HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen BljVOEGSEL SUPPLÉMENT Te Yper TOERISTISCHE KRONIEK Zondagrust Repos Dominical 19 JAAR, N 25 -- 17 SEPTEMBER 1938 19 ANNÉE, N 25—17 SEPTEMBRE 1938 DE GEMEENTEVERKIEZINGEN Nog slechts 3 weken scheiden ons van den datum waarop de gemeenteverkiezingen zullen plaats hebben. Alles is nog steeds rustig en niemand zal er zich om beklagen, immers een al te vinnige kiesstrijd brengt niets anders dan nog wat meer bitterheid onder de menschen. Intusschen werden deze week de meeste candidatenlijsten bekend gemaakt. Wij geven hieronder deze waarvan wij kennis kregen, doch vermoedelijk zul len ook de communisten opkomen en naar alle waar schijnlijkheid zou ook een vrouwelijke candidaat als onafhankelijke opkomen. KATHOLIEKEN Vanderghote Jan, advocaat, uittredend burgemeester. Delahaye Gustaaf, Voorzitter van den Kristen Midden stand, uittredend schepen. Pattyn Gerard, Voorzitter van het Kristen Werkersver- bond, uittredend gemeenteraadslid. Lemahieu Cyrille, Voorzitter van de Boerengilde, uit tredend schepen. Biebuyck Eugène, Ingenieur, uittredend gemeenteraads lid. Jufvrouw Cornillie Irma, Voorzitster der Kristen Vrou wengilde, uittredend gemeenteraadslid. Berghman Germain, advocaat-pleitbezorger. Seys Valère, nijveraar, uittredend gemeenteraadslid. Vierstraete Jerome, handelaar. Bollengier Jozef, Secretaris van den Kristen Midden stand, Lid van den Provincieraad. Vande Kerckhove Julien, aannemer. Verviseh Gerard, handelsreiziger. Deltombe Auguste, mekanieker. De Cocq Jozef, meester-schilder. Muilier Maurice, bode van het Kristen Werkersverbond. SOCIALISTEN Missiaen Edgard, volksvertegenwoordiger Michiel Maurice, bode, uittredend gemeenteraadslid. Vankeersbulck Albert, progagandist. Callewaert Florent, kashouder syndikaat. Derycke Jeremie, statiewerkman. Vanassche Georges, secretaris Bond Moyson. Vandevelde Emiel, statiewerkman. Ingels Omer, werkman. Opsomer Clothilde, winkeljuffer. Lowier Georges, bakker. Duprez Marcel, timmerman. Candeel Louis, bode. Logie Alida, huishoudster Bruneel Emiel, gepensionneerde machinist. Carlier Charles, hovenier. LIBERALEN Van Alleynnes Leonce, brouwer, uittredend gemeente raadslid. Vergracht Felix, handelaar, uittredend gemeenteraads lid. Lahaye Hilaire, Liberaal Solidaristisch arrondisse mentsleider. Bailleul André, secretaris der Liberale Vakbonden. Vermeulen Hector, brouwer. Bryxis André, ijzerwegbediende. Ommeslagh Raymond, Lid van de Commissie van den Openbaren Onderstand. Vandermarliere Leon, Deken der Belgische Hoefsmeden. Mevr. Casier Aline, echtg. Lemaire, huishoudster. Cappoen Firmin, mutualiteitsgelastigde. Vanhooff Hector, oud-strijder. Reyntjes Francois, oud-strijder. Renet Leopold, gepensionneerde. Souxdcrf Camille, timmerman. Brabants Arthur, oud-strijder. VLAAMSCH NATIONAAL VERBOND Leuridan Jeroom, oud-strijder, advokaat, volksverte genwoordiger, uittredend gemeenteraadslid. Notebaert Antoon, oud-strijder, handelaar. Capoen Juul, landbouwer. Verbeke Hilaire, oud-strijder, handelaar, uittredend ge meenteraadslid. Verstraete Achiel, oud-strijder, advokaat. Lesaffer Pieter, secretaris Vlaamsch Nationale Zieken- bond. ■Sedeyn Jeroom, oud-strijder, steenbakker. Lamoot Gerard, oud-strijder, meester-kleermaker. Bouchaert Juul, oud-strijder, metaalbewerker. Blootaeker Theo, oud-strijder, provincieraadslid, han delaar. De Conick Jozef, verlakker. Devolder Kamiel, oud-strijder, landbouwer. Titeca Louis, meubelmaker. Bruenin Theofiel, oud-strijder, gepensionneerde machi nist. Louage Edgar, handelsvertegenwoordiger. De voordracht van candidaten en dezer aanvaarding zal door den Voorzitter van het Hoofdbureel ontvan gen worden op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 September 1938, van 13 uur tot 16 uur in het Gerechtshof, Raad kamer, Groote Markt Koning Albert, te Yper. Na dat tijdbestek, zal geen enkele voordracht of aanvaarding nog ontvankelijk zijn. De candidaten en de kiezers die de voordrachtsakten afgegeven hebben mogen ter plaats zelf kennis nemen van al de ingediende voordrachtsakten en schriftelijk hun opmerking aan het hoofdbureel overmaken. Dit recht geldt binnen den tijd bepaald voor het in dienen van de voordrachtsakten. Het geldt nog gedu rende twee uren na het verstrijken van dien tijd en s anderdaags 25 September 1938 van 13 tot 16 uur. Te rekenen van Dinsdag 27 September, zal de voor zitter van het hoofdbureel de officieele lijst der regel- matig voorgedragen en aanvaardende candidaten aan dezen mededeelen alsook desgevraagd aan de kiezers die ze hebben voorgedragen. Op Dinsdag 4 October, van 10 tot 12 uur, zal de voor zitter van het hoofdbureel de voordracht der getuigen aanvaarden, door de candidaten aangeduid, om bij de stemming tegenwoordig te zijn. Commune d'Houthem La liste des candidats Catholiques Omer Balde Emile Delcroix Georges Demeule- "are Albert Doolaeghe Alfred Lemahieu Henri «v Alphonse Leterme Dehem Adolphe Six Maurice Six. 15 September einde der vacantie en ook einde van het toeristische seizoen. Wel komen er nu nog wat laatkomers, die maar van het verlof kunnen gebruik maken wanneer de vacantiegan- gers weg zijn, maar de groote drukte en bedrij vigheid heeft een einde gencmen. Wij zullen nog enkele weken moeten wachten vooraleer ons cijfers worden bekend gemaakt over wat het seizoen te leper heeft gegeven daarom zetten wij deze zaak uit tot een volgende kroniek. Sedert enkele weken zijn in onze stad de twee talige straatnaamplaten vervangen door eenta lige wij meenen dat nog niet alle platen zijn vervangen en dat het bijgevolg nog tijd is om enkele onjuistheden te herstellen. In de eerste plaats vestigen wij de aandacht op onjuist ge spelde eigennamenVande Peereboomplaats waar het zijn moet Vanden Peereboomplaats. Ten tweede willen wij hier een lans breken ten voordeele van de vernieuwde spelling der plaats namen waarom bv. als al de officieele diensten: provincie, post, telegraaf, spoorwegen, binnen- landsche zaken, verkeerswezen, openbare wer ken in het Vlaamsche land de moderne spelling van de gemeentenamen gebruiken, nog halsstar rig blijven vastklampen aan de voorvaderlijke spelling. En wanneer de bestuurders van de stad het niet over hun hart kunnen krijgen om van Yper weer leper te maken, dat zij dan toch met den wil en de begeerte van de andere gemeenten rekening houden Dat zij dan ten minste schrij ven Boezingestraat, Elverdingestraat, Torhout straat, Dikkebuschsteenweg enz. Wij hebben nog niet den tijd gehad om de meeste straten met dat doel te doorwandelen, maar er zijn stellig nog verkeerdheden in deze nieuwe platen. Wij hopen dan maar dat, wanneer zulks nog mogelijk is, deze fouten zullen worden hersteld. In het handelsbulletijn van de Belgische Han delskamer van de Vereenigde Staten Belgian Trade Bulletin (3e aflevering) verscheen samen met een zeer mooie foto van de St Maartenskerk en het Belfort een artikeltje van den Heer Ch. Hallaert over leper, waarin hij naast enkele ge schiedkundige bijzonderheden ook wijst op de inrichting- der hotels en op de bezienswaardig heden vooral oorlogsherinneringen van onze stad. Reysiger. Gevonden en Verloren Voorwerpen Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 8 September, door M. Ba- ratto Maurice, Zonnebekesteenweg, vier sleutels aan een ring gehecht. Zondag 11, door M. Camerlynck, Veemarkt, een hand schoen. Maandag 12, door M. Therry Gaston, de Haernestraat, een velopomp. Dinsdag 13, door M"" De Bruyn Carmen, Bruggesteen- weg, een geldbeugel eenig kleingeld bevattende. Woensdag 14, op de vestingen, door Jvr. Tyteca Astrid. een sleuteltje van geheimslot. Door M. Claerebout Albert, van St Jan. een ledig naphtevat. Verloren. Zaterdag 10 September; door M. Van- aerde Jules, Statiestraat, engelsche muntstukken. Door Jvr. Devriese Godelieve, Lange Thouroutstraat. een bankbriefje van 5 fr. Dinsdag 13, door Jvr. Vanraes Bertha, Dixmudestraat, een verguld armbandje. Door M. Sinclair Jacques, Rijselstraat, een blauw lederen geldbeugel wat kleingeld en een sleuteltje be vattende. Priesterlijke Benoemingen E. H. Hoornaert, onderpastoor te Iseghem (St Hilo- nius) komt door Mgr den Bisschop tot pastoor benoemd te worden te Dickebusch, en E. H. Debrie, leeraar aan St Vincentiuscollege te Yper, is tot principaal van het college te Meenen bevorderd. Brielen (leper) H. Cornelius Van 16 September tot 25 September, NOVEEN ter eere van den H. CORNELIUS, Paus en Martelaar, sedert onheuglijke tijden hier vereerd tegen sekties der kinders en ook allerlei ziekten, atakken en lam heid. en ook alle plagen onder de dieren. H. Missenden Zondag te 7 u. en te 10 uur. den Maandag te 9 uur. de andere dagen te 8 uur. Dagelijks Lof te 4 uur. den Zondag te 3 uur. Men schrijft in in de Broederschap van den H. Cornelius. In de kerk te bekomen, keersen ex - votos, litaniën en medailles van den H. Cornelius. St Jozefs Kerk der Paters Karmelieten Noveen der 9 Donderdagen TER EERE VAN DE H. KLEINE THERESLA van 4 Augustus tot 29 September, lederen Donderdag 's Morgens te 7 u. Mis met zang. oefeningen en zegen, ter intentie der vereerders van de H. KI. Theresia. 's Avonds te 6 u., plechtig Lof Aanbevelingen Oefeningen Zegen en Lofzang. Bijzonder inzicht Voor den bloei van het kloosterleven. Beste Ouders, zendt uwe kinderen naar de Sinte- Theresia's Mis te 7 uur, gedurende het verlof. Kerk der E.E. Paters Karmelieten, leper GROOTE MISSIE-DAG. Zondag 25 September, komt Z. Hoogw. Excellentie Mgr Vincent Dereere, o c. d., eerste bisschop van Tri- vandrum (Eng. India) in voornoemde kerk een missie dag houden. Al de missievrienden van leper en het Iepersche wor den vurig erop uitgenoodigd. Z. Hoogw. Excellentie zal een stille H. Mis opdragen te 6.30 u. en de H. Communie zelf uitreiken aan de Nut ting. Te 7.30 u. en te 10.30 u. zal hij onder de H. Mis een toespraak houden. De grootste plechtigheid evenwel zal de Hoogmis, te 9 uur. zijn. Daarin zal Mgr V. Dereere pontificaal assisteeren en, na het evangelie, de homelie prediken. Het eigene der mis isStatuituit het Gemeen schappelijke (1) van een Belijder-Bisschop, omdat de Karmelorde dien dag het feest viert van haar Wet gever H. Albertus van Jerusalem. Die Hoogmis zal opgeluisterd worden door het Sint Jozefs-Koordat de plechtige Mis in Ut-groot van Anton Brückner, met orgel, snarenkwartet en 2 hoor nen, zal uitvoeren. Aan het Offertorium Confirma hoe van Dietrich. Niet alleen de aanwezigen zullen die indrukwekkende plechtigheid kunnen bijwonen, ook allen die een radio hebben zullen die H. Mis kunnen volgen, aangezien door de zorgen van den W. V. R. O.-Kortrijk de geheele plechtigheid van 9 u. zal uitgezonden worden. Bijzon der aangeraden aan zieken en huismoeders die thuis moeten blijven Onder al de Missen zal een omhaling gedaan worden ten voordeele van de missiewerken van Mgr V. Dereere. 's Avonds, te 5 u., zal Mgr zelf een pontificaal Lof zingen, uit dank aan al zijn vrienden en weldoeners uit leper en omstreken. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 18 September, om 8 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Joseph VANDENDRIESSCHE. (932) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 18 September, om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Leopold DETHOOR. (910) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 18 September, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafe nis van Heer Joseph DE PLANCKE Zoon van Heer en Vrouw Julien De Plancke-Knockaert. (911) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 September, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Constant COOL. (933) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 18 September, om 11 1/2 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw CLAEYS-DEVOS. (934) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 September, om 8 1/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Albert BOONE. (935) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 September, om 8 1/2 uur, in het O. L. V. Hospitaal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jerome VANDENBROUCKE-VERMEERSCH. (936) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 18 September Dimanche 18 Septembre van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur Als gij wilt verstandig zijn Schuwt gij het gevlei Van die soms zeer handig zijn En koopt PACHA Cichorei.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11