EEN VULPEN DUMORTIER 19 JAAR, N 27 - 1 OCTOBER 19 ANNÉE, N 27 - 1 OCTOBRE 1938 - Weekblad - - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres REÏSPASSEN De gespannen inierrtafiortaie toestand en zijn weerklank te Yper HET WINTERUUR koopt men in vertrouwen ter Drukkerij 34, Boterstraat, 34, YPER re-fry., maffi HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPEK. Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement: 21 fr. 00 per jaar Buitenland: 32 fr. Men kar. inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 et, het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés De Arrondissementscommissaris te leper, brengt ter kennis van het publiek dat. tot nader bevel, elke reispas zal worden geweigerd 1 Aan de Belgen van mannelijke kunne be neden de 45 jaar 2 aan alle Belgen door naturalisatie die hun militaire verplichtingen in België niet zouden vervuld hebben en aan dezen die al hun vervallen belastingen niet zouden betaald hebben 3 aan alle Belgen, zelfs boven de 45 jaar, die in het buitenland zouden wenschen te gaan werken. Slechts 24 jaar zijn verloopen sedert de groote wereldoorlog uitbrak en weêrom beleven wij de bange en angstige uren die we toen gekend heb ben en die allen gehoopt hadden nooit meer terug te zien. Zoowel hier in België als in al de andere landen der wereld volgt iedereen met gespannen aan dacht de ontwikkeling van het geschil tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije, waardoor gansch Europa opnieuw met het oorlogsspook be dreigd wordt. Dag aan dag, uur aan uur worden de laatste berichten door pers en radio verspreid, door allen gelezen, aanhoord en besproken, zoodat wij hier aan onze geachte lezers maar moeilijk iets nieuws daarover kunnen mededeelen. Iedereen is ermede bezig en allen vragen zich met angst af zoo men erin slagen zal den vrede te handhaven, ofwel zoo wij opnieuw al de gru welen van een oorlog, met zijn vreeselijke men- schenslachting, met zijn rampen en vernieling, met zijn nasleep van weeën en rouw, zullen ken nen. Dit is de groote vraag die op dit oogenblik nog niet te beantwoorden is, en het is juist deze onzekerheid, deze bedreiging van een mogelijken oorlog die iedereen kwelt en verontrust. De in deze laatste dagen genomen voorzorgs maatregelen hebben er hier in ons land niet wei nig toe bijgedragen om den reeds hevig gespan nen gemoedstoestand nog te verhoogen, en zooals ten andere gansch België door kenden wij hier te Yper vooral deze week ook oogenblikken van hevige beroerte en dagen van ongewone drukte. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden de eerste heroproepingen gedaan van militairen in onbepaald verlof, doch het betrof vooral man schappen van de gemotoriseerde ruiterij en mili tairen-specialisten. Hier te Yper ontvingen er, naar wij vernamen, 28 personen het bevel hunne eenheid te gaan vervoegen. Dit nieuws liep den Dinsdag morgen als een loopend vuurtje door de stad en werd, zooals gewoonlijk, nog al ferm over dreven. Den Dinsdag namiddag echter werd er tot een massiever oproeping overgegaan, daar de Bel gische regeering besloten had nog grootere voor zorgsmaatregelen te treffen door het binnenroe pen van zes klassen en door het leger op versterk ten vredesvoet te brengen. Te Yper werden den Dinsdag avond en ook gansch den nacht zoowat meer dan 600 mannen opgeroepen. Het was dan ook een gedurig over en weer geloop en weg en weer gerij van politie en gendarmen die de oproe pingsbrieven aan de belanghebbenden moesten bestellen. Overal in meest alle straten van stad stonden de menschen buiten om den toestand te bespreken, velen gingen benieuwd op inlichtin gen alhoewel er weinig nieuws te vernemen was en niets nog deed vermoeden dat de internatio nale toestand plots verergerd was. Namen werden gencemd van vrienden en bekenden die moesten optrekken en zoo plots en onverwachts familie en huiselijk geluk moesten verlaten, daar waren er bij van alle klassen zoodat velen zich niet zonder eenige vrees er aan verwachtten ook den een of anderen stond hun beurt te zien komen. En bijna overal zag men dan ook weldra niets dan onrus tige wezens en rood beweende oogen. Vooral aan de statie, bij het vertrek der treinen waarmede de beminde wezens wie weet voor hoelang weg moesten, grepen.er pijnlijke en hartroerende too- neelen plaats. Deze onrust duurde gansch den avond. De men schen waren als verlamd en bij de meesten wilde het werk maar niet vlotten. Ook de handel on dervond er den terugslag van, daar om zeggens niets meer, tenzij het allernoodzakelijkste, ge kocht werd. Op de Groote Markt werden een viertal taxis verzocht zich ter beschikking der rijkswacht te stellen om de gendarmen naar de verscheidene gemeenten van het arrondissement rond te voeren, waar zij de oproepingsbrieven aan de plaatselijke gemeentebesturen moesten overhandigen. Gansch den nacht was het een gerij en gerots van auto's die zich gedurig in alle richtingen opvolgden en kruisten. Verscheidene autocamions werden opgeëischt en hun eigenaars kregen bevel ermede naar Brug ge of elders te rijden. Den Woensdag van in den vroegen morgen heerschte er een ongewone drukte in en om de statie waar zich tal van nieuwsgierigen verdron gen en ook familieleden van opgeroepenen die hen daar een laatste vaarwel kwamen toesturen. Een groot aantal der opgeroepenen van Yper en van de omliggende gemeenten werden bij de ver- keers- en inrichtingswachters ingelijfd en hier in de stadsmeisjesschool der Rijselstraat, waarvan de leerlingen voor onbepaalden tijd huiswaarts gezonden werden, ingekwartierd. De klassen wer den ontruimd en strooi er aangebracht voor de slaping der manschappen die er verbleven tot wanneer zij hun militaire uitrusting, die voor velen nog geheel onvolledig was, verkregen had den. Den Woensdag heerschte er dan ook aan die stadsmeisjesschool een buitengewone drukte en allerhande materiaal werd in stad opgeëischt ten einde het eten voor de opgeroepene soldaten te kunnen bereiden. Den Donderdag morgen trok ken zij op, de eenen per trein, de anderen per rij wiel naar de hen aangeduide bestemming, zoo onder meerYiaar Komen, Wervick, Vlamertinghe, Poperinghe of nog andere grensgemeenten om er de wegen, staties, kerken en andere strategische punten te bewaken. Daar verschillige priesters-leeraars van het St- Vincentscollege opgeroepen waren, werden de leerlingen van dit onderwijsgesticht Woensdag morgen eveneens naar huis gezonden. Hierop werd het gerucht verspreid dat de gebouwen van het college zouden bezet worden door troepen, die naar Yper zullen gezonden worden, doch dat zulks nogmaals verzinsels waren bleek uit het feit dat de leergangen op bevel van Mgr den Bisschop, den Donderdag morgen weerom hernomen wer den, uitgenomen voor de internen die in andere gemeenten en steden wonen en zoo gemakkelijk niet konden terugkeeren. Ook op de Kiekenmarkt heerschte er den Woensdag een ongehoorde beweging. Door de zorgen der rijkswacht waren een groot aantal eigenaars van lichte looperspaarden van Yper en van de omliggende gemeenten verwittigd gewor den dat zij daar him dier op een bepaald uur moesten aanbieden. Een opgeroepen reserveluite nant der ruiterij bijgestaan door den Heer Segier, veearts te Langemarck, keurde de paarden en schatte de waarde ervan die dan later, in geval de dieren door het leger behouden worden, aan de eigenaar zal uitbetaald worden. Zoo de goed gekeurde paarden niet behouden worden, zullen de eigenaars ervan een huurvergoeding van 4 fr. per dag ontvangen. Een aantal opgeroepene mili tairen, met een driekleurigen armband aan, wer den gelast met voor de opgeëischte paarden, onge veer 150, te zorgen. In den loop van den namiddag reeds werd een deel dezer dieren en 's avonds werden al de overige paarden, vergezeld van en kele geleiders die naar men verzekert naar Yper zullen mogen terugkeeren, per spoor naar Kon- tich bij Antwerpen verzonden. Op den hoef van een der voorpooten van al de goedgekeurde paarden werd een nummer ge brand en in de poort van het magazijn De Gou den Vork was een bureel ingericht waar de die ren ingeschreven werden en de noodige bewijs stukken aan de eigenaars overhandigd werden. Den Donderdag was het de beurt aan de land bouwerspaarden waarvan eveneens een groot aantal op dezelfde wijze opgeëischt werden. Al deze verrichtingen werden onophoudend door een overgroote menigte nieuwsgierigen ge volgd en ook het verblijf alhier in de Fricadellen van een aantal opgeroepenen en het vertrek van anderen brachten een ongewone drukte bij. Wat de komende dagen ons brengen zullen, moeten wij met kalmte afwachten, doch zonder twijfel zal er hier nog eenigen tijd een groote be weging blijven heerschen. De bevolking echter, eens de eerste oogenblik ken van angst en pijnlijke verrassing voorbij, wordt er meer en meer bewust van dat dit alles enkel voorzorgsmaatregelen betreft en men over tuigt zich ervan dat geen onmiddellijk gevaar ons land bedreigt. De kranige rede welke de Heer eerste minister Spaak Dinsdag avond voor de radio hield heeft daar niet weinig toe bijgedra gen, en ook de geruststellende mededeeling, Woensdag namiddag gedaan, van de bijeenkomst te Munich van de eerste ministers Chamberlain en Daladier met Hitler en Mussolini heeft weer om de hoop van een vredelievende regeling van het geschil in aller harten doen herleven. Mocht deze hoop werkelijkheid worden Het is in den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 Oc tober dat de normale tijd weer ingevoerd wordt. Te 3 uur 's morgens wordt het uur met zestig minuten vertraagd zoodat 3 uur zomertijd overeenkomt met 2 uur wintertijd en de dag van 2 October dus uitzonder lijk 25 uren zal tellen. De nachttreinen zullen een uur opgehouden worden, ten einde zich bij den normalen tijd aan te sluiten. Heden avond vergete men dus niet, vooraleer slapen te gaan, alle uurwerken en horloges een uur achteruit te zetten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1