Inhuldiging van het Gedenkteeken Koningin Astrid -FOOTBALL- 19 jaar, n 26 -24 september 1938 19 année, n 26 24 septembre 1938 Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de CArrondissement d'Ypres eskadril der negen provinciën escadrille des neuf provinces Zondag 25 September 1938 C. S. YPER - S. K. ROESELAERE HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Abonnement21 fr. 00 par an Étranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Ter gelegenheid der plechtige onthulling van het gedenkteeken Koningin Astrid in den open baren hof, die vroeger reeds bij beslissing van het schepencollege den naam van Square Astrid ont ving, werd Zondag laatst, 18 September, hier te Yper een grootsche en ontroerende hulde ge bracht aan de dierbare nagedachtenis van onze zoo geliefde en betreurde vorstin. Van 's morgens vroeg hing de nationale drie kleur te wapperen aan de openbare gebouwen en aan meest alle huizen, en zelfs hier en daar ont waarde men de Zweedsche kleuren die bijzonder opgemerkt werden en ons aan het geboorteland van Koningin Astrid herinnerden. Te 10 u. werd in St Maartenskathedraal, in aan wezigheid van een overtalrijke menigte, de plech tige Hoogmis gecelebreerd tot zielerust van H. M. Koningin Astrid. Het H. Misoffer werd opgedra gen door Z. E. H. Deken Vermaut, bijgestaan door de Eerw. Heeren onderpastoors Deconinck en Huyghe, terwijl E. H. Verhaeghe, principaal van St Vincentscollege, en E. H. Lamerant, rustend priester, op bidstoelen in het koor hadden plaats genomen. Onder de vooraanstaande personen die dezen dienst bijwoonden, bemerkten wede Heeren Matton, voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg te Yper Vandevelde, procureur des Ko- ningsClinckemaille, arrondissementscommis saris Vanderghote, burgemeester Lefebvre en Van Brusselen, rechters Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Jvr. Cornillie en de Heeren Biebuyck, Pattyn en Seys, gemeenteraads leden; Versailles, gemeentesecretaris; Ommeslagh, lid der Commissie van Openbaren Onderstand, in vervanging van M. Bouquet, voorzitter, wegens ziekte beletC. Schmidt, toeziener der Commis sie van Openbaren Onderstand Verbeke, Staats- commisaris bij de Rechtbank van Oorlogsschade Logie, voorzitter van den Werkrechtersraad H. Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nijver heidskamer; Vandermarliere, deken der Hoefsme den van België D'Huvettere, voorzitter, en ad- vokaat Berghman, bestuurslid der Ypersche af- deeling van het Rood-Kruis, vergezeld van een zeker aantal ziekenverpleegsters; de Heeren Pien, Door de zorgen van het Verstandhoudings- Komiteit der Oud-Strijders, zal op Zondag 25" September, een merkteeken verkocht worden ten voordeele van de Nationale inteekening ESKA DRIL DER NEGEN PROVINCIËN Gezien zijn nationaal karakter, doen wij een oproep aan de Ypersche bevolking om dezen verkoop zooveel mogelijk te begunstigen. Het Bestuur. Par les soins du Comité d'Entente des Anciens Combattants d'Ypres, il sera procédé, Dimanche 25 Septembre, a la vente d'insignes en faveur de la souscription Nationale ESCADRILLE DES NEUF PROVINCES Etant donné le caractère tout national, nous faisons un pressant appel a la population Yproise, pour qu'elle fasse bftn ac- cueil aux jeunes filles qui présenteront ces in signes en vente. Le Comité. hoofdgriffier, en Dehem, griffier bij de Rechtbank van 1" Aanleg Dr. Dochy en E. Seys, luitenanten van het stedelijk brandweerkorps Antony, stads bibliothecaris Vandendriessche, brigadecomman dant der Rijkswacht, enz. Verders had men nog een groot aantal dames, leden van het Koningin Astrid Comiteit, die door haar edelmoedige hulp en toewijding er groote- lijks toe bijgedragen hebben om de gedachtenis van Koningin Astrid hier te Yper door een ge denkteeken te vereeuwigen ook nog afvaardi gingen met vlag van de verschillende oudstrij- dersvereenigingen aangesloten bij het Verstand- houdingscomiteit der Ypersche Oudstrijders, als mede van verscheidene andere vaderlandslie vende maatschappijen. Enkele leden van het Ver- dinaso met vlag en in uniform woonden eveneens de Hoogmis bij, alsmede de kinderen der Knech- tenweezenschool en de leerlingen van een groot aantal scholen, waaronder deze van het St Vin centscollege het Credo meezongen. De andere ge zangen der Mis werden uitgevoerd door het ge mengd St Martenskoor onder leiding van M. Baert, kapelmeester, en begeleid op het groot orgel door M. Hanoulle, orgelist onzer hoofdkerk. Na het Evangelie beklom de Z. E. H. Deken den kansel en hield een diepgevoeld gelegen heidssermoen, tijdens hetwelk hij in verhevene bewoordingen de groote godsvrucht schetste onzer edele en voorbeeldige Koningin Astrid en ook haar lof miek als vorstin, echtgenoote, moeder en tevens als helpster en beschermster der armen en noodlijdenden. De H. Mis werd besloten met het vaderlandsch lied, door M. Hanoulle op het orgel uitgevoerd, waarna de aanwezige overheden en geloovigen de kerk verlieten. Aanstonds daarna vormde zich op de Vanden- peereboomplaats een stoet die zich aiover de K.B.V.B. YPERSCH STADIUM 1938-1939 Om 3 uurTWEEDE AFDEELING Ingang Match Tweede Afdeeling3 frank Opleg Tribune 1 fr. Zitplaatsen 2 frank. Groote Markt Koning Albert en door de Dixmu- destraat en Surmontstraat naar het Square Astrid begaf. Voorop stapte de Harmonie Ypriana, ge volgd van de leerlingen van al de meisjesscholen van stad, der knechtenweezenschool van Yper, alsook van al de verschillende jongensscholen, allen vergezeld door hun onderwijzeressen en leeraars. Vervolgens kwam de Liberale Harmonie, met daarachter afvaardigingen met vlag van ver scheidene liberale maatschappijen, van de Ko ninklijke Vlaamsche Ster, Bond Moyson, Hof- bouwmaatschappij De Vereenigde Vrienden Federatie der Boldersmaatschappijen, de Yper sche Accordeonisten, de Liefdadigheidsmaat schappij De Lustige Vriendende Yper sche Wielrijdersclub en de veloclub De Veree nigde Sportvrienden de voetbalbonden Cercle Sportif Yprois en Stormvogelsde Majoor- visschers, de Fronthengelaars, de Kaartersfede- ratie, de Feestcommissies van St Pieterswijk en van de Stuersstraat, de Swimming Club, de Dui- venmaatschappij, de Fotoclub, de Boldersmaat schappij van Het Zilveren Hoofd en meer andere vereenigingen nog, de St Michielsturners, de Ko ninklijke St Sebastiaansgilde en de handboog maatschappijen «Yper-Hoekje en «Willem Teil», de Briefdragers, de Hotelbedienden, de Bakkers- bond, de Beenhouwersbond, Rex, Verdinaso, het Christen Werkersver bond, de Doofstommen Stil en Blij het Last Post Comiteit, de Handels- en Nijverheidskamer, de Koninklijke Hofbouwmaat- schappij, de Burgerlijke Oorlogsslachtoffers, de meisjes- en jongensafdeelingen der Ypersche Pad- vindersvereeniging, de Poilus de France, de Broe derbond der Gendarmerie, de Verbroedering van het 3P en 23" Linieregiment, de Vuurkruisen, de Oorlogsvrijwilligers, de Nationale Oudstrijders- bond, het Nationaal Verbond der Oorlogsinvali den, het Rood Kruis en tot slot de stadsoverhe- den. Gekomen aan het Square Astrid, waar de orde dienst op uitstekende wijze verzekerd was door de politie samen met de rijkswacht, werden al leen de verscheidene scholen en de afvaardigin gen der deelnemende maatschappijen in den hof toegelaten, waar zij de haar voorbehouden plaat sen innamen. Het in te huldigen bronzen beeld van Koningin Astrid. geplaatst op een granieten voetstuk op wier zijden gebeiteld staan de woorden Astrid Moeder en Koningin, Stockholm 1905, Kussnacht 1935 en mooi omgeven met bloemen en groen, was nog met de Ypersche kleuren bedekt. De vier langs boven aaneen verbonden steenen zuilen, die als achtergrond voor het gedenkteeken dienen, waren met glycineplanten en bloemen behangen! terwijl daarachter aan vier versierde masten, al daar voor de omstandigheid geplaatst, de Zweed sche, Belgische, Ypersche en ook de Leeuwenvlag te wapperen hingen. Enkele kleine meisjes, lief in 't wit gekleed waren op het voetstuk van het gedenkteeken ge^ zeten. terwijl grootere, eveneens in 't wit gekleede meisjes, met bloemenranken in de handen, langs

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1