Ons Weekeind - Blaadje Wat n u Denk-Sport Allerheiligen en Allerzielen 19 Jaar' N 31—29 October 1938 BIJVOEGSEL AAN «HET YPERSCHE ER SLUIMEREN GEHEIME KRACHTEN IN ONS OPLOSSINGEN inmipim nix»iw,mwwfiwwww TIJDKRANS Men sprak mij over Spiritisme. Men beweerde dat ik, dat u, dat ieder mensch geheime krachten in zich sluimeren heeft, die zeer wonderbaar zijn, en moeten toegeschreven worden aan de geesten van afgestorvenen, welke zich veropenbaren bij middel van een medium ofwel die moeten toe geschreven worden aan de levende wezens zelf. Men heeft me gevraagd of ik wilde spreken met mijn moeder die drie-en-twintig jaar geleden overleed, of met mijn vader die zestien jaar ge leden overleed, of met Napoleon Men stelde mij de vraag in allen ernst Men zeihet spiritisme is de godsdienst der toekomsthet spiritisme heeft zijn eigen levens beschouwing, zijn eigen leer, zijn eigen profeten. Men vertelde mij dat het spiritisme een buitenge woon sukses over de gansche wereld geniet, dat zijn aanhangers heden ten dage op 25 miljoen geschat worden dat er te Parijs alleen reeds 30.000 mediums zouden zijn dat ook hier in het Vlaamsche land er vurige spiritisten zijn. Veel meer nogMen sprak me reeds over een spiritische letterkunde, waarin De Laatste In carnatie van Henri Borel, en Het Spook van Michel Angelovan Henri Bordeau een plaats innemen. Ik werd spiritist onder den oorlogver klaarde een oud-strijder mij Ik kon mij niet neerleggen met de wreede werkelijkheid, ik wilde in aanvoeling blijven met mijh neergeschoten kameraden Een pater waarschuwde mij Pas op voor het spiritisme 1 Het brengt in haar aanhangers on rust, het verzwakt den wil, het leidt tot waanzin. De onvoorzichtigen die de geesten van anderen najagen, verliezen hun eigen geest. Maar ik ben een zoeker... Ik zag spiritisten aan het werk... in de duister nis Ik hoorde gerucht, lawijd, gezang van afge storvenen, geheimzinnig geklop Een geestMaar dat werk heeft me niet overtuigd het was fijne trukkage van een beroemden fakir Na verbijste ring heb ik hartelijk gelachen De wereld is een komedie Elk krijgt zijn rol en speelt zijn deel (Nadruk Verboden). W. RAADSELTJES. 1. Een handschoen 2. (m) uziek 3. Die kop-spijkers onder hun schoenen hebben. HET SPREEKWOORD VAN DEZE WEEK. Veroordeel nooit wat gij niet kent. MOEILIJKE REKEN-PUZZLE. 68825x0710439=048895964175 MAAND X OKTOBER OBAARDRM BTKD. VERBORGEN BEROEP. Leo Verkam is velomaker. RAADSELTJES. 1. Wat eet men niet, wat drinkt men niet en het smaakt toch lekker aan vele menschen 2. Wat kan men niet nat maken 3. Welke vogel heeft geene vleugels, geene veeren en geen bek SAMENGESTELD WOORD. Het bestaat uit twee lettergrepen de eer ste lettergreep is de naam van een lichaams deel, de tweede lettergreep is een tijd van het werkwoord springen. Het geheel betee- kent den aanvang, het begin, het ontstaan van iets. REKEN-PUZZLE. 3 3 3 3 3 3 VERBORGEN BEROEP. Welk beroep oefent HAN BERGE uit Om dit beroep te vinden volstaat het de volgorde van de letters van zijn naam te wijzigen. (Nadruk Verboden). Vraagstaart. 1 November Allerheiligen Het is de dag dat in geheel West-Europa, door alle Katholieken een feestelijke hulde wordt ge bracht aan alle Hemelbewoners, aan de geheele zegevierende Kerk Het is de dag dat de nog strijdende geloovigen zich verheugen om de heerlijkheid en het geluk der Zegevierende geloovigen Verheugen wij ons allen in den Heer, dezen feestdag vierend ter eere van alle Heiligen om wier plechtige her denking de Engelen zich verheugen, terwijl zij eenparig den zoon ven God loven, bidt de priester op dien dag. Het is de dag dat de nog strijdende geloovigen het zich vreugdevol herinneren en diep inpren ten dat ook zij geroepen zijn om eens het hemel- sche geluk deelachtig te worden. Inderdaad, in het epistel van 1 November wordt een Les gege- gen uit het Boek der Openbaring van den Heili gen Johannes een grootsch tafereel van het he- melsch Jeruzalem, waar de Heiligen uit alle ge slachten zich verheugen, en waar hun vreugde zangen onophoudelijk weerklinken vóór den troon van het Heilig Lam en zij die den Roomsch Katholieken eeredienst hier op aarde vereenigen met dien der Zaligen in den Hemel, zijn geroe pen om eens het Hemelsche geluk te deelen, in dien zij, gelijk de Heiligen, Christus' voetstappen drukkenHoort hoe de Heilige Johannes het leeraartIn die dagen, zie, zag ik, Johannes, een anderen Engel van den opgang der zon op stijgen, dragende het zegel van den levenden God. En hij riep met machtige stem tot de vier Enge len, wien het gegeven was de aarde en de zee te beschadigen, en sprak Beschadigt de aarde niet, noch de zee, noch de boomen, voordat wij de die naren van onzen God op hun voorhoofd gezegeld hebben... Daarna zag ik een groote schare, die niemand kon tellen, uit alle natiën en stammen en volken en talen zij stonden vóór den troon en vóór het aanschijn van het Lam, gekleed in witte kleederen en met palmtakken in hun han den, en zij riepen met luider stem zeggende Heil zij onzen God, die op den troon zit, en aan het Lam. Maar het Katholieke 1 November-feest is niet alleen een stemmige feestviering, het is ook een spiegeling van eigen leven aan het leven der held haftige voorbeelden der heiligen. Dit leeraart ons het Evangelie van dien dag het beoefenen der inwendige rechtvaardigheid was de weg waar langs de Heiligen naar het hemelrijk zijn opge gaan het verwierf hun de eeuwige zaligheid, welke Christus in de acht Zaligheden belooft. Het is de Heilige Mattheus die aan het Woord komt In dien tijd besteeg Jezus bij het zien der scha ren den berg, en als Hij neergezeten was, nader den zijn leerlingen. En Hij opende den mond om hen te onderrichten en sprak Zalig de armen van geest, want voor hen is het rijk der hemelen. Zalig de zachtmoedigen, want zij zullen het Lam Gods bezitten. Zalig die treuren, want zij zullen getroost worden. Zalig die hongeren en dorsten naar rechtvaardigheid, want zij zullen verzadigd worden. Zalig de barmhartigen, want zij zullen barmhartigheid ondervinden. Zalig de reinen van hart, want zij zullen God zien. Zalig die vrede stichten, want zij zullen kinderen Gods genoemd worden. Zalig die vervolging lijden om de recht vaardigheid, want voor hen is het rijk der heme len. Zalig zijt gij, als men u om Mij beschimpt en vervolgt en valschelijk beschuldigt van aller lei kwaad. Verheugt en verblijdt u, omdat uw loon in den hemel overvloedig is. Ook voor de niet geloovigen steekt veel wijs heid in die acht puntenWant Armen van geestzijn zij die erkennen dat zij uit zichzelf niets hebben. Want Zachtmoedigen zijn zij die niet uitsluitend op zichzelf vertrouwen, en aldus de werkelijkheid overschatten. De reinen van hartzijn zij die niet alleen voor het oog der evenmenschen rein willen zijn, maar ook de in wendige reinheid betrachten. Die treuren zijn zij die erkennen, dat ze voor een hooger en beter leven geschapen zijn. 1 November Allerheiligen Werd op 1 November te allen tijde het feest i van alle heiligen gevierd Men zegt: «Na het lijden komt verblijden!» Maar deze twee dagen van innig meeleven met de herinnering der afgestorvenen doen ons lijden na het verblijden!... De jongste uitgave van de Winkler-Prins-Ency- clopedie vertelt ons daar het volgende over «Allerheiligen, een der belangrijkste feesten in de Katholieke kerk, is van zeer ouden stempel. In Syrië volgde reeds in de IVe eeuw op den triomfdag van 's Heeren Verrijzenis de herden king van alle H. martelaren, doch door de Byzan tijnen werd dit feest verlegd naar den Zondag na Pinksteren. Dat konden de Romeinen moei lijk nadoen, wijl ze juist in den nacht van Zater dag op Zondag een zware vigilie (kerkelijke nachtwake) hadden. Zij zouden weldra op 13 Mei het feest van alle H. martelaren vieren want deze dag gold als de verjaardag van de wijding van het Pantheon, den tempel dien Agrippa ter eere van Jupiter en al de goden had doen bouwen, en dien Paus Bonifacius IV in het begin der zevende eeuw liet veranderen in een kerk van de H. Maagd Maria en alle H. Martelaren. Nog een eeuw later begon men bij deze gezamenlijke vie ring ook de niet-martelaren te voegen. Grego- rius IV (827-844) ging nog een stap verder en stelde het Allerheiligenfeest vast voor geheel de Westersche kerk op 1 November. Waarom juist die datum werd gekozen, is historisch moeilijk uit te maken, doch psychologisch wel te verkla ren. Wanneer in onze streken de gansche natuur spreekt van het vergankelijke der aardsche din gen, is de geest als van zelf gericht naar den hemel. 2 November Allerzielen Het is de dag waarop alle Katholieken de afge storvene familieleden, vrienden en kennissen her denken in het gebed om door hun gebed het be vrijdingsuur te vervroegen van die zielen welke nog in het vagevuur zonden uit te boeten hebben. Over de geschiedenis van Allerzielen noteert Het Volksmisboek en Vesperaleder Abdij Affligem, de volgende bijzonderheden De Heilige Odilo, Abt der beroemde Benedic tijnerabdij Cluny, voerde het eerst de Gedach tenis van alle Overledenen in, omstreeks 998. Hij vaardigde een bevelschrift uit voor al de huizen zijner Congregatie en bepaalde dat op 1 Novem ber in al de kloosters van Cluny, na de Vespers van Allerheiligen, de doodsklok geluid, en daarna het Office der Overledenen gezongen zou worden. Den volgenden dag moesten al de priesters der Congregatie de H. Mis opdragen tot lafenis der Geloovige Zielen. Deze gewoonte breidde zich weldra tot andere streken uit, en het schijnt dat Notger 1008), Bisschop van Luik, de eerste geweest is die de gedachtenis van alle Geloovige Zielen in zijn Bisdom invoerde. De Winkler-Prins-Encyclopedie geeft verder nog de volgende bijzonderheden in verband met Allerzielen Sedert 1915 mogen al de priesters die aan Rome onderworpen zijn, op 2 November driemaal de H. Mis opdragen een voor eigen intentie, verder voor al de zielen van het vage vuur, en een derde maal voor de intentie van den paus, d. i. om te voldoen aan oude misfundaties, waarvan de gelden door oorlog of revolutie aan de Katholieke kerk werden onttrokken. 2 November Maar ook voor niet-Katholieken is 2 November stilaan een dag van treurige herdenking gewor den 1 November is een feestdag, een dag waarop het beste pak aangetrokken wordt, waarop een lekker diner verorberd wordt, waarop een extra glaasje fijnen drank gedronken wordthet is een dag van vreugde2 November daarentegen is de dag van droefheid De dag dat ook de ongeloovi- gen hun gedachten eens laten teruggaan naar al de dierbaren die afgestorven zijn... de dag, dat allen zich in ernst eens afvragenHoelang zal het nog met mij duren Wat komt er, na dit aardsche leven, van mij terecht Sombere ge dachten benevelen dan den geestWij tooien het graf van onze dierbaren met bloemen, en terwijl wij heimelijk een traan wegpinken voelen wij ons kleine menschjes, die dag na dag meer en meer den dood naderen, het einde van eigen aard sche leven. Dan denken we er even aande dood beloert ons. maar we weten niet waar, noch wan neer, noch hoe hij ons zal omgrijpen... J. v

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 9