HET YPERSCHE - LA REGION D'YPRES Zielmissen B I j V O E G S E L FLOWER-SHOW BLOEMENTENTOONSTELLING TOERISTISCHE KRONIEK STERFGEVALLEN Zondagrust Repos Dominical 19 JAAR, N 21—20 OOGST 1938 19 ANNÉE, N 21—20 AOUT 1938 SUPPLÉMENT Readers are informed that the annual of the Ypres Branch of the British Legion will be held in the Eton Memorial School, Ypres On Saturday, 27th August 1938. The doors will be open to the public at 3 p. m. De jaarlijksche ingericht door de Ypersche afdeeling van de British Legionzal gehouden worden in de Eton Memorial SchoolElverdinghestraat. te Yper, op Zaterdag 27 Oogst 1938 De toegang voor het publiek is open vanaf 3 u. namiddag. Iedereen is welkom Gent zal op Zondag 4 September opnieuw het cen trum van een drukke belangstelling zijn ter gelegen heid van da zeshonderdste verjaring van den dood van den grooten Vlaamschen tribuun Jakob van Artevelde. Men weet hoe deze volksheld tijdens een oproer in zijn woning op den Paddepoel te Gent door het gepeupel werd vermoord omdat hij zoogezegd de belangen van het volk zou verraden hebben. Vijf en zeventig jaar ge leden werd Jakob van Artevelde reeds een prachtig standbeeld opgericht op de Vrijdagmarkt. Het program ma voorziet thans de inhuldiging van een borstbeeld in de Bijloke-square. In den namiddag wordt een groote historische stoet gehouden aan wiens realisatie ver scheidene kunstschilders meewerken hij vertrekt aan de St Lievenspoort en wordt ontbonden op de Vrijdag markt. Men voorziet verder nog de uitvoering van can taten door de schoolkinderen ook de deelneming van het leger en van verscheidene stedelijke vereenigingen is reeds verzekerd, zoodat het succes van deze histo rische herdenking reeds gewaarborgd mag heeten. Voor wie dien dag (Zondag) Gent bezoekt mogen de volgende openings- en sluitingsuren van Musea en openbare gebouwen dienstig zijn's Gravenkasteel (10-18); St Baafskerk (10,15-11; 14-15; 16.30-17.30); Belfort (8.30-11.15; 14-17.15); Bijloke abdij (10-18); Museum voor Schoone Kunsten (10-12.30; 14-18); Sts Baafsabdij (10-18 u.) In ditzelfde kader past het de aandacht te vestigen op de Begoniavelden uit de Gentsche omgeving welke nu hun hoogtepunt van schoonheid hebben bereikt. Al kun nen deze velden in uitgestrektheid niet vergeleken wor den met de bloembollenvelden uit Nederland, toch hoe ven zij niet onder te doen in kleurenpracht. Wie houdt van schilderachtige lapjes grond waar de bloemen hun rijken kleurentoover ten toon spreiden kome naar Gent en wandele of fletse langs de dorpjes Deurle, De Pinte, Zwijnaarde, in het zuidwesten langs St Amands- berg, Lookristi, Beirvelde en andere in het noord oosten. Hij zal zich zijn tocht wekenlang dankbaar her inneren. mmt Wij hebben voor gewoonte genomen in deze kroniek de aandacht te vestigen op de nieuwe uitgaven welke op leper en zijn omstreken betrekking hebben. Alhoe wel dit niet het geval is voor het werk waarover wij het vandaag hebben, kunnen wij het verschijnen van dit boek niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Wij be doelen Flandre et Artoisvan Mevrouw Germaine Acremant, de gunstig bekende schrijfster van het leuke boek Ces dames aux chapeaux vertsMevrouw Acremant is afkomstig van St Omaars en kent het volk en de streek waarover zij het in haar werk heeft als geen andere. Flandre en Artois zijn de twee historische gebieden welke thans officieel Nord en Pas-de-Calais heeten. Over deze gouwen heeft de schrijfster een geestdriftig boek van meer dan 160 bladzijden gemaakt waarin zij achtereenvolgens de aardrijkskundige ligging, de mo lens, de wegen, de kanalen, de velden, de fabrieken, de mijnen, de bedevaarten en de processies, de vermake lijkheden en de kunsten van deze bevoorrechte streek beschrijft. Uit dit boek, dat met één kaart en meer dan honderd typische foto's is geïllustreerd, zouden wij bladzijden kunnen aanhalen die evengoed op onze streek passen als op Fransch-Vlaanderen. Wij kunnen dit werk dat als een roman zoo vlot geschreven is, dan ook niet genoeg aanbevelen. Het is een deel der ge ïllustreerde collectie Gens et Pays de chez nous uit gegeven door J. de Gigord, 15, rue Cassette, Paris en het kost slechts 15 Fransche franks. Onder denzelfden titel Flandre et Artois verscheen onlangs een prachtig werk in de collectie Les Beaux Paysen wel van de hand van den bekenden Fran- schen schrijver Mabille de PoncheviUe. Wij bespreken het in een latere kroniek. Reysiger. Officieel Examen van den Vierden Graad De volgende leerlingen van de Stadsmeisjesschool der Rijsselstraat, te Yper, zijn zeer goed geslaagd in het examen van den Vierden Graad 1. Mulle Georgette 2. Hahn Lucienne 3. Van- damme Denise 4. Jacques Irma 5. Bruneel Jean- nette 6. Walgraeve Denise 7. Vandenhove Ger maine. Eerlang zullen die flinke meisjes een welverdiend Diploma uit de handen van de Gemeentelijke Overheid ontvangen. Twaalf leerlingen bekwamen daarbij nog een eer volle vermelding voor den Godsdienst en de Fransche taal, namelijk 1. Mulle Georgette en Vandamme Denise 3. Hahn Lucienne - 4. Mervilde Simonne - 5. Bruneel Jeannette 6. Baillivier Claudine 7. Jacques Irma 8. Leupe Jacqueline 9. Vandenhove Germaine 10. Kerre- mans Gabrielle 11. Leyns Jeanne 12. Dewyn De nise. Oprechte gelukwenschen aan die knappe leerlingen en haar schrandere Onderwijzeressen NOMINATIONS Ministère des Finances Moniteur du 14 Aoüt Sont nommés Inspecteur de le classe de l'enregistrement et des domaines M. De Ridder F., vérificateur a Ypres. Inspecteur de la taxe de transmission a Malines, M. Delperdange M„ controleur de la taxe de transmission a Ypres. Controleur principal de la taxe de transmission a Ypres, M. Moeneclaey A., receveur a Messines. MUSÉE COMMUNAL Monsieur Charles Poupaert, avocat a Bruxelles, vient d'offrir au musée communal de la ville d'Ypres, en souvenir de son regretté père, Monsieur Arthur Pou paert, greffier en chef honoraire de la cour de cassa tion de Bruxelles et yprois de naissance, plusieurs aquarelles reproduisant des vues intérieures de lacathé- drale d'avant guerre et d'anciens coins de la ville, oeuvres de l'excellent artiste qu'était Monsieur Poupaert et toute une série d'anciennes gravures de la ville. Monsieur Albert Ancion, capitaine d'artillerie, volon taire de guerre, décédé au mois de décembre dernier, a légué a notre musée communal, en souvenir de ses ascendants maternels, la familie van der Stichelen de Maubus, deux primitifs flamands et sa belle collection d'anciens albatres. D'autre part notre musée vient aussi de recevoir une magnifique série de photographies des halles d'Ypres en or et en argent par le grand orfèvre bruxel- lois Monsieur Marcel Wolfers ces reproductions sont entourées de riches encadrements. STEDELIJK MUSEUM Mijnheer Charles Poupaert, advokaat te Brussel, komt, ter gedachtenis van zijn betreurden vader, Mijn heer Arthur Poupaert, eere-hoofdgriffier van het Ver brekingshof van Brussel en Yperling van geboorte, een schoone gift te doen aan het stedelijk museum van Yper, bestaande uit verscheidene aquarellen, die bin- nenzichten der kathedraal van vóór den oorlog en oude hoekjes van stad weergeven en het werk zijn van den uitmuntenden kunstenaar dien Mijnheer Poupaert was, en uit een gansche reeks oude prenten der stad. Mijnheer Albert Ancion, artilleriekapitein, oorlogs vrijwilliger, die in December laatst overleed, heeft aan ons stadsmuseum twee oude vlaamsche schilderijen en zijn njooie verzameling van oude albasten kunst voorwerpen nagelaten, ter gedachtenis zijner moeder lijke voorouders, de familie van der Stichelen de Maubus. ttt Ons museum komt anderzijds ook nog een prachtige reeks mooi omlijste foto's te ontvangen van de Hallen van Yper in goud en zilver, van den grooten Brussel- schen meester-goudsmid, Mijnheer Marcel Wolfers. Stad Yper Nijverheidsschool 8, O. L. Vrouwstraat Openstaande betrekking van LESGEVER in meetkundig-, projectie-, voorbereidend vaktee- kenen, aan de winteravondleergangen. Voorwaardendrager zijn van een getuig schrift van eene Middelbare Nijverheidsschool of Algemeen Normaalonderwijs. Inlichtingen te bekomen bij den heer Landts- heere H., bestuurder der Nijverheidsschool, 16, Guido Gezelleplein, leper, 's Woensdags en 's Vrij dags van 17 tot 19 uur. De aanvragen moeten gestuurd worden op voor noemd adres, vóór Woensdag 31 Augustus 1938. DE GEKLEEDE MODE De mode is zoo oud als de vrouw. Beweert men niet, al is het wat ver gezocht, dat, bij de verdrijving van het eerste menschenpaar uit het Aardsch Paradijs, Adam uit zijn treurige mijmeringen werd getrokken omwille van Eva's hoed die scheef stond, dus besluit mende eerste mode was, de hoeden recht. Sindsdien is, door de eeuwen heen, de mode dikwijls veranderd. Grilligheid is haar eigenschap, of liever, veranderlijkheid is het wezen zelf van de mode. Men hoort niet van mode in de kloosterorden omdat de klee derdracht er niet verandert. De pij en het kapsel zijn heden nog wat ze waren bij de stichting in vroegere eeuwen. Is de mode belachelijk Ze is het altijd geweest wanneer er aan overdrijving werd gedaan. De spitse kegelvormige hoofddeksels in de XIVe eeuw en waar van een oude kroniek gewaagtPlus belles et jeunes elles sont, plus hautes cheminées elles ontde pan- derkleederen of paniersin de XVIIe en XVIIP eeuw de hoeden van 1910, groot als een wagenwiel, en de spannende rokken, waren allen om het even belache lijk. De ontkleedingen van heden zijn schandalig, maar de mode. de gekleede mode van nu is een voortreffe lijke mode. De Toiletjes zijn eenvoudig, gemakkelijk en lief, niet te wijd noch te spannend, te lang noch te kort. We bezitten een rijke keus van stoffen, alle zeer mooi en aangewezen aan elke beurs. Ongedwongen, jeugdig en frisch, verschijnt het jonge meisje in haar keurig, smaakvol jurkje, als een zonne straal of een lachend bloemenkelkje. We kunnen ons geen deftiger mode uitdenken die meteen ook beant woordt aan de moderne eischen van gezondheid, ge makzucht, sierlijkheid en goede koop. Indien U nog niet gansch die meening toegedaan waart, een bezoek aan de tentoonstelling van de Be- roepsschool der H. Familie, G. de Stuersstraat te leper, zou U volkomen hebben overtuigd. Daar heeft men zich kunnen vergewissen hoe, zonder groote kosten, de leerlingen dier inrichting echte modejuweeltjes hebben vervaardigd, en hoe haar veelzijdige vorming haar toe laat. niet enkel de mode. maar vooral de kunst in de mode te bestudeerén. Bedevaart en Algemeene Vergadering der Vrienden van Lourdes te Dadizeele OP DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 DAGORDE Kwart voor 10 uur, aan 't Oud gemeentehuis, afhaling door de parochiale geestelijkheid. Te 10 uur, Hoogmis en Sermoen in de Basiliek Na de Hoogmis, Processie. De mannen verrichten de verschillige diensten en de andere bedevaarders volgen het Allerheiligste Sacrament. Onmiddellijk na de processie, vergadering in de Gil- dezaal, vertooning van den prachtigen klankfilm De Dolaars Te 2 uur, Ommegang der VII Weeën, daarna Lof. Al de Ieveraarsters der Vrienden van Lourdes wor den dringen uitgenoodigd en vriendelijk verzocht hunne leden te verwittigen. De inschrijvingen worden aanvaard tot 10 September bij 1) M. Robert Soubry, Elverdinghestraat, 16, leper. 2) Klooster der Paters Capucienen, Kruisstraat. 3) Of bij al de ieveraarsters. Prijs der reis7 frank. Vertrek leper Statie, 8.15 uur. Terug uit Dadizeele, 4 uur. Alle godvruchtige geloovigen mogen aan die bede vaart deelnemen. Giften voor de kaars worden in dank aanvaard. De Voorzitter van 't Comiteit, Robert Soubry. St Jozefs Kerk der Paters Karmelieten Noveen der 9 Donderdagen TER EERE VAN DE H. KLEINE THERESIA van 4 Augustus tot 29 September. lederen Donderdag 's Morgens te 7 u Mis met zang, oefeningen en zegen, ter intentie der vereerders van de H. KI Theresia. 's Avonds te 6 u., plechtig Lof Aanbevelingen Oefeningen Zegen en Lofzang. Bijzonder inzicht 4' DonderdagVoor den vrede onder de volkeren. Beste Ouders, zendt uwe kinderen naar de Sinte- Theresia's Mis te 7 uur, gedurende het verlof. IN ST MAARTENS Op Maandag 22 Augustus is er Gedurige Aan bidding in de Kathedraal, heel den dag wordt het Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld. Te 9 uur Hoogmis. Te 6 u., Plechtig Lof met Sermoen, door E. Pater Maximien, Gardiaan van het Capucienenklooster. Mijnheer en Mevrouw Emile Van Overstraeten en dochter Jacqueline, melden U het afsterven van hun beminden schoonbroeder en oom Mijnheer JOSEPH QUINTEYN overleden te Aalst, den 14 Oogst 1938, in den ouderdom van negen-en-veertig jaar. De lijkdienst en bijzetting in den familiekelder heeft plaats gehad te Aalst, den 18 Augustus 1938. Dit bericht dient als kennisgeving. (878) Met diepe droefheid meldt de familie De Vos het pijnlijk verlies dat zij komt te ondergaan, door het af sterven van hare teergeliefde dochter, zuster, schoon zuster en tante, Jufvrouw GERTRUDE DE VOS in het kloosterleven Eerweerde Moeder Marie Hedwige, geboren te Blankenberghe, den 11 April 1905, in het klooster getreden van de Benedictijnessen van O. L. V. van Bethanie te Loppem in 1930, afgestorven den 16 Oogst 1938. De begrafenis heeft plaats gehad te Loppem, in het Klooster van O. L. V. van Bethanie, op 19 Oogst 1938. Namens Mijnheer en Mevrouw Alphonse De Vos-Loonus Mijnheer en Mevrouw Gabriel Gits-De Vos en kinders; Mijnheer en Mevrouw Gustave De Vos-Cornelis en kinders. (Eenig bericht). (879) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Oogst, om 7 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Bertha KOELS echtgenoote van Heer Hector Demarez. (880) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 28 Oogst, om 8 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Celine LELEU vanwege de familie Leleu. (885) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 28 Oogst, om 11 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Urbain NOORENBERGHE geboren Gabrielle Anne. (881) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— rue de la Station is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 21 Oogst Dimanche 21 Aoüt van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 9