. Cle ment ver 14. David 15. Van Iseghem 16 Woets 17. Verbeke 18. Bekaert Albert19. Delepiere 20. Desmet Gerard. Wij hebben het genoegen gehad de Ronde van Zwit serland te kunnen volgen en omdat wij er dingen heb ben gezien, die je in koersen in ons eigen land niet vinden kunt, omdat wij nu eenmaal niet beschikken over die hooge bergen, willen wij wel eenige van de in drukken die wij daar opgedaan hebben, aan onze le zers vertellen. Iemand die niet meer van een Col afweet dan wat hij er in de dagbladen over las, kan zich nooit dat beeld geven van wat de renners daar moeten afzien. En wij. die met onzen Roodenberg al redelijk hoog opliepen, hebben het ook nooit kunnen gelooven dat de weg op een Col zoo ruw kon zijn en het beklim men ervan zoo gruwelijk lastig. Die lastigheid ziet je geen zoo goed bij een renner als Valetti, omdat het klimmen hem meer in de natuur zit en dat hij daar doet denken aan iemand die aan zijn dagelijksche bezigheid is, maar bij andere renners die meer moeten naar boven gaan met de macht, is er zooveel moed noodig, zooveel energie, zooveel woeste nijdigheid t Was op den Furka waar ér in 17 km. van 1500 naar 2500 meters moest geklommen worden, wat een stij ging geeft van 17 dat wij Albert Hendrickx zooveel geweld zagen doen om de pedalen op en neer te krijgen dat het schuim uit zijn mond slingerde en 't is daar dat wij 't voor 't eerst begrepen hoe ijzerhard een renner wel moet zijn én naar het lichaam én naar den wil om al dien last van dat rondewerk te kunnen verdra gen. Wij geven een ander voorbeeld de beklimming van den St-Gothard moet zooiets van 15 km. lang zijn, na 3 km. vonden wij langs den weg Demondt die lijk zooveel moeite scheen te hebben om vooruit te gera ken en die het ons toeschruweldehoe ver nog Hier mee bedoelde hij hoeveel kilometers dat er nog te klimmen waren en wij die het hem niet durfden zeggen dat hij nog meer dan 10 km. van den top lag. Dit zeggen wij maar om aan te toonen hoe onmenschelijk het lot is van de renners op de cols en hoe er daar afgezien wordt, want toen de ineengestorte Demondt op 12 km. van den top van den St-Gothard vroeg hoever nog had hij nadien nog den Furka te overwinnen. Maar naast die macht en die wilskracht om op den top van een Col te klimmen, is er ook wat anders van doen om er van af te geraken durf en behendigheid, anders verliest men bij het afdalen nog meer tijd dan men bij het beklimmen won en 't is meest tijdens het afrijden van de Cols dat onze renners zooveel tijd ver loren in dat vak echter toonden de Italianen zich echte kunstenaars en weer geven wij een voorbeeld op den Furka had Valetti nog slechts 40 sec. voorsprong op Amberg, maar 20 km. verder, 20 km. van gevaar lijke draaien en scherpe bochten, had de Italiaan een gat van 6 min. gemaakt op iemand die van de streek was en den weg dus heel goed moest kennen. U zult het wel reeds gelezen of vernomen hebben dat onze renners in de Ronde van Zwitserland zulk een geweldige davering opliepen en dit kwam vooral omdat ze niet genoeg geoefend aan het vertrek ver schenen en ook omdat wij, door een val, onzen besten vertegenwoordiger verloren in den persoon van Del tour. Hendrickx werd dan, dooreen genomen, onze beste man, al schijnt hij niet geroepen om in een Ronde waar er veel moet geklommen worden het hoogste te bereiken zijn plaats is meer in een ploeg waar hij al tijd op een opperbeste wijze de rol van knecht zal ver vullen. Demondt kreeg het, in de eerste kilometers van eiken rit, zoo moeilijk om de pedalen rond te krijgen, maar op het laatste eindigde hij des te sterker en zijn over winning te Genève bracht veel blijdschap in ons kamp, al moeten 't wij zeggen dat onze drie renners voor die overwinning evenveel gewerkt hadden. Loncke was niet lijk hij had moeten zijn en lijk men het van hem had verwacht, al gelooven wij niet dat er de grootste klas in steekt. Vermits wij zelf twee vertegenwoordigers uit de streek in die Ronde hadden, zullen wij wat over hun prestatie spreken. Lucien Vlaemynck heeft juist zoo slecht begonnen als hij sterk eindigde. In de eerste ritten draaiden zijn beenen zoo loom rond en was de nijdigheid, die hem anders kenmerkt, ervan weggenomenhij zelf wist het niet waaraan te wijten dat de snee uit de bee nen was en hoe het kwam dat hij maar niet mee kon alhoewel hij zich nooit moe gevoelde Maar spijts dat hij slecht reed, was hij nog de beste klimmer uit onze ploeg en dat bewijst wat wij altijd hadden vermoed dat er in hem een geboren klimmer schuilt! In de laatste vier ritten reed hij reeds veel beter en in den rit Genève-Bienne mocht hij gerust zijn voet naast Valetti zetten. Hendrickx wist zelf te zeggen dat hij dien dag met den Italiaan speelde, maar Vlaemynck bekende grootmoedig dat Valetti hem wel niet kon los krijgen in de bergen maar dat hij toch nog boven hem stond. En spijts Vlaemynck in deze Ronde niet heelemaal gaf wat men ervan verwachtte, omdat hij in de eerste ritten zoo miserabel slecht reed, heeft hij toch gelegen heid genoeg gevonden om te toonen dat er een ronde man in hem steekt en wij meenen te weten dat het mo gelijk is, om niet te zeggen zeker, dat hij toekomend jaar naar de Ronde van Frankrijk zal gezonden wor den. Blijft Storme die... opgaf! Ook hij begon slecht, verbeterde reeds van in den tweeden rit om in den derden rit zelfs best te marchee- ren en 't is daar. tijdens de beklimming van den Ber nardino, die hij al spelende met de pedalen opging, dat hij zooveel indruk maakte dat iedereen van hem zeidie staat tegen de Ronde ten einde loopt in de tien eersten. Maar dan volgde de rit van den St-Gothard en den Furka waar hij juist zoozeer ontgoochelde als hij den dag te voren zooveel had beloofd wij wisten reeds van voor den uitzet dat hij zich niet te best voelde van af den eersten kilometer van de beklimming van den St-Gothard loste hij, en de opgave volgde zooals men weet. Dien avond te Sierre wisten wij dat hij, door op te Hub. Deerock-Pottel (755)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5