-HET YPERSCHE - LA REGION D'YPRES Zielmissen 19 JAAR. N 26-24 SEPTEMBER 1938 19 ANNÉE, N 26 24 SEPTEMBRE 193S BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT ALLERHANDE NIEUWS St Michiels Turners, leper - Vlagwijding CONFÉRENCE Nieuw Prachtstuk in Sint Maartens Kathedraal St Jozefs Kerk der Paters Karmelieten STERFGEVAL St Jozefs Kerk der Paters Karmelieten Zondagrust Repos Dominical YPER. Autobotsing. Zondag voormiddag, rond 11 u, had er op den hoek der vleeschhalle een aanrij ding plaats tusschen de auto van Mevr. Coisne Marie, 42 jaar oud, wonende te Vlamertinghe, op het Rozelaar kasteel, die van uit de Boomgaardstraat gereden kwam. en de auto gevoerd door den 48 jarigen Watine Eugène. van Roubaix, die vergezeld van Mevr. Bockstaele Ma rie, van Rijsel, van de Groote Markt kwam en in de richting der Boterstraat reed. Het voertuig van Mevr. Coisne bevond zich reeds te midden de Boterstraat toen het door de andere auto aangereden werd. Ten gevolge van den schok werd Mevr. Bockstaele aan het hoofd gekwetst door den achteruitkijkspiegel die zich in de auto bevond en gebroken werd. De Heer Dokter Seys, van Dickebusch, diende het slachtoffer de eerste zorgen toe en bracht Mevr. Bockstaele naar het O. L. Vrouwhospitaal waar de wonde toegenaaid werd. De auto's liepen slechts lichte beschadiging op aan de slijk- weerders. Dure alkooi. Den Vrijdag 26 Oogst 11., zooals wij het ten gepasten tijde meldden, werd de 40 jarige Bour- gois Henri, van Yper, die een regelmatigen vervoer dienst van grensarbeiders naar Roubaix uitbaatte, al hier aan zijne woning, Zonnebekesteenweg, aangehou den naar aanleiding van de ontdekking, door accijns bedienden op het grondgebied der gemeente Gheluwe gedaan, dat hij met zijn autobus alkooi uit Frankrijk smokkelde. In de autobus, die aangeslagen werd, ontdekte men honderd flesschen alkooi en' tijdens het onderzoek dat ingesteld werd vond men later nog in de woning van Bourgois Emile, vader van den hoofdplichtige, een hoe veelheid van 500 flesschen alkooi verborgen, die naar men vermoedt in vijfmaal binnengesmokkeld werden. Zooals het gewoonlijk gaat in dergelijke zaken werd het onderzoek met ijver doorgezet en reeds deze week. Donderdag werd die smokkelzaak hier door de Recht bank van Yper gevonnist. Vooraleer de zaak opgeroepen werd, diende de ver dediger, mits borgstelling eener som van 7000 fr., een vraag in tot voorloopige in vrijheidstelling van Bour gois Henri, verzekerende dat deze zich aan het gerecht niet zou onttrekken, doch die vraag werd door de Recht bank verworpen De genaamden Geldhof Achille en Ameye Sylvère, autobusvoerder en ontvanger in dienst van Bourgois Henri, die daags na hunne aanhouding terug in vrij heid werden gesteld en zooals het bleek uit het onder zoek in die smokkelzaak voor niets betrokken waren, werden thans door de Rechtbank vrijgesproken. Bourgois Henri daarentegen werd tot de volgende straffen veroordeeld Voor het smokkelen van 100 fles schen alkool op 26 Oogst tot vier maanden gevang en tot betaling eener boete van tienmaal het geslonken recht, 't zij de som van 37.579 fr., en daarbij nog het geslonken recht zelf of 3757 fr. 90, ofwel een vervan gende gevangzitting van drie maanden. De autobus, eener waarde van 15.000 fr., alsook de aangeslagen al- kool worden verbeurd verklaard. Voor de 500 flesschen alkool, die in het huis van Bour gois Emile ontdekt werden, krijgt Bourgois Henri nog vijfmaal vier maanden gevang, en zijn vader, Emile, wordt voor hetzelfde feit tot vier maanden gevang ver oordeeld. Verders moet Bourgois Henri nog een boete betalen van 42.060 fr. verhoogd met 4206 fr. als geslonken recht, terwijl Bourgois Henri en Emile samen gestraft worden tot het betalen eener boete van 86 588 fr. met daarbij nog het geslongen recht of de som van 8658 fr. 80, ofwel een vervangende gevangzitting doen van drie maanden. Beide beschuldigden worden daarenboven elk tot de helft der gedingskosten veroordeeld. ELV'ERDINGHE. Wildstroopers schieten op jacht wachter. Daar er in den laatsten tijd dikwijls scho ten werden waargenomen, ging de jachtwachter Oscar Titeca, van Elverdinghe, samen met M. Wycke. uit Yper, aangestelde van het ministerie voor den Dienst van waters en bosschen, Dinsdag om 22 u. op ronde te Elverdinghe op het jachtgoed van de Heeren Georges Decoene en Cesar Mottrie, beiden van Yper. Gekomen langs de baan van Elverdinghe naar Zuyd- schote hoorden zij plots een geweerschot knallen en zagen weldra ook een lichtje. Dadelijk begaven zij zich in die richting en ontwaarden drie schimmen. M. Wycke, die een krachtig zoeklicht bij zich droeg, richtte het op de wildstroopers, die alzoo konden her kend worden als zijnde de genaamden Maurice Boel lens, 23 jaar Oscar Dhooge, 32 jaar, en Herman Van Batenburg, 30 jaar, allen van Elverdinghe. Van zoodra zij zich verrast zagen, loste Dhooge, die het jachtgeweer droeg, nog een schot in de richting der jachtwachters, waarop de drie pensejagers ijlings de vlucht namen. De jachtwachter Titeca, die door een loodkorrel aan de onderlip gekwetst was, vuurde daar op ook zijn geweer af in de richting der vluchtende wildstroopers. De Heer Wycke poogde nog ze achterna te zetten, doch keerde weldra op zijn stappen terug en ging de rijkswacht van Yper over het gebeurde verwit tigen. Den Woensdag morgen, rond 6 u. 30, werden Boellens en Van Battenburg, en een weinig later ook Dhooge. door de rijkswacht aangehouden op het oogenblik dat ze poogden huiswaarts te keeren. Ze bekenden dat ze aan 't pensejagen waren geweest, doch Dhooge beweert dat het schot onvrijwillig afging op het oogenblik dat hij in een gracht viel. Alle drie werden aangehouden en naar Yper over gebracht waar ze ter beschikking bleven van den Heer Procureur des Konings. 's Namiddags werden ze door den Heer onderzoeks rechter Devos de Molderghem onderhoord en legden bekentenissen af. Daarna begaf het Parket, samenge steld uit de Heeren Vandevelde, Procureur des Ko nings, Devos de Molderghem, onderzoeksrechter, en Dethoor, griffier, zich om 16 u. ter plaats ten einde tot de hersamenstelling van het gebeurde over te gaan. De drie betichten werden geboeid ter plaats gebracht en op last van het Parket werden ook huiszoekingen bij hen gedaan, doch niets werd aangeslagen. De betichten blijven aangehouden en het onderzoek wordt voortge zet. GHELUVELT. Botsing. Zondag in den namid dag kwam de genaamde Neirijck, landbouwer te Bece- laere. uit de richting van leper naar Meenen gereden. Toen hij ter hoogte gekomen was van de herberg De Volksvriend wilde hij de baan over steken ten einde den veloweg te berijden. Op dat oogenblik kwam hij in botsing met een autobus die naar leper reed, viel ten gronde, en ontsnapte als bij wonder aan een luxe auto die in volle vaart voorbij snelde. Opgenomen werd hij in de herberg binnengedragen alwaar Dr. Snick hem de eerste zorgen toediende en daarna naar leper vervoerde. Zijn schouder werd ge broken. alsook een been, en geheel zijn lichaam ge kneusd. ZILLEBEKE Lijk van Engelsch soldaat opgegra ven. Tijdens delvingswerken uitgevoerd op het land van M. Bodyn. gelegen op de grensscheiding der ge meenten Zillebeke en Zonnebeke, werd een loopgraaf blootgelegd waarin, benevens een kist granaten en aller lei rommel, ook nog een gansch doorschoten eiken boom teruggevonden werd waartegen men het lijk van een Engelschen soldaat in zittende houding aantrof. Het lijk, dat niet meer kon vereenzelvigd worden, werd door de zorgen van den Dienst der Engelsche krijgskerk- hoven naar een militair kerkhof overgebracht. De ge vonden handgranaten werden door een autocamion van het munitiedepot van Westroosebeke weggehaald. PLOEGSTEERT. Doodelijk ongeval. Twee ar beiders. de genaamden Yves Bonnio, 23 jaar oud. wo nende te Amiens, en André Balde. 30 jaar oud, in dienst van de N V. Electrische Ondernemingen, die thans be zig is met de hoogspanningskabels te leggen langs den steenweg naar Belle, hadden plaats genomen op een autovrachtwagen, bestuurd door G. Constantin, die naar de Bizet reed. Aan de wijk Spinet maakt de baan een grooten draai en toen de autocamion zijn zwenking nam, werden de twee opzittende arbeiders plots van den wagen geslingerd en vielen zwaar ten gronde. Beiden werden in bewusteloozen toestand opgeno men. Bonnio had een gapende hoofdwonde en bloedde uit neus en mond. terwijl zijn makker Balde den rech terarm gebroken en ook nog een hersenschudding op- geloopen had. De gekwetsten werden dadelijk naar een ziekenhuis overgebracht, alwaar Bonnio enkele uren na zijn aankomst overleed zonder tot het bewust zijn te zijn teruggekeerd. Zondag 25 September, is het groot feest voor die man nen. Om 10 u. in de Kathedraal, wijding der nieuwe vlag door Z. E. H. Deken Vermaut. Daarna solemneele Hoog mis waaronder gelegenheidssermoen door Z. E. H. Deken. Na de H. Mis plechtige overhandiging der vlag, waarna optocht der witte broekendoor de stad, langs de volgende straten Elverdinghestraat, Malou- laan. Statieplein. Statiestraat. Tempelstraat, Boter straat, Vijfhoek, Rijselstraat, Merghelynckstraat, Hond straat. Meenenstraat, Kauwekijnstraat. Lange Thou- routstraat, Cartonstraat, Diksmuidestraat en Markt. Dan begeven zij zich naar het feestmaallekker en leutig. 's Avonds te 5 1/2 u. in de turnzaal. Rijke Klaren- straatouderenavond met toespraak door Z. E. H. Socquet, Bestuurder van de vakschool. Iedereen is er wei-gekomen. L'excellent écrivain Jean de Vincennes, dont les enquêtes sur les misères sociales ont fait sen sation, viendra donner une conférence en notre ville, le Samedi 5 Novembre, au Théatre Com munal. Cette brillante soirée est organisée au profit de l'oeuvre des Dames de la Miséricorde. Het eiken kunstbeeld van de Kleine Heilige Theresia, gebeiteld door den Gentschen meester Oscar Sinia, is thans geplaatst op een prachtig voetstuk in eiken hout vervaardigd door de Ypersche firma Emiel Mahieu- Boone, versierd met kunstig beeldhouwwerk van onzen gunstig bekenden stadsgenoot Georges Seghers. De teekening is van wijlen bouwmeester Jules Coomans. Besten dank aan den naamloozen schenker en beste gelukwenschen aan de bevoegde uitvoerders van dit schoon werk. Noveen der 9 Donderdagen TER EERE VAN DE H. KLEINE THERESIA van 4 Augustus tot 29 September, lederen Donderdag 's Morgens te 7 u Mis met zang, oefeningen en zegen, ter intentie der vereerders van de H. KI Theresia. 's Avonds te 6 u., plechtig Lof Aanbevelingen Oefeningen Zegen en Lofzang. Bijzonder inzicht Voor onze Missies en Missionarissen. Beste Ouders, zendt uwe kinderen naar de Sinte- Theresia's Mis te 7 uur, gedurende het verlof. Broederschap van 't H. Kind Jezus van Praag. Zondag25 September. Te 7 i u., mis met algemeene Communie voor de kinders. 's Namiddags te 5 u., maandelijksche vergadering voor de kinders. Wij verwachten U, kinderen, in groot getal met uwe moeders. Men verzoekt ons het overlijden te melden van Mijnheer LOETS-JOZEF DOUSY Gemeentesecretaris en Koster te Loker echtgenoot van Vrouw Alice Mortreu geboren te Dranouter, den 17 Januari 1888. en overleden te Loker, den 21 September 1938, gesterkt door de ge nademiddelen onzer Moeder de Heilige Kerk. De Plechtige lijkdienst, gevolgd van de begraving in den familiekelder, zal plaats hebben in de parochiale kerk te -Loker, op Dinsdag 27 September 1938, om 10 1 uur. Men vergadert ten sterfhuize, om 10 1 uur. De vrienden en kennissen, die bij vergetelheid geen doodsbericht zouden ontvangen hebben, worden ver zocht deze als dusdanig te aanvaarden. (948) Zondag, 25 September, ter gelegenheid van den Groo ten Missie-dag ten voordeele van Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Vincent Dereere, zullen de volgende diensten plaats hebben Te 5, 5 30, 6.30, 7.30 en 10.30 u.gelezene missen te 9 u.de hoogmis. De 6.30 u.-mis wordt opgedragen door Mgr.en hij zal de H. Communie uitreiken aan de geloovigen, na de Communie van zijn Mis. Onder de 7.30 en 10.30 u.-missen zal Mgr een toe spraak houden. Onder de Hoogmis van 9 u. zal Mgr pontificaal assis- teeren en na het evangelie de homelie prediken. Het Sint Jozefs-Koor voert de volgende gewijde mu ziek uit Vóór de hoogmis, bij het intreden van MgrEcce sacerdos magnus Onder de hoogmis 1. Het eigeneStatuit van een Belijder-Bisschop. II. De mis in ut-groot van Anton Bruckner, voor 4 ongelijke stemmen, orgel, snarenkwartet en 2 hoor nen. III. Onder het OffertoriumConfirma hocvan J. H. Dietrich, voor dezelfde bezetting. Onder de 10.30 u.-misorgel, cello en zang. Mej. Ant. Dethoor zal een paar stukken uitvoeren voor cello en orgel 1. Adagio van Arcangelo Corelli (1653-1713) be gin der H. Mis. 2. Smeekbede van J. S. Bach (1685-1723) na de prefatie. Mr. G. Parmentier, Bas, uit Gent, zingt met begelei ding van orgel en cello 1. Ave verumvan Alois Berghe. 2. Ave Maria van Cherubini. 's Avonds pontificaal lof, waaronder het St Jozefs- Koor zingt 1. Laudes at gratiae van E. P. Th. Grau, O.F.M gezongen door Mej. J. Leuridon en het koor. 2. Ave Maria van Radoux gezongen door H. H. Verbeke en het koor. 3'. Quasi rosa van J. Van Dycke. 4, Tantum ergo van F. Schöpf. 5. c( Missie-lied van L. De Vocht. Heel die uitvoering is begeleid door orgel, snaren en 2 hoornen. Onder de missen en het- lof is de omhaling ten voor deele van Mgr. V. Dereereen, nadien, worden alle giften zeer dankbaar ontvangen in het klooster der Patersstraatzij mogen ook gestort worden op Post- checkrekeningnummer 1080.68 en nummer 1376.37. God loone al onze weldoeners. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 September, om 8 1/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Albert BOONE. (935) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 September, om 8 1/2 uur, in het O. L. V. Hospitaal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jerome VANDENBROUCKE-VERMEERSCH. (936) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 2 October, om 8 uur. in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Eudoxie SIX echtgenoote van Heer Emile Knockaert. (944) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 October, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Arthur HERRIER gewezen echtgenoot van Vrouw Marguerite Logie. (945) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 2 October, om 9 uur, in de kerk der E. P. Capucienen, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Quirinus DERUYTER-MAHIEU. (946) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 October, om 11 i uur, in St- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules WOLTERS-WENES. (947) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANDAMME Rijselstraat o— Rue de Lille is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 25 September Dimanche 25 Septembre van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11