DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE A. D'Hdlem-Degryse De Grootste Brug der Wereld Gewijzigde Posttarieven De iepersche Kaartspelers te Brussel Bond der Oud - gedienden van het- Rijnleger Ooziener OMER ROBYN Monrlstraat, 8. YPER Tel. 159. ALTIJD ZONDER OPSLAG Alle laatste nieuwe modellen van tapisseerwerken aan 2,50 Fr. de rol. BEHANGER Dickebuschsteenweg, 156, YPER BEHANGPAPIEREN, LINOLEUM BALATUM en STRAGULA. EXAMEN UITSLAGEN Uitslagen der Gemeenteverkiezingen Westnieuwkerke Dranouter Benoeming van een Landbouw- of Tuinbouwingemeur en van vier Provinciale Beambten De grootste brug der wereld verbindt San Francisco met Oakland in het Westen van de Vereenigde Staten van Amerika. Reusachtige stalen balken, hoog boven de mast toppen der schepen, balken lang genoeg om een haven te overspannen welke de grootste schepen der wereld zou kunnen bevatten, dat is het reu zenwerk dat door het menschenvernuft is ver wezenlijkt. De bouw ervan begon in de maand Februari van het jaar 1933, en de brug werd voor het ver keer geopend in Januari 1938. De totale kost er van is 75 millioen dollar. Ver boven hetgeen vroeger gebouwd werd, zoo in grootte als in draagvermogen, heeft de San Francisco Brug in het bijzonder twee buitenge wone kenmerken die ze buiten alle zulkdanige be staande bruggen plaatst. Het eerste kenmerk is haar enorm draagver mogen, dat dit van alle andere bestaande bruggen overtrefthet tweede is de breedte tusschen de landhoofden van de diepwatersectie der baai. Deze tusschenruimte wordt gevuld door twee achter elkaar geplaatste hangbruggen en in het midden vastgeankerd in een massieven blok in gewapend beton. De lengte over het water is 8.239 m., deze van de toegangen 4.022 m., wat voor de brug een totale lengte uitmaakt van 12.261 m. De brug is verdeeld in twee stukken, daar het eiland van Yerba-Buena, welke in het midden der baai ligt, een natuurlijke ankering vormt van 0 5 op 168 m. Daarin werd een tunnel gegraven van 18 m. hoog en 24,40 m. breed, dus eveneens de grootste tunnel welke ooit gemaakt werd voor het verkeer. Het deel der brug hangende over de bevaar bare zeeëngte langs den kant van San Francisco is een dubbel hangende brug van een lengte van elk 2,745 m. Langs den kant van Oakland, waar het water min diepte heeft en het pijlerwerk ge makkelijker uit te voeren was, werd de totale breedte gebroken in deelen van 427 m. Boven het bevaarbaar gedeelte heeft de brug een vrije hoogte van 64,25 m., rekening houdende met de getijen der zee, vrije hoogte die het aan de grootste schepen mogelijk maakt met het meeste gemak eronder door te varen. De eigenlijke brug bezit twee dekken. Het bo vendek bestaat uit zes rijwegen voor snel ver keer en twee wandelpaden voor voetgangers. Het onderdek is bestemd voor den goederenvervoer dienst en heeft ook twee sporen voor elektrische treinverbinding. De hoeveelheid der gebruikte materialen voor deze brug kan bijna vergeleken worden met deze welke men zou kunnen bestellen om een ver nielde grootstad te herbouwen. De,grootste hoe veelheden zijn 180.000 Ton staal voor bouw en versterkingen, 1.500,000 vaten cement, 765.000 ku bieke meter zand en grint, 12.300.000 strekkende meter timmerhout gebruikt voor.de bekistingen van het beton en 900.000 liter verf. De twee gekoppelde ophangkabels werden ge maakt uit 18.000 strengen, de kabel na afmaak heeft een diameter van 2,30 m. De totale lengte van al de kabels is 107.803 Km. 't is te zeggen bijna drie maal den omtrek der aarde. Het bijzonderste punt in den modernen brug genbouw bestaat in de voorafgaande werken. Vóór dat men de beslissende plannen opmiek, heeft men berekeningen moeten maken en me nigvuldige proeven uitvoeren. Men heeft even eens grondboringen uitgevoerd in het bed van de baai, en verscheidene kubieke meter grondstalen bovengehaald om er het karakter, de bestand- deelen en den weerstand van na te gaan. Gedu rende twee volle jaren werd de baai van San Francisco grondig onderzocht en een totaal van 5.185 Str. M. grondboringen werden erin uitge voerd. Door deze boringen kreeg men de zekérheid dat de fundeeringen der landhoofden in alle vei ligheid op ruwe zandsteenen en leiaarde zouden rusten. Terwijl de ingenieurs grondboringen in de baai van San Francisco uitvoerden, deed men de an dere beproevingswerken in de Universiteit van Californië. Daar had men een modelbrug ge bouwd van 39,50 m. op de schaal van de ontwor pen brug. Een miniatuurkabel was opgehangen met gewichten welke in verhouding overeenstem den met het gewicht dat de kabel in werkelijk heid zou te dragen hebben toegevoegde gewich ten werden er ook aan vastgehecht om de moge lijke vrachten te verbeelden. Ieder gebrek in den kabel werd aanstonds me chanisch aangewezen en gemeten. Het was slechts na al deze langdurige voorbe reidselen dat men den eigenlijken bouw van dit grootsche werk begonnen heeft, werk welke de bewondering afdwingt van de techniekers der gansche wereld. A. d. Het Bestuur der Posterijen brengt ter kennis van het publiek dat, van 1 November af, het ta rief van sommige zendingen voor het binnenland en het Groot-Hertogdom Luxemburg, met 5 cen tiem zal worden verhoogd. Hieronder een overzicht der nieuwe taksen BRIEVEN fr. 0,75 per 50 gram of gedeelte van 50 gram. ENKELE POSTKAARTEN fr. 0,40. PRENTKAARTEN fr. 0,30 wanneer zij geen ander GESCHRIFT dragen dan den naam, het adres, de handteekening van den afzender, den datum van verzending en een beleefdheidsfor mule van ten hoogste 5 woorden fr. 0.40 met gelijk welke geschreven meldingen. ZAAKPAPIEREN fr. 0,10 per 50 gram of ge deelte van 50 gr. met minimum-port van fr. 0,75. Voor de brieven en de enkele postkaarten wor den, binnen den grenskring van 30 kilometer (Duitschland, Frankrijk en Nederland) dezelfde taksen als hierboven aangeduid toegepast. Op Zondag 16 October vergaderde de maatschappij in het «Hotel des Acaciasbij de Zuidstatie, alwaar het jaarlijksch banket om 14 ure plaats had. Een-en-zeventig leden en genoodigden waren opge komen en het feestmaal verliep in volle vermaak en vriendschap. Onze voorzitter, Georges Van Campo. was er weeral bovenop en de echte baas der leutemakers geen mi nuut was hij gerust en 's avonds was hij weerom heesch van het danig roepen en tieren om alleman in luimige stemming te houden. De redevoeringen door hem en onzen schatbewaar der, Hector Dobbelaere, uitgesproken werden geest driftig toegejuicht. Ook de koningin, Mevrouw Van Hecke, hield er aan eenige woorden af te lezen, maar hetgeen zij zeggen moest was zoo hartroerend dat zij er niet aan uit kon en de hulp moest inroepen van Me vrouw Maurice Benoit, onze lokaalhoudster, die zich opperbest uit den slag wist te trekken, en beiden wer den met daverend applaus begroet. Het feest eindigde in volle vreugde met tombola en danspartij. Stad- en streekgenooten die soms een reis naar Brus sel ondernemen, vergeet niet dat onze maatschappij den eersten Zondag van iedere maand bijeenkomt'om 8 ure 's avonds, in het lokaal Hötel de Poperinghe Voor uitgangstraat, 51, aan de Noordstatie, gehouden door onzen vriend Maurice Benoit. alwaar altijd lekkere dranken en smakelijke broodjes met hesp of kaas te verkrijgen zijn. evenals gezonde en propere kamers voor diegenen welke te Brussel wenschen te vernach ten. Vraagt maar aan onzen Yperschen renner, Fonten Ghisquière. hoe het er gelegen is en hoe gezellig het er op los gaat als de kaarters bijeenkomen. Hij weet er wel iets van. Wij wachten op uw bezoek. E. P. o Belgen en oud-leden der verbonden legers, die deelgenomen hebt aan de bezetting in Duitsch land, sluit u allen aan bij den Bond der Oud-ge- dienden van het Rijnleger V. Z. W. D. Het is uw plicht en uw belang. Draagt trots het Herkenningsteeken. Leest al len Rhenania officieel orgaan van denB.O.R.L. Inschrijving vcor 1939 in ons afdeelingslokaai Au Petit Lille Rijselstraat, 204, Yper, bij E. Tijtgat, alle dagen, doch best 's Zondags van 11 tot 12 uur. Inlichtingen kan men bekomen den laatsten Woensdag van iedere maand van 18 tot 19 uur, bij Staelens Michel, afgevaardigde B. D. R. L. Oude Houtmarktstraat, 17, Yper. IPW,11CT'P*^ —'l 'IW<-~-™IB Um~r,m Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht ir. 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd.bij Koninklijk Besluit van 22 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarie-'en. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. O De schoonste en grootste keus der streek van Placeeren van BALATUM enz., aan buitengewone prijzen. Bijzondere prijzen voor Behangers en Schilders. O HOOGESCHOOL VAN LEUVEN M. Adriaen Robert, van Poperinghe kandida tuur in natuur- en geneeskundige wetenschappen, 3 proef, met voldoening. M. Bossaert Albert, van Rousbrugge kandida tuur voorbereidende tot de veeartsenijkunde, 1* proef, met voldoening. Verleden week meldden wij in onze uitslagen dat M. Titeca A. 44 voorkeurstemmen bekomen had, het moest zijn 114 voorkeurstemmen. UittredendeM. Lahousse P., burgemeester. Caene- peel E. en Gruson C., schepenen Warlop L., Vandoo- laeghe J., Feys V. en Butstraen J., raadsleden. Verkozen zonder strijd MM. Gruson C., Caenepeel E., Warlop L., Vandoolaeghe J., Vanden Weghe F.. Gruson M., Vanuxem C. Provincie West-Vlaanderen OPROEP TOT KANDIDATEN 1. De Gouverneur brengt ter kennis dat een plaats van ingenieur te begeven is. Wie zich als kandidaat wil voorstellen dient zijn aanvraag in te sturen vóór 15 November a. s.bij hunne aan vraag zullen de kandidaten voegen een afschrift van hun diploma. Voorwaarden 1) Belg zijn, voldaan hebben aan militieplich ten, van goed gedrag en zeden zijn 2) het diploma bezitten van land- of tuinbouw- ingenieur afgeleverd door een der hoogescholen van het land 3ouderdomsgrens van 25 tot 35 jaar 4) zich onderwerpen aan een examen 5) verplichting twee jaar stage te doen voor aleer definitief benoemd te worden 6) beginwedde 24.000 fr. De aanvragen dienen ingestuurd te worden ter Griffie van het Provinciaal Bestuur van West- Vlaanderen, bureel Nr 4, Burg, te Brugge, alwaar alle verdere inlichtingen kunnen bekomen wor den. II. De Gouverneur brengt ter kennis dat vier plaatsen van beambte te begeven zijn bij de diensten der Provincie. Wie zich als kandidaat wil voorstellen dient zijn aanvraag in te sturen vóór 15 November aanstaande. Voorwaarden 1) Belg zijn, voldaan hebben aan militieplich ten, van goed gedrag en zeden zijn 2) het diploma bezitten van hooger middelbare studiën, oude of moderne humaniora 3) ouderdomsgrens 21 tot 30 jaar (tot 45 jaar voor oudstrijders en gelijkgestelden) 4) zich onderwerpen aan een examen 5) verplichting een jaar stage te doen vooraleer definitief benoemd te worden 6) Aanvangswedde 12.600 fr. Een dezer plaatsen wordt voorbehouden aan een drager van het wettelijk diploma van sociaal assistenteen ander aan een steno-dactylograaf De kandidaten moeten bij hunne aanvraag een afschrift voegen van de diplomas welke zij mee- nen te mogen inroepen. De aanvragen dienen ingestuurd te worden ter Griffie van het Provinciaal Bestuur van West- V aanderen, bureel Nr 4. Burg, te Brugge alwaar aUe verdere inlichtingen kunnen bekomen wor-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5