KOFFIES en CHICOPEI met PREMIEN Christiaens Devolder - Kortrijk Koloniale Loterij EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Tb koop in alle goede winkels, - Premiedepot i G. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Ypjr, 5 Vereenigde Hofbouwliefhebbers ALMANACH VERMOT pour 1939 en verste 34, rue au Beurre, 34 Van Tourhoudt vóór de Rechtbank van Kortrijk De 31 jarige Van Tourhoudt Henri, autovoerder te Rekkem, die men hier algemeen den vrouwen- slachter noemt, verscheen Maandag morgen vóór de Boetstraffelijke Rechtbank van Kortrijk om er te verantwoorden vcor de beschuldiging van schaking eener minderjarige en van aanslag op de zeden. Onze lezers zullen zich nog de akelige vondst nerinneren die een werkman in dienst van Brug gen en Wegen den 19 Maart 11. nabij de brug van Steenstraete in de vaart Yper-Yzer deed. Be doelde werkman haalde daar een arm met hand uit het water en nadien werden, door M. Knoc- kaert Willy, van Yper, terwijl hij daar aan 't vis- schen was, en ook door de rijkswacht van Merckem, nog andere lichaamsdeelen van een vrouwenlijk uit de vaart opgevischt. Men stond, zulks leed geen twijfel, voor een afschuwelijke moord, die langen tijd hier gansch de streek in beroering bracht. Op last van het Parket van Yper, dat verscheidene malen ter plaats afstapte, werd het gedeelte der vaart tusschen de brug van Steenstraete en deze van Drie Grachten grondig onderzocht in de hoop ook het hoofd van het slachtoffer te vinden, doch alle pogingen wa ren vruchteloos. Het hoofd, het voornaamste li chaamsdeel dat toelieten moet het slachtoffer te kunnen vereenzelvigen, bleef onvindbaar. Intusschen werden door het gerecht te allen kante opzoekingen gedaan naar vrouwen die den laatsten tijd spoorloos verdwenen waren. Zoo kreeg men kennis van de verdwijning der echt- genoote Van Tourhoudt, geboren Alice Lemaistre, 37 jaar oud, die naar bewering van haar man se dert den 24 Februari de echtelijke woning had verlaten en bij haar familie in Frankrijk was teruggekeerd. Den 24 Maart werd Van Tourhoudt zelfs naar Gent ontboden en in tegenwoordigheid gebracht der hier in de vaart gevonden lichaams deelen, doch hij verklaarde dat het deze zijner vrouw niet waren. Eenige dagen nadien echter verdween Van Tourhoudt op zijne beurt. Hij was samen met de 16 jarige Yvonne Deprez naar Frankrijk gevlucht, waar hij naar aanleiding van een naphte diefstal den 1 April te Chalons-sur-Marne aangehouden en met zijn medeplichtige in het gevang opgeslo ten werd. Tijdens een onderhoor bracht Yvonne Deprez. op Vrijdag 15 April, het uit dat Van Tour houdt den 23 Februari zijne vrouw vermoord had en zij bekende daarbij dat zij hem geholpen had bij het aan stukken snijden van het lijk der on gelukkige vrouw. v Na uitboeting hunner straf in Frankrijk, wer den beiden aan het belgisch gerecht uitgeleverd, doch Van Tourhoudt, die nu niet langer meer loochenen kon, beweerde toen en houdt nog steeds staande dat zijne vrouw zelfmoord pleegde en dat het enkel uit vrees was zelf van moord beschul digd te worden dat hij haar lijk aan stukken sneed en deze trachtte te doen verdwijnen door ze in de vaart Yper-Yzer te werpen. Deze moordzaak zal later op een nog te bepalen datum voor het Assisenhof opgeroepen worden, doch nu Maandag laatst heeft de Rechtbank van Kortrijk een eerste zitting gehouden in zake de ontvoering van minderjarige en het zedenproces van Van Tourhoudt. De beschuldigde Van Tourhoudt Henri, gebo ren te Boesinghe, den 20 Januari 1907. wordt in de beschuldigingsakte beticht van door ge weld. list of bedreigingen de belgische minder jarige Deprez Yvonne, die nog den vollen ouder dom van 16 jaar niet had bereikt, geboren zijnde den 23 Mei 1922, ontvoerd of te doen ontvoeren hebben en tevens erge feiten te hebben gepleegd.» De rechtbank was als volgt samengesteld M. Vandermeersch. voorzitterM. Dumont, open baar ministerieM.M. Verbeke en Carnewal, rechters M. Denis, griffier, en Meesters Goffin, van Brussel. Goemaere en Pringiers. van Kort rijk. verdedigers. Mr. Pringiers had tegen de dagvaarding besluit- selen neergelegd onder voorwendsel dat er in het uitleveringsmandaat geen spraak was van zeden feiten. waarvoor Van Tourhoudt nu te verant woorden had. De rechtbank besloot de zaak met gesloten deu ren te behandelen. De vraag van Mr. Goffin, die vroeg om de zaak in het fransch te doen doorgaan, werd door de rechtbank niet ingewilligd, doch er werd toegestaan dat de pleidooien in het fransch mochten gehouden worden. Oordeelende dat, door den samenhang der twee feiten waarvan Van Tourhoudt beschuldigd wordt, de rechtbank onbevoegd is om over deze zaak te vonnissen, teekende de verdediging be roep aan tegen deze twee zaken en verwijderde zich met beschuldigde om ter griffie beroep aan te teekenen. Dit beroep werd echter niet aan vaard en ondertusschen besloot de rechtbank de getuigen te onderhooren zonder de aanwezigheid van den betichte. De zitting werd zonder debat ten gesleten en toekomende week zal de recht bank uitspraak doen. Deze incidenten, die te Kortrijk nog zonder voorgaande zijn, werden nadien onder de advoka- ten en door de aanwezigen druk besproken. Ook zijn de verdedigers zinnens beroep aan te teeke nen na de uitspraak van Maandag aanstaande en hiervoor steunen zij zich op de drie volgende feiten 1) De beslissingen Maandag morgen door de kamer van drie rechters verleend, zouden ge schied zijn met gesloten deuren, wanneer deze met open deuren moeten gegeven worden. 2) De twee officieren der rechterlijke politie van Gent, gelast met het onderzoek, zijn gedu rende de incidenten in de zaal gebleven. 3) De rechtbank onderzocht den grond der zaak vooraleer te beslissen over de bevoegdheid of on- bevoegdheid, vraag die door de verdediging in gediend werd. Ook de zaak der uitlevering zou volgens de verdediging niet op normale wijze zijn behan deld, zoodat deze zaak dus nog heel wat verras singen zou kunnen bieden en nog zoo spoedig haar beslag niet zal krijgen, gezien hoogstwaar schijnlijk nog het hof van beroep en het hof van verbreking zullen geroepen worden hun oordeel in deze ingewikkelde zaak te vellen. Oud-Weezenbond van Yper O Op Zondag 23 October 1938 werd het nieuw Vaandel der Oud-Weezen overgebracht van het huis van den Heer Eerevoorzitter, Mijnheer Aimé Gruwez, naar het lokaal. Deze heuglijke gebeurtenis ging gepaard met een algemeene vergadering, die talrijk bijge woond werd. De Heer Voorzitter Joseph Soenen opende de vergadering met een uiteenzetting over de komst van ons nieuw vaandel, geschenk ons aangebo den door onzen goedhartigen Eerevoorzitter, Heer Aimé Gruwez. Hij miek zich dan ook ons aller tolk om hem onzen oprechten dank voor dit schoon en edel gebaar uit te drukken. Onder warme toejuichingen nam onze Eere voorzitter vervolgens het woord. Eerst en vooral schetste hij ons de beteekenis van het schoon vaandel, waarin er eene heele ge schiedenis geborgen ligt. Het is een prachtstuk, ontworpen en kunstig uitgevoerd door het alom- bekende huis Demeere. Hij maande ons aan het steeds met liefde te dragen als een zinnebeeld van onze jaren doorge bracht in het Weezenhuis, en meldde dat het in het begin van 1939 plechtig zal ingehuldigd worden. Met liefde kustte hij het en bood het onzen voorzitter aan tot groei en bloei van onze ver- eeniging. Aangenaam werd het gezelschap dan vergast met een goed glas en een lekkere pistolet met hesp, waarna er tot slot, voor de leden en hunne vrouwen, nog een prachtige speling doorging, be giftigd met vele en schoone prijzen welke wel doeners onzer vereeniging ons gulhartig geschon ken hadden en waarvoor wij hen dan ook onzen oprechten dank toesturen. In volle aangenaamheid verliep dit gezellig samenzijn en met fierheid zal onze schoone vlag voortaan wapperen in al de optochten waaraan wij deelnemen. Het Bestuur. MAATSCHAPPIJ DE OUDE Landbouw, Bijen, Neerhof van het Arrondissement Yper Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper O Verslag der Algemeepe Vergadering en Tentoonstelling van 9 October 1938. De algemeene vergadering wordt te 15 uur, on der het voorzitterschap van den Heer Vanbese- laere, Voorzitter, geopend. De d.d. schrijver geeft lezing van het verslag der voorgaande vergade ring van 5 September 1.1. Dit verslag wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. De Heer Voorzitter geeft kennis aan de leden 1) van een brief der Koninklijke Maatschappij te Yper, uitnoodiging tot een bezoek 2) van een brief en prijslijst van Baren Brug s Zaadhandel, Arnhem. Dan ook verwittigt de Heer Voorzitter de leden, dat de uitbetaling uitslag der hofbezoeken zal plaats hebben toekomende maand. De voordracht gegeven door den Heer Vanbe- selaere over tulpenkweek, chrysanthèmes en dahlias, wordt door de talrijke leden met aan dacht gevolgd. Worden als juryleden aangeduid Mijnheeren Balduck. Wydock, Van Acker, secrètaris Lamps. Deze Heeren overhandigen vervolgens den uitslag hunner werking. M. Ameel behaalt 13 p.M. Lamps 8 p.Mevr. Vermeersch 4 p. M. Planckaert 11 p. Verwarde 4 p. M. Valcke 4 p. M. Woussen 7 p. Mevr. Pié- ren 2 p.M. Secat 2 p.M. Lecluyse 3 p M. Buseyne 4 p.M. Vanbeselaere 8 p. De tombola, alsook eenige aanbrengsten worden alsdan onder de tegenwoordige leden verloot. De vergadering wordt te 17 uur gesloten. N. B. De leden worden vriendelijk verzocht hun lidgeld voor het jaar 1939 te willen betalen vanaf 6-11-38. ALGEMEENE VERGADERING op Zondag 6 November 1938, om 15 uur. DAGORDE 1) Lezing van het verslag. 2) Mededeelingen. 3) Aanvaarden van nieuwe leden. 4) Voordracht. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Prijsloterij. De Schrijfster, De Voorzitter, M. Coutrez. V. Vanbeselaere. Het Bestuur doet een oproep tot de leden om, in groot getal, tegenwoordig te zijn in den stoet van 1 November (Allerheiligen). NIEUW PLAN toepasselijk vanaf de 11' snede 1938. Terugkeer tot het laatste cijfer voor de trekking der loten van 100 frank. 50.000 loten van 100 fr. 5.000 loten van 500 fr. 500 loten van 1.000 fr. 500 loten van 2.500 fr. 100 loten van 5.000 fr. 100 loten van 10.000 fr. 40 loten van 25.000 fr. 10 loten van 50.000 fr. Tien loten van honderd duizend frank Drie loten van twee honderd vijftig duizend fr. GROOT LOT: EEN MILLIOEN. Te zamen verdeeling van 15 millioen. TREKKING IN NOVEMBER EEN BILJET OP TIEN WINT 100 FRANK EN BEHOUDT AL ZIJN VERDERE KANSEN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 15