Weet ge 't al Koloniale Loterij Allerhande Nieuws Gevonden en Verloren Voorwerpen i'OERISTiSCHE KRONIEK Germain-Lucigny a Ypres La Folie Aventure. La Jonction Nord-Midi. Princesse de Rève. MUZIKALE KRING YPRIANA SOLDATENREVUE HANDBOOCSCHIETINCEN EERSTE WINTERBAL LE PREMIER BAL D'HIVER de rUnion des Anciens Elèves de l'Ecole Moyenne de fEtat a Ypres AMIS BELGES PRINCESSE CZARDAS ONTHOUD ZATERDAG 29 OCTOBER TREKKING DER TIENDE SNEDE 1938 van de LEES Op bladzijde 5 van dit bijvoegsel. Nu het Sudeten-gebied bij Duitschland is ge naast willen wij even onderzoeken wat deze streek voor den toerist beteekent. Zonder pre cies een der schoonste streken van Europa te zijn, heeft het nochtans heel wat interessante dingen aan te bieden. Sudeten-Duitschlknd is in hoofdzaak voor den toerist een land van schoone bergen welke traag naar de hoogvlakte van Bohemen afdalen. De hoogste plaats is er het dorp Buchwald en ligt 1167 m. hoog bij helder weer kan men van daar de gansche keten der Alpen zien. Door de aansluiting van het Sudetenland heeft Duitschland echter vijftien nieuwe badplaatsen met 120 geneeskundige bronnen verkregen. Tot heil van de menschheid heeft de natuur dit ge bied gezegend met gezondheid-schenkende bron nen. Namen als Karlsbad, Marienbad, Franzens- bad en vele andere hebben in gansch de wereld een goeden klank. Eeuwenoud is de roem dezer bronnen. Karlsbad zou zijn bestaan te danken hebben aan Keizer Karei IV, die hier in 1370 vertoefde. Volgens de sage zou op een jacht een hond, die een hert ver volgde, in het kokende warme water zijn geraakt en aldus zou de bron zijn ontdekt. In werkelijk heid was deze therme reeds vroeger bekend al dacht toen wellicht niemand er aan het water voor gezondheidsdoeleinden te gebruiken. Sedert dien heeft Karlsbad zich voortdurend ontwikkeld en ondanks oorlogen en nood kan het trotsch op zijn verleden zijn. In het smalle bed van de Tepl strekt zich de badplaats over een vrij lang gebied uit. Met een geweldigen druk spuit te Karlsbad het bronwater huizenhoog uit de aarde. Zijn tem peratuur bedraagt 72 graden Celsius. 2000 liter worden in de minuut geproduceerd, dus 2,9 mil- lioen liter per dag Deze hoeveelheid bevat 19.000 kilogram opgeloste zouten, waarvan wij allen het bekende Karlsbadzoutkennen. Behalve deze Sprudel bezit Karlsbad nog zeventien verdere geneeskundige bronnen welker temperatuur va- riëert van 30 tot 65 graden Celsius. De badgast beschikt over de modernste badinrichtingen vooral zij die lijden aan lever- of galziekten kie zen Karlsbad uit om er de geneeskundige kracht van het water te gaan beproeven. Ook Marienbad, dat in den vorm van een hoef ijzer ligt, omgeven door heerlijk beboschte hoog ten, bezit niet minder dan veertien bronnen. Wereldvermaardheid heeft Marienbad verworven als slankheids-badplaatsWel nergens heb ben de vermageringskuren zulke resultaten opge leverd als daar. Een geheel ander karakter heeft het vriendelijke Franzensbad, een mooie tuinstad met niet minder dan 27 bronnen de badplaats is bij uitstek ge schikt voor het nemen van modderbaden. Tot de verdere badplaatsen van het Sudeten land behooren nog Teplitz-Schönau op de zuide lijke helling van het Ertsgebergte, Bad Joachims- thal eveneens in het Ertsgebergte, Johannisbad in het Reuzengebergte, niet ver van de Schnee- koppe. Alhoewel Sudetenland een verarmd land is, mag het nochtans op heel wat rijkdom in den grond bogen. Wie eens het geluk heeft gehad door dit gebied te trekken, de gastvrijheid zijner bewoners te leeren kennen en de vele schoonhe den ervan te genieten, zal er steeds van blijven houden. Alhoewel wij nog enkele maanden van het Kat- tefeest verwijderd zijn, meenen wij toch reeds de tijd gekomen om de kwestie weer eens op te rakelen en de leden van het feestcomiteit aan te wakkeren stilaan aan het feest van 1939 te denken. In verband hiermede kunnen wij nog enkele regels afschrijven uit een handschrift dat in het bezit is van den Westvlaamschen verza melaar Alexis Verbouwe uit St Pieters-Jette. Uit de Chronyke van de doorlugtige ende wijtberoemde stad van Iper. Anno 1712. Uytleg- ginge van het smyten der katten binnen Iper dat gepleegt is geweest van in de oudste tyden. Herodatus en verschillende andere historie schrijvers verhaelen dat de Egyptenaers eertyds zoo raezende waeren om katten te aanbidden, dat zoo wij er eens eene zouden slaen, wij ter stond onverbiddelijk de dood pligtig wierdenmaer onse voorouders, wel verstaende dat de afgodde- rie niet te saemen konde staen met de godvrug- tige oeffeninge die sy wilden doen in den tyd van den Vasten om een iegelijk kenbaer te maeken dat sy van het heydendom waeragtiglijk bekeert waeren tot het christen geloof, zoo pleegt men publikelyk van geheel het hoogste van den thoren des burgts de katten af te smyten gelijk of sy de afgodderie van hun zouden wegwerpen. Reysiger. Un vrai régal sera offert, eet Hiver, aux amateurs de beau théètre. Germain-Lucigny, auteur dramatique. réputé parmi les meilleurs et acteur au talent incomparable, nous reviendra, a diverses reprises, avec la troupe d élite du Théatre des Nouveautés, dont la grande vedette sera incontestablement la délicieuse Hélène Dussart. Retenez bien les dates suivantes Le Lundi 7 Novembre, soiree organisée par le cercle LES AMITIES >i Le Samedi 10 Décembre Le Samedi 4 Février II se peut qu'il donne, en outre, une reprise de Pas sions humaineset aussi «L2... Agent secret». Het Comiteit van den Muzikalen Kring Ypriana» is neerstig aan 't werk om de St' Ceciliafeesten voor te bereiden. De Harmonie geeft haar GROOT KUNST CONCERT op Dinsdag 22 November, St Cecilia- dag. De chef Deridder heeft het programma samen gesteld met stukken der vermaarde meesters Meyerbeer, Weber, Delibes, Gabriel Pierné, Tchai- kowsky en Saint Saëns. Voor het tweede gedeelte werd voor iets puiks, iets geheel bijzonders gezorgd, namelijk Les Pêcheurs de Perles, van Bizet, gegeven met de medewerking van Madame Floriaval en de Hee- ren Richard, Claudel en Salès, artisten uit den Koninklijken Muntschouwburg van Brussel. Zou dit reeds U niet aanwakkeren lid te wor den van Ypriana, indien gij nog het genoegen niet hebt die maatschappij te steunen En daarmede is het Stc Ceciliafeest nog niet ten einde. Op Zondag 27 November wordt, om 11 1/2 uur, een plechtige Mis opgedragen in St Maartens- kathedraal, waar de Symphonie zich zal laten hooren. En den Maandag heeft de triomphantelijke terugkomst plaats van Monsieur Pic Cie met zijn fameus marionnettenspel en zijn vermaar den Poppendans. Den Dinsdag is het voor oud en jong een been tje flikkeren, gezonde leute en deftig plezier. En na die prachtige reeks komt de beurt aan de Symphonie die ook rijkelijk haar deel bij brengt om ons enkele aangename avonden te be zorgen. En zoo zal het eerste gedeelte van den winter bereikt worden. Gij, Eereleden en Werkende leden, werft nieuwe leden aan en dit in hun eigen belang, voor het welzijn der stad en voor den bloei der schoon ste en nuttigste maatschappij. Vergeet niet dat onze Eere- en Werkende leden ook nog vermindering genieten bij de tooneel- feesten gegeven door de groepen Lucigny en van den Stadsschouwburg van Doornijk. Dat op Zaterdag 29 en Zondag 30 Oktober, in den Stadsschouwburg, een prachtige wordt opgevoerd met zang, dans en balletten Dat dit Tooneelfeest gegeven wordt ter gelegen heid van den 20° verjaardag van den wapenstil stand Dat alwie den oorlog eenigszins heeft medege leefd dit stuk zal willen zien Dat het leven onzer Yzerhelden er op de meest natuurlijke wijze wordt weergegeven en dat de lustige verlofdagen te Parijs en elders afwisse ling en leute medebrengen Dat onze Iepersche vluchtelingen, alsmede de mobilisatie van 1938 u zullen doen schaterlachen? Dat de revue sluit met de hulde aan den onbe kenden soldaat te Brussel Dat ge tijdig zult moeten zorgen voor een goed plaatsje of dat ge te laat komt STAANDE PERS ZONDAG 23 OCTOBER 1938 Om 1 J uur ZILLEBEKE (DORP) Oppervogel 35 fr. en een haasTwee zijdvogels, ieder 15 fr. en een fesant- haanTwee kallen, ieder 5 fr. en twee konijnen15 primés van 5 fr. en een konijn Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. Zooveel vogels als schutters. LIGGENDE PERS YPER SALMONDe wekelijksche schietingen aan de liggende pers in de goed verwarmde zaal der herberg Au Saumon zullen beginnen op MAANDAG 24 OC TOBER 1938, om 5 i uur 's avonds en dan wekelijks voortgezet worden. Alle liefhebbers zijn welkom. Och komnog eentje, Men loopt op een beentje Niet ver en daarbij 't Is PACHA Cichorei. van den Oudleerlingenbond der Rijksmiddelbare School Dit jaar wordt het eerste bal ingericht op Zaterdag 17 December, in de zaal Lapiere, te 21 uur. met de medewerking van Jaak Asaert en zijn Rhythm Kings uit den Kursaal van Oostende. Dit bekend orkest, welk ons reeds menigmaal zulke aangename dansavonden bezorgd heeft, komt dit jaar nogmaals den 1° prijs in den Jazzwed- strijd van 1938 te behalen. Op heden spelen zij in de Scala van Oostende en den 26° November te Gent, in het Post Hotel voor Voseko (Universiteit van Gent). Voor het Kerstmis- en Nieuwjaarsbal van den Kursaal te Oostende worden zij ook aangeworven. Dit eerste bal gaat dus weer het zelfde succes te gemoet als de vo rige jaren. Dit is derhalve de eenige belooning welke het Comiteit verlangt voor zijn onophou dend streven om aan de Iepersche bevolking een aangenamen avond te bezorgen. - o Ce premier bal sera donné le Samedi 17 Dé cembre, a 21 h., a la salie Lapiere, avec le bien- veillant concours de Jaak Asaert et son Rhythm Kings du Kursaal d'Ostende. Ce Jazz réputé. qui nous a d'ailleurs déja procuré maintes soirées réussies, vient de remporter le lr prix au concours de Jazz 1938. lis jouent actuellement a la Scala d'Ostende. Ils sont engagés pour le bal organisé par Voseko de l'Université de Gand a l'Hótel de la Poste a Gand, ainsi que pour les bals de Noël et de Réveillon au Kursaal d'Ostende. Le bal du 17 Décembre sera done encore une fois un franc succès. C'est d'ailleurs la seule recom pense a laquelle aspire le Comité, qui par son travail inlassable essaye de fournir a la popula tion Yproise une soirée agréable. Faites vos achats rue Nationale a Lille. Les visiteurs venant dans notre belle ville, passent toujours d'agréables' heures dans cette belle artère qui part de la grande place a la place de Strasbourg incluse. Elle est sans conteste la plus jolie rue de Lille et aussi la plus importante. Vous y trouverez tous les genres de commerce et la presentation des articles les plus divers est tou jours faite avec élégance et bon goüt. D'ailleurs sa devise est PLUS CHIC, MEILLEUR, PAS PLUS CHER. Effectuez-y vos achats, vous ferez de bonnes affaires. La trés sympathique troupe du Théatre de Tournai, nous donna, mercredi soir, une excellente representa tion de Princesse Czardas. Nous ne nous attarderons pas a faire l'analyse de cette pièce de Léo Stein et Bela Jenbach. Tout le monde l a vue, soit au théatre, soit au Cinéma. Et que faut-il dire de cette musique de Emmerick Kalman Devenue populaire, dés sa naissance, elle est toujours apte a charmer notre oreiile, soit qu'elle se fasse caline, dans un chant d amour passionné, soit qu'elle s'abandonne a la brusquerie de la colère, soit qu'elle se laisse en- trainer dans le tourbillon d'une joie effrénée. Opérette, en somme, est synonyme de Bouffonnerie et de grivoiserie. Les oreilles trop chastes doivent done sabstenir, si elles craignent d'être brutalisées, d'affron- ter les dangers d un tel spectacle. Toutefois, nous leur conseillons de faire une distinction entre la grossièreté et la finesse du langage. Les deux boute-en-train, MM. Nick-Lair et Saint- Henry excellent dans l'art difficile de jouer avec le vice sans se salir. Ils déchainent le rire, le rire qui re- trempe les ames et met dans le coeur une bonne dose de bonne humeur. Mesdemoiselles Batz, première chanteuse, et Yvonne Fredo nous pardonneront de ne pas leur avoir laissé la place d'honneur dans ce compte-rendu, fait en toute hate. Nous nous excusons de ce manque de courtoisie, mais nous sommes persuadés qu'elles retrouveront le sourire lorsqu elles sauront qu elles ont charmé les specta- teurs. Mademoiselle Batz est une artiste passionnée qui possède une voix trés agréablequant a Made moiselle Fredo, elle nous a révélé un jeu et une voix plus souples que l'an passé. Le barvton. M. Colard nous a confirmé son beau ta lent d'acteur et de chanteur. Ces artistes étaient entourés de collaborateur^ pré- cieux. L'orchestre et les choeurs sous la direction de Maitre eo Tart et le corps de ballet, complétaient merveil- leusement ce spectacle de choix. p c GAIRED. r. s. Pour commémorer l'anniversaire de I'Ar mistice, cette troupe viendra donner La fille du tam bour Major, chef-d'ceuvre d'Offenbach.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8