weerszijden het monument opgesteld stonden, t Daarachter vormden al de vlaggen en vaandels der deelnemende maatschappijen een halven cir kel, zoodat het geheel werkelijk een verrukkelij- ken aanblik bood. Rechtover het gedenkteeken waren een aantal stoelen geplaatst voor de overheden en uitgenoo- digden. Onder deze bemerkten, wij nog, benevens j de reeds vernoemde personaliteiten die de H. Mis bijwoonden. Z. E. H. Deken VermautE. H. j Sobry, diocesaan schoolopziener M. F. Vergracht, gemeenteraadslid M. War van Asten, beeldhou wer te -Elsene, ontwerper van het gedenkteeken. lend geluk, het diep intieme van haar huiselijk leven du delijk gemaakt; van dit huiselijk geluk. ro s\as g o: j»vd cp de vruchtbare, liefde van vader en moeder tot drie b.cnde kopjes. Ons Vlaamsche volk. in wiens hart de liefde tot het Kind diep geworteld ligt, heeft dan ook spontaan en onweerstaanbaar zijne genegenheid geschonken aan e voorname Vorstin, die als een tooverprinses gespro ten uit de oude sagen van de verre en geheimzinnige Noorderlanden. op den Troon onzer vaderen met den ze.fden eenvoudigen glimlach, dezelfde gemoedelijke ongekunsteldheid als onze Vlaamsche moeders, hare opwellende hartstochtelijke moederlijke liefde tot hare kieintjes liet blijken. Voortaan zal, in dezen rustigen tuin. midden onze spelende en dartelende jeugd, het beeld van H. M. Hen zicht op het gedenkteeken Koningin Astrid tijdens de onthullingsplechtigheid. Rechtsde Heer Burgemeester Vanderghote spreekt zijn rede uit. en verder nog een groot aantal leden van het Koningin Astrid Comiteit. De aanpalende straten rond het Square Astrid waren met een buitengewoon .talrijke menigte bezet, die dank aan de aangebrachte luidsprekers gansch de plechtigheid volgen kon. Korts na 11 u. 30 kwam Generaal Nuytten, af gevaardigde van Z. M. Koning Leopold, in den hof aan, vergezeld van den Heer Burgemeester Vanderghote en begroet met de Brabangonne, welke de Harmonie Ypriana te zijner eere uit voerde. Generaal Nuytten, na door den Heer Burge meester verwelkomd en aan enkele der aanwe zige overheden voorgesteld te zijn geworden, nam de hem voorbehouden eereplaats in, waarna de inhuldigingsplechtigheid van het gedenkteeken dadelijk een aanvang nam met de uitvoering door de Harmonie Ypriana, onder leiding van haar chef M. Fr. Deridder, van La Mort d'Ase van Grieg. Vervolgens beklom de Heer Burgemeester Van derghote het daar voor de gelegenheid aange brachte verhoog en hield, te midden de indruk wekkendste stilte, de volgende treffende en ge- voelsvolle aanspraak Ik heb vandaag het voorrecht het gedenkteeken te onthullen dat door onze bevolking aan de nagedachte nis van Koningin Astrid opgericht werd. Ik acht het mij een plicht, in naam van het Stadsbe stuur, innig dank te zeggen aan de leden van het Koningin Astrid Komiteit aan wier offervaardigheid en toewijding Yper het oprichten van dit gedenkteeken te danken heeft. Mijn dank gaat ook tot de inwoners van Stad die, zonder onderscheid van standen, vrijgevig het hunne hebben bijgebracht opdat te Yper de nagedachtenis van onze betreurde Vorstin op waardige wijze in eere zou gehouden wordentot de gansche bevolking die met eenstemmigheid en eensgezindheid, in overweldi gende massa, onder het gewimpel van hare talrijke vlaggen en vaandels, vandaag innig samengeklonken en versmolten is in dezelfde eerbiedige, diep gevoelde en trouwe huldiging. Een woord van hulde ook aan beeldhouwer War Van Asten, die op zoo voortreffelijke en voorname wijze de beeltenis van Koningin Astrid. de voorbeeldige Ko ningin, de teedere Moeder vertolkt heeft. Na vele andere steden van het Land is het vandaag de beurt aan de inwoners van Yper de nagedachtenis van Koningin Astrid te huldigen en lucht te geven aan de gevoelens van eerbied en waardeering, van erken telijkheid en genegenheid waarmede zij steeds ten hare opzichte bezield waren. Onze hulde gaat in de eerste plaats tot de Koningin, tot de gemalin van onzen Koning. Alhoewel Zij, ten gevolge van de democratische inrichting van ons na tionaal statuut, zonder eenig voorrecht of gezag in onze gemeenschap geene andere heerschappij voeren mocht dan deze van eerste dame van het Koninkrijk wist Zij steeds gedurende de jaren van haar te kort vorste lijk leven, haren verheven gewetensplicht te vervullen en de eischen van hare moreele verantwoordelijkheid stipt na te leven. En het volstaat hier te wijzen op hare initiatieven ten behoeve van de noodlijdenden, de kranken en de geteisterden. Haar oproep ten voordeele van de slacht offers van de crisis, hare talrijke bezoeken aan de in nood gedompelde huisgezinnen van onze grensstreek, hare bezoeken aan menigvuldige liefdadigheidsinstel lingen en gasthuizen getuigen van haar innig plicht besef en van de stiptheid waarmede zij steeds hare plichten van eerste Dame van het Land kweet. Onze hulde gaat ook aan de Moederaan de Moeder van drie lieftallige koningskinderen, die Zij. niette genstaande de beslommeringen en de aanmatigingen van hare vorstelijke verplichtingen, innig liefhad en met teederheid en toewijding bezorgde. Pers en photo- reportage hebben ons den minzamen eenvoud, het stra- Koningin Astrid, heerlijkste symbool der moederlijke liefde, prijken als een les, als een voorbeeld, ter beves tiging van onze eerbiedige genegenheid, in eeuwig en vroom aandenken en verheerlijking aan hare heldere en onvergankelijke gedachtenis. Op het einde dezer rede, die langdurig werd toegejuicht, nam de Heer Burgemeester de Yper- sche vlag van het gedenkteeken weg, zcodat het beeld van Koningin Astrid, sprekend van gelijke nis en onder alle opzichten wondergoed geslaagd, die liefderijk een kind op den arm draagt, zich aan de oogen der aanwezigen vertoonde, die diep ofttroerd er hunne blikken niet van konden af wenden, terwijl de Harmonie Ypriana de Bra bangonne op gedempten toon en vervolgens het Zweedsch nationaal lied uitvoerde. Ondertusschen kwam Generaal Nuytten een mooien bloemtuil aan den voet van het gedenk teeken neerleggen, waarna ook de Heer Burge meester Vanderghote een prachtigen bloemen krans vóór het gedenkteeken plaatste. Hun voor beeld werd dan nog gevolgd door twee in 't wit gekleede meisjes die, namens het Koningin As trid Comiteit, een krans van witte en roode bloe men aanbrachten, en door den Heer Versailles, stadssecretaris, die in naam van het stads- en po litiepersoneel op zijne beurt het gedenkteeken kwam bebloemen. Toen kwamen de langs weerskanten van het gedenkteeken staande meisjes, leerlingen van verscheidene scholen van stad, enkele stappen vooruit en declameerden met klare stem en veel samenhang, wijl ze met haar bloemenranken pas sende gebaren uitvoerden, den zielsverrukkenden tekst van den aanhef uit het boek Koningin Astrid geschreven door een Eerw. Zuster van 't Heilig Graf. Meer dan een aanwezige, over meesterd door de aandoening, pinkte in stilte een traan weg bij het aanhooren van dit verheven en puik uitgevoerd spreekkoor, op het einde van hetwelk de meisjes, als hulde aan de zoo goede en ons te vroeg ontrukte Koningin, haar bloemen ranken rond haar beeld neerlegden. Terwijl de Harmonie Ypriana daarna Judex» van Gounod uitvoerde, gevolgd door Rêverie van Peter Benoit, begon de optocht der meisjes- en jongensscholen en daarna van al de aanwezige maatschappijen en vereenigingen die beurtelings voor het gedenkteeken defileerden, terwijl steeds almaardoor nieuwe bloemen aangebracht wer den. Ruim zeventig bloemtuilen en kransen wer den alzoo vóór en om het beeld van Koningin Astrid gelegd en kunstig geschikt door den Heer Hector Casier, hofbouwkundige, zoodat het wel dra door een oogstreelend bloemenpark omge ven was. Na deze roerende hulde aan Koningin Astrid gebracht door de schoolkinderen en de bevolking van Yper, had op het stadhuis, terwijl de Heer Ryckelinck, stadsbeiaardier, van op den Belfort toren een beiaardconcert gaf, een ontvangst plaats tijdens dewelke de uitgenoodigde overheden, de leden van het Koningin Astrid Comiteit en de voorzitters der deelnemende maatschappijen aan Generaal Nuytten, afgevaardigde van Z. M. den Koning en gewezen Yperling, voorgesteld werden. Gansch den namiddag en vooral 's avonds, wijl het mooi verlicht was, werd het beeld van Konin gin Astrid, dat hier thans vroom zal bewaard en vereerd worden, zeer druk bezocht en terecht bewonderd. De -alentvolle beeldhouwer War Van Asten en de Heer Ch. Vindevogel, van Zwijnaerde (Gent), die het bronzen beeld gegoten heeft, hebben voor Yper een beeld gemaakt waarop alle Yperlingen fier mogen gaan, dat waardig is van de groote genegenheid die ons aller harten voor Koningin Astrid vervult en dat later, eens dat de achtergrond van het gedenkteeken volledig met beplantingen zal afgesloten en begroeid zijn, nog schooner en beter tot zijn volle waarde zal uit komen. Een Interview met den Heer VANDERGHOTE, Burgemeester van leper. o Zondag avond, te 20 u., juist vóór den aanvang van het concert dat het orkest van het N. I. R. hier te Yper gaf, werd op de vlaamsche golflengte van het N. I. R. een interview uitgezonden van den Heer Vanderghote, burgemeester van Yper. Hieronder geven wij den tekst van dit inter view dat op Vrijdag, 16" dezer, te Brussel, in het studio van het N. I. R. opgenomen werd. V.Heer Burgemeester, wij wilden dezen dag, die voor leper een echte feestdag is, niet laten voorbijgaan, zonder U met een aantal vragen lastig te vallen Wij hebben heden ochtend de onthulling van het Koningin Astrid-gedenkteeken bijgewoond en willen U allereerst met het prachtige initiatief gelukwen- schen. A. Met de onthulling van dit monument, gewijd aan de nagedachtenis van onze betreurde Vorstin, heb ben wij tevens een stap verder gedaan op den weg van leper's wederopbouw. Wij dienen ook voor de verfraaiing van onze nieuwgeboren aloude stad zorg te dragen. V.Naast dit nieuwe gedenkteeken blijven er natuur lijk nog een reeks oude te herstellen A.Zeker, wij hebben nog heel wat werk te verrichten vooraleer onze stad alles zal terughebben wat ze vóór den wereldoorlog bezat. Ik denk b. v. aan het gedenkteeken van den Ieperschen geschiedkundige Minister VAN DEN PEEREBOOM. dat, zooals U weet, het pleintje tusschen de Sint Maartens Kathe draal en de Lakenhallen sierde. De wederoprich ting van dit beeld zou een leemte vullen in het nieuwe stadsbeeld. V.En hoe ver staat het thans, Heer Burgemeester met den wederopbouw van de Lakenhalle A. Het Belfort werd, zooals U weet, ten jare 1934. door Koning Leopold op plechtige wijze ingewijd. Sedertdien, heeft men de Zuidelijke helft van den Westelijken vleugel terug uit het puin doen verrij zen. Blijven nog over, de Noordelijke zijde van dezen vleugel en de geheele andere vleugel, alsmede het Nieuw werk. V.Dat is nog een geheel programma A.Het is een werk van langen duur. Verscheidene ja ren zullen er allicht mee heengaan, maar onze heele Iepersche bevolking en het Stadsbestuur in de eerste plaats, hopen dat er spoed mee zal gemaakt worden. Hetzelfde vraagstuk wordt gesteld, inzake de oude vestingmuren van onze stad, die uit de zeventiende eeuw dateeren. Onder de regeering van Lodewijk XIV werden zij door VAUBAN gebouwd. Zij wer den tijdens den wereldoorlog erg toegetakeld. Welis waar, heeft men ze reeds over een lengte van 350 m. hersteld, maar dat vertegenwoordigt slechts een vijfde gedeelte van het geheele historische bolwerk. V.De stad heeft er natuurlijk allé belang bij dat haar toeristische merkwaardigheden volledig hersteld worden A. :De huidige toestand is inderdaad vooral betreurens waardig, omdat leper, sedert den wereldoorlog, een stad van druk vreemdelingenverkeer is geworden Herstelling van praalgebouwen en merkwaardig heden is voor ons een levenszaak. V. Laten wij hopen, Heer Burgemeester, dat men dat van hoogerhand terdege moge inzien. U sprak daar van den vooruitgang van het toerisme. Kunt U ons daarover eenige gegevens verstrekken A.De groei van het aantal toeristen, vooral van het aantal buitenlanders, heeft onze stad te danken aan het laatste en het meest tragische hoofdstuk van haar geschiedenis, de oorlogsjaren tusschen 1914 en 1918. Dit jaar, zullen ongeveer 15.000 bui tenlanders te leper hebben overnacht. Andere dui zenden toeristen blijven slechts één dag. Alles sa men, mogen wij zonder overdrijving zeggen, dat leper elk jaar door meer dan 150.000 toeristen wordt bezocht. V.-. De stad heeft natuurlijk nog wel iets anders te bieden dan oorlogsherinneringen-? A. anzelfsprekend. Mijnheer. Buifen de normale ver makelijkheden die men in elke stad vindt, kan leper bogen op het bezit van de twee prachtige vijvers van Zillebeke en van Dikkebusch, beide op zeer korten afstand gelegen. Reeds eeuwenlang, zijn deze vijvers eigendom van de stad. Ik hoef U ze ker niet te vertellen dat ook de schilderachtige streeK der West-Vlaamsche bergen, den toerist, veel schoons te bieden heeft. Het Stadsbestuur maakt natuurlijk propaganda voor al deze bezienswaardigheden ten paar jaar geleden, hebben wij een nieuwe ver- eeniging voor vreemdelingenverkeer opgericht, die ^0€n^e subsidiën beschikt om hare act*e etioorlijk te voeren Voor de West-Vlaamsche ber- fstaat een speciale vereeniging, die de Pr°~ a voor dit heele gebied organiseert. Aldus i,1;1, eper en zUn mooie omgeving, in het bin- IcatihJ1 maar °°k tot ver in het buitenland, be- «pr femaakt' tot voordeel van onze bevolking die. y aar anS< van huis en erf verjaagd is geweest [i,eer urgemeester, wij zijn de overtuiging toege- hèbhen deze dag tot dat doel zal bijgedragen en «l i,W,enschen u in elk geval het beste toe dank voor dit interview.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2