Gemeenteraa van Yper Verslag der zitting van 12 September 1938. De openbare •zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordigde Heeren Vanderghote. burgemeester- voorzitterLemahieu, Deiahaye en Van der Mersch, schepenenPattyn. Jvr. Cornillie. de Heeren Seys, Bie- buycK, Michiel, Vergracht, Leuridan en Verbeke. raads leden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer Coutelle is wegens ziekte in de onmogelijkheid de zitting van dezen avond bij te wonen I. Proces-verbaal der zitting van 1 Oogst 1938. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces-verbaal, waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. I. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Vanderghote. Dit punt dient voorbehouden te worden, daar de Commissie van Openbaren Onderstand ons den bundel ervan nog niet heeft overgemaakt. III. Commissie van Openbaren Onderstand Re kening over het dienstjaar 1937. M. Vanderghote. De rekening der Commissie van Openbaren Onderstand sluit als volgt voor het dienst jaar 1937 Gewone dienstontvangsten 2.756.663 fr. 94. uitgaven 2.664.296 fr. 53, wat een overschot laat van 92.367 fr. 41. De tweede afdeeling. zijnde de rekening voor orde beloopt tot de som van 57.409 fr 90 in uit gaven en ontvangsten en sluit dus in evenwicht. De derde afdeeling, betreffende den buitengewonen dienst, bedraagt in ontvangsten de som van 818.319 fr. 63 en in uitgaven de som van 678.438 fr. 26, een overschot laten de van 139.881 fr. 37. De afdeeling der landbouwuitba- tingen sluit in ontvangsten met de som van 178.272 fr 52 en in uitgaven met 163.096 fr. 46 Dit maakt dat er een algemeen overschot is van 247.425 fr. 24. Het schepen college stelt voor deze rekening goed te keuren. Al de aanwézige raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Lemahieu. die zich onthoudt als lid der Com missie. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Over dracht van pacht. M. Vanderghote. In zitting van 2 Oogst 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraad slaging getroffen betreffende een vraag van overname van pacht van een perceel land ter grootte van 22 aren, gelegen te Vlamertinghe. sectie E deel van nummer 59. Mevr. W' Debreuck. pachtster van dit land, is over leden en laat zeven kinderen na. Twee harer zonen, Gustave en Joseph, vragen de toelating om de pacht, ingegaan den 1 October 1934 en eindigende den 3U Sep tember 1943, te mogen voortzetten. Gezien Debreuck Gustave en Joseph waardig zijn om de pacht hunner moeder over te nemen, besluit de Commissie van Open baren Onderstand aan de bevoegde overheid de noo- dige machtiging te vragen om de pacht van wijlen W' Debreuck aan twee harer zonen te mogen overdragen. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Dit voorstel wordt bijgetreden. Alleen de Heer sche pen Lemahieu onthoudt zich nogmaals. V. Commissie van Openbaren Onderstand Tuin en bouwgrond Openbare verkooping. M. Vanderghote. Dit punt betreft de vraag tot openbare verkooping van een deel tuin- en bouwgrond. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in haar zitting van 16 Oogst 11. de volgende beraadslaging ge nomen Gezien de aanvraag tot aankoop van een deel grond uit perceel nummer 192g/2 der sectie B te Sint- Jan; gezien er op gansch de breedte van dezen eigen dom langs den kant van den Bruggesteenweg huizen gebouwd zijn waarachter nog grond beschikbaar is die aan de Commissie toebehoort en daar voor die huizen als tuingrond zeer geschikt isgezien er van zelfde perceel een deel grond paalt aan de Omloopstraat en dus zeer goed voor bouwgrond zou kunnen dienen gezien er voor den tuingrond een instelprijs van 12 fr. den vierkanten meter geboden wordt alswanneer deze grond volgens schatting van den Heer Ontvanger der Registratie slechts een waarde heeft van 6 fr. den vier kanten meter, en voor het deel der weide kunnende dienen als bouwgrond, geschat op een waarde van 15 fr. de som van 20 fr. den vierkanten meter geboden wordt; gezien er tijdens het gedane onderzoek van commodo en incommodo geen opmerkingen tegen dezen verkoop gemaakt werden, besluit de Commissie van Openbaren Onderstand de machtiging te vragen om bedoelden tuin grond openbaar te mogen verkoopen op den instelprijs van 12 fr. den vierkanten meter en den bouwgrond op den instelprijs van 20 fr. den vierkanten meter. Het schepencollege stelt een gunstig advies op deze beraad slaging voor. Dit punt wordt met dezelfde stemming als zooeven bijgetreden. VI. Commissie van Openbaren Onderstand - a) op bouw van een ouderlingengesticht voor betalende ouder lingen en van huisjes voor behoeftige oude gezinnen Plannen, bestek en lastenkohier. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in haar zitting van 30 Augustus 1938 een beraadslaging getroffen betreffende den opbouw van een ouderlingengesticht, van openbare eetzalen en van huisjes voor behoeftige oude gezinnen op haar eigendom gelegen te Yper, Kalfvaart. De Commissie herziet thans haar vroegere beraadslaging, die zij in zitting van 23 November 1937 aangaande zelfde punt trof. Op deze laatste beraadslaging bracht de gemeente raad een gunstig advies uit in datum van 13 December 1937, doch het ontwerp werd door het provinciaal be stuur, den 13 Juli 1938, teruggezonden met verzoek het te wijzigen rekening houdende met de opmerkingen van den hoogeren gezondheidsraad. Het bestek van het ontwerp, dat thans volgens de gemaakte bemerkingen gewijzigd werd. beloopt tot de som van 2.814.860 fr. waarop de Commissie rekent een derde der kosten als gewone en buitengewone toelagen van Staat en provin cie te ontvangen. Daar de Algemeene Spaar- en Lijf- rentkas bereid is een leening voor den opbouw van dit gesticht toe te staan, besluit de Commissie het gewij zigd ontwerp aan de goedkeuring der bevoegde over heid te onderwerpen. Het schepencollege stelt voor de plannen, bestek en lastenkohier van het ontworpen ge sticht goed te keuren M. Verbeke. Getrouw blijvende aan het beginsel dat wij reeds uiteenzetten toen die kwestie hier een eerste maal op de dagorde van den gemeenteraad ge bracht werd. zullen wij ons bij de stemming onthouden. Wij onthouden ons omdat wij, alhoewel wij geheel en gansch gewonnen zijn voor het princiep van het bou wen van het ouderlingengesticht, de eenzijdige manier moeten laken waarop er te werk gegaan werd met een bepaalden bouwmeester voor dit werk te willen aan stellen. in plaats van de keus hiervan over te laten aan de beslissing van een bevoegde jury. M. Vanderghote. Indien er geen andere opmerkin gen zijn, stel ik voor tot de stemming over te gaan. Het voorgesteld ontwerp wordt goedgekeurd. Onthou den zich de Heeren Lemahieu, als lid der Commissie, en de Heeren Leuridan en Verbeke. b'Leening aan te gaan bij de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas voor het opbouwen van dit gesticht. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring der leening die de Commissie van Openbaren Onder stand voor het bouwen van hiervoren bedoeld gesticht bij de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas zal aangaan. In zitting van 30 Augustus 11. heeft de Commissie. herziende haar beraadslaging van 23 November 1937 die dcor den gemeenteraad goedgekeurd werd in datum van 13 December 1937, gezien zij over de nood;ge fond sen met besch.kt om den opbouw van het ontworpen gesticht te bekostigen, gezien het Ministerie van Open bare Werken en Werkverschaffing, het Ministerie van Volksgezondheid en ook het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen gezamenlijk toelagen beloofd heb ben tot beloop van een derde der kosten, gezien de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas bereid is een leening toe te staan voor een termijn van 180 dagen hernieuw baar op den vervaldag, besloten de noodige machti ging aan de hoogere overheid te vragen om een leening van 1.500.000 fr. te mogen aangaan 'bij de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas tegen een intrest van 4 's jaars en mits in pandgeving van schuldbrieven der Belgische Openbare Schuld. Het schepencollege stelt voor deze ontworpen leening goed te keuren. De raadsleden stemmen ja, behalve de Heeren Lema hieu. Leuridan en Verbeke die zich onthouden. VII. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verpachting van 11 loten grondgoederen. _M. Vanderghote. De Commissie heeft in zitting van 6 September 1938 de volgende beraadslaging genomen Aangezien het blijkt uit het proces-verbaal der open bare verpachting die den 2 Oogst 11, plaats had, dat er geen aanbiedingen gedaan werden voor loten 3 en 8; dat de volgende pachters afzien van de vernieuwing hunner pacht, namelijk de Heeren Breyne René. Beheyt Jules, Vandewalle Oscar. Vermeulen Benoni. Debus- schere August en Braem Camiel dat de pachters Pat tyn Charles. Druwé Henri en Noliet Achiel niet ge antwoord hebben, wat mag aanzien worden als een ver zaking aan hun voorkeurrechtdat pachter Druwé bij beraadslaging van 22 September 1932 de toelating ver kregen had om zijn land in napacht te geven aan Van- allemeersch, van Becelaere, die wenscht zijn land voorts te mogen gebruiken besluit de Commissie de loten 1. 4, 5. 6, 9. 10 en 11 aan den hoogsten aanbieder in pacht te geven en namelijk lot een, zijnde 95 a. 80 ca. zaailand en weide te Langemarck. aan Richard Heyerick. van Langemarck, mits 780 fr. 's jaars lot vier. zijnde 2 ha. 14 a. 90 ca. zaailand en weide te Vlamertinghe. aan Frangois Degeest, van Vlamertinghe, mits 3226 fr. 's jaars lot 5. 42 a. 90 ca zaailand te Voormezeele, aan Victor Bailleul. van Voormezeele, mits de jaarlijksche pachtsom van 550 fr.lot 6, 12 a. 11 ca. zaailand te Yper. aan Paul Bol, van Yper, mits de som van 150 fr. 's jaars lot 9, 2 ha. 37 a. 20 ca. maaigras te Reninghe. aan Gaston Delva. van Reninghe, mits 2000 fr. lot 10, 47 aren maaigras te Reninghe. aan Oscar Papegaai, van Woesten, mits 526 fr., en lot 11, 24 a. bouwland te Sint- Jan, aan Amédée Rogiers, van St Jan, mits 400 fr. 's jaars. Volgens zelfde beraadslaging wordt nog be sloten loten twee en zeven aan denzelfden gebruiker in pacht te laten, 't zij lot twee, 1 ha. 71 a. 30 ca. zaailand te Langemarck, aan Jules Decaestecker. mits 2655 fr. 's jaars. en lot zeven, 97 a. 30 ca. zaailand te Becelaere, aan Jules Van Allemeersch, mits 1200 fr. 's jaars. Lot drie. zijnde 47 a. 50 ca. maaigras te Passchendaele, wordt uit ter hand verpacht aan Cyriel Vandevelde mits 220 fr. Lot acht. zijnde een huis met 44 a. 30 ca. land te Hollebeke, wordt ook uit ter hand verpacht aan Valère Vanderbeken, van Hollebeke, mits 1100 fr. 's jaars. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heer schepen Lemahieu die zich onthoudt. VIII. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare aanbesteding der werken uit te voeren op ver scheidene hofsteden. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in zitting van 6 September 1938. een beraadslaging genomen betreffende de werken die uit te voeren zijn op de hofsteden Achille Allein te Renin ghe. Cyriel Cornette, te Yper en Maurice Vynckier te Zillebeke. De Commissie stelt voor de uitvoering dezer werken toe te vertrouwen aan de laagste aanbieders, 't zij voor de hofstede Allein aan Maurice Rossey, aan nemer te Crombeke, mits 12.441 fr. voor de hofstede Cornette aan Jules Dewitte. aannemer te Zonnebeke, mits de som van 18 946 fr. 96, en voor de hofstede Vyn ckier aan René Snick, aannemer te Brielen, mits de som van 9.765 fr. 30. Ik stel voor dit goed te keuren. De raad brengt nogmaals dezelfde stemming uit als voor het voorgaande punt. IX. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verkooping van houtgewassen Lastenko hier. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een gunstig advies over haar beraad slaging van 6 September 11. betreffende de verbeterings- werken uit te voeren gedurende de jaren 1938 en 1939 in de bosschen haar toebehoorende en aan het Woud- beheer onderworpen. Het hout voortkomende van deze verbeteringswerken mag geschat worden op een waarde van 1825 fr en daar het voor de Commissie voordeelig is dit hout te verkoopen, besluit zij het lastenkohier dezer openbare verkooping van houtgewassen aan de goedkeuring der bevoegde overheid te onderwerpen. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Alleen de Heer schepen Lemahieu onthoudt zich. de overige raadsleden stemmen ja. X. Aanleggen eener riool Basculestraat Aan besteding Proces-verbaal. M. anderghote. Ingevolge de aanbesteding die den 22 Ocgst 1937 plaats had voor het aanleggen eener riool in de Basculestraat, blijkt het dat de Heer Joseph Ma- hieu. aannemer te Yper. de laagste aanbieder is met de som van 71.335 fr. 75. Het schepencollege stelt voor dit aanbod goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XI. Herstel van den vestingsmuur Torhoutpoort Aanbesteding Proces-verbaal. M. anderghote. Uit het onderzoek der ingezonden aanbiedingen voor het herstel van den vestingsmuur Torhoutpoort, waarvan de aanbesteding plaats had den 22 Oogst 11., blijkt het dat Bollengier Medard, aan nemer te Yper. het laagste aanbod gedaan heeft met 5.973 fr. 70. Ik stel voor dit goed te keuren. Eenparige instemming. XII. Zwembad Voltooiingswerken Aanbeste ding Proces-verbaal. M. Vanderghote. Het blijkt uit het proces-verbaal der aanbesteding, die voor de voltooiingswerken van de zwemkom op 5 September 11. plaats had. dat Henri Delhem. aannemer te Yper. de laagste aanbieder is met de som van 70.531 fr. 06. Het schepencollege stelt voor die werken aan den laagsten aanbieder toe te ver trouwen. Algemeene goedkeuring. XIII. Dickebusch vijverhuis Verbeteringswerken Plan, lastenboek en bestek. M. Vanderghote. Zooals gij u zult herinneren wer den er u tijdens de laatste zitting twee bestekken voor gelegd betreffende sommige verbeteringswerken die aan het vijverhuis van Dickebusch moeten uitgevoerd worden, en namelijk het vernieuwen der vensterramen en ingangsdeur en het plaatsen van een nieuw bordes. Het schepencollege, na onderzoek der zaak, heeft het noodig geacht dat dienaangaande een overeenkomst zou getroffen worden met den uitbater van het vijver huis Thans heb ik het genoegen u te melden dat het voorstel van het schepencollege door den uitbater van het vijverhuis ingewilligd werd en het schepencollege stelt thans voor het tweede deel der werken, waarvoor het bestek een uitgaaf van 12.608 fr. 50 voorziet, te wil len goedkeuren. Deze werken zullen in hun geheel bin nen kort in aanbesteding uitgegeven worden. Het voorgesteld plan. lastenboek en bestek voor deze werken wordt hierop met eenparige stemmen goedge- kexiV - Kerkfabriek van St Jacobs - Rekening 1937. 'm Vanderchote. De rekening der Kerkfabriek van St Jacobs siuit als volgt voor het dienstjaar 1937: Ont- Rf» QnO fr 74 uitgaven 50.243 fr. 11, zoodat er een baUg^iot is van 16.707 fr. 63. Het schepencollege stelt voor deze rekening goed te keuren. Onthouden zich: de Heeren Lemahieu en Biebuyck als "eden vann genoemde Kerkfabriek, alsmede de Hee- EXVi-&St Gedges'1 "^VTemoria 1 Church - Begroeting 1 Q's() M.' Vanderghote. - De begrooting voor 19391 van de Anelikaansche kerk St Georges Memorial Church sluft ^üs volgtOntvangsten 48.519 fr. 05 uitgaven 41 716 fr 99 wat een overschot laat van 6.802 fr. 06. Stemmen ja: de Heeren Lemahieu. Deiahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Michiel. Vergracht, Leuridan en Verbeke. XVI Nijverheidsschool a) Rekening 193i. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen van onderwijs. M Van der Mersch. De rekening der Nijverheids school voor het dienstjaar 1937 sluit in gewone ont vangsten met de som van 18.576 fr. 75 en in gewone uit gaven met 15.554 fr. 10, wat een boni laat van 3.013.65 fr jjc vraag aan den gemeenteraad deze rekening te villen goedkeuren. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. bi Begrooting 1939. M Van der Mersch. De begrooting der Nijverheids school voor het jaar 1939 beloopt tot de som van 82.492 fr. 00 en ik vraag deze begrooting te willen goed keuren Eenparige instemming. XVII. Autobuslijn Yper-Ploegsteert-Le Bizet met vertakking Ploegsteert-Waasten Machtiging Ad vies. M. Vanderghote. Betreffende deze aanvraag voor het uitbaten eener autobuslijn Yper-Ploegsteert-Le Bi- zet met vertakking Ploegsteert-Waasten is er een on derzoek van commodo en incommodo ingesteld geweest. Tijdens dit onderzoek werden er daartegen geen bezwa ren ingediend en het schepencollege stelt dus voor een gunstig advies op deze vraag te verleenen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. XVIII. Ruiling der gronden van en om de Rijks wachtkazerne Plan Goedkeuring. M. Vanderghote. Dit punt betreft de verwisseling van gronden die tusschen den Staat en de stad gedaan werden voor het bouwen der rijkswachtkazerne. Het schepencollege stelt voor dit plan goed te keuren. M. Seys. Op wat heeft dit betrek M. Vanderghote. Dit is een regularisatie. M. Seys. Zou er daar niets kunnen gedaan worden voor het vereffenen der gronden langs den kant der Pompstraat M. Vanderghote. Voor het oogenblik. zoolang de verwisseling van gronden niet goedgekeurd is, was er geen middel aan dien slechten toestand aldaar iets te doen. M. Leuridan. Wat gebeurt er daar op de Espla-. nade met het tennisplein Is dit in de ruiling inbegre pen M. Vanderghote. Neen. de voorgestelde ruiling van gronden strekt zoo ver niet. Het voorgesteld ruilingsplan wordt hierop eenparig gestemd. XIX. Gemeenteraadsverkiezingen Zitpenningen van de leden der kiesbureelen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de zitpenningen der leden van de kiesbureelen als volgt vast te stellen 50 fr. voor den voorzitter en 25 fr. voor de leden en secretaris van het hoofdbureel40 fr. voor den voorzitter en 20 fr. voor de leden en secretaris van de afdeelingsbureelen. en 10 fr. voor de als getuigen aangeduide personen bij de stembureelen. M. Verbeke. De leden van het hoofdbureel moeten minstens vijf of zes maal vergaderen en ik vind dat de hen toegekende zitpenningen niet in verhouding zijn met deze der andere leden die slechts den dag zelf der stemming moeten dienst doen. M. Van der Mersch. De Heer Verbeke heeft gelijk. M. Verbeke. Het dubbel ware niet te veel. M. Vanderghote. Ik stel dan voor de zitpenningen te bepalen op 50 fr. voor den voorzitter, den secretaris en de leden van het hoofdbureel. Deze voor de leden der andere bureelen blijven behouden zooals eerst voor gesteld. Ik vraag dit voorstel alzoo te willen stemmen. Algemeene goedkeuring. XX. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1938 Wijzigingen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de volgende wijzigingen te brengen aan de stadsbegroo ting voor het dienstjaar 1938. In den gewonen dienst wordt artikel zes, zijnde de wedden van het administratief personeel, met 1900 fr. vermeerderd tengevolge eener benoeming die gedaan werd. Artikel 25bis wordt, tengevolge van de stijging der prijzen, van 3000 fr. tot op 8000 fr. gebracht. Artikel 28 wordt met 2000 fr. verhoogd. Een nieuw artikel 28bis dient ingeschreven te worden voor het aandeel der stad in de bestuurskosten van den arbeidsbemiddeling!- en werkloozendienst voor het tijdstip van den 1 November tot den 31 December 1934 Onder artikel 30 was er een terugbetaling aan de schatkist voorzien tot beloop van 2,50 van de beta ling der toelagen aan werkloozen. Het hiervoor voor ziene krediet van 40.000 fr. moet met 5.000 fr. vermeer derd werden. Artikel 40. onderhoud van het kerkhof, wordt van 5.000 fr op 10.000 fr. verhoogd. Artikel 46. betreffende den reinigingsdienst, wordt op 102.000 fr. gebracht, 't zij een vermeerdering van 5000 fr. Artikel 53. onderhoud der waterloopen. wordt ten gevolge de werken aan Dickebuschvijver met 5000 fr. vermeerderd en van 7.000 fr. op 12.000 fr. gebracht. Voor artikel 54. zijnde het onderhoud der wandelin gen en hovingen, dient een bijkomend krediet van i 10.000 fr ingeschreven te worden ingevolge de ver- nocging der onderhoudskosten van de hovingen, die volgens de laatste aanbesteding reeds 6.500 fr. meer be dragen dan vroeger. Voor artikei 60, interimuitgaven in geval van ziekte van een lid van het onderwijzend personeel van het lager onderwijs, was een krediet van 20.000 fr. voor zien. Einde Mei echter was er daarvoor reeds 21.000 fr. Uitgegeven. Daarom wordt voorgesteld het krediet in dit artikel voorzien met 15.000 fr te verhoogen. Artikel 68. practische huishoudkunde, wordt van -000 fr. op 1.600 fr. gebracht. Artikel 70, interimuitgaven in geval van ziekte van een ud van het onderwijzend personeel der bewaar scholen, wordt van 5000 fr. tot op 8.000 fr. vermeerderd. v oor artikel 85, subsidiën aan de aangenomen vrije scholen, wordt een bijkomend krediet van 5000 fr. voor gesteld. Voor artikel 86, subsidiën aan de aangenomen scho- ïort«v?0r scnoolgerief, wordt een vermeerdering van 1800 fr gevraagd. Onder artikei 104bis dient een krediet voorzien te worden voor het inrichten van het museum in het Bel fort. dat t zij hier in 't voorbijgaan gezegd zeer druk en regelmatig bezocht wordt. Voor de inrichting van dit museum zijn er enkele rekeningen te betalen en wij stellen een krediet voor van 6000 fr. >1. Leuridan. Kunt gij mij zeggen hoeveel bezoe kers er dit jaar reeds voor het Belfort waren M. anderghote. Neen, doch, zoo gij eraan houdt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2