RAPH -Tailor POLITIEKE UITZICHTEN CONFECTIE KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet BINNENLAND Na de Gemeenteverkiezingen. Wat schrijft de Pers over de Verkie zingen De Verhooging der Spoortarieven. Datum der Kamervergadering. Onze Financieele Toestand. BUITENLAND Onthullingen over een Nieuw Plan van Hitier. In Italië een Anti-Fascistische Vereeni- vanaf 180 foi1 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R ging ontdekt. Ophefmakend Spionnage - Proces in Amerika. De Geheimen van de Maginot-Linie zou Duitschland kennen. Het Onrustige Palestina. De Grensbepaling tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. De terugtrekking der Vrijwilligers uit Spanje. De Incidenten in Oostenrijk. Vlaamsche Toeristenbond leper Filmavond door SPECTATOR Donderdag, 20 Oktober 1938. Het Belgische Volk heeft zijn politieke gevoelens door de jongste gemeenteverkiezingen laten kennen. Voor alwie onvooringenomen de uitslagen bekijkt is het overduidelijk 1. Dat de extremische partijen van rechts en van links een groote nederlaag boeken het Communisme, Rex en V. N. V. zijn geweldig verslagen 2. Dat de Katholieken en de Liberalen er loffelijk voor staan 3. Dat in het Duitschsprekende gedeelte van ons land de Duitschgezinden fel achteruitgegaan zijn, en in grooten getale pro-Belgisch geworden zijn 4. Dat de concentratie van de Katholieken met Rex en V. N. V. weliswaar in enkele gemeenten de Socialis tische meerderheid heeft neergehaald, doch in het alge meen niet gegeven heeft wat men er van dacht 5. Dat over het algemeen de kieszeden verbeterd zijn men deed minder dan vroeger aan gemeene per soonlijke scheldpartijen, aan baldadig plak- en schil dergevecht aan bloedige relletjes. Het zal natuurlijk nog een tijdje aanloopen vóór de preciese cijfers in totaal voor het gansche land zullen bekend zijn, en voor we de juiste draagwijdte der nieuwe akkoorden npet hun gevolgen voor het land zullen kennen. Des te interessanter is het een beknopt overzicht te nemen over wat de diverse politieke bladen publiceeren over de reeds gekende uitslagen. HET HANDELSBLAD vat den toestand over het land als volgt samenHet land heeft zich kordaat uitgesproken tegen alle avontuurlijke ondernemingen. De katholieken heroveren in algemeenen zin een groot deel der verliezen van 1936. zooals, bij terugwerking, de Rexisten de helft hunner aanwinst van 1936 inboe ten zij zijn uit den weg geruimd te Namen. Nijvel, Thuin en in een groot deel van Luxemburg. Tot grootere beschaming van de Antwerpsche libe ralen, houden hunne geestverwanten elders braaf stand. De Socialisten boeken winsten te Charleroi en te Luik, doch moeten elders zetels aan de kommunisten afstaan. De Katholieke partij blijft dus het gros uitmaken van het leger, waarop het land ter beveiliging van orde en rust kan rekenen. In de genaaste kantons overwinnen de Belgisch gezinde partijen en met den achteruitgang der partij van België kapotmag er dus voor België een zege- bulletijn worden uitgeplakt. DE COURANT het blad van de K. V. V. spreekt zich heftig uit tegen de concentratie De voornaamste les, die uit deze verkiezingen moet worden getrokken, is dat de concentratie hoegenaamd niet den uitslag heeft opgeleverd, dien men ervan ver wacht had. Op vele plaatsen hebben de Katholieken hun positie behouden in dezen zin, dat K. V. V. en V. N. V. gezamenlijk het stemmenaantal hebben ver worven, dat zij vroeger afzonderlijk hadden bereikt. Doch nergens heeft men deze magische aantrekkings kracht waargenomen, die van de concentratielijsten had moeten uitgaan, indien wij de concentrationistische publicisten hadden moeten gelooven. De concentratie heeft nergens wonderen verrichtTe Aalst en te Lede- berg is men er niet in geslaagd de anti-klerikale meer derheid uit den weg te helpen... Het meest typische voorbeeld van de gevolgen van de concentratie is wel licht Eekloo. In deze stad bezaten de Katholieken de volstrekte meerderheid, zij hadden 7 zetels tegen de Liberalen 3 en de Socialisten eveneens 3. De concen tratie K. V. V. en V. N. V. bekomt slechts 6 zetels de Liberalen krijgen er 5. zoodat een anti-klerikaal ge meentebestuur in het vooruitzicht is. In deze stad, die sedert vijftig jaar door een homogeen Katholieke meer derheid op voortreffelijke wijze werd bestuurd en waar de Vlaamsche Nationalisten nooit een enkele gekozene hadden, wordt deze nederlaag diep gevoeld. «DE VOLKSGAZET» (Socialistisch) schrijft o. m. In feite is de verkiezing een krachtsmeting geweest tusschen de partijen van de demokratische traditie en die van het naar macht strevend fascisme, of het Rex of V. N. V. heet. Welnu het kiezerskorps heeft met ge weldige kracht het fascisme achteruit geworpen. REX en V. N. V. zijn op VOLLEN TERUGTOCHT HET LAATSTE NIEUWS (Liberaal) schrijftDe uitslagen van de gemeenteverkiezingen kunnen uiteen loopend beschouwd wordenwat niet moet verwonde ren vermits de plaatselijke toestanden in vele gevallen den doorslag geven. Iets echter staat vast, wanneer men de uitslagen van verleden Zondag nagaat, namelijk, dat de verwachtingen beschaamd werden van degenen. die de gemeenteverkiezingen tegen de algemeene poli tiek van het land wilden uitspelen. Dit is het geval zoowel met de Rexisten, als met de Vlaamsche Nationalisten, de concentratie en de kom munisten. LE SOIR schrijftDe cijfers waarover men be schikt laten van nu af aan toe te melden dat het land voor de partijen der orde heeft gestemd en dat de ex tremisten een zware nederlaag hebben geboekt. Niet alleen hebben ze de verhoopte uitslagen niet bereikt maar zekeren, zooals de Rexisten bijvoorbeeld, hebben een aanzienlijken achteruitgang te boeken, in verhou ding met het kiescontingent waarover zij in 1936 be schikten. Wat de Rexisten ook nog betreft, zij zijn de gesla- genen van den tijd. Ze verliezen zoowat overal veld... Van nu af is het toegestaan te bevestigen dat Bel gië, dat van geen avonturen wil weten, wil leven in kalmte en het land wil zijn waar het gezond verstand den schepter zwaait Om haar inkomsten te verhoogen en haar finantieel tekort te helpen bestrijden, heeft de Spoorwegmaat schappij aan de Regeering toelating gevraagd, om haar tarieven te mogen verhoogen. Volgens dit voorstel zou den de enkele reizigersbiljetten met 18 t. h. worden verhoogd. De biljetten heen en terug zouden een ver mindering van 20 t. h. genieten op den dubbelen prijs van het enkele reisbiljet. De prijs van de beperkte abon nementen zou verhoogd worden met 10 t. h. Het goede rentarief zou verhoogd worden met 10 t. h. Er zou een nieuwe soort werkabonnementen ingevoerd worden. Het is weinig waarschijnlijk dat de Kamer op 25" dezer in openbare vergadering zal bijeenkomen. Men ziet niet klaar in wat op de dagorde zou kunnen ge bracht worden. De budgetten moeten vooraf onderwor pen worden aan de sekties en daarna aan de kom- missie van financiën. Deze kunnen gemakkelijk bijeen worden geroepen zonder in openbare zitting te treden. In de parlementaire middens meent men dat de Kamer op normalen datum, zijnde tweeden Dinsdag van No vember, zal vergaderen. In verband met de lotenleening van een miljard frank, door de Regeering uitgeschreven, en nu reeds volledig onderschreven, werden enkele aanmoedigende vast stellingen over onzen financieelen toestand gepubli ceerd. Wij citeerenIn de eerste plaats moet erop ge wezen en dit is een bijzonder belangrijk punt dat de Belgische munt getuigt van een werkelijk merk waardige vastheid die door de internationale 'gebeur tenissen welke de wereld in Mei en September 11. ver ontrust hebben, niet geschokt werd. Ten andere blijft de geldkoers in België op een zeer matig peil. De officieele discontovoet van de Na tionale bank bedraagt slechts 3 t. h. De vastheid van de Staatsfondsen laat zich gemak kelijk verklaren als men bedenkt dat, ondanks de ge durende de jongste tien jaren, zoowel voor de voltooi ing van onze ekonomische uitrusting, als voor de ver betering van onze landsverdediging uitgevoerde groote werken, het totaal bedrag van 's Rijks schuld op 1 Ja nuari 1938 merkelijk gelijk gebleven is (55.457 millioen) aan dat van 1 Januari 1928 (54.930 millioen). Naar de diplomatieke medewerker van de «Sunday Despatch meldt zou Hitier weldra aan Engeland en Frankrijk een nieuwe algemeene Europeesche regeling voorstellen, die op het volgende zou neerkomen 1. Hitier zou alle grenzen van Frankrijk waarbor gen 2. Hitier zou verklaren, dat het Britsche Rijk, zoo als het thans is samengesteld en op zijn bestaande ter ritoriale basis, in overeenstemming is met de belangen van Duitschland 3. Afsluiting van een verdrag ter beperking van de luchtbewapeningen tusschen Duitschland en Engeland en Frankrijk 4. Geen verdrag met Sovjet-Rusland van de zijde van Duitschland. Frankrijk, Italië of Engeland 5. Algemeene vrijheid van aktie voor Duitschland in Oost-Europa 6. Teruggave aan Duitschland van zijn voormalige koloniën, die thans door Engeland en Frankrijk als mandaatsgebied worden beheerd. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. In het Noorden van Italië heeft men een anti-fascis tische vereeniging ontdekt, die onder de g van professor Eugenio Colormi. wonende te vereeniging zou reeds wijd vertakt geweest zijn. de leden behoorden vooral veel Joden. Te New-York is een ophefmakend spionnage-proces aan den gang, dat in het brandpunt der belangstelling staat. Vier beschuldigden staan terecht, en vefrt'el* andere beschuldigden (verblijven in het buitenland. Het zijn bijna allen Duitschers. De Duitsche spionnen wor den beschuldigd inlichtingen aan Duitschland te heb ben bezorgd over 1. de Amerikaansche artillerie in de zone van he. Panama-Kanaal 2. de Amerikaansche vloot in den Atlantischen Oceaan 3. bijzonderheden betreffende twee moederschepen voor vliegtuigen. De Prokureur-Generaal, Malar Hardy, beschuldigde in zijn rekwisitorium Duitschland van de spionnage-zaak opgevat en geleid te hebben. Daar alle militaire geheimen door Fransche militaire deskundigen ook destijds in de Tsjechische linies ver werkt werden, en thans bloot liggen voor den Duitschen legerstaf, zou Duitschland nu verscheidene interessante geheimen kennen van de Fransche Maginot-linie. De spanning in Palestina verscherptin sommige straten werd er reeds gevochten. Voor de eerste maal sedert 1187, toen Sultan Saladin van Egypte Palestina binnenviel, wordt Jeruzalem weer belegerd. De wijk van de Moskee is het brandpunt van den tegenstand der rebellendeze wijk wordt echter omsingeld door 2000 Britschers. Er werden deze week reeds 8 Arabie ren ter dood veroordeeld wegens in het bezit zijn van wapenen. Er zullen vliegtuigen gebruikt worden, voorzien van fototoestellen, om de grensgebieden op te nemen, en daarna op de gefotografeerde landkaarten de grens te trekken. Op 7 November zullen deze vliegtuigen hun werk hebben verricht. Vernon Bartlett schrijft in de News Chronicle dat een zeer belangrijk vraagstuk zal gesteld worden met de vraag van de Italianen om onmiddellijke goedkeu ring van het Engelsch-Italiaansch akkoord, gebaseerd op de terugtrekking van 10.000 Italiaansche infanteris ten. Ik bezit bewijzen van het feit, dat nog slechts enkele dagen geleden tanks en allerhande oorlogsmate riaal min of meer openlijk te Cadiz werden afgezet schrijft de medewerker van het groote liberale blad. Op een vraag, die een Observator, welke zich daar bij toeval bevond, stelde, antwoordde men, dat de schepen natuurlijk niet leeg uit Italië konden komen en dat veel schepen thans noodig waren voor de rapatrieering der Italiaansche vrijwilligers. Naar de «Times» uit Weenen verneemt, is de Duit sche minister van Propaganda, Dr. Goebbels, even te Weenen geweest om onmiddellijk terug naar Berlijn te vertrekken. Men meent dat dit bezoek in verband staat met het conflict tusschen de Nazi's en de Katholieken. Het schijnt dat de nationaal-socialisten in de laatste drie dagen een actie voeren om de katholieken uit de kerk te laten treden. Intusschen werden er uit Weenen weer nieuwe inci denten gemeld. Eenige betoogers hebben de ruiten in gegooid van het H. Hart-klooster, waar wijlen Mgr. Seipel zijn laatste levensjaren doorbracht. Een dienst, dien kardinaal Innitzer Zaterdag in de kathedraal zou houden, is afgelast. De Osservatore Romano bericht, dat in Oostenrijk een aantal kerkelijke goederen door den- staat in be slag zijn genomen en dat andere maatregelen tegen geestelijke gemeenschappen zijn genomen. Het blad wijst er verder op. dat rijkscommissaris Bürckel zou hebben gezegd, dat hij voornemens is Hitler met zijn verjaardag een Oostenrijk zonder kloostersals ge schenk aan te bieden. Spectator! Wij herinneren er alle belangstellenden aan dat de filmvertooning, ingericht door den Vlaam- schen Toeristenbond met de medewerking van de Imperial Airwaysbepaald doorgaat op Woensdag e. k. 26 October, te 20 uur stipt. Wie geen uitnoodiging ontving kan dit bericht als dusdanig aanzien. De toegang is volledig koste loos. Op het programma staan drie zeer interessante filmen over de Luchtvaart. Nieuwe leden Wie begeert zich als lid van den Vlaamschen Toeristenbond te laten inschrijven tegen de jaar- lijksche bijdrage van 15.00 fr. kan dit steeds doen bij den vertegenwoordiger Cartonstraat, 16. te leper. In ruil van deze minieme bijdrage ont vangt hij om de veertien dagen het rijkelijk geïl lustreerde bondsblad Toerisme en geniet ver der van een heele reeks andere voordeelen. Men schrijft thans reeds in voer 1939. Douanekaarten De vertegenwoordiger van den VTB levert in den kortst mogelijken tijd alle douane-bescheiden aan zijn leden af. zooals tryptieken voor auto's, tryptieken voor fietsers, enz. Hij verschaft ook aan alle belanghebbenden de noodige inlichtingen voor reizen, zoo buitenlandsche als binnenland- sche.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11