POLITIEKE JITZICHTEN BINNENLAND Het indexcijfer met 5 punten gestegen. De begrooting voor 1939. Kumuls onder de loupe. De openbare schuld. De onkosten van de gedeeltelijke mobi lisatie. Senator Crockaert wenscht een ver sterkt leger. De uitdrijving van Vreemdelingen uit België. N De Beroepsinrichting. Het kolenvraagstuk. BUITENLAND De Duitsche koloniale eischen. Bewapeningen in versneld tempo. Een komplot tegen Mussolini. Oud-Kanselier Schuschnigg zal weldra voor zijn rechters verschijnen. Nieuwe Nazi-bedreigingen tegen Kar dinaal Innitzer. Het Engelsch-Italiaansch akkoord De aanspraken op Roethenië eischten bloed op. Uit Palestina. door SP Donderdag 27 Oktober 1938. Het indexcijfer is op 15 Oktober van 764 op 769, voor het Rijk, gestegen, weze met 5 punten. Er wordt bericht dat deze stijging overeenstemt met de seizoenstijging die telkenjare voor de melk- produkten en de eieren is waar te nemen. Daaren boven dient gezegd dat de daling der kleinhan delsprijzen, die werd verwacht als natuurlijk ge volg van de daling der groothandelsprijzen, tot dusver achterwege is gebleven. Ziehier, de globale cijfers van de begrooting 1939. in miljoenen frank uitgedrukt ONTVANGSTEN. Belastingen3.285 Douanen en Accijnzen3.188 Registratie 3.741 Tolgelden 512 Kapitalen en Inkomsten403 Terugbetalingen 354 Compensatie-Ontvangsten 183 Herstelontvangsten 34 Totaal van de ontvangsten 11.700 UITGAVEN. Rijksschuld2.426 Pensioenen 2.632 Dotatiën 49 Justitie 315 Buitenlandsche Zaken en Buitenlandsche handel 86 Binnenlandsche Zaken70 en Volksge zondheid 117187 Openbaar Onderwijs 1.235 Openbare Werken en Werkverschaffing 288 Ekonomische Zaken, Middenstand 57 en Landbouw 92149 Arbeid en Sociale Voorzorg691 Koloniën 12 Landsverdediging 1.222 Rijkswacht 149 Financiën 431 Verkeerswezen, Posterijen, Telegrafie, Telefonie en N.I.R603 Kwade Posten en Terugbetalingen 1.108 Totaal van de uitgaven11.583 Batig saldo177 Onder de bezuinigheidsmaatregelen van de Re geering zullen vallen 1. Sommige invaliditeitspensioenen die geen betrekking hebben op hooge invaliditeitsgronden en tevens gekumuleerd worden met wedden ten laste van de gemeenschap. 2. Verschillende openbare en half openbare besturen waar een pensioen gekumuleerd wordt met een wedde. 3. De voordeelen die nog voor veel ambte naren voortvloeien uit de kumul van een regel matige wedde met een bijkomend ambt. De dokumenten die de toelichting van de be- grcoting 1939 vergezellen verschaffen ons o. m. nog een kijk op het bedrag onzer openbare schuld. Deze kende volgende evolutie 1927 38.600 millioen 1930 35.000 millioen 1934 39.000 millioen 1935 42.00C millioen 1936 42.000 millioen 1937 42.300 millioen 1938 43.100 millioen Bericht werd, dat voor de dekking van de on kosten van het op versterkten voet brengen van het Belgisch leger, die, zooals wij in een van onze vroegere kronieken hebben meegedeeld, 165 mil lioen bedragen, schatkistcertificaten zouden uit gegeven worden. Dit gerucht wordt echter in zooverre gelogen straft, dat een besluit in dien zin nog niet werd getroffen. Maar de zaak ligt nog ter studie. Tijdens een vergadering van het Verbond van Katholieke Kringen heeft Senator Crockaert ge vraagd. dat morgen aan den dag 18 divisies zou den worden opgericht in plaats van 12. De man nen zijn er, zij moeten in zes nieuwe divisies worden ondergebracht. Het fort van Remou- champs moet worden gebouwd, en in Luxem burg moeten de organen voor de actieve verde diging worden aangelegd.Spreker vroeg even eens dat de Kongo tot aan de tanden zou ge- CTATOR wapend worden De Kongo is zeer goed te ver dedigen. Wij hebben minstens een kader van 3000 blanke soldaten noodig in Kongo. Indien de politiek dien kant uitgedreven wordt, dan zou het noodzakelijk zijn het blanke kolo- naat aldaar uit te breiden. Wij zijn echter de persoonlijke meening toe gedaan dat den dag dat de verdeeling van Afrika zal worden gesteld, wij alsdan onze Kolonie slechts zullen behouden, als wij den steun ge nieten van de Eng^lschen die belang schijnen te hebben bij het in stand houden van een voor spoedig België. Er is te Brussel een Fransch-Belgische overeen komst onderteekend betreffende het terugdrij ven van ongewenschte vreemdelingen. Voortaan zal elke regeering de vreemdelingen van andere landen of zonder bepaalde nationaliteit niet meer naar de Fransch-Belgische grens terugvoeren, tenzij in het geval van transito. De Kabinetsraad stelde definitief den tekst vast van het wetsontwerp op de inrichting van de beroepen. Bij de herneming van het parle ment zal het ontwerp bij de Kamer worden inge diend. Dit wetsontwerp betreft een struktuurhervor- ming, die reeds in de regeeringsverklaring van 1935 door den heer Van Zeeland werd aangekon digd. In zijn groote trekken regelt het ontwerp het statuut van de paritaire kommissies, de kollek- tieve arbeidsovereenkomsten, de beroepsorgani saties het voorziet de inrichting van beroepsra den, een ekonomischen raad en een algemeen se- krétariaat der beroepen. Het ontwerp is niet toepasselijk op de beroeps organisatie van het personeel van staat, gemeen ten en provinciën en openbare besturen. Naar verluidt zou de prijs van de steenkolen een lichte verhooging ondergaan, en de opbrengst van deze verhooging zou een bijzonder kompen- satiefonds spijzen, ten bate van de koolmijnon dernemingen. De koloniale kwestie staat thans in de branding van de internationale politieke belangstelling. Duitschland is van meening dat de konfiskatie der Duitsche Koloniën in 1919 een gruwelijk on recht is, dat moet hersteld worden vooraleer een definitieve regeling in Europa zal mogelijk zijn. Aan Engeland, aan Frankrijk, aan België vraagt Duitschland de teruggave van zijn vroegere ko loniën Kongo, Kameroen, Duitsch Zuid-West- Afrika en Tanganika. Indien zekere dier gebie den niet konden teruggeschonken worden dan zou de Duitsche regeering bereid zijn een dege lijke kompensatie te aanvaarden onder vorm van koloniën in een ander deel van Afrika op voor waarden dat deze aan uitgestrektheid en aan waarde minstens evenveel voordeelen opleveren als deze der vroegere Duitsche bezittingen. Het wil grondgebieden bekomen die een geographi- sche zone uitmaken en niet Verschillende stukken grond over Afrika verspreid. Allerlei proefballons worden opgelaten die op geen vasten grond berusten. Aldus is er een ze kere Engelsche pers die schrijft dat er groote gedeelten van Afrika in het bezit van kleine Europeesche landen zijn, zooals Portugal en Bel gië. die over geen voldoende middelen beschik ken om de veiligheid of de ontwikkeling van hun kolopiën te. waarborgen. Deze verklaring is vol strekt uit de lucht gegrepen, en wil enkel ertoe komen dat Engeland de vroegere Duitsche Ko loniën zou mogen behouden ten koste van de Portugeesche en Belgische koloniale bezittingen. Duitschland verklaart nu echter dat het AL ZIJN VROEGERE BEZITTINGEN terug wil, en geen andere. Maar wij meenen dat de kleine landen ook in deze kwestie het slachtoffer zullen worden van de groote landen vooral van den slokop Engeland, die den jongsten tijd zeer ik zuchtig optreedt. Engeland, Frankrijk, Amerika, Egypte en tal andere landen versterken in versneld tempo hun bewapening. Het wordt een nieuwe bewa peningswedloop. Er wordt vooral naar gestreefd de luchtverdediging uit te breiden en te verste vigen. Frankrijk wil 4.800 vliegtuigen en 12.000 mo toren in den tijd van twee jaar maken. De kosten daarvan zijn geraamd op een bedrag van zestien milliard frank. Binnenkort zullen de eerste Egyptische oorlogs schepen in dienst genomen worden, terwijl het leger in 1941 uit 100.000 man zal bestaan, en zal beschikken over 1000 vliegtuigen. Het Engelsche blad «Sunday Referee» meldt dat er in Italië een komplot tegen Mussolini aan het licht is gekomen, en dan nog wel een komplot door leden van de fascistische partij. Enkele dagen geleden moest Mussolini zich naar Turijn begeven. De reis ging niet door... wegens den gespannen internationalen toestand. Aldus werd er officieel medegedeeld. Maar ge noemd Engelsch blad weet thans te melden, dat de reis werd afgelast op aanraden van de ge heime politie, die de bewijzen in handen had van een groot komplot door zekere leden der fascis tische partij van Noord-Italië op touw gezet te gen den Duce. De politie waarschuwde graaf Ciano, die op zijn beurt Mussolini verwittigde. Thans is een zuivering aan gang in al de fascistische groe peeringen. Een zeker aantal sekretarissen werden afgezet en andere leden uit de partij gesloten. De groote fascistische raad is tot de beslissing gekomen dat de Italiaansche jeugd in totalitairen zin moet opgeleid worden. De heer Schuschnigg oud-kanselier van Oos tenrijk zal in November vóór de rechtbank te Weenen verschijnen. De voornaamste getuige ten laste zou Baron von Froehlichstal zijn. ge wezen sekretaris van den oud-kanselier die, vol gens de Daily Herald den heer Schuschnigg zijn gansche loopbaan heeft te danken. Het eerste bewijsstuk ten laste zou een brief zijn, waarin de heer Schuschnigg betoogt, dat hij zich slechts noodgedwongen naar Berchtesgaden heeft begeven. Deze brief zou tot staving dienen om den oud-kanselier van hoogverraad te beschul digen. De rechters zullen eerlang door den heer Buerckel aangeduid worden en hun namen zullen kanselier Hitier voor goedkeuring voorgelegd worden. Dr. Göbbels, de Duitsche minister van de Rijks- propaganda, heeft een groote politieke rede uitge sproken te Hamburg, waarin hij de kerkvernie- lers van alle schuld vrij pleit, en nieuwe bedrei gingen tegen den Kardinaal uit. Maar nu heeft de Paus, in een gelegenheidstoe spraak, een ongemeene scherpe aanklacht gericht tegen het nationaal socialisme. De Paus heeft namelijk onomwonden verklaard, dat de gods dienstvervolgingen in Duitschland slechts geëve naard werden in den tijd van den Romeinschen Keizer Julianus, uit de IV" eeuw. Naar aanleiding van deze Pauselijke rede bestaat er groot gevaar dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en het Vatikaan zullen afgebroken worden. De Engelsche pers heeft uit Rome berichten ontvangen, die een volledige Engelsch-Italiaan- sche overeenstemming bevestigen betreffende de Spaansche kwestie. Hieruit leidt men af, dat de Italiaansch-Britsche overeenkomst inderdaad op 1 November, bij de heropening van den parlemen tairen zittijd, zal bekrachtigd worden. Onmiddellijk na de troonrede van Koning George, zal de inwerkingtreding van- het pakt worden afgekondigd. Daarna zal Mussolini for meel bevestigen, dat Italië geen territoriale ver zuchtingen heeft in Spanje en op Malorca. Op haar beurt zal de Engelsche regeering tenslotte overgaan tot de erkenning van het Italiaansche Keizerrijk in Ethiopië. Alhoewel de berichten over de Hongaarsche agitatie in Roethenië veeleer schaarsch zijn, weet men thans dat in den loop der jongste gevechten tusschen terroristen en Tsjecho-Slowaaksche gen darmen niet minder dan zevenhonderd Hongaar sche rebellen het leven verloren. Vierhonderd andere werden gevangen genomen. Onder deze laatste trof men talrijke Hongaarsche officieren aan. Berichten deelen mede dat ook Zuid-Slavië zich keert tegen de Poolsch-Hongaarsche aanspraken op Roethenië. Ook Roemenië is tegen de Poolsche eischen gekant. De opstandige arabieren blijven relletjes ver wekken in Palestina. Er wordt nu echter in En gelsche kringen overwogen om vijf miljoen Joden naar Palestina te sturen, die de Engelsche opvat tingen bijstand zouden verleenen. Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4