WAT WIJ LEZEN Steeds Beter 3 VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Zon. Maanstanden. Herdenkingen. DE MODERNE VROUW EN... HUWELIjKSVACANTIE. Plotselings legde mijn vrouw een knipsel uit een tijdschrift voor me op tafel: Wanneer vrou wen zwijgen, slingeren zij de mannen met groote welsprekendheid verwijten in het gezicht. Met haar vinger tikte zij op den vet gedrukten kop boven het artikeltjeHet recht van de vrouw op huwelijksvacantie En na eenige oogenblikken vroeg zij, manend Nu, wat zeg jij daarvan Eerst was ik wel wat verbluft, maar toen las ik het artikel, waar dat merkwaardige opschrift boven stond. Het was een felle schreeuw tegen de systematische uit buiting van de getrouwde vrouwen door haar tyrannen, een sociale aanklacht tegen de aangetrouwde brood- heeren. Het huwelijk, zoo heette het, was in werkelijkheid niets anders dan een overeenkomst tusschen twee con tractanten van verschillend geslacht, gesloten ter be tere verdeeling van geluksmogelijkheden. Den man kwam daarin de plaats van chef toe. terwijl de vrouw zich als werkneemster in het huwelijk had te beschou wen. Terwijl echter alle categorieën van werkneemsters haar sociale rechten hadden, verkeerde het beroep van getrouwde-vrouw nog in een middeleeuwsch stadium Getrouwde vrouwen verrichten haar werk nog zonder salaris, zonder haar toekomende vrije uren, ja, zelfs misten zij het toch vanzelfsprekende vacantie-recht, ver van den chef, ver van het huwelijksbedrijf... Ik schudde het hoofd. En mijn vrouw herhaalde Nu. wat zeg jij daarvan Voorloopig zeg ik nog niets,antwoordde ik, tame lijk onnoozel. Nee neeriep zij. Je mag een zoo belangrijke levensvraag niet zoo maar negeeren. Ik wil niet tot het ii»iwn>>p»w>tw>innna>w»>ww>iwwwi OVERTUIGT U U hebt gedurende een gansche week, dag na dag, u in allen ernst afgevraagd, wat u uiteindelijk in dat aardsche leven wilt be- reiken. Daartoe hebt u gedurende zeven opeen- volgende dagen, op stille momenten, in af- zondering van anderen, het diepste van uw hart gepeild. Wat zou er mij gelukkig maken Dat was tenslotte de vraag, welke u te beantwoorden hadt, in alle rechtzinnigheid, voor u alleen. Daartoe hebt u de waarden van het men- schelijke leven geschat. Allemaal aanlok- kelijke dingen het heerlijke opgaan in één onafgebroken liefderoes het ongekontroleerd opstapelen van mach tige fortuinen het bekleeden van een vooraanstaande plaats in het maatschappelijke leven een gezellig tehuis hebben, waar vrede, gezondheid en welvaart heerschen verscheidene talen kunnen begrijpen, spreken en schrijven een goede algemeene wetenschappelijke ontwikkeling hebben opgaan in de kunst, in de wetenschap, in de techniek onder alle opzichten een pracht-mensch zijn: mooi naar lichaam, mooi naar ziel een onbekommerden ouden dag genieten... U bent tot de overtuiging gekomen dat uwe verlangens naar al die heerlijkheden gaan... dat u er ongaarne iets van mist! Maar u kan niet alles tegelijk bekomen U kan uwe menschelijke beperkte krach ten uw geest en uw hart niet tegelijk aan alles geven. Want verdeeldheid ver zwakt. Zwakte leidt tot onmacht. Onmacht beteekent verlies. Het is niet mogelijk dat u alles in eens najaagt, bereikt Stelt al uw verlangens, al uw krachten op één zaak Hebt een sterken vasten wil om die uitverkorene zaak te verwerven, en de overige komen dan des te gemakkelijker. Nu moet u definitief kiezen, met wat u zal beginnen Aan wat geeft u de voorkeur Aan liefde Aan rijkdom Aan geleerdheid Aan roem Aan... Overtuigt u Want op deze overtuiging die rotsvast moet zijn, moet u heel uw verder leven op bouwen al uw verdere gedragingen in het leven, heel uw toekomstig doen en laten. «Wat wil ik dat is opnieuw de vraag. Stelt ze u nog eens gedurende de gansche komende week bij voorkeur iederen avond alvorens in te slapen, én iederen morgen terwijl u uw toilet verzorgt. Doorpeil uw hartOvertuigt uEn u bouwt uw eigen geluk op. Niet overhaastig Doch zeker (Nadruk Verboden). JOHAN. uiterste gaan daarvoor is de tijd te slecht. Ik zal dan ook geen salaris eischen. Maar mijn recht op een be hoorlijke vacantie zul je me toch wel niet willen be strijden Daar zullen we nog wel eens over pratenzei ik ontwijkend. Nee. zeker nietIk wil nu dadelijk een afdoend antwoord Tja. maar je weet toch wel, dat conflicten tusschen werkgevers en werknemers meestal niet zoo eenvoudig zijn op te lossen. Maak nu geen flauwe grappenzei ze korzelig. Ik wil weten, hoe jij over mijn huwelijksvacantie denktWat men een boekhouder, een arbeider toestaat, zal men z'n vrouw toch niet weigeren Een oogenblik. Een boekhouder moet toch altijd nog zorgen, dat z'n boeken in orde zijn. En ik moet zorgen voor jouw geestelijk evenwicht gaf zij slagvaardig terug. Tegenover dit argument stond ik machteloos en ik besloot tot onderhandelingen over te gaan. Hoe stel jij je zoo'n vacantie dan voor Zij scheen die vraag verwacht te hebben en ant woordde onmiddellijk (In de eerste plaats betaal je mij een vacantie-toeslag. «Naar welk tarief berekend?» Wij zijn zoo langzamerhand een vijftien jaren ge trouwd. En in vijftien jaar heeft een employé natuurlijk eenige promotie gemaakt. Vooral wanneer hij voldaan heeft. Of wil je misschien beweren, dat je me alleen maar uit medelijden vijftien jaar lang gehouden hebt Nee. Dat wil ik niet beweren. Integendeel. Je hebt zoo uitstekend voldaan, dat je onze firma zelfs geheel zelfstandig leidt. Wil je daarmee zeggen, dat ik een Kenau ben Nee, dat wil ik niet zeggen. Alleen, ik heb, als alle oudere chefs, niet meer zooveel energie. Dus, als ik je goed begrijp, maak je aanspraak op een tamelijk hoo- gen vacantie-toeslag Natuurlijk Na 15-jarige dienstbetrekking En dan hebben we in de eerste plaats de duur van mijn vacan tie te regelen. Het is meestal gebruikelijk, dat de em ployé het eerste jaar nog geen recht op vacantie heeft. Het tweede jaar krijgt hij een week, het derde veertien dagen en daarna drie weken. Ik knikte. Dan zal ik je dus drie weken moeten geven. Dat treft slecht. Nu. midden in het huwelijks seizoen. Hoezoo vroeg ze verbaasd. Nogal logisch. In de wintermaanden is er in het huishouden meer te doen. Wanneer je je vacantie nu bijvoorbeeld 's zomers wou nemen, in den stillen tijd, als ik zelf ook vacantie neem... Waarom Nou, als je zelf met vacantie bent, voel je het gemis van een belangrijke arbeidskracht niet zoo erg. De vacantie kan ook in tweeën gedeeld worden. Natuurlijk. Maar dat hangt heelemaal van de wel willendheid van den werkgever af. Mijn vrouw was ook wat nadenkend geworden waarschijnlijk leerde zij het sociale probleem van de huwelijksvacantie van een geheel nieuwen kant kennen en zweeg. Van deze gelegenheid maakte ik gebruik, de volgende opmerking te maken Hoe meer ik over dat krantenartikel denk, hoe meer respect ik krijg voor de schrijfster ervan. Alleen zou ik niet van werk neemster en werkgever willen spreken. Laat ons zeg gen huwelijkneemster en huwelijkgeefsterIk ben dus de huwelijkgever. En ik wil als modern mensch me niet onttrekken aan mijn sociale plichten jegens de huwelijkneemster. Zij keek op. «Wat bedoel je?» Kijk eens. ik ben bereid de belooning van tot nog toe, de belooning in natura, bestaande uit kost en in woning, op te heffen en daar een vast salaris voor in de plaats te stellen. Natuurlijk een hongerloon Aangezien er in het huwelijk nog geen tarief-over eenkomsten bestaan, kan ik mij natuurlijk alleen rich ten naar dat, wat mij mogelijk is. Hoe zeer ik ook je buitengewone bekwaamheden als echtgenoote erken en hoe zeer ik ook mij ervan bewust ben, dat een even tueel heengaan me leed zou doen. ik moet rekening houden met mijn flnancieële mogelijkheden. Er zullen zeker huwelijksgevers zijn, die voor jouw voortreffe lijke kundigheden meer uit kunnen trekken... Zwijg riep zij energiek, zooals alleen een employé na 15 jaar het kan. Maar ik ging voort zonder me te laten overbluffen (dat was ik aan mijn positie als huwelijksgever ver plicht) Ik ben natuurlijk ook bereid je arbeidstijd naar de geldende wetten te regelen. Langer dan acht uur hoef je niet lief. toegewijd en bezorgd te zijn. Ge durende den schafttijd 's middags heb ik op geen enke len kus recht... Hou op riep zij, woedend nu. Maar ik ontwikkelde mijn gedachten verderEn dan is er nog de pensioenkwestie «Wat stoof ze op. Natuurlijk. Ook het pensioen hoort erbij. Jij hebt een boekhouder als voorbeeld genoemd. Ik ga daarop in. Wanneer die boekhouder een bepaalden leeftijdsgrens bereikt heeft, moet hij gepensionneerd worden. Want niemand ziet in zijn bedrijf graag verouderd personeel zitten. Nu huilde ze. Ik boog me over haar heen. «En? Wanneer wil je je vacantie opnemen?» Zij zweeg langen tijd. Toen vroeg zij, na veel ge zucht Welke tijd heb jij het liefst Och,vond ik, als ik er goed over nadenk, kan ik dat best aan jou overlaten. Ik zal toch zoolang een tij delijke kracht moeten nemen...» Wat zeg je «Tja... heelemaal zonder personeel zal ik mijn hu welijksbedrijf niet kunnen voeren. Je weet toch, hoe on misbaar je voor me bent enne... Met een woedend gebaar legde ze mij het zwiieen op. Toen. al glimlachend: «Zeg... kan een ooexhouder zijn vacantie ook niet opnemen Natuurlijk kan hij dat. (Vervolg onderaan volgende kolom). Van 29 Oktober tot 4 November 1938. Zaterdag 20 Oktober Ermelindis. Narcissus. Zondag 30 Oktober: Germanus, Zenobia. Maandag 31 Oktober: Lucilla, Quintinus. Dinsdag 1 NovemberAllerheiligen. Woensdag 2 November: Allerzielen, Tobias. Donderdag 3 November Hubert. Pyrminus. Vrijdag 4 November: Carolus-Barromeus. Zaterdag 5 NovemberZaccharias. Laetus. Zondag 6 November: Leonard. Winocus. Zaterdag 29 Oktober Zondag 30 Oktober Maandag 31 Oktober Dinsdag 1 November Woensdag 2 November Donderdag 3 November: 6 u. 41 Vrijdag 4 November6 u. 43 Opgang 6 u. 33 6 u. 35 6 u. 36 6 u. 38 6 u. 40 Ondergang 16 u. 35 16 u. 34 16 u. 32 16 u. 30 16 u. 29 •16 u. 27 16 u. 25 Opgang Ondergang Zaterdag 29 Oktober 11 u. 57 21 U. 19 Zondag 30 Oktober 12 u. 31 22 u. 20 Maandag 31 Oktober 12 u. 59 23 u. 21 Dinsdag 1 November 13 u. 25 24 Woensdag 2 November 13 u. 49 0 u. Donderdag 3 November 14 U. 13 1 u. 28 Vrijdag 4 November 14 U. 37 2 u. 34 Nieuwe Maan 23 Oktober te 8 u. 42 m. Eerste Kwartier31 Oktober te 7 u. 45 m. Volle Maan 7 November te 22 u. 23 m. Laatste Kwartier14 November te 16 u. 20 m. Nieuwe Maan22 November te 0 u. 5 m. 29 Oktober 1412: Dood van Margriet de Waldemar. Koningin van Zweden, Denemarken en Noorwegen. 1889Overlijden te Gent van den Vlaamschen musicus Karei Miry, aldaar op 14 Augustus 1823 gebo ren. Hij deed veel voor den heropbloei van den Vlaam schen Opera, componeerde o. aDe Vlaamsche Leeuw». 1922Overlijden te Ingooigem van den bekenden Vlaamschen redenaar Pastoor Hugo Verriest. Op 25 November 1840 te Deerlijk geboren. Hij schreef Twin tig Vlaamsche Koppen Regenboog Op Wandel Hij hield in Noord- en Zuid-Holland voordrachten over Vlaanderen en droeg alzoo veel bij om Gezelle beter te doen waardeeren. Als kunstenaar roemt men in hem zijn gave der bewondering, zijn geestige bezonkenheid en zijn waarheidszin. 30 Oktober 1468Verwoesting van Luik, nadat de 600 Franchimonteezen den 29 Oktober een heldhaftigen dood gestorven waren. De stad werd verbrand. Slechts eenige huizen bleven ongedeerd, en duizenden inwoners kwamen in het vuur om. 31 Oktober 1517In Wurtemberg afficheert Martin Luther zijn opvattingen over de philosofie der Kathe draal. Martin (ook Maarten) Luther is de grondlegger van het Duitsche protestantisme. Hij werd in 1483 te Eisleben geboren. In 1505 trad hij in het Augustijner orde te Erfurt. Hij werd er priester in 1507. Hij werd in 1508 Hoogleeraar te Wittemberg, waar hij in 1517, naar aanleiding van de prediking van den aflaat door Paus Leo X ter voltooiing van St Pieterskerk uitgeschreven, zijn 95 stellingen aan de slotkerk aanplakte. In 1520 verbrandde hij de tegen hem uitgevaardigde pauselijke banbul. Hij verdedigde zich in 1521 op den Rijksdag, te Worms en onttrok zich aan den Rijksban door zijn verblijf op de Wartburg, waar hij zijn bijbelvertaling begon. In 1522 keerde hij naar Wittemberg terug om den Beeldenstorm te dempen. Hij legde in 1524 de monniks pij af en huwde het daaropvolgende jaar met de ver- loopen non Catherina van Bora. Hij overleed in 1546 te Eisleben. Heden ten dage heeft Luther nog millioenen volgelingen. 1 November 1814 Het Kongres van Weenen begint zijn herzieningswerken van de kaart van Europa. 1831 Stemming van het Verdrag der 24 artikelen.- door de Kamer, met 59 stemmen tegen 38, waardoor België aan Holland een deel van Luxemburg en van Limburg moest afstaan, en bovendien 8.400.000 gulden moest betalen, tot de demping van de Hollandsche schuld. 2 November 1532De dijken van de Schelde, den Rupel, de Dijle en de Nethe scheuren open, en gansch de landstreek wordt overspoeld. 1789 L'Assemblée Nationale stelt in Frankrijk al de kerkelijke goederen tot den dienst van den Staat. 1803Lodewijk Baekelandt wordt met 22 leden van zijn bende onthoofd. Eenieder hoorde reeds spreken of las reeds over de gruwelen van deze beruchte moor denaarsbende van het Vrijbosch in West-Vlaanderen. 3 November 1901Geboorte te Brussel van Koning Leopold III, zoon van koning Albert en Koningin Eli zabeth. Huwde in 1926 met prinses Astrid van Zweden (overleden 29 Augustus 1935). Uit dit huwelijk zijn ge sproten prinses Josephine Charlotte (11 Okt. 1927), prins Boudewijn (7 Sept. 1930), prins Albert (6 Juni 1934). Leopold III studeerde tijdens den oorlog in En geland aan het Eton College. In 1924-1925 volgde hij de lessen aan de Gentsche Universiteit. Hij vergezelde zijn vader op reizen naar de Vereenigde Staten en Brazilië, en verbleef in 1925 gedurende acht maanden in Belgisch Kongo. Vergezeld van prinses Astrid ondernam hij een lange reis naar Ned. Oost-Indië. Op deze tochten toonde hij belangstelling voor de studie der natuurwetenschap pen. Hij volgde zijn vader als Koning op den 23 Fe bruari 1934. zes dagen na diens tragischen dood bij de beklimming van een rots te Marche-les-Dames. 4 November 1380: Intrede van den jongen Franschen koning Karei VI, te Parijs. Hij wordt later genoemd «De Krankzinnige». Hij zag zijn rijk verdeeld door den partijstrijd der Armagnacs en Bourgignons en werd in 1415 verslagen door de Engelschen. onder Hendrik V. P. B. Onder welke voorwaarden g "dTege" een overeenkornstige schadeloosstelling Zij straalde. «Jij... We zouden dat kunnen doen!» En ik fourneerde bij de vele sociale lasten vandaag-de-dag op zoo n huwelijksbedrijf drukken ook nog die vacantie-schadeloosstelling... (Uit Voorwaarts Holland) die

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13