FOLIE DOUCE Rayon d'Amour CINEMA COLISEUM N. V. St Jacobstraat, SO, leper SCI VIENT COOCKIE kan ik u deze inlichting privaat mededeelen. In alle ge- i val zal het aantal bezoekers het cijfer van verleden I jaar overtreffen. Artikel 108. bureelkosten van den burgerlijken stand, wordt met 2000 fr. verhoogd. Onder artikel 124, openbare verlichting, was een kre diet van 150.000 fr. voorzien. Hiervoor wordt nu een bijkomend krediet van 15.000 fr. voorgesteld. Artikel 125. aandeel der stad in de lasten der om- slagkas. wordt nu op 14 gerekend, zoodat er een bij komend krediet van 2.400 fr. noodig is. Artikel 128, aansluiting van interimaire leerkrachten aan andere pensioenkassen, wordt tengevolge de ver hooging van de wedden met 1000 fr. vermeerderd en nu op 2000 fr. gebracht. Deze meerdere uitgaven zullen ten deele betaald wor den met de gezamenlijke vermindering van 102.000 "fr die wij voorstellen te brengen aan artikels 132, annui- teiten van op te nemen leeningen op langen termijn, 136, interesten van leeningen op korten termijn, enz. Het verschil zullen wij dan nemen op het overschot der buitengewone begrcoting. Ik stel voor deze wijzigingen 2.zoo te willen goedkeuren. M. Leuridan. Bij elke bespreking van de begroo ting hebben wij telkens een heele reeks opmerkingen te maken, doch daar er onder de thans voorgestelde wij zigingen vele zijn die door ons niet kunnen afgekeurd worden, zullen wij het gedane voorstel, aanvaarden om dat wij oordeelen dat alzoo een rechtvaardige verbete ring aan sommige artikels gebracht wordt. M. Michiel. Terwijl wij nu bezig zijn met een aan tal wijzigingen aan de begrooting te brengen, zou ik het schepencollege eraan willen herinneren dat ik hier eenigen tijd geleden, namelijk bij de bespreking der be grooting, gevraagd heb iets te doen voor de 'verschei dene kunstgroepen van stad en ook aangedrongen heb voor de toelage aan de mutualiteiten. Het spijt me dat hiervan tot nu toe nog niets in huis is gekomen. M. Vanderghote. Voor wat betreft de toelage te verleenen aan de maatschappijen die de kunst beoefe nen en bevorderen, is dit heel lastig en volgens mij ware het beter dat deze politiek gevoerd worde door dezen die ons zullen opvolgen. De kwestie der mutuali teiten is nog altijd hangend, omdat er nog zekere mu tualiteiten zijn die ons de noodige inlichtingen niet lie ten geworden. De stadstoelage van 5 in de uitgaven der mutualiteiten wordt nog steeds betaald en wij mo gen geen bijkomend krediet stemmen zoolang de vroe gere toelage niet veranderd is. Van zoodra de bundels van al de mutualiteiten volledig in orde zijn, zullen wij dan de Commissie der mutualiteiten bijeenroepen en een beslissing nemen. M. Leuridan. Heeft het schepencollege reeds bij de mutualiteiten aangedrongen om die noodige inlich tingen te bekomen M. Van der Mersch. Ja, reeds dijkwijls. M. Leuridan. Voor wat betreft de herinrichting of hervorming der cultureele maatschappijen om van een toelage te kunnen genieten, hebt gij vroeger, Mijnheer de Burgemeester, een verbintenis aangegaan. Ik had gedacht dat, eer wij, bestuurlijk gesproken, het tijde lijke met het eeuwige verwisselen, gij daarvoor het noodige zoudt gedaan hebben, wat een schoone bekro ning uwer loopbaan ware geweest. M. Vanderghote. Ik heb die kwestie dikwijls on derzocht, doch ik vind dat het zeer lastig is te zeggen welke maatschappijen van cultureelen aard zijn en van de toelagen zullen genieten. M. Leuridan. Onder cultureel oogpunt bestaat er hier te Yper een groot achterstal, op dit gebied is onze stad niet voorbeeldig, zoodat er dus nog iets zou moe ten gedaan zijn eer de fatale dag der vernieuwing van den gemeenteraad aanbreekt. Ik vraag u die kwestie zonder uitstel te willen regelen, omdat ik vrees dat gij, bij het opmaken der begrooting, dan zult zeggen dat het aan den huidigen gemeenteraad niet meer past ge wichtige beslissingen te nemen of nieuwe sommen te voorzien. Ware ik in uw plaats dan zou ik voor dit geval hier abstractie maken van die bekommering Gij zijt de meerderheid en het komt u toe dergelijke beslis singen te nemen. M. Vanderghote. Ik vraag thans de voorgestelde wijzigingen te stemmen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye. Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Seys, Biebuyck. Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Ont houden zich de Heeren Michiel en Vergracht. M. Vanderghote. Voor wat den buitengewonen dienst der begrooting betreft heeft het schepencollege het noodig geoordeeld een geheel nieuw ontwerp op te maken, daar er sedert nieuwjaar veel niet voorziene werken uitgevoerd werden, terwijl andere die voorzien waren nog niet uitgevoerd werden. De buitengewone ontvangsten zien er thans uit als volgt Artikel 1, geraamd boni op 1 Januari 1938, 43 009.10 fr. Art. 2, verkoop van gemeentelijke goederen, 10.000 fr. Art. 3. vergoedingen voor oorlogsschade, waarvoor 3.000.000 fr. voorzien was, blijft ook ongewijzigd. Artikel 4, leening voor aankoop van watermeters, mag geschrapt worden. Art. 5, toelagen van Staat en provincie voor de wer ken aan Dickebuschvijver, 275.000 fr In de uitgaven wordt hetzelfde bedrag voorzien onder artikel 12bis. Terloops meld ik hier dat de stad reeds geheel haar deel in deze werken heeft uitbetaald. Art. 6, subsidiën voor het oprichten der Jeugdher berg, wordt gebracht op 750.000 fr. Art. 7, subsidiën voor werken aan de Elverdinghe- straat, voorlanden, zwemkom, Masscheleinlaan, enz., 295.000 fr. Art. 8. op te nemen leeningen voor het stadsaandeel in de werken der nieuwe statie, Elverdinghestraat en zwemkom, 605.000 fr. In artikel 8bis wordt een krediet van 325.000 fr. voor zien. Artikel 9. zijnde de kasbewerking. is op 180.000 fr. bepaald en blijft dus ongewijzigd. Artikel 10. op te nemen leeningen voor het subsidie aandeel in afwachting der uitbetaling ervan, 1.320.000 fr. Artikel 11 blijft ongewijzigd, zijnde 126,500 fr over schrijving van.de gewone ten voordeele der buitenge wone ontvangsten. Ook artikelen 12, onvoorziene ontvangsten 5000 fr., en 13, toelage voor aankoop van brandweermateriaal 12.500 fr.. blijven onveranderd behouden. En eindelijk dient een nieuw artikel bijgevoegd, zijn de artikel 14. oprichting van het monument aan Konin gin Astrid, 45.000 fr. De buitengewone ontvangsten sluiten alzoo met de som van 6.992.909 fr. 10. De buitengewone uitgaven zien er nu uit als volgt Artikel 1. 300.000 fr. waarde der werken, door de stad betaald in afwachting der subsidies in vervanging van de titels zonder herbeleg. De inschrijving op kapitaal-acties van het Gemeente krediet voor de leening, wordt met 1000 fr. verhoogd. Artikel 3, herbeleg voor oorlogsschade, 3,000,000 fr., "lijft ongewijzigd. Art. 4, krediet voor onteigeningen, 20000 fr., blijft ook onveranderd. Art. 5, aankoop van watermeters, valt weg. Art. 6, aanleggen van hovingen, wandelingen en be plantingen, 50,000 fr., is ongewijzigd behouden. Art. 7. werken aan de zwemkom, Dickebuschvijver, muziekschool, huis van den bestuurder der stadsjon- gensschool. plaveien der straten, enz., 400.000 fr. Art 8, 77.000 fr. voorzien voor het aanleggen der riool >n de Basculestraat. Art. 9. straatwerken in het Handelskwartier en Adj. Masscheleinlaan. 140.000 fr. frank ver^eteringswerken aan de wegenis, 208.000 t Tel- 37<» 7aD>tfla!r 17 SeDtember Zaterdag 17 September Zondag 18 September Maandag 19 September Twee groote Franseh gesproken en gezongen films. Een nieuwe Paramountproductie ook nog genaamd Groote dolle klucht, en Muzikale comedie. Nieuwsberichten ECLAIR. Kinders altijd toegelaten. Art. 11, saldo voor het leggen van voorlanden, 70.000 frank. Art 12, opbouw der Jeugdherberg, 750.000 fr. Art. 12bis. werken aan Dickebuschvijver, 275.000 fr. als toelage te verwachten, en werken aan Zillebekevij- ver. 10.000 fr. Art. 13, aankoop van schoolmeubelen en klasbenoo- digheden voor de stadsmeisjesschool der Rijselstraat, wordt met 4000 fr. verhoogd. Art. 14, kasbewerKing, 1.320.000 fr Art. 15, achterstallige rekeningen, 5000 fr., blijft on veranderd. alsook de volgende artikelen. Artikel 21, aankoop van brandweermateriaal, wordt met 5000 fr. verminderd. Dan hebben wij nog een nieuw krediet van 45.000 fr. in te schrijven voor de oprichting van het monument Koningin Astrid. De buitengewone begrooting sluit aldus in ontvang sten met 6 992.909 fr. 10, en in uitgaven met 6.992,400,00 frank, wat een overschot laat van 509 fr. 10. Het over schot is dus ongewijzigd gebleven en blijft hetzelfde als dit in de eerste begrooting van ,1938 voorzien. Ik stel voor den alzoo gewijzigden buitengewonen dienst der begrooting te willen goedkeuren. De raadsleden stemmen ja, behalve de Heeren Mi chiel en Vergracht die zich onthouden. M. Vanderghote. Blijft dan nog de afdeeling voor de waterbedrijven. De balans dezer afdeeling wordt gebracht op 274.000 fr. in plaats van 549.000 fr. Ik vraag thans de begrooting in haar geheel te willen goedkeuren. De raad brengt hierop nogmaals dezelfde stemming uit als zooeven. XXI. Stadsrekening over het dienstjaar 1937. M. Vanderghote. Ik heb de eer u verslag te geven over de stadsrekening voor het dienstjaar 1937. De Heer voorzitter geeft hierop lezing van het ver slag waarin tal van cijfers voorkomen, de bijzonderste ontvangsten en uitgaven verrechtvaardigd en ook nog verschillige cijfers met die van vroegere jaren verge leken worden. Uit al deze beschouwingen over de stads rekening voor 1937 stippen wij alleen aan dat de ge wone ontvangsten beliepen tot de som van 3.828.856 76 frank waarbij dient gevoegd het saldo van vorige dienst jaren, zijnde de som van 684.852 fr. 14. zoodat de ge wone ontvangsten samen de som van 4.513.708 fr. 90 be droegen. De gewone uitgaven sloten met 3.838.288 fr. 24, wat maakt dat er in den gewonen dienst een boni was van 675.420 fr. 66. De buitengewone ontvangsten be droegen de som van 2.387.972 fr. 11 en de uitgaven de som van 2.945 327 fr. 29 zoodat de buitengewone dienst sloot met een deficiet van 557.355 fr. 18. Met het over schot van de voorgaande jaren, zijnde de som van 800.539 fr. 10, bleef er in den buitengewonen dienst ten slotte nog een boni van 243.183 fr. 92. Het gezamenlijk boni der stadsrekening van 1937, zijnde dit van den ge wonen dienst en van den buitengewonen dienst samen, bedraagt dus de som van 918.604 fr. 58. M. Leuridan. Om redenen, die wij in den loop dezer zes jaren van ons mandaat van gemeenteraadslid reeds dikwijls hebben uiteengezet, zullen wij die rekening niet goedkeuren, te meer dat de rekening gesloten wordt met een ontzaglijk boni dat dienen moet als pleidooi voor de aanstaande gemeenteverkiezingen. Dit boni hebt ge verkregen door de meest elementaire truc te gebruiken die bestaat, namelijk door jaren lang al te hooge belastingen en opcentiemen te doen stemmen door uw gedweeë en gemakkelijke meerderheid. Dit was van uwentwege een cynische zet, ten einde dan later enkelen tijd voor de verkiezingen ontlastin gen te kunnen voorstellen. Doch dit boni heeft langen tijd gedrukt op het economisch leven der stad, op de nering en het is voorwaar geen pluim op uwen hoed noch op dien uwer partij. Het is wat al te simplistisch van uwentwege alzoo op die wijze op de volksgunst te speculeeren Wij zullen dan ook die rekening niet goed keuren, omdat zij het uitvloeisel is van uwe ongezonde speculatie, en wij zullen er ook niet tegen stemmen omdat wij wel ingenomen zijn met de uitgaven die moeten gedaan worden. M. Van der Mersch. De rekening is geen pleidooi voor de kiezing, zij is een realiteit. M. Leuridan. Die kunstmatig bekomen werd. M. Van der Mersch. De rekening bestaat uit cij fers en zij is geen truc. Indien gij het begeert, kunt gij geheel de rekening onderzoeken in de bureelen van het bestuur. Ik aanvaard niet wat de Heer Leuridan zegt, dat de rekening een truc, een speculatie is. Men moet hier over cijfers spreken. Ik zou willen weten waar de truc is. M. Leuridan. In de overbelasting om dan na zes jaar te kunnen stoeffen, boffen en blazen met een boni. M. Van der Mersch. Gij vergeet dat wij de belastin gen verminderd hebben. M. Leuridan. Gij hebt ze nu verminderd omdat gij ze vroeger veel te hoog hadt gesteld. M. Van der Mersch. Wij moeten den Heer burge meester gelukwenschen om zijn bestuur, want zooals iedereen het weet waren de stadsfinanciën in een slech ten toestand toen hij het ambt van schepen van finan ciën overnam. Onder zijn bestuur werden er veel wer ken uitgevoerd, zijn de financiën nu weer goed geko men en werden sedert drie jaar de belastingen ver minderd. Dit is wel het beste bewijs dat de stad Yper wel bestuurd wordt en wij moeten den Heer burgemees ter er om geluk wenschen. Ik moet protesteeren tegen de termen die door den Heer Leuridan gebruikt werden. Wanneer hij over de cijfers wil discuteeren, dan ben ik bereid hem te antwoorden. M. Leuridan. Mijnheer de burgemeester, de poging van uw schepen om u te bewierooken en een afleiding te zoeken is verkeerd afgeloopen. Hij stelt het voor als of ik zou insinueerd hebben dat de cijfers der reke ning valsch of onjuist zijn. Dat echter zeg ik niet. De truc bestaat in het feit dat gij gedurende een langen termijn, en dit alswanneer zulks hoegenaamd niet noo dig was. de belastingen zoo hoog hebt gesteld ten einde dan het jaar der vernieuwing van uw mandaat vermin deringen te kunnen voorstellen. Ik heb geen enkel cijfer der rekening betwist, maar de gebruikte truc is te veel bekend, te eenvoudig opdat men later dan nog zou kun nen stoeffen en blazen met het alzoo verkregen boni M Vanderghote. De kwestie is de volgende de Heer Leuridan kritikeert het budget alswanneer er hier spraak is van de rekening. M. Leuridan. Neen, ik verwar de rekening met de begrooting niet, doch ik heb het hier over uw boni. Is het laatste woord, dat gij daar zooeven met een zekere zelfvoldoening in uw verslag vermeldet, niet het woord boni geweest M. Vanderghote. Het is het derde jaar dat het bom in degressie is en ieder jaar nog zal het verminderen. De Heer Leuridan beweert dat dit boni voortspruit uit het feit dat er te veel opcentiemen werden gevraagd, dit is echter geen waar want de opcentiemen werden geheven omdat de begrooting in evenwicht moest ge bracht worden. M. Leuridan. Het is zeer klaar voor onze oogen dat het eene het gevolg is van het andere. Ten tijde dat gij de vermindering der belastingen voorsteldet. heb ben wij er toen reeds op gewezen dat die vermindering te klein was, dat gij nog een veel te groot overschot zoudt hebben. Het is dat wat wij aanklagen. M. Vanderghote. Wanneer men degreveert moet men steeds heel voorzichtig zijn, want niets zegt dat. alhoewel de rekening nu met een boni gesloten wordt, de toestand het volgende jaar niet volledig kan omge keerd zijn. Gij meent dat wij daar, met dit boni, een verborgen schat bezitten, dit is echter geen waar. Dit boni is een fictieve uitslag van een rekening die acht tien maanden telt en waarop drie begrootingen spelen, en het werd dus niet verkregen omdat wij 20 opcen tiemen meer hebben gestemd. M. Leuridan. Hadt gij 20 opcentiemen minder moe ten stemmen, dan zoudt gij er toch wel het gevolg van waargenomen hebben op het slot uwer rekening. M. Vanderghote. Deze verhooging werd ons door de bestendige deputatie opgelegd. Ik wil hier er aan herinneren dat, wanneer in 1934 de katholieke meer derheid de opcentiemen van 70 tot op 90 verhoogde, zulks te wijten was aan het feit dat wij toen verplicht werden al de uitgaven van de werkloosheid in den ge wonen dienst te voorzien. De gewone dienst der be grooting verhoogde alzoo met een som van meer dan 400.000 fr.. die vroeger in den buitengewonen dienst geschreven stond en die nu bij middel van besparingen en opcentiemen moest gedempt worden. Daarbij, zoo de belastingbetalers gedurende enkele jaren wat meer be taald hebben dan het feitelijk noodig was, dit geld blijft te hunner beschikking en is daarom geenszins verloren. Ten andere de belastingen werden vroe ger misschien gemakkelijker betaald. Ook wanneer wij de opcentiemen moesten verhoogen om de begrooting in evenwicht te brengen, dan heeft geen enkel lid der minoriteit een tegenvoorstel gedaan. M. Leuridan. De eer gaat steeds gepaard met de lasten. Het is nog nooit gebeurd dat de minderheid helpt om de begrooting op te stellen. Wij zijn hier als con troleurs om na te zien, doch niet om uw werk te doen. M. Verbeke. Men had de inwoners van stad reeds van vroeger en in veel grootere mate kunnen ontlasten. M. Vanderghote. Onderzoekt eens al de artikelen der begrooting en zeg me dan welke opcentiemen gij kunt afschaffen. M. Leuridan. Ik heb altijd gezegd dat gij een te groot saldo zoudt hebben. M. Vanderghote. In 1936 sloot de gewone dienst met een tekort, dat zult ge u nog wel herinneren. M. Leuridan. Magr er was een overschot in den buitengewonen dienst. M. Vanderghote. Het is echter verboden het na- deelig slot van den eenen dienst met het overschot van den anderen dienst te compenseeren. M. Leuridan. In alle geval het zal de Ypersche bevolking verblijden te vernemen dat er een spaarpot bestaat. M. Vanderghote. Zoo er geen andere bemerkingen meer zijn, stel ik voor de stadsrekening voor 1937 goed te keuren. Stemmen jade Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Michiel, Vergracht, Leuridan en Verbeke. XXII. Mededeelingen. M. Vanderghote. Ik kom zooeven het nieuws te ontvangen dat de aanbesteding voor het oprichten van het statiegebouw voor den 27 September 1938 uitge schreven is. M. Van der Mersch. Ik ben verwonderd geweest te vernemen dat eenige kronen van onder het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort weggenomen en in het water der vestingen geworpen werden. Werd er daar over een onderzoek ingesteld M. Vanderghote. Door den bewaker der Meenen poort werd bestatigd dat drie kronen verdwenen wa ren. Deze kronen, waaronder zich deze bevond van het Comiteit der Yzerbedevaart, alsook deze van een maat schappij van Brussel en nog een andere van het British Legion, werden in de vestingsgracht tusschen de Mee nenpoort en de zwemkom teruggevonden. Volgens het gedane onderzoek moet zulks in den nacht van den Zaterdag op Zondag gebeurd zijn. De politie stelde een proces-verbaal op, doch de dader van deze schandalige daad, is tot op heden nog niet gekend. M. Leuridan. Was er reeds vooraf niet vastgesteld geworden dat de linten dezer kronen gescheurd waren geworden anderghote. Alleen het lint der kroon van het British Legion was afgerukt, de andere niet. M. an der Mersch. In het vestingwater zijn er ook reeds zwanen omgekomen. Zou dit soms niet door denzelfden persoon gedaan worden? Volgens mij zou er daar een strenger toezicht moeten uitgeoefend wor- den. M. Delahaye. Vier onzer zwanen zijn dood tenge- den6 Va" gr00te Vlschhaken die zij ingezwolgen had- k~ Is 6j geen brief 'n8ekomen vanwege de syndicale kamer der meubelmakers, waarbij ee- vraagd^ wordt de verkoopingen van nieuwe meubels te verbieden s

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3