- B. PRUM- POLITIEKE UITZICHTEN Surmontstraat, 4 -- IEPER INTERNATIONALE HOOCSPANNINC M. Vanderghote. Zulks is reeds door de wet ver boden. Onlangs vernamen wij dat er hier te Yper nieuwe meubels zouden verkocht worden in de zaal Majestic. Tweemaal ontvingen wij het bezoek van een afgevaardigde, daar wij dezen verkoop verboden had den. Dan werd ons voorgesteld de nieuwe meubels te verkoopen mits een vastgestelden prijs, waarop de toe lating gegeven werd om de verkooping te houden, doch na de zaak opnieuw goed onderzocht te hebben, werd bevel gegeven de verkooping dadelijk stop te zetten. M. Verbeke. Kan or.s dc verzekering gegeven wor den dat dergelijke verkoopingen in 't vervolg streng zullen verboden worden M. Vanderghote. Dvt is door de wet verboden. M. Leuridan. De klassieke kneep om deze wet om te zeilen is in de verkooping nieuwe meubels met oude te vermengen. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft die kwestie onderzocht en is van oordeel een persoon aan te stellen om te onderzoeken zoo het oude ofwel nieuwe meubels betreft die in een verkooping gesteld zijn. M. Verbeke. Sommige onzer kleinhandelaars wer den reeds benadeeligd door de opening van een groot warenhuis en wellicht zouden de Ypersche meubelma kers ook geschaad worden. Zij zijn nochtans ook lasten- betalers en daar zij een belangrijke corporatie vor men, dienen hun belangen verdedigd te worden. M. Vanderghote. Zooals gij weet hebben wij vroe ger reeds ingegrepen en het grootwarenhuis door de politie doen bewaken. Nu ook werd er aan den deur waarder bevel gegeven de verkooping niet te laten doorgaan. Door een afgevaardigde werd ons echter een nieuw voorstel gedaan, waarop na onderzoek de ver kooping toegelaten werd. Doch bij nieuwe inzage van de wet, waarbij alle openbare verkoop van nieuwe meubels verboden is, werd bevel gegeven de verkoo ping onmiddellijk stop te zetten. M. Leuridan. Er zijn thans feesten op touw gezet ter gelegenheid der onthulling van het gedenkteeken Koningin Astrid. doch gij hebt. meen ik. vergeten uw schulden te betalen. Er zijn een paar deelnemers aan den uitgeschreven prijskamp die. met het indienen van een ontwerp voor het op te richten gedenkteeken, een royale premie verdiend hebben, maar nu nog steeds op de uitbetaling ervan wachten. Mag ik vragen eerst het loon van den werkman uit te betalen vooraleer te feesten De afhouding van het loon van den werkman is ten andere een wraakroepende zonde. Ik ben de ver dediger dezer twee kunstenaars en vraag dat de hen verschuldigde premie zou uitbetaald worden. M. Van der Mersch. Het woord kunstenaar is be ter dan werkman, want die personen zouden daarover misschien kunnen mistevreden zijn. Er is een brief in den bundel waarbij de betrokken persoon dit geld wei gert te ontvangen. Gij moogt hem zeggen dat hij zal betaald worden van zoodra hij komen wil. M. Leuridan. Ik ben nog niet bekomen van de ont roering die mij bij de plechtigheid van Dixmude over meesterde toen. van aan den voet van het steenen Yzer- kruis, de namen afgeroepen werden van al de vlaam- sche steden en gemeenten die erin toegestemd hebben de namen harer gesneuvelde zonen in dit gedenkteeken te laten aanbrengen. Dit was waarlijk een aandoenlijke stond, doch voor de daar aanwezige Yperlingen was het beschamend den naam van Yper niet te mogen hooren. Dit tekort moet op uw debet geschreven worden, want wij hebben ons hier vroeger wel de verdedigers daar van gemaakt. Toen echter hebt gij onze vraag afge wezen met te zeggen dat gij de zaak zoudt onderzoeken, doch die kwestie is ongelukkiglijk nu nog steeds bij dit onderzoek gebleven. M. Vanderghote. Ik geloof niet dat dergelijke vraag hier voor den gemeenteraad gebracht werd M. Leuridan. Jawel, ik heb mij de verdediger er van gemaakt. Gij herinnerde u niet meer deze vraag ontvangen te hebben, doch ik heb toen uw geheugen wat geholpen. Ik zou willen van u het bemoedigend woord ontvangen dat Yper daar niet langer zal afwe zig blijven. Onze stad heeft ook een heele reeks gesneu velden en het zou voor ons allen een voldoening en een eer zijn ook hun namen daar in Vlaanderens gedenk teeken te zien prijken. M. Van der Mersch. Dit zou kunnen onderzocht worden. M. Michiel. Het begint thans weer vroeg donker te worden en ik zou willen vragen dat de gaslantaarnen, die vroeger niet brandden, nu 's avonds terug zouden aangestoken worden. Zoo onder meer zou de lantaarn nabij het kerkhof op de Noordlaan 's avonds moeten branden, daar die wijk druk bewoond is en 's avonds daar veel personen moeten voorbijkomen. Ik heb nog een tweede vraag te doen. Ik ben namelijk in 't bezit van een schrijven dat aan het schepencollege gericht werd door de bewoners van de Ligywijk om te vragen dat hun pacht niet zou verhoogd worden. Die perso nen wisten niet wie de schuldige was van deze prijsver- hooging en zij hebben gemeend zich tot den schuldige te richten met u dien brief toe te sturen. M. Delahaye. Die brief is reeds sedert drie weken weg. M. Vanderghote. Wij hebben daar niets in die zaak te zien en kunnen er hoogstens als bemiddelaar in tus- schenkomen. De bewoners der Ligywijk weten toch wel dat de ontvanger der domeinen geen ambtenaar van de stad is. M. Verbeke. Ik vrees dat gij moeilijkheden zult ontmoeten door den slechten geur van het water dat daar langs den Veurnesteenweg in een private beek loopt. M. Delahaye. Het noodige krediet voor de uitvoe ring van dit werk werd juist zooeven gestemd M. Verbeke. Het voornaamste is te weten wanneer het welk zal uitgevoerd worden. M. Leuridan. Gij kondt daar reeds sedert lang een proces-verbaal gekregen hebben. M. Vanderghote. Wij zijn in verzoening gekomen. M. Delahaye. De Heer bouwmeester heeft me dezen namiddag nog gezegd dat hij binnen twee dagen met het plan en het bestek voor dit werk kan gereed zijn. M. Vanderghote. De stad is daar voor niets in be trokken en die zaak zou nog lang kunnen betwist wor den. M. Leuridan. Het is toch wenschelijk de stad geen rechtsgedingen op den hals te trekken en gij zult het wel beter vinden aan die bewoners daar te laten weten dat het werk vóór 9 October aanstaande zal gedaan zijn De Heer voorzitter geeft hierop, ten bewijze dat men zich reeds vroeger met die zaak bezig hield, lezing van een schrijven door den Heer Gouverneur in datum van 6 September 11. aan de stad gericht. De openbare zitting wordt hierop te 20 u. 10 opgeheven. IN TEGENSTRIJD MET ALLE VALSCHE GE RUCHTEN kunnen wij mededeelen dat er altijd als voorheen te bekomen zijn bij (Bij de Koeimarkt) Tel. 309 Alle slach van BEENHOUWERSARTIKELEN, zooals DARMEN KRUIDEN MESSEN KAPBLOKKEN. ALLE MACHIENEN. IJSKASSEN en FRIGO'S merk LINDE (785) door SPECTATOR Donderdag 15 September 1938. VREES VOOR OORLOG WAAROVER HET GAAT OPHITSINGEN EN INCIDENTEN GESPANNEN TOESTAND WAARSCHUWIN GEN VERWORPEN ULTIMATUM HOOG SPANNING LICHTE ONTSPANNING INTERNATIONALE VERWACHTINGEN EN BELGIË Zou het oorlog worden Zou België erin betrok ken worden?... Wat denkt u erover?... En u?.. Een vrouw huilt in den trein Ik ben mijn man in den grooten oorlog verlorenMijn ouders werden door bommen gedood Ik bleef met één kind over, waarvoor ik nu vier-en-twintig jaar alleen gezwoegd en geslaafd hebNu werkt mijn jongen voor mij Ikzelf, ik ben voor mijn tijd versleten!... En nu... nu dreigt het oor- logsspook opnieuw Maar waarom schieten ze die man nen niet neer, die op oorlog aandrijven?... Er kunnen er toch veel beter een paar neergeschoten worden, die het verdienen, dan dat er miljoenen onschuldigen uit gemoord worden In de tram hoorde ik een vrouw jammeren: «Waar om moeten we nog kinders opkweeken Om ze tot kanonnenvleesch te laten gebruiken Om eenige muni tiefabrikanten, met hun vetgesmeerde buiken, miljar den rijk te maken Om het opkomende werkvolk op nieuw uit te roeien Een zwaar oorlogsverminkte grijnsde We hebben vier jaren zwarte ellende meegemaaktDe Duitschers hebben me voor mijn heele leven verminktze hebben er miljoenen naar de andere wereld gestuurd En in plaats dat de overwinnaars de ruziestokers zwaar ge straft hebben, en het hen onmogelijk gemaakt hebben nog weer eens hetzelfde laffe spelletje te herhalen, staan ze nu sterker als voorheen, en dreigen ze nu op nieuw ons te komen uitmoorden Oorlog!... Oorlog!... Het woord verschijnt in groote afficheletters op de eerste pagina's van alle dagbladen Het woord weer klinkt in alle talen door de radio, overheen de gansche wereld Oorlog!... Oorlog!... Alleen dat is nu nog van tel, alleen dat interesseert de wereld nu nog! Handel, nijverheid, gemeentepolitiek... alles staat op den achtergrond, WORDT HET OOR LOG Zullen de jongens en de mannen binnengeroe pen worden Zullen er vliegtuigen gasbommen komen werpen op de steden en de dorpen Zullen de families uit mekaar gerukt worden? Zullen we onze meubels en onze kleederen in den brand moeten laten, om in den vreemde te gaan tjoolen en ellende lijden Zullen de paar spaarcenten, die we door noest werken en door jarenlange zuinigheid nu hebben, waardeloos worden Dat zijn de angstige vragen, die ieder vader, die ieder moeder zich stelt Dat zijn de groote levenskwesties die nü gesteld worden, die de menschen doen rillen van angst, van zenuwachtigheid, die de menschen den slaap ontnemen, die menschen ziek maken!... Dan vraagt het volk zich af Maar waarom zou er oorlog gevoerd worden Omdat Duitschland een deel van Tsjecho-Slowakije wil inpalmen Maar wat hebben wij. wat hebben de Franschen, de Engelschen daar mede te zien Laat dat een zaak blijven tusschen Duitschland en Tsjecho-SlowakijeIndien die landen willen oorlogen, dat ze dan hun plan trekkenDaar om moeten andere landen daar niet tusschen komen. En ons klein Belgenlandje zeker niet Laten we de zaak eens nuchter bekijken, en trachten we eens te begrijpen waarom het konflikt DUITSCH- LAND-TSJECHO - SLOWAKIJE een internationaal konflikt is, dat ook voor ons Belgen een groot oorlogs gevaar in zich draagt. Om zulks goed te begrijpen is het noodig in gedach ten een duizend jaar terug te blikken, om de geschie denis der Tsjechen van in den beginne in vogelvlucht te kunnen overschouwen. Inderdaad het was eerst in de tweede helft van de negende eeuw dat er in de ge schiedenis spraak is van het Koninkrijk Bohemen en van de Tsjechische taal Tot in het jaar 1620 hadden de Tsjechen slechts strijd met de Duitschers en de Ma- gyaren. In 1620 werden de Tsjechen overwonnen en kwamen onder het Huis van Habsburg, onder Oosten rijk. Weenen deed al het mogelijke om de Tsjechen ook naar geest Oostenrijkers te maken. Aldus werd de Tsjechische taal zooveel mogelijk verdrongen, en na een tijdje nog alleen gesproken door de laagste arbei ders. Dat duurde tot in het begin van de vorige eeuw toen kwam een groep gestudeerden tot het nationaal bewustzijn, en predikte de Tsjechische ontwaking, de wederopstanding. In 1845. weze 245 jaar na de groote nederlaag, eischten Tsjechen het herstel van het oude Koninkrijk Bohemen. Maar drie jaar later werd een opstand in het bloed gesmoord. Praag, de hoofdstad der Tsjechen, werd zwaar gebombardeerd. Maar de Tsjechische geest bleef leven, en Oostenrijk lukte er niet in de Tsjechen opnieuw te onderwerpen. Het verzet groeide hoe langer hoe sterker. Toen in 1914 de wereld oorlog iosbrak, was het Tsjechische vraagstuk voor Oostenrijk een angstige kwestie geworden, temeer daar de Tsjechen veel liever aan de zijde van hun broeder volk de Russen wilden vechten dan aan de zijde van de Duitschers en Oostenrijkers Aldus gebeurde het in 1915 dat een heel Tsjechisch regiment naar de Russen over liep. en dat wat later twee politieke leiders. Masaryk en Benesj, uit Bohemen naar Parijs vluchtten, om al daar den Nationalen raad te stichten. Na de nederlaag der Duitschers en de instorting van Oostenrijk, op 14 Oktober 1918. werd door Benesj een voorloopige Tsje- choslovaaksche regeering in het leven geroepen. Vier dagen later werd te Washington, door Masaryk, de on afhankelijkheid van Tsjechoslowakije uitgeroepen. Den 26 Oktober moesten de Oostenrijkers Praag ontruimen. Na 294 jaar moesten de grenzen van Tsjecho-Slo wakije opnieuw bepaald worden. Dit was niet gemakke lijk. Na verscheidene bewogene besprekingen werden de grenzen vastgesteld, doch zoodanig dat samen met Tsjechen en Slovaken er ook Duitsche, Poolsche. Hon- gaarsche. Roemeensche en zelfs Rutheensche minder heden verbonden waren tot één Tsjechisch Rijk De grenzen werden vastgesteld door de verdragen van Saint-Germain en Trianon. Aldus was Tsjecho-Slo wakije opnieuw vrij en onafhankelijk, en haar nieuwe geschiedenis begon. Het land kende een opbloei en welvaart. In 1921 kwam tusschen Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië en Roe menië de Kleine Entente tot stand In 1922 werd het entente-verdrag met Frankrijk gesloten en in 1935 werd tusschen de Sovjet-Unie een pakt gesloten voor weder- zijdschen bijstand. Aldus had Tsjecho-Slowakije sterke helpers voor in tijd van nood. Maar intusschen was Hitier aan de macht gekomen in Duitschland. Hitler die eigenlijk een Oostenrijker is En Hitier droomde van een groot Duitsch rijk. waarin alle Duitschers van de geheele wereld deel zouden van uit maken een rijk dat het machtigste moest worden van de wereld. Er werd een verbond gesloten met het Fas cistische Italië, dat Abessinië mocht inpalmen. Men sprak over de as Berlijn-Rome. Duitschland bewapende zich meer en meer. Maar het Duitsche volk zelf moest hoe langer hoe meer zijn buikriem dichttrekken De Duitsche heerschers zeiden: wij verkiezen kanonnen boven boter. Het Duitsche volk morde De malkonten ten werden in één nacht uitgemoord en duizenden en duizenden werden in concentratiekampen opgesloten. Het presti°e van Hitier begon te wankelen. Er moest iets nieuws gebeuren om het Duitsche volk aan den lijmstok te houden. Het bezette gebied werd door Duit sche troepen bezet. Het Duitsche volk was tevreden. Maar de honger liet zich weer voelen bijna alle werk- ioozen werden opgeroepen om nationaal werk te ver richten zwaren arbeid waar geen rekening gehou den werd met de demoKratische achturen eischen - en Hitier juichte Ik heb de werkloosheid opgelost Doch het volk verdiende een hongerloon, de arbeiders iiregen nog minder dan de werkloozen uit andere lan den. Het volk morde opnieuw Hitier voelde opnieuw dat er iets moest gedaan worden om zijn volk zand in de oogen te strooien, om het enthousiast op te zweepen, en een poos zijn honger te doen vergeten. Oostenrijk werd ingepalmd, onder het zwijgend toezicht van de andere Europeesche landen. Dat was voor Hitier een formidabel sukses. De droom naar een Groot-Duitsch- iand kreeg vaster vorm. Overal waren ruststoorders aan het werk. Ook in Tsjecho-Slowakije. Daar was een Heinlein. Een man van een Tsjechische moeder, die echter de Duitschers uit Tsjecho-Slowakije tegen de regeering in opstand bracht, die de Duitschers uit Tsjecho-Slowakije tot een kracht vereenigde en nu onder invloed van Hitier zelfbestuur eischt. Maar Tsjecho-Slowakije wenscht zijn hervonden zelfstandig heid na twintig jaar bloeiend leven niet opnieuw prijs te geven. De Regeering van Tsjecho-Slowakije verzette zich tegen Heinlein. Toen zou Hitier er eens tusschen komen, en hij ver klaarde dat zijn broeders naar den bloede in Tsjecho- Slowakije mishandeld werden, en dat het nu genoeg was, dat die mishandelingen moesten ophouden, dat de Duitschsprekenden in Tsjecho-Slowakije vrij moesten komen van de Tsjechische Regeering. om bij hem te kunnen komen. En dat ook de Duitschers uit andere landen bij hem hoorden. Dus ook Eupen en Malmédy, dat thans tot België behoort. Aldus werden de betrachtingen van Duitschland hoe langer hoe duidelijkerDuitschland wil een machtig groot rijk vormenen hoe machtiger het wordt, hoe meer het op zal kunnen eischen. hoe meer het zijn dik- tatoriale eischen aan de gansche wereld zal kunnen opdringen, hoe meer er gevaar bestaat voor de vrede lievende demokratische landen Het gaat dus tenslotte om de vrijheid van alle vol keren Om het vrije levensrecht van de demokratische landen De strijd der Sudeten-Duitschers, de mannen van Heinlein, was aldus niet langer meer een plaatselijken strijd, een geschil tusschen bewoners van één land het werd een strijd die beteekenis kreeg voor de gan sche beschaafde wereld. Het kwam er nu op aan de wereld zand in de oogen te strooien. En Duitschland zou deze propaganda eens dirigeeren. Het best was eenige incidenten uitlokken, waarbij een paar slachtoffers vielen, en dan die inci denten in een valsch daglicht te plaatsen, om ze uit te buiten tegen de demokratie. Spijtig genoeg voor Hitier is hij daarin leelijk mislukt. Want de wereld doorzag zijn valsch kaartenspel. Frankrijk verklaarde open baar dat het de partij van Tsjecho-Slowakije zou kiezen in geval dat Duitschland één voet durfde zetten op Tsjecho-Slowaakschen grond. En Engeland liet het officieel in de kranten verschijnen, en riep het officieel door de radio opdat de geheele wereld het zou weten, dat ingeval van een oorlogskonflikt tusschen Duitsch land en Tsjecho-Slowakije, dat Engeland zich aan de zijde van Frankrijk bij Tsjecho-Slowakije TEGEN Duitschland zou keeren En ook Rusland. Roemenië en andere landen bedreigden Duitschland. Zelfs de Ver eenigde Staten van Amerika lieten hooren dat ze hun onzijdigheid desnoods zouden herzien om aan de zijde van Engeland te kunnen meestrijden tegen het Fas cisme. En Italië Duitschland's boezemvriend moest zwijgen het zit nog te diep in de schulden door zijn Abessijnsch avontuur, dan dat het zich nog tot een grooter failliet zou leenen. Duitschland zag in dat zijn opzet niet gemakkelijk van stapel zou loopen, dat de halve wereld zich nu eens ernstig met de wapens in de hand tot hem zou keeren. Het durfde dan ook niet zwijgend de Tsjecho Slowaaksche grens over te trekken, zooals het dat deed met het bezette gebied, en met Oostenrijk. Daarom zou het nu eens een grooten bek openzetten, en de gansche wereld schrik op het lijf jagen. En de wereld kreeg schrik niet van Duitsch land, maar van een mogelijken oorlog. Immers gege ven dat Duitschland zijn eigen kontrool verliest, en zich waanzinnig in een ooriog werpt, dan heeft Duitsch land zijn eigen vonnis geteekend, dan heeft Hitier zijn ondergang geteekend. Maar dan zouden toch weer dui zenden en duizenden, misschien miljoenen onschuldige menschen vallen. Daarom wordt door de demokratische landen een oorlog gevreesd. Het jongste verloop is gekend. Men weet hoe Goering en Goebbels verleden Zaterdag ruwe aanvallen hebben gedaan op de demokratie, hoe zij de nijdigste termen hebben gekozen, om het Tsjecho-Slowaaksche volk te kwetsen, te vernederen, te beleedigen en hoe zij dan hun scheldwoorden tegen alle landen hebben voortgezet. Maar hun bedreigingen hebben toch geen doel getrof fen. de demokratische landen bleven waken, bleven op hun standpunt staan, bleven verzekeren dat ze niet zouden dulden dat Duitschland één voet zou zetten op Tsjecho-Slowaakschen grond. Zelfs toen Hitier Maan dagavond bijna twee uren gehuild had en verzekerd dat zijn land en zijn volk onoverwinbaar is, dan nog nebben de demokratische landen blijven verzekeren dat zij Tsjecho-Slowakije niet in den steek zouden la ten. dat hij. Hitier, nu ook eindelijk eens tot wat rede Pn ze'fs toen Dinsdagavond Heinlein een LLTIMATUM had gestuurd aan de Tsjecho-Slowaak sche regeering. dan nog heeft Tsjecho-Slowakije zijn onafhankelijkheid blijven verdedigen door dit Ultima tum te verwerpen. Heinlein en Duitschland waren om rakend te worden hadden de andere landen dan werkelijk geen angst van hun geweldig geblufNEEN Doch ze kregen wel schrik dat Hitier zich in een ellendig avontuur zou kunnen storten, waardoor miljoenen onschuldige menschen ten onder zouden gaanEn daarom besloot de Engelsche regeer.ng in verstandhouding met de Fransche regee- riTA^i^enS Persoonlijk kontakt te nemen met Hitier zelf. Aldus staan we nu voor het feit dat Chamberlain, eerste minister van Engeland per vliegtuig naar Duitsch land is om vanavond een onderhoud te hebben met Hitler, en tot vredelievende resultaten te komen Hitier za! vanavond Chamberlain persoonlijk te woord staan, en we hopen ten zeerste dat deze bijeenkomst, deze gedachtenwisseling vredelievende resultaten zal hebben. Doch zekerheid is er nog niet. Voorspellingen kunnen met gemaakt worden. De Internationale poli tieke atmosfeer blijft hooggespannen, en kan ieder mi nuut tot een oorlog losbarsten Toch blijft de kans be- ,op wede. En zoolang er kans is, blijft er hoop, en hoop tenslotte doet leven. Indien nu een oorlog tusschen Duitschland, Italië eenerzijds en Tsjecho-Slowakije, Frankrijk. Engeland. PoleJn en andere landen anderzijds ontstaat, zal Belgie er dan ook m betrokken zijn Wij hopen dat onze verantwoordelijke regeerders desgevallend alles zullen in het werk stellen om ons erbuiten te nouden. doch zouden ze erin gelukken Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4